Orban, întrebat despre persoanele decedate care au murit după externare: Cum să își asume Guvernul?

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 18:17 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Premierul Ludovic Orban spune că Guvernul nu poate să-și asume decesele persoanelor cu COVID-19 care au refuzat internarea și care au murit apoi acasă: "Cum să își asume Guvernul, când Guvernul a dispus toate măsurile, care au fost anulate prin decizii ale Curții Constituționale, luate la solicitarea Avocatului Poporului?".

Orban a fost întrebat de jurnaliști cine își asumă decesele persoanelor care au murit după ce au solicitat externarea sau au refuzat internarea în spital.
  • "Cum să își asume Guvernul, când Guvernul a dispus toate măsurile, care au fost anulate prin decizii ale Curții Constituționale, luate la solicitarea Avocatului Poporului.
  • Dreptul la viață și dreptul la sănătate sunt drepturi fundamentale. Dacă nu ești sănătos nu poți să te bucuri de alte drepturi, nu poți să te duci la muncă, nu poți să te duci să te distrezi, nu poți să te duci în concediu. Obiectivul nostru fundamental a fost să asigurăm dreptul la sănătate și dreptul la viață.
  • N-aș vrea să vă dau exemple despre oameni, fiecare ce-a pățit, mulți dintre ei oameni care erau sceptici în privința virusului. Eu nu-mi doresc ca un român să ajungă să înțeleagă pericolul numai dacă se întâmplă ceva unui apropiat”, a răspus premierul.
El a mai afirmat că, din punctul său de vedere, există doar oameni sănătoși și oameni bolnavi.
  • ”Din punctul meu de vedere, nu există decât oameni sănătoși și oameni bolnavi. Faptul că o persoană nu prezintă simptome nu înseamnă că nu transmite virusul și că, odată infectat, nu poate dezvolta o formă gravă. Povestea asta cu asimptomatici, mai puțin simptomatici, mai mult simptomatici este o poveste”, a declarat Ludovic Orban.
Orban a făcut aceste declarații joi seară, la Parlament, unde a mers pentru a-i convinge pe senatori să voteze legea privind carantina și izolarea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4231 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Păi d'aia (Daea?) e guvern, (Joi, 16 iulie 2020, 18:22)

    comentatordiletant [utilizator]

    să-și asume și aria cercului stabilită de Veorica, și salariile de pe șatul GDASPC Teleorman ș.a.m.d.
  • +14 (18 voturi)    
    Grotesc (Joi, 16 iulie 2020, 18:24)

    Tartar [utilizator]

    Nu sunt deloc fan Orban, dar e un cinism de clasa ce se intampla. Grotesc e un cuvant mic pentru ce face PSD/CCR si Avocata lui Tariceanu.

    I-as invita pe domnii si doamnele de la CCR sa stea in ATI la Babes o zi. Si pe doamna ipocrita Avocat al Poporului PSD sa stea la fel acolo.

    O sa fie in cartile de istorie peste cateva zeci de ani oamenii astia, daca nu ne ingroapa ca natie pana atunci. Ca vad ca deja omoara oameni cu buna stiinta.

    Copiilor lor o sa le fie rusine ca le poarta numele, daca au constiinta.
    • +6 (10 voturi)    
      constiinta (Joi, 16 iulie 2020, 19:03)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Tartar

      Nici un fel de constiinta ,raspund la comanda celui(celor) care i-au pus in scaune .Treaba ordinara ce va depasi genocidul din 1989.Criminali ce n-au fost nici pana astazi incarcerati ....De acolo pleaca ”siguranta” actelor criminale
  • +12 (18 voturi)    
    Nu-s fan, dar acum sa fim sinceri (Joi, 16 iulie 2020, 18:25)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca e vorba de cineva care sa isi asume asta, avem in ordine:
    1. GIO PSD
    2. Renate Weber
    3. CCR, adica Clubul Comunistilor din Romania

    Honorable mention:
    Toti inconstientii care impart fake-news ca nu exista SARS2 sau COVID sau ca nu mori de la asta, ca scapi cu vitamina C, ca turnurile inexistente 5G te imbolnavesc si asa mai departe.
  • -7 (11 voturi)    
    cinucutz baiatu'! (Joi, 16 iulie 2020, 19:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    dezbinare sociala maxima !
  • +2 (4 voturi)    
    Nu au recunoscut COVID. (Joi, 16 iulie 2020, 20:18)

    asavreau [utilizator]

    Și au murit acasă din cauze necunoscute.Sau numai de ei știute.Normal ca mortul să-și asume responsabilitatea.
  • +2 (4 voturi)    
    responsabilitatea (Joi, 16 iulie 2020, 20:19)

    vizirul [utilizator]

    pentru cei internati cu covid si care au decedat in urma extternarii la cererea lor, ca urmare a demersului "avocatului poporului" la CCR precum si a deciziei CCR ca acestia nu pot fi retinuti in spital ,desigur ca revine acestor decidenti.Urmarea la fel de grava a acestor externari "legale" este si contaminarea contactelor avute cu alte persoane ce trebuie identificate de DSP.
    • -1 (3 voturi)    
      nu zau (Vineri, 17 iulie 2020, 0:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Hai sa te citez: LA CEREREA LOR.

      Daca-ti dai cu toporul in cap si TU ALEGI sa NU te duci la spital, e vinovat statul?

      De aia de s-au externat mi se falfaie, insa daca au imbolnavit pe cineva, mai ales ca stiau ca sunt infectati, i-as baga direct in parnaie. Si nu trebuie lege speciala pentru asta, ca exista codul penal cu raspandirea bolilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Adica (Vineri, 17 iulie 2020, 16:25)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ii lasam de capul lor, desi stim ce va urma, ei se duc si infecteaza alti oameni, dupa care revenim si-i bagam la puscarie.
        Daca ai vrea sa opresti raspandirea virusului, in schimb, asa cum incearca mai tot globul, ideea de a ii tine acolo pana le trece nu mai pare asa groaznica.
        Deci avem de ales intre:
        - riscam sa omoram oameni nevinovati ca sa se poata foi un inconstient nestingherit cateva zile
        - actionam preventiv

        Tu preferi prima varianta.
  • 0 (2 voturi)    
    Dar pentru aia din spital? (Joi, 16 iulie 2020, 22:36)

    dudu [anonim]

    Jurnalistii care au intrebat asta au baut gaz inainte, probabil. Pai ce, pentru aia care mor in spital isi asuma cineva raspunderea? Guvernul? Arafat? CCR? Papa de la Roma?
    Ai murit? - asta e! nu conteaza ca mori acasa sau la spital, nu isi asuma nimeni nimic. Daca esti in spital, doctorii fac ce pot sau ce stiu sau ce au chef sa iti faca si daca nu iese, nu e vina lor....
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Guvernul? (Vineri, 17 iulie 2020, 9:57)

    bcorina [utilizator]

    Sa isi asume raspunderea celor morti din cauza unui virus care "nu exista sau este o raceala usoara" PSD-ul, madam avocata poporului si CCR-ul.