Arafat: Un pacient cu simptome ușoare, externat la cerere pe 6 iulie, e acum la Terapie Intensivă, comatos. Altul a fost găsit în stop cardiac

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2020, 18:50 Actualitate | Coronavirus


Pacienti bolnavi de Covid
Foto: Profimedia Images / Blondet Eliot/ABACA
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a declarat că definiţia clară a bolnavilor asimptomatici este o problemă, arătând că i-au fost aduse la cunoştinţă trei cazuri din Bucureşti ale unor pacienţi uşor simptomatici care au refuzat internarea şi starea lor s-a agravat.

"Problema - şi deja vedem efectele ei - este definiţia clară din înţelesul medicului sau a pacientului a bolnavului asimptomatic sau uşor simptomatic, pentru că într-adevăr vin acum pacienţi şi refuză internarea, fiind uşor simptomatici, neluând în considerare sfatul medicului că ei au şi alte probleme şi pot să se agraveze şi au fost aduse astăzi la cunoştinţa mea trei cazuri de la colegii de la UPU-SMURD Bucureşti. Ultimul caz este acum câteva zeci de minute la care au intervenit. (...) COVID pozitiv, externat la cerere de la Colentina, cu simptome minore la data de 6, acum este cu oxigenare 70%, (...) cu Glasgow scor 8, adică comatos şi s-a trimis în Terapie intensivă ca să poată să-l asiste şi să vadă dacă poate să-l scoată sau nu. Pe altul, acum o zi sau două, tot acelaşi serviciu l-a găsit acasă în stop cardiac şi echipele se expun resuscitând aceşti pacienţi care refuză internarea cu simptome uşoare şi merg acasă, se agravează, nu sunt monitorizaţi adecvat, nu spun medicilor care este starea lor şi că starea lor se agravează, se ţin până în ultimul moment şi familia lor dă telefon la 112 să spună că bolnavul este agravat", a spus Arafat, la dezbaterea legii carantinei din Comisia juridică a Senatului.

El a invocat un studiu de la Universitatea Yale, conform căruia peste 50% din infecţiile cu COVID sunt cauzate de asimptomatici.

Arafat a indicat că, în alte state, în cazul pacienţilor asimptomatici s-au folosit spaţii alternative, lăsarea acestora la domiciliu şi internarea, în prima fază.

"Îl laşi acasă cu simptome uşoare, după trei-patru zile bolnavul este în stop cardiac şi asta înseamnă că noi ne-am riscat viaţa mult mai mult, pentru că până intervine serviciul de urgenţă, până îl resuscitează, până îl duce la spital... dacă era în spital îl depistau mult mai repede şi îi salvau viaţa. Asta este informaţia care trebuie să ajungă la populaţie. Să nu inducem în eroare populaţia că noi îi închidem în puşcărie că sunt cu simptome uşoare fără să-i zicem "atenţie, că dacă mergeţi acasă nimeni nu garantează că după două-trei zile nu veţi fi în stop cardiac"", a spus Arafat.

El a prezentat legislaţia din mai multe ţări în cazurile infecto-contagioase. Astfel, Arafat a arătat că în Finlanda există examinarea sanitară ţintită şi obligatorie, carantinarea persoanelor şi a bunurilor, izolarea, în Austria - carantinarea graduală, Irlanda - detenţia şi izolarea persoanei sursă a infecţiei, în Marea Britanie - detenţia persoanelor posibil infectate, iar în Franţa - posibilitatea izolării persoanelor. (Sursa: AGERPRES)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30815 vizualizari

  • -65 (125 voturi)    
    cine-l mai crede? (Luni, 13 iulie 2020, 19:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    un omulet orbit de putere cu o palarie care e prea mare pentru capul lui , "comandantul actiunii " vizionar strategic ! Lasa-ne si du-te !
    • +22 (72 voturi)    
      Poate il vei crede tu... (Luni, 13 iulie 2020, 19:36)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sa nu fie prea tarziu.
    • +31 (77 voturi)    
      toată lumea îl crede (Luni, 13 iulie 2020, 19:37)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      câtă vreme ce spune e de bun simț, și este.
      • -15 (53 voturi)    
        Nu (Luni, 13 iulie 2020, 21:46)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Nu toata lumea il crede.
        Am inteles ca s-au externat sute sau mii de cetateni, doar de trei exemple avem parte? :)
        Se poate muri de Covid, asa-i. Nu trebuie sa fiu obligat sa ma salveze seful SMURD, tot ce se poate face e sa fiu izolat undeva astlfe incat sa nu dau virusul cuiva. Restul nu va priveste si nu-i reaba voastra, intelegi?
        Clipeste daca intelegi.
        • +3 (11 voturi)    
          unreal (Marţi, 14 iulie 2020, 6:15)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          A dat 3 exemple. Nu sunt doar 3.
          Nu poți fi izolat undeva, după bunul tău plac, pentru că-ți place să fii iresponsabil și vei infecta și pe alții, trebuie să existe coerciție și sancțiuni penale drastice, așa cum trebuie sancțiuni drastice pt. nepurtarea măștilor și păstrarea distanței de 2 m măcar în spațiile publice și private închise (deși în America se aplică pe alocuri și la spațiile deschise)
          Nu e cazul să clipești ca să arăți că ai înțeles, contează doar ce vei face - și cam știm deja, nu ?
        • +4 (10 voturi)    
          Da (Marţi, 14 iulie 2020, 8:29)

          Doina Pantazi [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Pare rezonabil ce spuneti dar, poate stiti, putine tari din lumea noastra permit eutanasierea la cerere, nu sunt de acord cu asta din motive etice sau religioase. In cazul unei boli contagioase, este posibil sa mai infectezi niste oameni nevinovati inainte de a te sinucide (sau dupa, ca cineva trebuie sa te ingroape). Mai puteti clipi?
        • +2 (12 voturi)    
          Te dai elefant? (Marţi, 14 iulie 2020, 10:55)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          @Luk
          Adică vrei te duci să mori singur într-un cimitir de elefanți, departe de sistemul ăsta nazist?
          Foarte bine, să nu mai cheltui bani publici degeaba!
    • +26 (66 voturi)    
      Putere, da? (Luni, 13 iulie 2020, 19:38)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ce putere visezi? Daca cere masuri minime si de bun simt, si nu i se acorda, dar i se cere sa rezolve totusi situatia, asta inseamna ca are putere? Puterea o exercita PSD, care refuza sa dea un cadru legal, conceput cum vor ei, PSD-ul, din motive electorale.
      • -10 (38 voturi)    
        nu pleaca cainele de la macelarie (Luni, 13 iulie 2020, 21:20)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        arafat e acolo sa jumuleasca banii contribuabilor, e parte a ditamai caracatita, de plecat nu se pune problema, si daca s-ar pune, s-ar pune ca la codrut marta.
        • -2 (8 voturi)    
          arafat (Marţi, 14 iulie 2020, 11:50)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          face parte din administratia peeneelee, ce zici ? stiai ? afli acum , seful administratiei este sica ...
    • +36 (66 voturi)    
      cine-l mai crede? (Luni, 13 iulie 2020, 19:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Oricine nu e membru in "flat earth community". Oricine crede argumentele stiintifice si nu aberatiile unor semidocti fara argumente solide.
      • -16 (28 voturi)    
        si sunt si negru (Luni, 13 iulie 2020, 21:45)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        vai de capul meu
        • +7 (17 voturi)    
          partial adevarat (Marţi, 14 iulie 2020, 0:30)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Vai de capul ta, intr-adevar, dar nici pe departe din cauza culorii pielii =))
      • -10 (36 voturi)    
        Nu zau?! (Luni, 13 iulie 2020, 21:48)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Chiar a fost pe punctaj asta cu pamantul plat.
        Vad comparatia asta a 7-a oara astazi.
        Ori ganditi la fel, ori aveti aceeasi lista.
        • +12 (22 voturi)    
          Sunt cativa (Marţi, 14 iulie 2020, 0:06)

          Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Care au conturi multiple si uita ce au mai scris pe colo colo, ideea e de baza si o promoveaza insistent, asta se intampla si cu aparitia brusca a plusurilor si minusurilo...postacul platit se trezeste pe la 9 evident ora Romaniei, bea cafeaua si pe la 10 intervine mai intai cu +/- apoi verifica agenda pe care a primit-o de dimineata pe mail si trece la comentat...

          Exista o inregistrare pe undeva pe net cu Elena Udrea care avea o armata de postaci angajati pentru formarea imaginii si pe tableta avea un program care monitoriza diverse forumuri unde postacii ei activau...
        • 0 (20 voturi)    
          da bre (Marţi, 14 iulie 2020, 0:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          suntem toti platiti de Soros, 10 lei de adult si 5 lei de catel, ca la protestele de acu 3 ani. Na, acu esti multumit?
    • +16 (48 voturi)    
      Toti (Luni, 13 iulie 2020, 19:50)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      oamenii rationale dintara asta il cred.Pana si Basescu...
    • +10 (38 voturi)    
      Nu senatul PSD! (Luni, 13 iulie 2020, 20:34)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asa ca au facut o pauza la legea aia cu carantinarea si dau o raita pe la terase ca sa nu le scada glicemia.
  • +36 (84 voturi)    
    Cinism justificat. (Luni, 13 iulie 2020, 19:05)

    minrest [utilizator]

    Pacientul aflat in coma, cand a ales sa creada teoriile promovate de Sputnik, Cheloo, Capsali si PSD ne-a pus pe toti in pericol, mai bine moare el vinovat, decat sa moara cine stie cati nevinovati. Mort, nu mai raspandeste boala cu inconstienta, am dreptate sa fiu cinic, in cazul lui.
  • -14 (64 voturi)    
    E foarte simplu (Luni, 13 iulie 2020, 19:05)

    Nyk1 [utilizator]

    Ei se fac că vă respectă, voi faceți-vă că-i tratați. Simplu. Iar la final, condoleanțe familiilor lor.
  • +26 (70 voturi)    
    La acești pacienți (Luni, 13 iulie 2020, 19:22)

    EuInsumi [utilizator]

    Trebuie intervenit dar trebuie să-și plătească intervenția,asa ar fi corect
  • -11 (43 voturi)    
    Marcele, iar te fac Arsene & co (Luni, 13 iulie 2020, 19:28)

    subcultura [utilizator]

    vezi ca esti pe cale sa ti-o iei rau, mai scoate arahat doua din astea si te duce Firea la catedrala in Voluntari sa pui acatiste pentru congres
  • +22 (48 voturi)    
    Comatosul... (Luni, 13 iulie 2020, 19:29)

    ElDiablo [utilizator]

    ...si cel in stop cardiac, luati frumusel si depusi la sediul psd iar la urmatorul mting ca cel de aseara plimbati printre dobitoacele pe doua picioare care tipa ca nu-s liberi, nu poarta masca si nu exista covid.
  • -25 (59 voturi)    
    nu zau? (Luni, 13 iulie 2020, 19:39)

    srpc [utilizator]

    a facut stop cardiac de la sarscovdoi? asta chiar crede ca toti l-am votat pe Joianis :)))
    • +15 (33 voturi)    
      Asta nu e stire... (Luni, 13 iulie 2020, 20:14)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      e test de IQ.
      • +1 (17 voturi)    
        exact (Luni, 13 iulie 2020, 21:34)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        iata dovada:

        https://www.psypost.org/2020/07/covidiot-study-lower-cognitive-ability-linked-to-non-compliance-with-social-distancing-guidelines-during-the-coronavirus-outbreak-57293?fbclid=IwAR399dj1C_Lxuku8fktImMrIeToh5I20_oA6e44_vMczoOgPKakr8ncm9zo
  • +13 (43 voturi)    
    Unde sunt cei care nu cred??? (Luni, 13 iulie 2020, 19:45)

    persuasiv [utilizator]

    ...glumetii,penibilii.Radeti voi radeti,dar o sa va iasa pe nas.Nu o sa mai puteti da inapoi.Intr-un fel sau altul,veti plati.Oameni simpli,politicieni.Cu totii !!!
  • -7 (57 voturi)    
    Fake news. In Europa nu se interneaza fortat (Luni, 13 iulie 2020, 20:18)

    andipetre [utilizator]

    Reglementarile din acele tari europene de care spune Arafat sunt fake news. Informatiile sunt scoase din context, masurile coercitive sunt extrem de rare si sunt aplicate doar in anumite cazuri, punctuale, extreme si in niciun caz detentia de care zice Arafat (si pe care, iata o vrea aici) nu se face asa cum lasa el sa se inteleaga. Ca regula de netrecut, in statele de drept detentia se face strict in urma unei hotarari judecatoresti.

    Dovada? Cititi despre legislatiile lor si sistemul lor de sanatate. Sau, mai simplu, constatati urmatoarele: niciuna din tarile pe care le enumera dl. Arafat nu interneaza nici asimptomaticii si nici cazurile medii de covid.
    • -2 (36 voturi)    
      Sperante desarte (Luni, 13 iulie 2020, 21:55)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Avem 50% analfabeti functional, jumatate din aia care citesc n-o sa priceapa nimic, din cealalta jumatate majoritatea nu au timp sa citeasca, iar ceilalti gandesc exact ca dumneavoastra, dar nu se aud printre toti exaltatii.
      Intre aia care nu cred in covid si astia care vor sa-i aresteze pe toti aia pozitivi nu-i nicio diferenta, fiecare cu gasca lui, bisericuta lui si credinta lui.
      Vinovati suntem noi ca am ramas in tara asta. Olanda, Germania, Austria sau Danemarca (care au epidemia sub control) nu ne erau potrivite, potrivit e aici cu seful SMURD dictand arest pentru toata lumea pentru ca are spitalele aproape goale (cel putin alea suport).
      • +1 (11 voturi)    
        neah, te alinți (Marţi, 14 iulie 2020, 6:21)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Nimeni nu vrea să-i aresteze pe dobitocii care refuză internarea că așa vor mușchii lor... eu doar le-aș fixa domiciliu obligatoriu și amenzi de miliarde dacă fac pe nebunii în continuare.
        Nu, spitalele suport Covid NU sunt goale, sunt secții ATI deja arhipline, personalul medical este deja epuizat, asta când nu sunt infectați precum la Galați 84 dintre cadrele medicale, iar distracția este abia la început.
        Comparația cu statele occidentale e indecentă, dute mă acolo
    • +8 (34 voturi)    
      Pai (Luni, 13 iulie 2020, 22:03)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      "in statele de drept detentia se face strict in urma unei hotarari judecatoresti" ... tot in statele de drept se respecta si regulile de autoizolare, se respecta masurile de protectie (masca purtata corect), se respecta distantarea sociala etc .. se respecta benvol pt ca inteleg motivul iar cei care sunt bizoni sunt arsi la buzunar sau dosare penale unde e cazul.

      In tari bananiere gen Romania, Brazilia si USA (da, America lui Trump) fiecare face ce il taie capul, mananca teorii conspirationiste pe paine de la A3 si Fox News si se mira de ce mor pe capete!

      Uite aici, oras care s-a bagat singur in carantina desi nu aveau nici un caz de Covid. Te miri de ce in alte tari nu te baga in izolare cu forta, UITE DIN CAUZA ASTA, pt ca spre deosebire de Romanistan, cetatenii altor tari au IQ-ul mai mare decat arata termometrul !

      "There are no confirmed coronavirus cases in Neustadt in the German state of Brandenburg. But the town has shut down nonetheless, with around 2,200 people currently in voluntary quarantine."

      https://www.spiegel.de/international/germany/coronavirus-precautions-a-german-town-quarantines-itself-a-0a2a75df-e34b-4eab-9d00-ce2dc20f1442
      • 0 (10 voturi)    
        Focarele (Marţi, 14 iulie 2020, 1:49)

        Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Vezi pe unde sunt focarele si după aia arunca cu pietre. Marea majoritate a populației respecta masurile, sunt câțiva bezmetici care se cred nemuritori. "Actualele focare de coronavirus din Romania sunt Spitalul CFR Timișoara, Spitalul Județean de Urgență Vaslui, Spitalul Județean Galați, Centrul de ingrijire bătrani, comuna Izvoarele (Prahova), Spitalul Județean de Urgență Bistrița... " Pai cum, nici oamenii din linia întâi nu se protejează? Bănuiesc ca nu te lasă să intri în spital fără protecție și atunci cum de avem atâtea focare în spitale? Nu numai la noi e destrăbălare, vezi ce petreceri sunt pe Riviera Franceza și nu numai. Aia cum au reușit? Poate ar trebui sa importam și personal calificat de peste hotare sa lupte cu covidul. Or fi romanii mai balcanici dar nici expertii de pe Cocioc în ale covidului nu sunt departe.
      • +3 (7 voturi)    
        Asa o fi (Marţi, 14 iulie 2020, 9:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Doar ca nu poti limita drepturile cetatenilor dupa IQ, nu?
        Putina lume ar mai avea orice fel de drepturi daca am incerca asa ceva :)
  • -12 (32 voturi)    
    Hmmm (Luni, 13 iulie 2020, 20:40)

    Sah [utilizator]

    Da, da...si marmota ce zicea?
    Poate erau cei doi veri ai oitei turcane...
  • -10 (40 voturi)    
    A,da? (Luni, 13 iulie 2020, 20:43)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Ce dovezi aveti? Concret cu nume si prenume. Altfel sunt doar simple manipulari
  • +5 (27 voturi)    
    sper sa fie totul bine (Luni, 13 iulie 2020, 21:16)

    cristi_an [utilizator]

    dar nu pot sa nu simt o revolta... pai nesimtitit astia egoisti au pus alti oameni in pericol.
  • -9 (37 voturi)    
    ceașcă doi (Luni, 13 iulie 2020, 21:54)

    di livio [utilizator]

    omu nu-și dă seama cît îi de detestat de oameni, ar fi de testat prin sondaj...continuă cu manipulările grosolane, și dobitocu de la Timișoara, ne așteaptă cu lumînări...efectu îi ca la Ceaușescu, se enervează lumea...și se umple piața, nu ati
  • +5 (31 voturi)    
    Vești bune!!! (Luni, 13 iulie 2020, 22:10)

    Marionette [utilizator]

    Lumea se curata de cretini.
  • -6 (20 voturi)    
    Trolii estici sunt la putere (Luni, 13 iulie 2020, 22:26)

    Brezan [utilizator]

    chiar nu va va este rusine sa trlati in halul asta cu retorica asta expirata de gen
    Mai bine emigram
    Vrem nume si prenume
    Asta nu exista
    Parca ati fi Olivia antivacin vai steau ei Steer.
    Cati bani primiti sa incercati influentarea opiniei publice cu scopul scaderii increderii in institutiile statului?
    Va platesc in ruble lunar sau la fiecare postare.
    Abia astept sa va descopere, tradatori ordinari.
  • 0 (20 voturi)    
    rar am văzut atâta revărsare de ură și răutate (Luni, 13 iulie 2020, 23:24)

    Mariobrutte [utilizator]

    Unii dintre ăștia care doriți semenilor voștri să moară în chinuri vă considerați creștini? Întreb pt. un prieten, fie el și imaginar.
    • -1 (11 voturi)    
      Atat timp cat nu isi expun semenii la un pericol (Marţi, 14 iulie 2020, 1:13)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      mortal, eu unul nu am nimic cu ei. N-au decat sa bea, sa fumeze, sa se drogheze, samd.
      Insa, cand prin prostia lor ne pun si pe noi, ceilalti, in pericol, datele problemei se schimba fundamental.

      Un individ care trece pe rosu ca asa vor muschii lui, e un pericol public si trebui tratat ca atare, probabil prin internare la un spital de psihiatrie.
    • +1 (9 voturi)    
      nu sunt creștin, (Marţi, 14 iulie 2020, 6:26)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      am altă religie, e aia în care vreau să trăiesc cât pot mai mult pe lumea asta înainte de a mă duce pe ailaltă.
      Recunosc, e atipic
    • 0 (10 voturi)    
      Asa crezi? (Marţi, 14 iulie 2020, 7:29)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      Dar cand de buna voie parasesti sptalul asa cum este bun sau rau , totusi esti monitorizat in cazul unui virus contangios si imprevizibil - astazi esti biune iar peste 2 zile intri in coma, si totusi iesi din spital , umbil aiurea prin oras infectezi alti oameni si unde este crestinismul unui astfel de om?
      Cand veti intelege ca nu exista asimptomatici, ai simptome usoare pate tu nu le percepi dar virusul face ceva ravagii in organismul tau. Cand iti vei da seama peste 1-2 luni cand poate este tarziu.
      In momentul cand ai un virus extrem de contangios cum este acest virus COVID 19 care provoaca distrugeri masive in oranism fata de toate organele, malarie, febra bubonica, lepra sau alte boli contangioase nu mai sta nimeni la discutie sa vada ce simptome ai , te internezi, esti izolat pentru binele tau, al familiei tale si restului comenilor si tratat.
      Faptul ca PSD este plin de inculti care au chiulit la orele de bilogie din scoala si nu stiu ce inseamna ca fi contagios, si de 5 zile discuta daca sa dea o lege sau nu, si vin cu argumente puerile , dovedesc cat sunt de ipotenti politic, de josnici si cat de putin ii intereseaza sanatatea noastra . Oricum nu i-a interesat 20 de ani cat au fost la putere si nu au facut nimic in sistemul medical.
      • +2 (8 voturi)    
        virusu face ravagii (Marţi, 14 iulie 2020, 11:03)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

        și io nu le percep...de cinci luni face virusu ravagii și io nu le percep...CINCI LUNI...de cinci luni sînt amenințat că voi fi intubat și cu tăte organili distruse...mai aștept cinci ani, jo napot, poate, poate...pînă la guvid, mă tem mai mult de cancer, chiar necontagios, ei da, canceru îi ucigaș...și chiar atacă toate organele, și știu mulți decedați de cancer, și de aia mă tem, jo napot
  • +6 (10 voturi)    
    Dar marea majoritate a asimptomaticilor (Marţi, 14 iulie 2020, 3:57)

    Dalinar [utilizator]

    99%, nu au nimic. Si btw, 99% din covid e raspandit de cei care n-au habar ce proceduri trebuie urmate cand porti masca.
  • -2 (12 voturi)    
    D-le Arafat,ai auzit de drepturile omului? (Marţi, 14 iulie 2020, 9:13)

    Maia1 [utilizator]

    D-le Arafat,ai auzit de drepturile omului? Omul are si dreptul de a fi prost! Poti sa-i bagi inteligenta in capul lui cu forta? NU!!! Numai prin lege! Si asa lege NU exista! Si mai este o vorba:prostia si domnia se platesc!
  • -3 (5 voturi)    
    foarte bine, (Marţi, 14 iulie 2020, 15:31)

    iodixit [utilizator]

    ca sa nu mai imprastie si la altii!