Un al doilea caz în care un pacient cu COVID-19 care a refuzat internarea a murit acasă

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 15:33 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus
Foto: pixabay.com
Un bărbat de 56 de ani din Olt testat pozitiv pentru noul coronavirus și care a refuzat internarea în spital, a murit joi acasă, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Olt. Este al doilea caz de acest fel, după ce cu o zi în urmă a decedat acasă un pacient cu COVID din Galați care refuzase, de asemenea, spitalizarea.

Bărbatul din Olt a fost diagnosticat cu COVID-19 în 12 iulie.

"În cursul zilei de astăzi, respectiv 16.07.2020, a fost înregistrat un deces la domiciliu. Persoana, bărbat în vârstă de 56 de ani, a refuzat internarea. El prezenta următoarele comorbidităţi: insuficienţă cardiacă congestivă, stenoză aortică, insuficienţă mitrală, insuficienţă respiratorie, HTA primară, obezitate, hepatită cronică, boala periferică", precizează DSP Olt într-un comunicat, potrivit Agerpres.

Potrivit DSP Olt, în ultimele 24 de ore, în judeţ au fost confirmate 11 cazuri noi de COVID-19.

În judeţul Olt, de la începutul pandemiei, au fost înregistrate în total 437 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre pacienţi 191 fiind vindecaţi şi 17 au decedat.

Joi, în spitalele din judeţ erau internate 110 persoane infectate cu noul coronavirus, dintre acestea 5 persoane fiind spitalizate în secţii ATI, fără a avea nevoie de ventilaţie mecanică.

Celelalte persoane confirmate cu COVID-19 fie s-au externat din spitale la cerere, fie au refuzat internarea.

DSP Olt a informat că în judeţ capacitatea de paturi pentru pacienţi cu noul coronavirus este de 378, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina şi la Spitalul Municipal Caracal (spital suport).

Managerul Spitalului de Urgenţă Slatina a spus că unitatea medicală are o capacitate de 80 de paturi pentru pacienţi confirmaţi cu COVID-19 şi de 20 de paturi pentru pacienţi cu suspiciune de infectare cu SARS-CoV-2.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10864 vizualizari

  • +14 (40 voturi)    
    mda (Joi, 16 iulie 2020, 15:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    selectie naturala...

    in regnul animal, animalele proaste sau bolnave cad prada primele.

    check Animal Planet.
    • -6 (46 voturi)    
      si crezi ca daca mergea la spital (Joi, 16 iulie 2020, 15:49)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      se intampla altceva?

      stii ca in caz de covid prin SUA si Vest sansele de supravietuire din ATI sunt la 40%? L-ai intrebat pe Arafat cam cat ii Romania procentul? Sper sa nu ne speriem sa aflam ca e intre 0 si 10%


      tot vindeti sistemul medical ca panaceu, dar realitatea e cum a spus-o nu stiu care in gluma....ca ii asteapta cu lumanari...ca asta au si asta pot face
      • +2 (26 voturi)    
        asta.. (Joi, 16 iulie 2020, 16:03)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ... oare mierlit de la covid sau de la 5g? :))
      • +2 (8 voturi)    
        au zis (Joi, 16 iulie 2020, 17:58)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ca la Nasta sansele de a mai iesi de la ATI sunt sub 50%
      • +4 (12 voturi)    
        da, era mai bine la spital, orice spital (Joi, 16 iulie 2020, 21:31)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Dacă mergea la spital DA, avea șanse de supraviețuire mai mari, indiferent de comorbidități !
    • -9 (27 voturi)    
      Eu zic sa astepti autopsia. (Joi, 16 iulie 2020, 16:05)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu ai de unde stii de ce a murit. Ar fi stupid sa ne aruncam in presupunerea ca a murit de Covid.
      • +5 (7 voturi)    
        nu se fac autopsii (Joi, 16 iulie 2020, 16:11)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        la cazuri confirmate covid
        • 0 (8 voturi)    
          unde scrie (Joi, 16 iulie 2020, 21:07)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          in noua lege ?
          e dreptul familiei sa solicite necropsia. o poate face cu plata. daca n'a avut covid, macar il ingroapa crestineste.

          politrucienii or sa aiba de raspuns de acuma, la o gramada de intrebari sociale, morale.
          prea s'a procedat cu oamenii ca la pesta porcina...sau gripa aviara...
          • 0 (0 voturi)    
            aici (Vineri, 17 iulie 2020, 12:36)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/224715
            da voi nu cititi ,stiti deja tot !
      • -2 (10 voturi)    
        iar mă ? (Joi, 16 iulie 2020, 21:30)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Iar bați cîmpii ?! De ce altceva să fi murit ?! Ar fi stupid să NU presupunem că a murit de Covid !
      • +4 (10 voturi)    
        Nu " se exista" covidul printre cei bravi,format.. (Joi, 16 iulie 2020, 22:32)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ....A3+Romania tv+ Nasul +++++Ivan.....+ Ciolanul manastire BZ
      • +2 (2 voturi)    
        Faci tu autopsia? (Vineri, 17 iulie 2020, 8:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Dacă o face altcineva,nu crezi.Așa-că treci la treabă.Fă autopsia !
    • -6 (16 voturi)    
      animalele "proaste" (Joi, 16 iulie 2020, 16:08)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mai usor cu pianul pe scari. Dupa tine a te inbolnavi de una sau de alte e semn de prostie? Omul a sperat sa mai traiasca cu bolile pe care le avea, sau a vrut sa fie acasa cand i-a suna ceasul. Nu cred ca intelegi ce inseamna nici una bdin comorbiditatile pe care le avea... nu e vorba de panarițiu (nici ast anu stii ce e).

      Cu ce avea el, putea sa moara si pe scaunul de la toaleta...

      Daca cei fara cunostinte medicale nu ar trebui sa se pronunte impotriva COVID, cred ca e fair sa taca din gura si cand e vorba sustinut masurile anti-COVID. Urmeaza relgementarile oficiale, si stai in banca ta, ca te faci de ras altfel.
      • -3 (11 voturi)    
        nu te pune (Joi, 16 iulie 2020, 21:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        cu activistii, ei nu judeca, ei executa.
        conf. sloganului revolutiei..
      • +5 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 17 iulie 2020, 8:41)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        da animale proaste, care nu stiu si nu vor sa pastreze 2m distanta si sa poarte o masca...
    • -6 (18 voturi)    
      bai ... (Joi, 16 iulie 2020, 16:39)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      noroc ca esti tu sanatos si destept, o sa supravietuiesti.
      Asta-i trist.
  • -14 (40 voturi)    
    Asta-i cazul nr 3 (Joi, 16 iulie 2020, 15:43)

    Luk [utilizator]

    Deci 3 din 2.000, adica 0,15% frecventa de aparitie.
    Altceva?
    • +14 (32 voturi)    
      /// (Joi, 16 iulie 2020, 15:47)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Te risti la o ruleta ruseasca cu 0.15% sansa sa ai glont in cap?
      • -16 (30 voturi)    
        stii cat inseamna 0.15%? (Joi, 16 iulie 2020, 16:04)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        ... o flegma in marea neagra.
        • +5 (11 voturi)    
          Si familiile celor morti tot flegma sunt? (Joi, 16 iulie 2020, 16:08)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          ...
        • +7 (21 voturi)    
          cam ca tine (Joi, 16 iulie 2020, 16:40)

          ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          adica.
          • -7 (13 voturi)    
            doar ca... (Joi, 16 iulie 2020, 18:18)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

            cand ma trezesc dimineata, te depaseste.
        • +2 (2 voturi)    
          Dacă-i cu COVID, (Vineri, 17 iulie 2020, 8:05)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Ucide toți turiștii de pe litoral.Nu numai din România.De la toți.Vorbești,dar nu știi ce vorbești.Ce-ți lipsește?
    • +9 (19 voturi)    
      E de mirare (Joi, 16 iulie 2020, 15:54)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ca traia cu cocktail-ul de boli pe care il avea deja. Pe omul ala, saracul, si o pala de vant putea sa il omoare...
    • +9 (27 voturi)    
      Altceva e ca imbolnavesc pe altii (Joi, 16 iulie 2020, 16:04)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      sanatosi si atunci procentul creste substantial. Pot fi lejer batrani, oameni cu alte boli care mor cu ocazia asta si nu ar fi murit altfel.
      Care e limita de morti care sa te impresioneze si pe matale, mah, cetatene?
    • +1 (9 voturi)    
      /// (Joi, 16 iulie 2020, 16:52)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu te agita prea mult.
      Acesta este din pacate doar inceputul.
      Vorbim daca vrei, peste vreo 2 saptamani.
      Ce zici?
      Valabil si pt Ismail cu circul lui.
    • +2 (2 voturi)    
      Statistic stăm bine. (Vineri, 17 iulie 2020, 8:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Păcat de tine.Te pupa Ceaușescu,dacă trăiai atunci.
  • +4 (20 voturi)    
    cred ca boala periferica (Joi, 16 iulie 2020, 15:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    i-a venit de hac
    • -6 (20 voturi)    
      ei, lasa... (Joi, 16 iulie 2020, 16:04)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      .. ca nu-l plange nimeni. era pensionat anticipat pe caz de spaga.
    • -1 (9 voturi)    
      la lista aia de boli (Joi, 16 iulie 2020, 16:10)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      la lista aia de boli omul era la limita de multa vreme. As merge pana la a estima o calitate a vietii destul de joasa - tratamente, regim alimentar, etc. Probabil a fost depistat cu COVID la unul din multele controale perioadice pe care le facea de ceva vreme.
  • +3 (13 voturi)    
    ce deprimata e ROmania (Joi, 16 iulie 2020, 16:50)

    Anonym [utilizator]

    de intra in angoasa si prefera sa moara acasa
    in sinea lui stia ca nu asta e calea, si totusi
    Trist
    • +1 (9 voturi)    
      de ce trist?.. (Joi, 16 iulie 2020, 18:19)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ... in spital murea cu inca vreo 7 stafilococi si 3 virusuri. asa a murit omu' in casa lui doar cu covid.
      • 0 (10 voturi)    
        în spital trăia bine mersi (Joi, 16 iulie 2020, 21:36)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        și poate chiar ieșea pe picioarele luide acolo, PLUS, poate nu mai infecta pe nimeni. Pe ce pariem că a infectat pe alții cât a fost lăsat liber ?
        • +1 (3 voturi)    
          daaa... (Vineri, 17 iulie 2020, 8:40)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          ... iesea cu picioarele inainte. ca din orice spital din romania. PLUS infecta si niste cadre medicale. Pe ce pariem ca 10% din cei infectati sunt cadre medicale?
      • -4 (6 voturi)    
        Asa crezi? (Joi, 16 iulie 2020, 23:47)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Ai invatat la biologie diferenta intre bacterii si coronavirusuri infectiosi cum sunt COVID 19.
        Eu personal m-am operat in spital de stat 2016 si am avut o operatie foarte grea, am fost la un pas de moarte, am stat 6 zile internata dupa operatie cu tot felul de tuburi si bineinteles ca am luat bacterii spitalicesti pe care le-am tratat acasa cu aantibiotice si nu am murit.
        Pentru cum arata spitalele suntem vinovati cu totii,
        Noi oamenii pentru ca nu respectam igiena, iar managerii si medicii ca nu respecta protocoalele pe care le au.
        Tu nu ai fost niciodata in vizita la un bolnav in spital ? Daca da de cate ori ti-ai pus peste incaltaminte o protectie si peste hainele de afara la fel? daca nu exista in spital de cate ori ai venit cu ele de acasa, pentru ca stiai ca vi la un bolnav in spital si aduci de afara tot felul de bacterii? Totul pleaca de la lucruri simple pe care noi romanii nu le respectam la noi in tara.
        Inainte sa comenteti verificati propriul comprtament.
        Da cu toate lipsurile din spitale daca ai COVID 19 o boala infectioasa imprevizibila trebuie sa ramai in spital. Sansele de a trai sunt mari. Iar daca vrem saa trecem peste aceasta pandemie trebuie sa ne schimbam obiceiurile si sa respectam igiena, inclusiv purtatul masti Trebuie sa respectam regulile de igiena .
        • +1 (3 voturi)    
          iti doresc tie sa te duci in spitalele din romania (Vineri, 17 iulie 2020, 8:38)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

          ... si sa vedem daca scapi.
          • 0 (0 voturi)    
            Am fost la Universitar -Bucuresti (Vineri, 17 iulie 2020, 9:50)

            bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            Acoilo m-am operat, pentru ca la spitalul privat nu aveau aparatura necesara si nici echipa de medicii necesari pentru anestezie.
            • 0 (2 voturi)    
              bravo.. (Vineri, 17 iulie 2020, 11:03)

              Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

              ... acum fa un set de analize detaliate sa vezi cu ce te-ai pricopsit. e ca la pufuleti cu surprize, nu stii niciodata ce-ti pica.
  • 0 (10 voturi)    
    selecție naturală ? (Joi, 16 iulie 2020, 21:39)

    zavalitaa [utilizator]

    Dar cei pe care i-a infectat până să se ducă, ăia ce vină au avut ?
    Sper să nu se ajungă la dreptate făcută pe cont propriu, când infecțiosul vesel învinge Covidul în schimb mor ăia pe care i-a infectat din prostie și tembelism social.