Geza Molnar: Peste 2 săptămâni vom asista la o scădere a cazurilor de Covid-19 / De ce epidemiologul spune că obținerea ”imunității de turmă” este imposibilă

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 9:18 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Peste două săptămâni vom asista la o scădere a cazurilor de COVID-19, a declarat medicul epidemiolog Geza Molnar la emisiunea Marius Tucă Show.

„Dacă introducem abuziv carantinări şi izolări, tot acolo vom ajunge!”. a spus Geza Molnar, potrivit Mediafax.

Acesta este de părere că autorităţile nu au de ce să ia în calcul noi legi pentru carantină şi izolare.

„Am făcut trendul (…) la prima şi a doua ascensiune, diferenţa este de 1,8%. Adică asistăm la acelaşi fenomen, mi-am permis să afirm că şi acest val epidemiologic actual va ajunge la un vârf şi peste două săptămâni o să asistăm la o scădere. Dar, dacă introducem abuziv carantinări şi izolari, tot acolo vom ajunge şi cu carantină şi fără carantină. Şi cu izolare şi fără izolare obligatorie.”, a afirmat Molnar.

Spre finalul anului, numărul de infectări va scădea considerabil, a spus acesta.

„După părerea mea, în iarna care urmează şi primele luni din 2021 nu vom depăşi 300 de cazuri pe zi, şi asta pe perioada scurtă. Singurul risc e cel de prelungire a sezonului gripal, dacă se vor intercala. (…) Apropo de mortalitate specifică, e greu de apreciat, pentru că fiecare ţară raportează altfel. Dacă vom avea 3-4%, ar fi tot ca la o gripă sezonieră”, a conchis Molnar.

Imunitatea de grup, misiune imposibilă

Molnar a spulberat, cel puţin pentru moment, speranţele că vom scăpa de COVID-19 prin apariţia unui vaccin salvator, el considerând că abia spre finele anului viitor se vor face progrese în acest sens.

„Vaccinul antigripal, sezonier asigură protecţie bună în 60% din cazuri. Vaccinul antigripal sezonier e bine de făcut la toate categoriile vulnerabile. (…) Referitor la vaccinul anti-COVID, nu sper mai repede de un an, un an şi jumatate, şi în situaţia asta ar fi nevoie să fie vaccinată 60% din populaţie pentru imunitate de turmă, ceea ce e imposibil. (…) Nu putem spera la stoparea şi dispariţia virusului prin vaccinare actuală sau în perioada imediat următoare”, a spus fostul preşedinte al Colegiului Medicilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15407 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    cine stie ce prea va avea vaccinul si cand va fi (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:33)

    Gryphus [utilizator]

    vaccinul va aparea prin 2021 dar in tarile bogate si apoi prin 2022 prin Romania

    dar nu stim cine va plati pt el, sa zicem ca va costa 200 ron isi va permite tot romanul sa-l cumpere ?
  • +12 (24 voturi)    
    Asta e ala care spunea la sfarsitul lui aprilie (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:35)

    UnOarecare [utilizator]

    ca in maxim o luna doua dispare epidemia si vom avea cel mult cate un focar de infectari ici colo?
    Eu vad sute de infectati in fiecare judet si au trecut mai mult de 2 luni!
    Zaharisit PSDist?
    • +2 (22 voturi)    
      Geza Molnar vorbeste exact ca o sluga PSD (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:43)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      „Dacă introducem abuziv carantinări şi izolări, tot acolo vom ajunge!”

      Abuziv? De unde pana unde abuziv? Tot ce face PNL e un abuz in ochii pesedistilor.

      Mai apare cate un mincinos sa-si dea cu parerea, disparand apoi cand vedem ca e mult mai rau.
    • +2 (8 voturi)    
      Spre deosebire de OMS, (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:17)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      care intr o săptămână dadea 4 comunicate diferite (inclusiv ca masca nu ajută), OMS pe care se bazează acțiunile guvernelor, care n-au greșit niciodată!
    • -1 (5 voturi)    
      Marius Tuca (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:02)

      wizard_mefisto [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Nimic nu mai e ce a fost , daca la el in "show" sunt vehiculate asemenea idei , il stiam mai cerebral . Dezgustat.
    • +1 (1 vot)    
      el este (Joi, 16 iulie 2020, 8:39)

      was [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Este aceeasi persoana care vorbeste despre rata de infectare R (la Digi24) in procente - a zis de doua ori 1,1 %. Macar daca spunea 110%, adica 100 de persoane infecteaza 110.
  • -8 (26 voturi)    
    cum, cum? (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:35)

    Mazeta [utilizator]

    Izolarea este inutilă? Mortalitatea este ca a unei gripe sezoniere?
  • +14 (22 voturi)    
    Unde ii gasesc? Iar e gripa. (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:53)

    pseudo_nim [utilizator]

    Grupa sezoniera nu are rata a mortalității de 3% ci mult mai mică. Nu ma credeti, ci verificați. Daca dl epidemiolog dupa 6 luni de Covid trage o astfel de gogoașă, e clar.....
    Dacă nu se ia nici o masura cum scade rata infectarii si numarul de cazuri? Logică de bun simt. Trendururile au factori determinanți. Nu se intampla pur si simplu.
    Cred ca invitatul e atât de sus incat a pierdut contactul cu realitatea.
    • -5 (11 voturi)    
      contraziceți specialiștii? (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:41)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      sau numa Tătaru cu Arafat îs specialiști, Molnar nu îi...dacă nu se ia nici o măsură îi cam ca în Belarus
      • 0 (0 voturi)    
        Stii vorba aia, ... (Joi, 16 iulie 2020, 18:55)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        ... cand doi iti zic ca esti beat, e bine sa te duci sa te culci.

        Daca zece epidemiologi/medici zic una, si unul singur zice pe dos, pe cine crezi?
    • 0 (16 voturi)    
      Atat timp cat (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:07)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      nu se face nicio autopsie la cei decedati infectati cu SARS COV 2, stabilirea cauzei mortii COVID 19, din pix, e speculatie, mai mult sau mai putin.
      De altfel, asta at fi ultimul pas spre normalitate, reluarea autopsiilor.
      In cazul celor decedati infectati pot exista 3 cauze.
      Deces direct din cauza COVID, deces din cauza unei comorbiditati aggravate de COVID si deces dintr-o cauza ce nu are legatura cu COVID. Fara autopsie nu stie nimeni cati sunt in al treilea caz si se baga, abuziv, la deces cauza COVID. Inca o data, poate chiar toti au murit de COVID, dar nu poate sti nimeni pana cand nu se face autopsia.
      • -2 (8 voturi)    
        ! (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:08)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Ce vorbest Frantz, s-au facut zeci de autopsii in Romania. Probabil vrei sa faca disectia la tine in bucatarie, nu sau sa-ti aduca concluziile in dosar frumos si pus la usa, nu?
        • +2 (8 voturi)    
          autopsia nu e recomandata prin ordin (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:45)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          de ministru , lasa dezinformarea !http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/224715
      • -2 (8 voturi)    
        Am murit din alte cauze. (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:51)

        pseudo_nim [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Daca sunt depistați pozitiv la Covid? care crezi tu ca e probabilitatea ca ei sa moara din alte cauze ce nu au legătură cu covid? Nu neg ca ar exista cazuri,dar nesemnicative ca numar fata de cifrle oficiale.
        Decedatii din accidente rutiere nu sunt băgați la Covid. Dar e mai usor sa spui ca autoritatile din toata lumea mint pt ca au planuri malefice.

        Dar dacă tot e depistat pozitiv la covid se poate presupune că asta a determinat decesul si fara autopsie. Trebuie doar logica de bun simt.
      • +1 (7 voturi)    
        Am mai vazut asta cu autopsia (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:05)

        pseudo_nim [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Dacă decedatul a iesit pozitiv la test Covid care sunt sansele sa fi murit din "alte" cauze?
        Ai auzit tu de oameni calcati de tren si băgați la Covid?
  • -4 (18 voturi)    
    Singurul (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:57)

    Alexa.99. [utilizator]

    om cu discurs decent in toata nebunia asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ma, e singurul cu discurs comod (Joi, 16 iulie 2020, 18:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Adevarul e mai intotdeauna incomod.
  • +5 (13 voturi)    
    si (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:00)

    andrei1232000 [utilizator]

    de aici concluzia:
    deschideti scolile la toamna, dati drumul la viata normala, scapa cine poate. Asta este. Nu cu tam-tam, incet, treptat. Natura isi cere drepturile, populatia a crescut peste masura. Viata trebuie sa mearga inainte. Daca mai tin mult toate restrictiile vom avea o problema si cu capacitatea spitalelor de psihiatrie.
    • 0 (0 voturi)    
      Si daca dispar restrictiile, ... (Joi, 16 iulie 2020, 18:57)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      ... o sa fie lapte si miere, asa-i? Ca sansele sa moara vreo 5% din populatie cu inca 30%-40% ramasi cu sechele grave pe viata, in conditiile in care se depaseste capacitatea de tratament, sunt mari. Sa vezi atunci cadere economica ...
  • +4 (12 voturi)    
    Permiteti-mi sa il contrazic pe Dl. Molnar (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:27)

    Teszzt [utilizator]

    Nu sunt eu epidemiolog, dar eu vad asa:

    - nu se poate compara prima ascensiune cu asta a doua, pur si simplu pentru faptul ca altele sunt conditiile (restrictiile) si altfel se comporta oamenii;

    - nu vad cum sa scada semnificativ (sa zicem sub 200 in mod constant) numarul de cazuri pe zi pana e vara, oamenii sunt in concediu, se viziteaza familia si prietenii, se intra in contact cu multi straini, etc.

    - poate poate o sa fie o scurta perioada mai buna in septembrie, cand se mai linistesc oamenii dupa o vara cum nu a mai fost. Dar depinde foarte mult si ce se va intampla dupa cu scoala, cu gradinita, cu facultatea.

    - ce sa zic, vedem peste 2 saptamani...
  • +5 (15 voturi)    
    Great (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:33)

    subcultura [utilizator]

    Si daca nu scade? Data trecuta erau masuri de carantina si restrictii in vigoare, acum nu e nimic.

    Am mai vorbit cu cunostiinte , poate mai vorbeste si dl Geza cu medici de prin Prahova sau Dambovita sau ii spuna cum nu au mai vazut asa ceva in viata lor, cum se crapa pe acolo ...

    Fiecare pe cont propriu, ca intotdeauna in Romania unde se more cateodata si de la o interventie stomatologica sau banala apendicita.

    Oricum, tare m-as mira daca se va mai putea iesi din tara pe undeva in vreo doua saptamani
    • -2 (4 voturi)    
      Si? (Joi, 16 iulie 2020, 0:14)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Si daca nu iesi din tara, ce se intimpla? O mai vizitezi pe ea, tara, ca precis are locuri pe care nu le-ai vazut
  • +2 (14 voturi)    
    Ramos (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:39)

    vangall [utilizator]

    Omu' e ramolit rau. Sint persoane sănătoase, 45-50 ani, după covid s-au trezit cu plamini paradiți, dar mai râu cu probleme cardiace masive, probleme deocamdată nerezolvate. Oameni sanatosi, care nu aveau nici o problema cardiaca Nu ieși cu probleme respiratorii sau cardiace după o gripa, poate in 0.001% din cazuri. In covid proporția este de aproape 50%. Feriti-va de covid, e dat dracului.
    • 0 (16 voturi)    
      Si tie ti se pare (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:13)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      ca el te-a incurajat sa te infectezi cu Sarscov2 sau ce?! Geza Molnar nu e decât fondatorul Institutului Român de Microbiologie, dar, na, tu cu un Nobel in biologie si cu stiri de pe net, stii acțiunea sarscov2 asupra organismului, doar ai citit 3 știri in care se spune ca e mai rau decât ciuma, iti permiti sa l faci "ramolit":))
      • +1 (7 voturi)    
        Poate sa fie mnezeu reincarnat (Miercuri, 15 iulie 2020, 15:12)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Dar sta prost la capitolul prezicere a viitorului

        https://www.capital.ro/cel-mai-bun-epidemiolog-din-romania-decreteaza-pandemia-aproape-de-final-anuntul-asteptat-de-toti-romanii.html

        Acum 2 luni jumate
  • 0 (16 voturi)    
    Ma uit la comentarii (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:51)

    Ciprian1979c [utilizator]

    si ma minunez! Oricine spune ca nu e sfârșitul lumii, oricine spune ca nu e dracu' atat de negru, oricine da un pic de speranță, e făcut albie de porci: "pesedist, negationist, vândut rușilor, conspiraționist, etc''! Bai, ipohondrilor si speriaților, oamenii au nevoie de speranță, de optimism: nu pot sa trăiască cu masca pe bot toată viața si sa nu li se dea nici o veste buna! Nu mai vreau sa aud eterna poveste cu "daca sunt vești bune, se relaxează lumea", ca e total fals: lumea care e relaxată, ramane relaxată, calca pe cadavre si tot relaxata e in prostia ei! Nu mai sperie, in afara de vreo 10 comentatori de pe aici si de la g4, pe nimeni știrile rele, lumea a ajuns la saturație! De când am deschis ochii, la TV se dau numai știri cu accidente, mi se pare mie sau tot no1 in UE suntem la morți si răniți pe drumuri?!
    • +1 (13 voturi)    
      Ok, uite un mesaj pe placul tau (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:45)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Totul va fi bine!

      VA fi! La timpul viitor. acest viitor va fi mai apropiat daca luam in serios prezentul si mai indepartat daca nu. Insa, in cele din urma, intr-un fel sau altul, cu mai multi sau mai putini morti si daune, totul va fi bine!

      Nu e ca si cum COVID ar fi ceva de speriat rau precum un razboi nuclear de ex. Or muri niste mii sau zeci de mii de oameni acolo, dar asta nu ne sperie, ce naiba, mortalitatea in Romania e oricum cam ceamai mare din europa la majoritatea capitolelor, de la accidente rutiere, la nastere, pana la TBC.

      Nu cumva speranta vine din masuri de precautie si combatere a bolii? Nu cumva, atunci cand te pregatesti pentru un examen de exemplu, speranta vine din faptul ca stii cat si cum ai invatat? Sau ne imbatam cu apa rece?
      Pacalim oare boala cu metodele balcanice folosite in viata de zi cu zi? Se pare ca nu.
      • 0 (10 voturi)    
        Ai înțeles ce ai vrut tu! (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:10)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Ok, sunt in stare sa fac pariu pe casa in care locuiesc, ca de acum intr-un an aceasta pandemie va fi istorie! Asta urmărind doar patternurile pandemiilor anterioare! daca vrei obiectivism, chiar cinic(oricum nu urmăresc sa fiu pe plac, această pandemie e o "gluma" in comparație cu cea 1919 (aia in 6 luni a avut două valuri si a omorât 15-20 de milioane de oameni, repet in 6 luni - poti sa ma verifici pe net), dar daca aia a trecut in vreun an jumate, evident ca trece si asta (cu sau fara vaccin, oricum, logistic vorbind, cica dureaza 5 ani sa vaccinezi 70% din populația României). Eu nu am zis sa nu respecte lumea ce e de respectat, eu am zis ca e nevoie si de mesaje optimiste, mai ales ca nu sunt date de Florin Condurățeanu, ci de fondatorul Institutului de microbiologie din Romania! Si nu ma lua cu Balcanii, ca azi dimineață, ministerul sănătății din Germania ruga frumos ministerul sănătății din Spania sa faca ceva cu cluburile din Ibiza ca "cetatenii germani nu respectă nici o măsură si se întorc infectati in Germania, unde infecteaza mai departe"(also, poți sa o verifici si pe asta).
        • 0 (0 voturi)    
          Matale n-ai inteles ce era de inteles (Joi, 16 iulie 2020, 19:02)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Au si mesajele pozitive rolul lor. Da' atunci cand le adresezi unor inconstienti, fac mai mult rau decat bine.

          Pe de alta parte, si Fauci sau Ghebreyesus sau Drosten sa-l fi chemat, tot prostii vorbeste. In mod verificat, de cateva luni incoace. Uita-te la referintele presarate prin comentarii mai sus.

          Pe de-a treia parte, e o vorba veche romaneasca care zice ca daca doi iti zic beat, e indicat sa te duci sa te culci. Cati alti epidemiologi ai auzit matale sa aibe pronosticuri optimiste, in situatia in care respectarea regulilor de protectie e prastie, in Romania?
    • +1 (5 voturi)    
      Wishful thinking (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:07)

      pseudo_nim [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Si mie mi-a ajuns. Si eu vreau vesti bune.

      Dar domnul are o vârstă si e undeva sus. Posibil sa nu mai aibă contact cu realitatea. Iar virusul nu se oprește pentru ca asa declară un reputat epidemiolog. Ca a făcut el trendul. Pana acum virusul asta a depășit orice așteptări. Iar epidemiologii stiu sa trateze sa oprească focare locale dar cei ce modelează răspândirea mai bine sunt cei ce studiază fenomenele complexe. (Vezi NECSI)
      Veștile bune le asteptam joi. Sper sa fie cu adevarat vesti bune nu cum s-au dovedit cele de pana acum.
      I-mi doresc sa fii gresit eu si domnul Molnar sa aiba dreptate.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai mai uite-te odata (Miercuri, 15 iulie 2020, 21:21)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Poate a doua oara vezi mai bine.

      De regula balacarite sunt comentariile de genul: eu nu port masca, eu nu-s scafandru, doctorii sunt platiti regeste, jos botnita, virusu nu exista, totul e o conspiratie, romanii / dacii liberi, vor sa ne bage cipuri, dictatura sanitara, 5gul, gates, soros, etc...

      Sau astea erau stirile bune de care vorbeai?
  • -2 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:08)

    tudorr [utilizator]

    Aberatii ca a lui Astarastoaie, alta leguma ganditoare!