Coronavirus în România: 416 cazuri noi în ultimele 24 de ore / 23 decese raportate / Bilanțul urcă la 28.582 / Situația pe județe

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 13:30 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Xinhua / Zuma Press / Profimedia
Alte 416 de cazuri noi de coronavirus în România au fost anunțate sâmbătă de către Grupul de Comunicare Strategică. Bilanțul total al celor infectați până acum cu Sars-Cov-2 urcă la 28.582. În ultima zi, au fost raportate 23 de decese noi. Numărul de teste zilnice anunțat este de 11.445.

Până astăzi, 4 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 28.582 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 20.861 au fost externate, dintre care 19.854 de pacienți vindecați și 1.007 pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

Până astăzi, 1.731 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 03.07.2020 (10:00) – 04.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 23 decese (12 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Botoșani, Buzău, Dâmbovița, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, București, Suceava și Vrancea.

Dintre acestea, 2 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 decese la persoane de peste 80 de ani. Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 416 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 223 de pacienți.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 759.037 de teste, cu 11.445 mai multe decât vineri.

Situația pe județe:
  • 1. Alba 463
  • 2. Arad 707
  • 3. Argeș 946
  • 4. Bacău 664
  • 5. Bihor 679
  • 6. Bistrița-Năsăud 561
  • 7. Botoșani 1.041
  • 8. Brașov 1.651
  • 9. Brăila 238
  • 10. Buzău 630
  • 11. Caraș-Severin 119
  • 12. Călărași 178
  • 13. Cluj 693
  • 14. Constanța 475
  • 15. Covasna 296
  • 16. Dâmbovița 635
  • 17. Dolj 324
  • 18. Galați 989
  • 19. Giurgiu 272
  • 20. Gorj 259
  • 21. Harghita 338
  • 22. Hunedoara 664
  • 23. Ialomița 440
  • 24. Iași 1.021
  • 25. Ilfov 781
  • 26. Maramureș 206
  • 27. Mehedinți 201
  • 28. Mureș 751
  • 29. Neamț 977
  • 30. Olt 266
  • 31. Prahova 547
  • 32. Satu Mare 80
  • 33. Sălaj 120
  • 34. Sibiu 668
  • 35. Suceava 4.078
  • 36. Teleorman 165
  • 37. Timiș 534
  • 38. Tulcea 188
  • 39. Vaslui 191
  • 40. Vâlcea 55
  • 41. Vrancea 1.105
  • 42. Mun. București 3.349
  • 43. - 37
TOTAL 28.582


Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 533 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 124.900 de lei.

În urma acțiunilor de verificare desfășurate noaptea trecută, în sistem integrat, de structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătății, Ministerului Muncii și Ministerului Transporturilor, au fost aplicate alte 962 de sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară și distanțare socială.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 4.995 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 107 în Franța, 2.275 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 6 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia, India, Bulgaria, Kazakhstan, Ucraina și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 122 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 72 au fost declarați vindecați: 50 în Germania, 10 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.


Știrea se actualizează








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16215 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Solutie e testarea voluntara in masa (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 13:44)

    Alui [utilizator]

    Trebuie dusa o campanie pentru testarea voluntara a cetatenilor, in masa, cu garantia ca nu vor fi internati fortat daca sunt pozitivi asimptomatici sau cu simptome usoare. Internarea sa se faca doar la cerere si la cazurile serioase. Trebuie recomandat celor care sunt positivi si stau in autoizolare ACASA, sa nu iasa din autoizolare pana nu le iese un test positiv. Daca, ies si imbolnavesc pe altii, (cu dovezi) sa fie trasi la raspundere pentru efecte (costul tratamentului si despagubiri pentru victime).
    • -5 (29 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:00)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      dar să beneficieze de analize gratuite + internare la cerere și pacienți cu boli mai ușoare: leucemii, hepatite, TBC, cancere.
      • -1 (27 voturi)    
        Trolii rusi sunt prezenti la datorie! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:14)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ba, ce aveti cu noi? De fapt Putin, ca el va plateste. De ce ne vreti raul? Pacat, suntem vecini si am putea sa ne intelegem mai bine. Vedeti ca un mare bulevard din Bucuresti e numit in onoarea unui general rus. Voi rusii aveti probleme cu mai toata lumea, cu ucrainienii, cu romanii, cu EU, etc, etc. Daca ati fi mai deschisi, ati fi in locul Chinei.
        • +12 (20 voturi)    
          Erau sa fie dar a venit Putin la putere (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:29)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Si s-a rupt filmul ca dobitocul nu stia cum sa se mentina la putere prin dezvoltare ci doar prin "sa strangem randurile impotriva dusmanului"
        • +8 (16 voturi)    
          Sa nu uitam de CCR (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:00)

          Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          care este mult mai eficienta .Printr-o singura decizie reuseste sa arunce in aer toate sacrificiile facute pt combatera pandemiei si protejarea populatiei.Cei 9 super intelepti au hotarat ca cei bolnavi se pot plimba liber si au dreptul legal sa contamineze pe cei care le ies in cale ,iar cei contaminati au dreptul sa se imbolnaveasca si chiar sa moara linistiti ca nu le-au fost incalcate drepturile.Cine raspunde pt vitime si pagubile aduse tarii ?
          Chiar nu mai sunt in Romania niste minti luminate care sa-i opreasca prin mijloace legale?
          • +2 (8 voturi)    
            să nu uităm Unifarm (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:59)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

            și Unifarm îi eficientă, vezi Rise Project, Tolo.ro, etc...să nu uităm interlopii care vînd măști, sau miliția locală care distribuie măști de la interlopi...citiși articolu cu Rise Project?...acolo nu erau indignații de aici, care-mi să port mască că altfel ucid bătrîni...amu văd că dispăru cuvîntu mască din toate comentariile, oare de ce?...or fi fost măști neconforme în spitale?...de aia au fost focare în spitale, din cauza măștilor?...s-a autosesizat cineva după articolu din Rise...instituțiili cu coercițiili, nimic?... cre că-s mai tari interlopii
            • +5 (5 voturi)    
              Unifarm era al tau, boy. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:56)

              Marionette [utilizator] i-a raspuns lui di livio

              Nu te indigna prea tare, presedintele era pus de Pontalau inca de cand se intelegea cu organizatia voastra infractionala (PSD-Partidul Rusiei in Romania).
              Daca dai in Ponta e ca zicala aia, dai in mine, dai in fabrici si uzine! Ai grija la ce scrii pe aici!
          • -3 (9 voturi)    
            Protejeaza-te. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:34)

            gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

            Fiecare este responsabil să se protejeze pe sine și pe familia sa, așa cum știe el mai bine. Nimeni nu este responsabil pt celălalt.
            Cu alte cuvinte nu îmi lua tu mie libertatea mea în numele protecției tale. Daca te temi, te invit sa te protejezi liber. Daca nu te temi, te invit să îți asumi consecintele. Nimic mai simplu.

            Iar celor care strigă că medicii nu ar trebui să mă trateze le transmit urmatorul mesaj: medicii să tacă și să își facă meseria pe care au ales-o. Sunt plătiți pt. asta. Daca nu, să îmi restituie statul tot ce am contribuit la sistemul de asigurari de sanitate în ultimii 20 de ani și mă descurc eu în altă țară. Nu de alta dar eu am plătit tot ceea ce mi-au cerut fără să condiționez pe nimeni de nimic.
      • -3 (7 voturi)    
        Matale te substitui medicului cumva? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:00)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cam orice caz care ajunge la urgente, daca nu e ipohondrie, beneficiaza de ceva analize gratuite, in functie de simptome. Analize specifice diverselor boli infectioase mai serioase sunt gratuite. Ce mai voiai matale in plus?

        Medicul, pe baza analizelor si a consultului, pune un diagnostic probabil. Pe urma, luand in considerare toate riscurile, nu doar cele legate de COVID-19, nici doar cele legate de boala in sine, si incluzand si riscurile pentru altii, nu doar pentru pacienti (in cazul bolilor infectioase grave, de exemplu, cum e tuberculoza), decide daca internarea e sau nu indicata. Asta-i mecanismul in vigoare si acuma si inainte de epidemie. Matale ce voiai sa adaugi?
    • +3 (25 voturi)    
      O abordare gresita! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:20)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      S-a mai discutat despre asimptomatici si s-a tot sustinut ca trebuie sa stea acasa si sa se trateze daca au forme usoare cu medicamente obisnuite. Si deseurile menajere care contin resturi contaminate cum vor fi colectate? Dar daca cel infectat are o familie mai numeroasa si are doar doua camere sua sta intr-o garsoniera, cum ii protejeaza pe membrii familiei?? Dar vecinii, cum se vor comporta cand vor auzi ca in proximitate se afala un bolnav de COVID? Vine CCR si ii trimite acasa pe toti, pentru ca nu-i asa, distinsii judecatori se pricep la epidemiologie ca baba la trasul cu mitraliera!
      • -3 (13 voturi)    
        Bre (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:53)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

        Cine e asimptomatic nu are de ce sa stea in casa! Adica tot ala care e imun sa sufere ca sa umble altii pe strazi!
        • +3 (5 voturi)    
          asimptomatic (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:28)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          nu înseamnă imun.
        • +4 (8 voturi)    
          cine e asimptomatic (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:00)

          koala1712 [anonim] i-a raspuns lui Landser

          poate sa imbolnaveasca pe altii daca zburda linistit. asimptomatic =/= vindecat
        • +5 (7 voturi)    
          Gresit (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:00)

          AliB [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          Asimptomatic nu inseamna imun.

          Imun esti DUPA ce ai facut boala si ai anticorpi care-ti ofera protectie. Asimptomatic esti IN TIMP CE ESTI BOLNAV, dar n-ai simptome (tuse, febra, probleme de respiratie).

          O persoana imuna nu poate sa transmita boala. O persoana asimptomatica poate.

          Asa ca, daca sunteti asimptomatici, STATI IN CASA!!!!!
    • -4 (8 voturi)    
      Nu e o solutie (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:52)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Avem sute de cazuri zilnic cu oameni care desi se stiu infectati, sau macar cu risc de-a fi infectati, fug din carantina sau izolare. Ce te face sa crezi c-am avea mai putini idioti din astia daca s-ar testa la cerere?

      Problema e una singura, si aia n-o rezolva nici o masura guvernamentala: lipsa de disciplina si intelegere a populatiei. Dupa vechea vorba romaneasca cum ca capu' face, capu' trage, poa' sa deduca fiecare care-o sa fie consecintele.
      • +2 (8 voturi)    
        Exact! Fug din izolare, acasa! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:36)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Tu daca au fi asimltomatic unde ai prefera sa te izolezi? Cereti si tie ce le ceri altora! Sa te vad viteaz ca te internezi 10 zile intr-un spital din Romania unde nu faci nimic, decat sa tii patul ocupat si poate sa infectezi doctorii!
        Olandezii au dovedit ca izolarea acasa functioneaza! Au avut numar mic de medici infectati, nu au al doilea val, pandemia e pe terminate in Oland, se raporteaza zilnic in jur de 70 de noi imbolnaviri si 0-1 morti de aproape doau saptamani. Au murit multi batrani in centrele de batrani, peste 4500. Fara ai ar fi la acelasi numar de morti ca romanii, dat ei au scapat deja de boala fara lock-down!
    • -1 (3 voturi)    
      Vedeti cazul Olandei (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:45)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      La ei s-a aplicat autoizolarea la domiciliu, fara lockdown.
      https://coronadashboard.rijksoverheid.nl/
      75 noi cazuri in 24 de ore, 0 morti, rata de raspandire 0,75.
      Cati dintre cei care sustin internarea fortata A ALTORA, s-ar testa voluntar si s-ar interna voluntat daca testul e pozitiv?
  • -6 (24 voturi)    
    E clar, trebuie redeclarată starea de urgență... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:29)

    Nyk1 [utilizator]

    ...și revenit la declarații, pe care să fie înscris domiciliul, locul de muncă și până la 5 magazine unde persoana își face de regulă cumpărăturile. Cine este prins în public într-un alt loc decât pe traseul între aceste puncte de interes, arest 14 zile.

    Altfel, vom împărtăși soarta Braziliei și a USA.
    • +4 (12 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:41)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca e soarta Braziliei sau SUA e una. Sa nu impartasim soarta "puterii mondiale" de categoria Spaniei.
      Rusia e tavalita in coronavirus, barilul de petrol e negativ adica scrie faliment pe Kremlin si un pitic cracanat se crede de neinlocuit la putere, ca orice dictator. Ca sa nu mai zic de rubla, iti trebuie o plasa de ruble ca sa iei un mar.
    • +6 (10 voturi)    
      Hehe (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:56)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Crezi tu ca mai are cineva curaj sa dea stare de urgenta? Si daca o da crezi tu co o sa o mai respecte cineva?
      Daca ti e frica stai bre in casa iar cand iesi poti sa ti faci si o declaratie!
    • -3 (15 voturi)    
      100 % de acord (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:04)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Da, sunt de acord cu tine. Fără cei ca tine pe străzi a fost minunat. O singură rugăminte am ... de luni, familia mea împreună cu alte 3 (8 adulți și 12 copii, care nu vom avea cum să păstrăm distanțarea socială) mergem 10 zile la un hotel de lux din Nisipurile de Aur pe care, pe praful ăsta, am plătit o căruță de bani și aș vrea să-mi petrec concediul liniștit. După aia poți băga starea de urgență. Cu declarațiile mă descurc, am imprimantă, foi, doar n-o să stau în casă! Hehe
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:40)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        extraordinar, vezi ca si la bulgari e abrupta panta de crestere.
        • 0 (4 voturi)    
          Ok (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:02)

          sysrq [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Și ce să fac, să nu-mi fac concediul de lux? Inițial am vrut să-mi iau un concediu de lux în Grecia dar m-am gândit să nu risc un ghinion de a ne testa și chiar mai rău, să ne găseasca fals pozitiv având în vedere că firma noastră are 25 de oameni iar în familiile extinse sunt doctori, farmaciști, frizeri etc. Dar mie îmi place și luxul din Bulgaria, un premium all inclusive de vis (nu știu dacă e și mai și decât ultra all inclusive sau nu) și fără riscul de a fi testați inutil.
      • +3 (3 voturi)    
        asa i romanul. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:10)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui sysrq

        pusca si cureaua lata .
        a crescut in 2 camere la bloc , isi face viloi de sute de metrii - sa crape vecinu- nu conteaz ca da el ortu inainte pana il achita ( viloiu-zic)
        a facut foamea in tabara la costinesti , nu i nimic , acu sta cu limba la soare pe nisip aiurit- uiteasa sa crape colegu care nu si permite - nu conteaza ca munceste 3 luni pt 2 saptamani. posteaza , face in ciuda isi ia likeurile si gata se merita.
        noi nu suntem din aia care ce luam pe mere dam pe pere , nuu noi ce luam pe mere dam pe praf , pardon - pe nisip.
        hai c am fost rautocios , acuma pe bune :
        bafta la nisip , la vreme buna si .. baga de sama sa nu duci dar mai ales sa nu aduci vreo molima.
    • +2 (10 voturi)    
      Marș mă! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:39)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Fiecare este responsabil să se protejeze pe sine și pe familia sa, așa cum știe el mai bine. Nimeni nu este responsabil pt celălalt.
      Cu alte cuvinte nu îmi lua tu mie libertatea mea în numele protecției tale. Daca te temi, te invit sa te protejezi liber. Daca nu te temi, te invit să îți asumi consecintele. Nimic mai simplu.

      Iar celor care strigă că medicii nu ar trebui să mă trateze le transmit urmatorul mesaj: medicii să tacă și să își facă meseria pe care au ales-o. Sunt plătiți pt. asta. Daca nu, să îmi restituie statul tot ce am contribuit la sistemul de asigurari de sanitate în ultimii 20 de ani și mă descurc eu în altă țară. Nu de alta dar eu am plătit tot ceea ce mi-au cerut fără să condiționez pe nimeni de nimic.
  • -3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:35)

    [anonim]

  • -2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:50)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:42)

    [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Solutii: (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:07)

    Marionette [utilizator]

    -Ai mancare, apa pentru vreo 6 luni
    -Inchide ceea ce faci/ia-ti concediu fara plata
    -da in avans banii pe utilitati pe 6 luni
    -asteapta sa crape romanii care indemnati de PSD acum 2 luni voiau sa iasa din carantina si nu voiau sa poarte masti
    -revino la bussines as usual dupa ce crapa cei ce asculta in gura PSD
    -nu vota in viata ta PSD sau PSD deghizat (UDMR, ProR, etc)
    • -1 (3 voturi)    
      Si foarte important (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:39)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu mai vota niciodata cu P$D vopsit in galben.
  • 0 (2 voturi)    
    R (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 21:21)

    Gabr [utilizator]

    Opriți drama chiar dacă circul continua... comorbidități, restul e cancan întreținut de presa miluita.