Prefecţii din ţară sunt anunţaţi că nu mai au voie să ţină oamenii în carantină

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:41 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: - / Xinhua News / Profimedia
Secretarul de stat Raed Arafat a transmis prefecturilor din ţară o circulară prin care anunţă că izolarea la domiciliu şi carantina se suspendă temporar până când Parlamentul şi Guvernul se pun de acord să respecte Constituţia, relatează Mediafax.

Circulara a fost transmisă după ce a fost publicată în Monitorul Oficial decizia CCR potrivit căreia măsura carantinei şi a internării obligatorii impuse prin ordin de ministru este neconstituţională.

„Ordinul ministrului sănătăţii nr. 414/11.03.2020 privind instituirea măsurii de carantină pentru persoanele aflate în situaţia de urgenţă de sănătate public internaţională determinată de infecţia cu Covid-19 şi stabilirea unor măsuri în vederea prevenirii şi limitării efectelor epidemiei, în baza căruia s-au instiuit/dispus măsurile de carantină/izolare se suspendă de drept, începând cu data de 2.07.2020 până la modificarea cadrului legislativ. În concluzie, măsura izolării la domiciliu/carantinării instituţionalizate se suspendă temporar pentru toate persoanele (inclusiv persoanelor pentru care s-a aplicat această măsură anterior datei de 02.07.2020)”, se arată în documentul semnat de Raed Arafat şi de Amalia Şerban, din Ministerul Sănătăţii.

Documentul are data de vineri, 3 iulie. În buletinul de la 13:00 transmis sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică lipsesc datele cu privire la numărul celor aflaţi în carantină sau în izolare.

„Nu avem date actualizate în această categorie”, explică reprezentanţii Grupului.

Vineri erau raportate 741 de persoane în carantină instituţionalizată şi 58.991 în izolare la domiciliu.

În acest caz, autorităţilor nu le rămâne decât să facă recomandări celor care au fost contact al unei persoane confirmate cu Covid-19: autoizolare la domiciliu pentru 14 zile, purtarea măştii în spaţii închise, spălarea mâinilor, păstrarea distanţei fizice.

Cei care ies din carantină trebuie să ştie că „în situaţia în care, în decursul celor 14 zile de la revenirea în ţară sau de la ultimul contact cu un caz confirmat, devin pozitive pentru SARS-Cov-2, riscă să intre sub incidenţa legii conform art. 352 din Noul Cod Penal (zădărnicirea combaterii bolilor) şi să sufere consecinţele acestei fapte”.

Deja există pacienţi Covid-19 care au cerut să fie externaţi. De exemplu, la Spitalul Victor Babeş din Bucureşti trei pacienţi au plecat.

„O persoană care este internată în spital şi spune că vrea să plece acasă mâine, conform acestei hotărâri i se poate permite să plece acasă, deşi are o boală contagioasă şi care ar putea să contravină altor drepturi ale persoanelor sănătoase, de a li se apăra sănătatea”, a spus Ioan Emilian Imbri, manager Spitalul “Victor Babeş”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6973 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Mie (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:52)

    mitg [utilizator]

    Imi pare bine.

    Le va aminti nenorocitilor ce au tot votat de jumate de secol incoace.
  • 0 (14 voturi)    
    Emilian Imbri, omul care sta acasa nu incalca (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:56)

    Alui [utilizator]

    Nici un drept nimanui! Asta trebuie sa stie toti imbecilii si fosilele comunistoide! Eu sunt sanatos! Daca omul ala sta acasa nu-mi incalca mie nici un drept. Sper sa fi depistat pozitiv asimtomatic si sa te vad atunci daca iti mentii parerea.
  • +7 (21 voturi)    
    suntem dilii (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:59)

    voinicu [utilizator]

    Suntem o tara de dilimandrosi.
    Toti carantinatii , toti izolatii si toti bolnavii confirmati pot iesi pe strada si imprastia boala .
    Ceilalti care inca nu sunt bolnavi nu au oare dreptul de a li se respecta integritatea?
    Autoritatile lucreaza numai impotriva noastra. Nu mi-ar pare deloc rau daca i-as sti contaminati pe toti membrii CCR , ai guvernului si ai parlamentului.
  • +7 (23 voturi)    
    ireal (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:18)

    Contrache [utilizator]

    O persoană care este internată în spital şi spune că vrea să plece acasă mâine, conform acestei hotărâri i se poate permite să plece acasă, deşi are o boală contagioasă şi care ar putea să contravină altor drepturi ale persoanelor sănătoase, de a li se apăra sănătatea”, a spus Ioan Emilian Imbri, manager Spitalul “Victor Babeş”.

    Incredibil , 2020 intr-o tara pretins civilizata.
    • +4 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:38)

      [anonim] i-a raspuns lui Contrache

      • +6 (14 voturi)    
        Tratament (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:35)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui

        Dar tu de tratament ai auzit? Pt tuberculoza exista, pt rugjeola exista vacin...pt COVID-19?
        Cu tratament poti impiedica imprastierea Tuberculozei (tratabila)...cu vaccin cam scad sansele la 0 de contaminare (pt persoanele vaccinate)...cu covid? Cam molipsesti lumea...si daca esti cu risc...ai mari sanse sa contribuie familia ta financiar la BOR pt o inmormantare.
        Acum intelegi unde-i diferenta?
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 iulie 2020, 7:02)

          [anonim] i-a raspuns lui ursu78

          • +1 (3 voturi)    
            Desteptovici (Duminică, 5 iulie 2020, 8:49)

            ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui

            1. Tuberculoza se trateaza. Punct (intreaba un doctor...). Mai mult, sunt forme care se pot trata si acasa.
            2. Dar exista vaccin. Stiu care-i rata vaccinarii...de asta avem si o rata de imbolnavire asa de mare
            Incearca sa-ti inchipui ca nu era izola5rea asta...si se imbolnavea 50% din populatie...cam cate decese aveam? Matermatica de clasa a V-a? Sa-ti aduc aminte de gripa spaniola? Care in a vut o rata de mortalitate aseamanatoare...si la fel de infectioasa? De ce crez ica au murit aproape 100 mil oameni.
            Tu gandesti inainte sa faci o afirmatie?
  • +9 (11 voturi)    
    ehh (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:55)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD si ciolacul vor sa ucida. Singura solutie este Dorneanu la puscarie !
    Iar PSD trebuie scos in afra legii si desfiintat !
  • +7 (11 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:29)

    ursu78 [utilizator]

    Ce ma deranjeaza cel mai tare...este ca astia din CCR daca se imbolnavesc...tot in spitalele de stat se trateaza.
    Eu as face altceva:
    Declaratie pe proprie raspundere: nu vreau sa stau in spital, nu cred in virusul asta etc. Si este liber sa plece. Cu doua mici amendamente: daca se imbolnavesc, se pot trata unde vor ei, dar nu in spitalele de stat. Pot sa mearga la BOR sa se trateze, la PSD, la Belu...dar nu in spitalele de stat. Si al doilea: daca cumva se dovedeste, platesti spitalizarea lui si a persoanelor care au ajuns incontact cu el (nu-i decat 1000 lei/zi spitalizarea...).

    Francisc.
    Si codul penal este prost...nu mai condamnam criminalii? Hotii?
  • -5 (11 voturi)    
    ar putea să contravină (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:59)

    di livio [utilizator]

    ar putea...un bolnav contravine altor drepturi ale persoanelor sănătoase...da milioane de maști neconforme puse în vînzare?...conform ANPC și Rise Project...alea nu contravin altor drepturi ale persoanelor sănătoase?...alea nu, poa să se covideze milioane, bani să iasă...CCR îi divină, interlopii cu firmele nu, nu-i întreabă nime nimic
    • +3 (5 voturi)    
      Una e una si alta e alta (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:31)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Aveti dreptate in ceea ce spuneti dar asta nu este un raspuns la problema ridicata ci o cu totul alta problema.
      AMANDOUA sunt valabile.
  • +2 (4 voturi)    
    Ar trebui CCR dat i judecata (Duminică, 5 iulie 2020, 7:13)

    democtrates [utilizator]

    Prin decizia sa CCR poate fi dat in judecata pentru crima impotriva propriului popor. Eu daca voi avea o ruda decedata datorita faptului ca s-a permis iesirea din spital a infectatilor de Covid voi da in judecata CCR.