Austria impune carantina pentru români și bulgari dacă nu prezintă un test negativ COVID-19 la intrarea în țară

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2020, 12:20 Actualitate | Coronavirus


Controale la granita dintre Austria si Ungaria
Foto: Profimedia Images
Autoritățile austriece au emis miercuri o alertă de călătorie pentru România, Bulgaria și Republica Moldova, motivând decizia prin agravarea pandemiei în țările menționate și apariția unor focare în Austria legate de persoane din regiune, anunță Reuters.

„Vă rugăm nu călătoriți în aceste țări. Acesta este apelul nostru urgent întrucât pe de-o parte vă periclitați propria sănătate și de cealaltă vedem tot mai multe cazuri importate din țările respective”, a afirmat cancelarul Sebastian Kurz într-o conferință de presă ținută alături de ministrul de Externe Alexander Schallenberg.

Persoanele care vor intra în Austria din aceste țări vor fi nevoite să prezinte un test negativ pentru COVID-19 sau să intre în carantină pentru două săptămâni.

Anunțul vine după ce săptămâna trecută autoritățile austriece au emis o avertizare de călătorie pentru Serbia și alte trei state din Balcanii de Vest care nu sunt membre ale Uniunii Europene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23367 vizualizari

  • -31 (59 voturi)    
    Oare (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:38)

    Mazeta [utilizator]

    Buștenii românesti trebuie sa prezinte test negativ la intrarea in Austria? Covidu rezista pe lemn pana la 10 zile.
    • -12 (32 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:55)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

    • -16 (24 voturi)    
      daca (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:56)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      bustenii lu holtzindustrie schweinfurt, sau cum se cheama nu au testul covid negativ intra in carantina , daca mai sunt buni dupa intra in procesare. se pot lua masuri de la taierea din romanica, lucratorii sa poarte echipament de protectie sa nu infecteze bustenii, pe cheltuiala lor, astfel incit busteanul sa iasa mai ieftin, daca nu gratis.
    • +18 (28 voturi)    
      oare psd-istii tai capusati in romsilva, parlament (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:11)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      etc... si care sunt din regiunile montane, in care se defriseaza ilegal padurile... isi pun problema asta a lemnului?
      • -2 (6 voturi)    
        la conducere (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:07)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        este PeNaLi,, este administrația orban zis si sica mandolina, la putere acum, asa s-au laudat ca interzic taierrile ilegale să rezolve problema
    • +14 (18 voturi)    
      hopala (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:21)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai hai sa vedem.
      Ala care da avize la taiat vorbeste a naibi romana.
      Ala cu drujba vorbeste romana.
      Politistul care se face ca nu vede controalele, ce sa vezi, vorbeste romana.
      Camionagiul vorbeste romana
      Vamesii vorbesc romana.
      Dar austriecii ne fura tara :))))
      Cudat al naibi nationalismul asta in care strainii ne fura tara si toti cei ce participa sau fac actele de bravura sunt mandri romani!
      Ciudat ciudat...
      • -10 (14 voturi)    
        la capatul (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:04)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        firului e un neamt care este bun prieten cu consulul austriei de la .... sibiu.....
        • +1 (5 voturi)    
          misto (Miercuri, 8 iulie 2020, 18:07)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          Deci neamtul ala da avize e politist camionagiu cu drujba si vames. Bine ma baiete !!! in toata tara e doar el ? bai e vrednic atunci.
          • -1 (3 voturi)    
            nu il (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:24)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

            opresti tu? ia incearca, si spune-i si lu costel alexe de paduri
    • -4 (6 voturi)    
      tare asta (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:18)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Romani vreti sa mai calatoriti in UE atunci ciocu mic l ataieri . Hotzindustry stie de ce
    • 0 (0 voturi)    
      Bustenii nostri nu au picioare, nu se duc acolo (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 5:49)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de capul lor. Ia sa vedem cine e de vina.Multi pe care-i aperi sunt de vina pentru bustenii care parasesc tara noastra. Nu e prost cine cumpara lemne , ci cine vinde pentru spaga. Daca patriotii nostri, care se sacrifica pentru neam si popor nu ar face asta, austriecii nu ar avea acces la bustenii nostri. Clarissimo?
  • -21 (33 voturi)    
    UAU!!!!! (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:50)

    iomvv [utilizator]

    pai si ce facem cu ai nostri frustrati din diverse zone ale tarii, care ei cred despre ei ca au sange austro-ungar, net superior fata de cel al romanilor adevarati (zic ei)???
    • +3 (15 voturi)    
      tu invata sa vorbesti romana (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:35)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      Nu te ajuta google translate prea mult nu? din chirilic in latin se pierd cuvinte multe:)

      care ei cred ei cred.. zic ei? :)))

      Eu vad doar dintrastia de prin regat si moldova ca au bola pe maghiari. Aia din transilvania nu urasc ungurii asa cum ii urasc astia care nici macar nu au avut vre-odata contact.
      Dar tare mult imi place cum aducem si Ungaria in discutie. Pai bai prietene Austria, nu Ungaria, anunta ca romanii si BULGARII, adica needucatii europie cu sisteme de sanatate subbugetate, pot sa creeze probleme si sa omoare oameni prin inconstienta lor.
      Iar tu o dai in balarii ?
      Vorbeam acum cativa ani cu un prieten care mi se plangea de xenofobie si rasism in franta si eu ii spuneam ca noi suntem mai rau, ca noi nu suntem nici educati, el era din dezacord tolat. Acum au venit trei din sirilanka si i-am facut violatori, au venit 100 din siria o tara aflata in pragul distrugerii si i-am facut arabi criminali si viloatori.
      La noi in sange bolboroseste rasizmul mai ceva decat in germania anilor `40. Numai ca nu am reusit sa cautam vinovatii in alte tari imediat dupa revolutie. Ne doream sa facem parte din Nato si UE iar cand am ajuns acolo am inceput sa ne dam mandri romani. Uitand ca suntem pleava europei si ca suntem ultima in UE la toate.
      mandru roman pupateai singur pe frunte de jijea ce te crezi. imi e lehamite de natia asta in care m-am nascut, de needucati atotsiutori.
      • 0 (4 voturi)    
        Astia nici nu stiu despre ce vorbesc... (Joi, 9 iulie 2020, 3:42)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Cand a auzit de Austria, si-a adus aminte ca la scoala invatase despre Austro-Ungaria. Nu mai conteaza nimic, doar sa facem bascalie. Intr-adevar vad fporte multi tineri rasisti si xenofobi, nu-mi vine sa cred ca noi, romanii crestini ortodocsi am devenit atat de extremisti. Nationalismul exacerbat este patriotismul prostilor.
      • -2 (4 voturi)    
        Te strang pantofii ? (Joi, 9 iulie 2020, 8:18)

        iomvv [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Ca o recomandare - pe viitor cand esti nervos pe postul unuia (ca poate te simti atacat) si vrei sa ii raspunzi - chestiunile astea cu gramatica, cu sintaxa si alti conectori catre textul de baza e deja fumat si nu prea mai tine pentru un om decent.

        In rest te rog sa mai citesti inca o data postul meu si sa imi explici si mie unde ai inteles tu ca ma refeream la maghiari? Nici pe departe!!!!

        Pe de alta parte iti inteleg frustrarea si indignarea fata de locul unde traiesti, iti recomand sa faci pasul catre Romania, aici esti primit cu bratele deschise, de noi romanii.
    • 0 (8 voturi)    
      hehe (Miercuri, 8 iulie 2020, 14:24)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      Ce va faceti voi, moldovenii si teleormanenii nefrustrati?
      Pai uite, tu te duci in Siberia acasa, ca s-a saturat Putin sa va plateasca si voi sa nu livrati nimic, iar teleormanenii se duc la Istanbul, unde e patria fanarihotilor.
      Ciuuuuus, ruznake!
      • -3 (5 voturi)    
        rares ... (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:05)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        tu esti rares ? scrii de la bruxelles ?
      • -1 (3 voturi)    
        Nu m ai nimerit, mai cauta!!! (Joi, 9 iulie 2020, 8:26)

        iomvv [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Pana la urma, v ati hotarat si voi de acolo, pentru cine vreti sa fiti servanti in continuare, nu de alta dar inteleg ca mai nou Romania va pute ....... si bate un vant mai bun ACUM dinspre vest.
  • +34 (46 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 8 iulie 2020, 12:54)

    rocj [utilizator]

    Sper ca rand pe rand toate tarile din UE sa interzica intrarea din Romania, este exact ceea ce meritam. Si nu, nu clasa politica e de vina, ei sunt oglinda noastra.
    • -10 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:21)

      [anonim] i-a raspuns lui rocj

    • +14 (16 voturi)    
      Asta meritam (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:39)

      AdrianIulian [utilizator] i-a raspuns lui rocj

      Sa ne faca strainii din nou ordine in ograda. Ca noi nu suntem in stare. Iar cei care ne reprezinta nici atat. Cand vanzatorul de kebab are mai multa minte si bun simt decat doi parlamentari si este insultat pentru asta, sincer sper sa ne izoleze toti. Am facut prea putine si multe de ochii lumii. Am continuat pe spagi si atribuire de contracte. Am furat cat am putut sub umbrela celor doua luni de inchis in casa. Acum nu a mai ramas nimic. Iar pandemia se va napusti asupra noastra sa culeaga cu dobanda ce ar fi cules in primavara daca nu se lua nici o masura.
      Sa ii vad acum pe desteptii din conducere ca ies diseara cu un plan. Probabil nu o sa o faca.
  • -8 (10 voturi)    
    S (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:19)

    Gabr [utilizator]

    Mulțumim specialiștilor pentru bătaia de joc a
    Europei pentru ca aia se informează de la Grupul
    Dezinformării Strategice din România...
    Abia aștept moțiunea de cenzura pentru a scapa de prostie...
    • +3 (5 voturi)    
      mai gabriela, mai pandelica (Miercuri, 8 iulie 2020, 18:15)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      te-a lovit pandemia?
      Pai suntem pe ultimul loc la educatie in romania.
      Avem 42% analfabetism functional, cum sa intelegi tu ca jumatate din tara nu intelege nimic, nu?
      O natie unsa cu mir. Avem biserici de ne sar capacele, ce ne mai trebuie investitii in educatie si sanatate.
      Romania a tinut pandemia cum a putut mai bine doar ca needucatii tarii adica milioane nu au inteles ce e aia pandemie, au auzit de la PSD-u ca e o raceala, Badalau si Buzatu nume importante in istoria romaniei, unul face pipi pe romani celalt ii ia de urechi, sau de buza... in fine astia doi au zis 2-3 luni la rand ca e o simpla receala si ca aia de la guvern mint, papagalii astia de la PSD au strigat ca cifrele sunt din burta.
  • +2 (6 voturi)    
    e normal (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:38)

    Wheelwright [utilizator]

    Si la cum controlam noi pandemia ar trebui sa isi inchida mai multi granitele fata de romani. Poate asa vor intelege unii ca se petrece acum la noi e total gresit.
    Noi suntem o natie care nu are un spirit civic, nu stim sau nu vrem sa respectam tara asta si pe cel de langa noi. Totusi cand au fost amenzile mari, ciudat, totul s-a respectat, dar ciuma a trebuit ea sa profite pe seama santatii romanilor si cu ocazia asta poate ingropa mai rau economia.
    Trebuie ca incalcarea masurilor de distantare si purtarea mastii sa fie pedepsite cu amenzi mari, numai asa vom stopa cresterea imbolnavirilor.
    Eu deja m-am saturat sa intru in taxi si soferul sa nu poarte masca, sa merg in birourile primariei si nimeni sa nu aiba masca si tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    si (Vineri, 10 iulie 2020, 12:30)

    martel55 [utilizator]

    cecereulk lor ce zice? e constitutional sa impiedice un posibil infectat sa raspandeasca boala mai departe? ca la noi se pare ca nu e, in asutria inteleg ca avem vreo dictatura nemiloasa careia nu ii pasa de drpeturile infectatilor