Aproape 100 de români din Linz, infectați cu coronavirus

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2020, 17:38 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Aproape 100 de români din orașul austriac Linz sunt infectați cu coronavirus, anunță Ministerul român de Externe, care precizează că niciuna dintre persoanele infectate nu a fost spitalizată.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis că s-a autosesizat prin Ambasada României la Viena, în urma informațiilor apărute în 1 iulie în presa locală referitoare la un focar de COVID-19 în orașul Linz.

Potrivit MAE, în urma demersurilor Ambasadei României la Viena, autoritățile austriece au informat că 99 cetățeni români au fost confirmați cu COVID-19. Niciuna dintre persoanele infectate nu a fost spitalizată și nici nu au fost primite solicitări de asistență consulară de către misiunea diplomatică.

Conform sursei citate, Ambasada României la Viena continuă dialogul cu autoritățile locale, fiind pregătită să acorde asistență conform competențelor legale și cu stricta respectare a măsurilor adoptate de autoritățile locale în contextul pandemiei de COVID-19.

Cetățenii români afectați pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Viena: 0043 1 503 2465, 0043 1505 2381, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de urgență sau la numărul de telefon de urgență al ambasadei: 0043 699 117 26027.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6753 vizualizari

  • +1 (29 voturi)    
    se confirma (Marţi, 7 iulie 2020, 17:45)

    vodatepes [utilizator]

    Deci se confirma ca cei fara simptome nu sunt internati. Deci numai la noi sunt interanti cu forta.Aproape 100 de români din orașul austriac Linz sunt infectați cu coronavirus, anunță Ministerul român de Externe, care precizează că niciuna dintre persoanele infectate nu a fost spitalizată. Deci au avut dreptate cei care au facut sesizare la CCR.
    • +3 (15 voturi)    
      Da (Marţi, 7 iulie 2020, 18:41)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Austriacul stă acasă, respectă indicațiile autorităților; pe la noi cam toți vor sta pe la malluri, plaje, terase...
      • +3 (3 voturi)    
        Vrei sa-ti trimit poze... (Marţi, 7 iulie 2020, 20:19)

        MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

        ... cu plajele si terasele din Olanda /...
      • +1 (3 voturi)    
        austriacu are autorități (Marţi, 7 iulie 2020, 23:16)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        noi avem dăcît coerciț
    • -2 (14 voturi)    
      au avut dreptate sau n-au avut dreptate (Marţi, 7 iulie 2020, 18:47)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      tinand cont ca in austria sunt putine cazuri putem spune ca acesti romani nu au respectat nicio regula. de aia suntem fruntea europei, ce ne trebuie noua reguli?!? uite de aia treebuie internati, sa nu se plimbe aiurea sa imbolnaveasca pe altii.
    • 0 (12 voturi)    
      spitalul e scump! (Marţi, 7 iulie 2020, 18:52)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      cine să plătească pentru ei? Îi trimit acasă.
    • +2 (10 voturi)    
      hm (Marţi, 7 iulie 2020, 18:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      o scapare a hn, arafatu o trece la cei ce instiga.:-)
    • +4 (8 voturi)    
      comentariu corect (Marţi, 7 iulie 2020, 19:01)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu e o opinie, e o deductie corecta. Cine a dat minusuri e irational.
  • -1 (17 voturi)    
    CUUUM?! (Marţi, 7 iulie 2020, 18:26)

    nash pandelica [utilizator]

    n'au fost spitalizate?
    nu se poate, pai un' fura vela, arahat si toata melitzea.
    oooo, ia stai, pai linz nu e nici in oltenia, nici in moldova.
    acum am priceput.
    mare noroc, ca de erau in craiova sau la susheava, ajungeau direct la spital, sub cheie. mare noroc, zau !
    only in romania !
  • 0 (6 voturi)    
    e asa greu de inteles (Marţi, 7 iulie 2020, 19:08)

    comentator12 [utilizator]

    ca romanii in tara nu respecta regulile? s-a dovedid unii umbla pe strazi, infectati fiind si stiind asta. In Austria nu ar indrazni. asta e diferenta.
  • +1 (7 voturi)    
    .. (Marţi, 7 iulie 2020, 20:20)

    Cib Ara [anonim]

    1.spitalul in austria costa.
    2. citi din ei au asigurare medicala ?
    3.cat din ei isi mai gasesc locul de munca?
    4.de unde stiti ca angajatorii nu fac presiuni pe ei sa nu 5.transpire stirea ca sa nu fie inchisi la fel ca in abatorul din germania?
    6. pe e cai s-a aflat?? - PRESA !! deci nimeni nu a carait nimic , nici sindicate nici patronate nici angajator nici muncitor.
    ps. presa reprezinta inca o putere intr un stat altfel nimeni nus-ar mai autosesiza..
    • 0 (0 voturi)    
      Z-a zezizat (Miercuri, 8 iulie 2020, 2:06)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

      Stii tu ce e MAE? Nu mai e, ci MAE. Stii?
  • +2 (4 voturi)    
    oricum, crîncenă boală (Marţi, 7 iulie 2020, 23:32)

    di livio [utilizator]

    una sută covizi, nici unu în spital...fuseră 40 de pakistanezi la Brăila, ăia nu scăpară, umplu Arafat spitalu cu ei...duhăneau și spărgeau obloace, probabil de la durerile crîncene provocate de covid..ce s-a mai întîmplat cu ei, presa nu ne spuse...dăcît cînd fuseră depistați, văleu,focar la Brăila...după aia liniște și pace...dacă pica vreunu de la etaj?...văleu, decedat covid