VIDEO Iohannis: Starea de alertă în România va fi prelungită cu alte 30 de zile. Nu se impun noi restricții, dar nici relaxări

de IH     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 15:24 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis
Foto: Captura video
​Starea de alertă în România va fi prelungită cu 30 de zile, a anunțat președintele Klaus Iohannis. El a precizat că nu vor fi impuse noi restricții, dar nici nu vor exista noi măsuri de relaxare.


Președintele Klaus Iohannis a susținut declarații de presă la finalul ședinței privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19, pe care a avut-o cu premierul Ludovic Orban și cu o parte a miniștrilor. Întâlnirea a avut înaintea ședinței de Guvern, programată de la ora 17.30, în care Cabinetul Orban va adopta hotărârea privind prelungirea stării de alertă în România.

Declarațiile lui Klaus Iohannis:
  • Am finalizat o discuție de lucru importantă pe care am avut-o împreună cu Premierul Orban, cu mai mulți miniștri și consilieri prezidențiali. Am analizat situația epidemiologică, măsurile care se impun pentru perioada următoare și pot să vă comunic câteva lucruri.
  • Situația epidemiologică nu este bună. Ați văzut că am avut și astăzi peste 600 de persoane care au fost detectate cu COVID-19.
  • Este mult. Este foarte mult. Și, în acest context, dragi români, vreau să vă spun trei lucruri: protejați-vă, protejați-vă și protejați și pe alții!
  • Purtatul măștii, păstrarea distanței sunt metode sigure pentru a opri răspândirea acestei epidemii. Respectați normele!
  • În aceste condiții, în care nu doar că nu scade numărul bolnavilor, ba crește iarăși, este evident că starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile. Deci, starea de alertă va fi prelungită. Însă se vor păstra doar restricțiile care sunt acum în vigoare.
  • Deci, nu se prevede acum introducerea de noi restricții, cum, din păcate, având această evoluție, nu poate fi vorba de a introduce noi relaxări.
  • În acest context, totuși îngrijorător, dorim să continuăm măsurile care vor duce la revigorarea economică. Nu vor fi luate măsuri care inhibă economia. Guvernul are în pregătire – și o să prezinte la momentul oportun – noi și noi acte normative și hotărâri care pun în practică programul de revigorare economică care a fost prezentat. Revigorarea economică este extrem de importantă după această perioadă complicată prin care am trecut.
  • Și tot în legătură cu revigorarea economică este și discuția pe care o voi avea vineri și sâmbătă la Bruxelles, în Consiliul European. Este foarte important ca România să obțină o sumă cât mai consistentă pentru revigorarea economiei. Pentru asta mă voi lupta acolo – împreună cu mine toată echipa României.
  • În concluzie, starea de alertă continuă. Atenție, protejați-vă, protejați-i pe ceilalți! Vă mulțumesc și vă doresc multă sănătate!
  • Prelungirea stării de alertă se ia prin hotărâre de guvern, asupra căreia Parlamentul nu poate să-și mai dea acordul sau să o modifice.

Alte 641 de noi îmbolnăviri au fost raportate miercuri în România, bilanțul ajungând la 34.226, potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore, au fost făcute 18.440 de teste. De asemenea, în ultima zi au fost raportate 21 de decese din cauza COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8077 vizualizari

  • -1 (33 voturi)    
    Mda (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:28)

    Luk [utilizator]

    Vad ca n-ai nicio reactie la ce se mai intampla prin Romania si nu te mai intereseaza nimic.
    Esti doar purtatorul de cuvant al lui Arafat.

    Felicitari!
    • +6 (24 voturi)    
      In 2019 Iohannis vroia anchetata violenta din 10 (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:44)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      august, acum a uitat complet.

      PNL, PSD, aceeasi mizerie.
      • +2 (16 voturi)    
        Nu prea (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:52)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        E o nuanta aici: spunea ca ar vrea o ancheta, aia nu inseamna ca o chiar voia.
        E un soi de "Desteptul promite si prostul trage nadejde".
    • -1 (15 voturi)    
      citim tot sau... (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:32)

      vali_pk [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Aparent multi nici nu cititi restul de articol, probabil lipsa de neuroni... sau probabil nu cunoasteti separarea puterilor in stat. Guvernul nu poate duce mai departe masuri fara acordul presdintelui, asemeni CSAT.

      Presedintele doar aproba sau respinge masurile. Al cui purtator de cuvant trebuie sa vorbeasca, al conspirationistilor cu 2 clase sustinuti de o mana de oameni de pe internet?

      E drept ca se repeta unele chestii, insa, multi nu au inteles ca pentru toata lumea e mai bine sa respectam toti legile, nu unii sa faca ce vor in timp ce altii (majoritatea) se aliniaza. Cum e mai drept intr-o civilizatie, sa fie unul hais si altul cea, sau toti sa urmeze aceleasi reguli. Civilizatie asta inseamna, sa respect legile si pe cel de langa. Cand vorbesc medicii si expertii, liniste, nu are voie nimeni sa nege daca nu detine cunostinte in domeniu sau nu are un background in domeniu. Ceilalti d'astia cu comentatul reprezinta nimic. Majoritatea al carei interes este sa respecte legea trebuie sa dicteze, iar minoritatea se aliniaza dupa, nu majoritatea dupa minoritate. Sanatate.
      • +1 (5 voturi)    
        Bla, bla, bla. (Miercuri, 15 iulie 2020, 19:28)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

        Vad ca neuronii aia multi ai dumitale nu te ajuta la nimic. Ai vazut ce-am afirmat sau ti-a fost greu pentru ca nu am pus poze?
        Era imposibil sa ia niste intrebari, asa-i? Au trecut multe ore de la clasarea partiala a dosarului 10 August, ai vazut dumneata o pozitie a presedintelui pe aceasta tema?
        Am vazut luari de pozitie de la USR, PLUS si PMP. Tacere absoluta la USL si Iohannis.

        Tot ce-a spus azi Iohannis au spus Arafat saptamana trecuta si Tataru ieri.
        Pana la urma tu ai ceva de spus sau vrei doar sa-mi pierzi timpul?
  • 0 (36 voturi)    
    In ce calitate vorbeste domnul? (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:36)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Nu imi dau seama in ce calitate vorbeste acest profesor.
    • -1 (15 voturi)    
      hehe (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Dar tu in ce calitate intrebi UnOmOarecare? Pizidel cu accent rusesc care comentezi pe aicu cu unomsimplu, unuldinmultime, unsimpluom, JohnDoe si altele. Ei, banalulel, mataluta in ce calitate behai?
  • +1 (27 voturi)    
    domn profesor (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:36)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Este cumva membru al guvernului si nu stiam eu?
  • -5 (31 voturi)    
    ILEGAL (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:37)

    Andres [utilizator]

    Prelungirea este ilegala.
    Starea de alerta este ilegala in sine, ea nu exista nicaieri specificata.
    Starea de urgenta a fost ilegala, doar cand tara este sub asediu se instaureaza.
    Cam 99% din ce fac astia este ilegal. Si nu, nu iau apararea PSD-ului sau altui partid. Toti sunt nioste imbecili, are nu dau 2 bani pe noi, fuar fara numar.
    Pacat este ca sunt inca foarte multi care cred ca astia au luat decizii bune si i-au salvat. Trist
    • -2 (20 voturi)    
      in Romania legea e incalcata (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:50)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Andres

      chiar de cei de sus, care o dau, si care ar trebui sa fie primii care o respecta. Cum sa poti prelungi starea de alerta de cate ori vrei tu fara incuviintarea parlamentului?
      • -1 (15 voturi)    
        Parlamentul doarme (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:59)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Ar putea oricând să modifice legea. Dar blatul PSD-PNL nu il lasa.
  • -1 (13 voturi)    
    SE ADEVERESC ... (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:14)

    jidanul [utilizator]

    ... spusele ziaristilor germani, KW Iohannis: un diletant. "Presedintele" inainte de pandemie o tinea cu coronavirusul nu este altceva decat o simpla raceala mai aspră si cu alegerile anticipate si acum a ajuns sa prelungeasca stari de alerta ilegale si neconstitutionale, acoperind de fapt incompetenta, incapacitatea, iresponsabilitatea "guvernului meu" adica, a lu` Iohannis.
  • -1 (13 voturi)    
    cifrele (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:01)

    vodatepes [utilizator]

    Domn profesor de fizica vezi ca baieti de la HN au gasit o gaura de 3000 de bolnavi in statisctica duv si a guvernului dvs. Ia luati un abac si apucati-va de calcule apoi dupa ce gasiti greseala cu aia 3000 verificati si cifra de 600 de azi poate va da in realitate 300 de noi cazuri. matematica bat o vina.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:01)

    Fanel01 [utilizator]

    Nu sunt noi restrictii , cluburile de la mare raman deschise si smecherii de pe nordului cu restaurante deschid un geam si e terasa gata , dar restaurantele interioare cu spatiu generos intre mese nu sunt lasate sa functioneze.
  • -2 (8 voturi)    
    Astăzi au murit 21 de oameni din cauza COVID (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Să ne spună totuși d-l Președinte câți români trebuie să moară pe zi pentru ca Măria Sa să considere că trebuie impuse noi restricții (sau măcar făcut un rollback la un nivel anterior relaxării curente, de ex. închiderea teraselor și mallurilor).
    • +2 (4 voturi)    
      Nu cred ca trebuie ajuns pana acolo (Miercuri, 15 iulie 2020, 19:29)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Majoritatea cazurilor au aparut si apar in 3 sau 4 judete. Nu-i necesar sa inchizi toata tara pentru 3 judete.
  • -4 (8 voturi)    
    Multumim (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:06)

    ZVrk [utilizator]

    Mult stimate si iubite domn presedinte, multumim ca ai grija de noi, asa prosti si idioti cum suntem. Impreuna cu guvernul tau, pardon, al nostru, in ciuda betelor in roate de le baga peeeseeedeee, voi tot ne salvati viata. Sa ne traiesti si sa ne prezidentializezi pana la moarte! A noastra, pentru voi viata vesnica!