Coronavirus în România: Explozie a numărului de cazuri: 450 de îmbolnăviri în ultimele 24 de ore. Bilanțul urcă la 22.746 / În ultima zi au fost înregistrate 20 de decese / Situația în fiecare județ

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 12:42 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Alte 450 de cazuri noi de coronavirus în România au fost anunțate, joi, de către Grupul de Comunicare Strategică. Bilanțul total al celor infectați până acum cu Sars-Cov-2 urcă astfel la 22.746. Un număr foarte mare de noi îmbolnăviri raportate - 460 - s-a mai înregistrat în 25 iunie, atunci fiind un record pentru ultimele două luni. De la debutul pandemiei, au fost externați 20.433 de pacienți cu COVID, dintre care 19.363 vindecați și 1.070 pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

Până astăzi, 2 iulie, pe teritoriul României au fost confirmate 27.746 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 450 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Până astăzi, au decedat 1.687 persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 01.07.2020 (10:00) – 02.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 20 de decese (11 bărbați și 9 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Botoșani, Brașov, Buzău, Dâmbovița, Giurgiu, Mehedinți, Prahova, Suceava și Vaslui. Dintre acestea, 2 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 decese la persoane de peste 80 de ani. Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

La ATI, în acest moment, sunt internați 237 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 787 de persoane. Alte 59.414 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 735.221 de teste, ceea ce înseamnă 12.524 de teste prelucrate în ultimele 24 de ore.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 20.433 au fost externate, dintre care 19.363 pacienți vindecați și 1.070 pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare. GCS menționează că numărul de pacienți asimptomatici a suferit modificări față de ziua anterioară ca urmare a actualizării datelor de către unitățile sanitare, în ultimele 24 de ore. Cu o zi în urmă, GCS anunța 20.740 de pacienți externați, dintre care 1.435 asimptomatici.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
  • 1. Alba 455
  • 2. Arad 706
  • 3. Argeș 872
  • 4. Bacău 650
  • 5. Bihor 673
  • 6. Bistrița-Năsăud 544
  • 7. Botoșani 1.027
  • 8. Brașov 1.553
  • 9. Brăila 226
  • 10. Buzău 613
  • 11. Caraș-Severin 116
  • 12. Călărași 177
  • 13. Cluj 687
  • 14. Constanța 458
  • 15. Covasna 288
  • 16. Dâmbovița 580
  • 17. Dolj 304
  • 18. Galați 937
  • 19. Giurgiu 269
  • 20. Gorj 241
  • 21. Harghita 324
  • 22. Hunedoara 663
  • 23. Ialomița 436
  • 24. Iași 999
  • 25. Ilfov 752
  • 26. Maramureș 203
  • 27. Mehedinți 193
  • 28. Mureș 745
  • 29. Neamț 970
  • 30. Olt 249
  • 31. Prahova 472
  • 32. Satu Mare 77
  • 33. Sălaj 119
  • 34. Sibiu 660
  • 35. Suceava 4.046
  • 36. Teleorman 163
  • 37. Timiș 527
  • 38. Tulcea 183
  • 39. Vaslui 187
  • 40. Vâlcea 53
  • 41. Vrancea 1.078
  • 42. Mun. București 3.238
345 de amenzi date în ultimele 24 de ore

Ca urmare a încălcării Legii privind starea de alertă, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, 345 de amenzi în valoare de 135.850 de lei. De asemenea, ieri au fost constatate trei infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor.

Tot miercuri, 66 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















36430 vizualizari

  • -28 (54 voturi)    
    "explozie" (Joi, 2 iulie 2020, 13:02)

    Mawrkuss [anonim]

    "explozie" ... really?!
    • +12 (24 voturi)    
      neee (Joi, 2 iulie 2020, 16:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      De fapt e scadere...
      Ce conteaza ca suntem in top 3 la numărul de cazuri noi / zi raportat la populatie (în afară de Suedia nush dacă mai are careva atâtea cazuri noi per milion de locuitori), ce dacă numărul de cazuri active trece acush de numărul maxim de cazuri active de pana acum?
      Noi stim ca virusul de fapt nu exista, ca e o conspiratie mondiala, sau macar nationala, si ca noi suntem prea valorosi sa stam acasa, sa purtam masca sau sa pastram regulile de distantare in general.

      Da' nu-i nimic, o sa ajungem la scenele din Italia de acum cateva luni, si poate atunci vom realiza cum sta treaba.
    • +11 (17 voturi)    
      O sa vezi peste trei saptamani explozia de (Joi, 2 iulie 2020, 18:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      morti. Acum sunt douazeci pe zi, peste trei saptamani numarul se va dubla. Toti acesti morti suplimentare se datoresc CCR, Renatei Weber si Ciumei Rosii.
  • +13 (15 voturi)    
    Nr incorect (Joi, 2 iulie 2020, 13:08)

    Kinga Negut [anonim]

    Nr total de cazuri 27.746, nu 22.746.
    • +4 (10 voturi)    
      Au mai bagat la loc?! (Joi, 2 iulie 2020, 15:21)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Kinga Negut

      Ieri au fost 20749 externati, azi numai 20433.
      Logic, au reinternat din aia "vindecati definitiv", nu?
      Sau, s-au incurcat in aritmetica!
  • +27 (51 voturi)    
    mda (Joi, 2 iulie 2020, 13:08)

    SoulSearcher [utilizator]

    e plin la mare si la munte...

    nu cred ca mai intereseaza pe nimeni de covid19

    va rog nu mai postati cazurile zilnice, pierd redactorii timpul inutil, nimeni nu mai citeste

    a venit vara, romanu vrea in concediu, si nimic nu-l poate opri

    din toamna poate sa inchida iar toata tara, ca nu mai conteaza, a fost omu` la mare si s-a balacit in apa si a mancat porumb pe plaja si a baut bere toata ziua

    :DDDD
    • +5 (17 voturi)    
      si splitalele inchise? (Joi, 2 iulie 2020, 13:59)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca nu mai au locuri in spitale, daca te duci la urgenta si ti se spune ca nu poti intra, ce faci?
    • +11 (13 voturi)    
      Ipocrizie (Joi, 2 iulie 2020, 17:19)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Este trist ca oamenii uita asa usor de regulile sanitare si nu isi adapteaza comportamentele la noua situatie.

      Dar sa nu fim ipocriti, chiar si cei mai indarjiti aparatori ai sanatatii publice ar iesi in natura daca gasesc un loc mai putin frecventat. Este o nevoie fireasca, la fel de importanta pentru sanatate.
    • +1 (3 voturi)    
      SUnt judete unde e situatia catastrofala (Joi, 2 iulie 2020, 22:27)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca aveti rabdarea sau inteligenta sa vedeti statistica medicala a Romaniei (doar matematica si atat, site MS) - sunt judete in centru care au 30-40 si peste cazuri noi/milion PE ZI. Pe aceeasi statistica se vede cum s-a EXTINS focarul din Ag acum o sapt, apoi Db si Br in urma cu 3 zile, in prezent si Ph, Bz, Bc, Vn, Gl. Dpdv medical e o catastrofa - nu se realizeaza distantare, contaminare comunitara, sunt spitalele pline....Acum cine da minus si la matematica, sa se duca...ori e postac, ori idiot
  • -12 (46 voturi)    
    asta este (Joi, 2 iulie 2020, 13:09)

    costelo999 [utilizator]

    the lockdown is coming gheorghe !!! the return of the lockdown !!! Lockdown reloaded !!! The revange of relaxation !!!
    • -12 (38 voturi)    
      Asta este (Joi, 2 iulie 2020, 13:29)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Stai tu in casa!
      • +6 (24 voturi)    
        du-te (Joi, 2 iulie 2020, 14:04)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        la hora, virus iei si patria o sa iti dea pamint de flori.
    • +6 (22 voturi)    
      A început să ne stea limba română în gât? (Joi, 2 iulie 2020, 13:34)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Really?
      • -2 (10 voturi)    
        suna (Joi, 2 iulie 2020, 14:05)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        mai frumos asa cum o zice JS. the locdown is coming gheorghe !!!
  • 0 (50 voturi)    
    da (Joi, 2 iulie 2020, 13:10)

    ingabaz [utilizator]

    Acesta este inceputul sfarsitului!Valul doi al pandemiei va fi cel nimicitor!Acum doar se pregateste dezastruul,lumea e euforica,vara e liber la soare,plaja,concedii!Vine iarna si atunci va fi TRAGEDIA CEA MARE!sA NE PREGATIM SA NE IA VALUL!
    • -16 (32 voturi)    
      Asa si? (Joi, 2 iulie 2020, 13:30)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui ingabaz

      Si ce daca!
      • +3 (13 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 17:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Landser

        • +2 (4 voturi)    
          Nu e cinism! (Joi, 2 iulie 2020, 19:13)

          Om-bun [utilizator] i-a raspuns lui

          Este nesimțire pesedistă. Poate îl aleargă un pic COVIDU, să vedem dacă va mai fi așs viteaz cu un furtun în gură :)
  • -41 (59 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 13:15)

    [anonim]

    • -32 (48 voturi)    
      Previziunile pentru România (Joi, 2 iulie 2020, 13:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      Sunt cele mai sumbre - între 100 si 300 de decedati in octombrie. Cum altfel cu nulitatile Tătaru, Arafat, Rafila etc, care „gestioneaza” epidemia? Cu România - tara cu cea mai mica speranta de viata din UE si cu cei mai multi decedati COVID la milionul de locuitori din regiune? CU mizeriile care se numesc spitale si medici incompetenti, șpăgari si indolenți? Medicii valorosi au emigrat de mult.
      • +15 (25 voturi)    
        Solutii? (Joi, 2 iulie 2020, 14:38)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Bai minitehnicus, daca toti sunt prosti, dupa mintea ta, ai si vreo solutie sau doar iti place sa bati campii? Ce frumos e sa stai in spatele anonimatului...si sa dai din tastatura
    • +21 (37 voturi)    
      Demisie (Joi, 2 iulie 2020, 13:41)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui

      Pe ce motiv ?
      • +11 (13 voturi)    
        mda (Joi, 2 iulie 2020, 15:40)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        ca nu e PESEDE la guvernare :DDD si ca a pierdut nitel puncte prin sondaje
      • -2 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 18:26)

        [anonim] i-a raspuns lui Beta Alfa

  • -29 (53 voturi)    
    Grupul de Inspaimantare Strategica (Joi, 2 iulie 2020, 13:15)

    Mazeta [utilizator]

    Andi Manciu, consilier de Stat în cadrul Cancelariei Prim-ministrului României și Sorina Coșbuc, consilier al ministrului Vela, fost reporter Realitatea Tv și fostă realizatoare a emisiunii lui Rareș Bogdan. In biroul ei de la MAI, Coșbuc este ajutata de comisar Drăgoi Iulian (din Teleorman, umblă vorba acoperit DGIPI), fost ziarist, adus și susținut de Carmen Dan (ca șef al Serviciului de comunicare strategică din MAI) și de comisarul Cuțurescu Adrian, fost jandarm.

    https://www.stiripesurse.ro/bomba-zilei-s-a-aflat-cine-face-parte-din-grupul-de-comunicare-strategica-marcel-vela-coordoneaza-tot_1480885.html?fbclid=IwAR3jf-AKlvQwhsY300MyrfjqkHzLqCQKyGG-68aH73ZqEABg4cMXsWhDRWk
    • -16 (34 voturi)    
      Si ca să fie si cireasa de pe tor (Joi, 2 iulie 2020, 13:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Orice comunica aceste slugi, mai intâi trebuie sa obtina aprobare de la PNL - dupa cum s-a vazut.
    • +9 (13 voturi)    
      Ti-ai gasit si matale ... (Joi, 2 iulie 2020, 14:18)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... ce sursa sa citezi.
      • -5 (17 voturi)    
        lasa sursa (Joi, 2 iulie 2020, 15:09)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        e adevarat sau nu ?
        • +6 (14 voturi)    
          Cata vreme ... (Joi, 2 iulie 2020, 15:57)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

          ... nu e informatie confirmata din mai multe surse independente, e minciuna. Cam asta-i modelul pe care functioneaza informarea corecta.

          Pentru o mai buna ilustrare, daca io public acuma un comentariu in care te fac pe matale cretina, e minciuna sau nu? Dar daca ne vorbim trei persoane, si fiecare publicam afirmatii din astea? E foarte usor sa raspandesti o parere falsa, intr-o populatie care nu are obiceiul verificarii informatiei. Daca insa acuma apare undeva un document emis de-un medic, cu semnatura si parafa, care sa constate cretinismul (care chiar e o boala, nu o invectiva), si nimeni nu acuza documentul ca fiind fals, dupa mai multe zile de la publicare, abia ala e un motiv de-a lua in serios afirmatia - nu de-a o accepta ca fiind 100% adevarata, dar de a o considera plauzibila, si de-a cauta o a doua sursa, independenta de medicul respectiv, care sa confirme diagnosticul.

          De ce-am zis in mod specific de sursa: pentru ca stiripesurse e un site arhicunoscut ca publicand o gramada de aiureli si barfe, care in foarte multe cazuri se dovedesc nefondate, dupa o vreme.

          Si inca o idee: dincolo de daca e adevarat sau nu, e relevant? Ce vreau sa zic e ca indiferent cine sta in grupul ala de informare strategica, cifrele sunt cifre, si chiar daca zice unu' azi o minciuna, avand in vedere ca cifrele vin din toata tara, pana la urma tot se gaseste careva cu suficienta autoritate care sa denunte falsul. Ori pana acuma, in afara unor postaci anonimi, absolut nimeni n-a contrazis cifrele oficiale, si toate institutiile internationale le preiau si le republica fara nici o obiectie sau observatie legata de veridicitate. Asa ca ce conteaza cine le raporteaza, cata veme nu exista nici o sursa credibila care sa le conteste? In mod cert, data fiind situatia, datele nu sunt 100% corecte, dar erorile sunt foarte probabil foarte mici, se corecteaza pe parcurs si rezulta din simple greseli umane, nu din intentii malefice.
        • +1 (1 vot)    
          Nu ! (Joi, 2 iulie 2020, 18:08)

          Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

          Tot de pe surse !
      • 0 (0 voturi)    
        Le-a scapat porumbelu' ! (Joi, 2 iulie 2020, 18:07)

        Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        :)))
  • -12 (28 voturi)    
    Numar de teste (Joi, 2 iulie 2020, 13:18)

    aibo [utilizator]

    Ati bagat 7000 de teste din burta..chiar asa de complicat e sa faceti o scadere?
  • -3 (29 voturi)    
    mai sa fie... (Joi, 2 iulie 2020, 13:19)

    anion [utilizator]

    Ieri au raportat vindecati un total de 20740 din care o mie si ceva asimptomatici; azi totalul externatilor in loc sa creasca, scade la 20433!!!. Nu sunt zdraveni cine raporteaza in dispretul nostru.
    • +10 (20 voturi)    
      mai sa fie (Joi, 2 iulie 2020, 13:50)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Asimptomaticii pozitivi externati nu sunt vindecati. Sa nu amestecam mere cu pere. :)
    • -16 (30 voturi)    
      Grupul (Joi, 2 iulie 2020, 13:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui anion

      de Dezinformare Strategia. Așa a primit ordin de la Vela si de la PNL. Slugi obediente politice si in rest... niste incompetenti. Nici să mintă nu stiu.
      • +6 (14 voturi)    
        ochii pe voi (Joi, 2 iulie 2020, 15:05)

        Doina Pantazi [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Care ar fi ordinul? Si care ar fi minciuna? Nu exista virus, nu exista bolnavi? Faptul ca pot aparea niste cifre gresite in textele din presa nu schimba cu nimic realitatea.
        • -2 (4 voturi)    
          Indiferent ce se intampla, (Joi, 2 iulie 2020, 18:16)

          Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui Doina Pantazi

          are aceeasi placa si "of" : guvernul PNL si orice tine de el ! Indiferent de realitate! Da minus si treci mai departe, nu merita raspunsuri !
  • +13 (39 voturi)    
    Niște nemernici doreau dovezi (Joi, 2 iulie 2020, 13:31)

    felis_tigris [utilizator]

    Niște nemernici doreau dovezi epidemiologice.
    Na-vă dovezi, fir-ați ai dracu' să fiți!
    • +14 (24 voturi)    
      acum lipsesc de pe HN (Joi, 2 iulie 2020, 14:39)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      au plecat la munte, la mare, la Grecia....la spital...
    • +4 (12 voturi)    
      Wow (Joi, 2 iulie 2020, 17:15)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Cata violenta pentru o discutie civilizata! Sunt pentru respectarea normelor si ma enerveaza cei care nu poarta masca in magazine sau aglomeratii, dar la fel de nocivi mi se par cei care raspandesc ura.
      • -1 (1 vot)    
        Pe cel care in mod constient (glumesc...) (Joi, 2 iulie 2020, 23:27)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui DanteW

        imi face mie rau, nu am cum sa-l iubesc
  • -6 (32 voturi)    
    Mda (Joi, 2 iulie 2020, 13:33)

    Landser [utilizator]

    Interesant esta sa ne spuna cati din astia 460 sunt asimptomatici!
    Pt cei mai multi sunt asiptomatici!Adica aia pe care mielu' tataru si cu clafat ii sechestreaza!
    • +14 (26 voturi)    
      aha (Joi, 2 iulie 2020, 14:41)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      deci pana acum cand cazurile erau relativ putine, nu conta cati sunt asimptomatici sau moderati sau severi. de cand numarul incepe sa sara de 400 brusc suntem interesati de cati asimptomatici sunt, ca sa ne inducem un sentiment de siguranta ca totusi inca e bine. dupa ce o sa devina si numarul asta irelevant o sa ne raportam la numarul de decese. cand o sa ajunga si ala la cateva sute pe zi o sa ne spunem intr-un final (sper) ca: ba, e naspa. natie de idioti...
    • -1 (3 voturi)    
      dupa unele studii, 80% sunt asimpomatici (Joi, 2 iulie 2020, 23:42)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      restul de 20% intra la spital
      din astia 10% mor
      ma pui mostenitor?
      hai ca am sanse
      te rooooogggg.............
  • -6 (26 voturi)    
    populatia si-a pierdut complet increderea... (Joi, 2 iulie 2020, 13:38)

    demaGOGU [utilizator]

    ...its going to get ugly if the second wave hits back.
  • -12 (42 voturi)    
    Jos masca, sus inima... (Joi, 2 iulie 2020, 13:38)

    gmb72 [utilizator]

    Jos masca, sus inima !
    Jos botnita pe care ne-o pune Iohannis !
    Izolarea fortata a (r)romanilor purtatori de virus dornici de petreceri, terase si intruniri, e neconstitutionala !
    Ce amenzi sunt alea care ustura ?.... trebuie doar sa gadile, altfel sunt neconstitutionale !
    Starea de urgenta, neconstitutionala !
    Madam Firea a gasit in cca 5000 de teste (facute aleator, fara nicio regula) doar 4 infectati, deci blonavii nu exista !
    Deschideti restaurantele si terasele, ce daca e un loc in care se deschide preponderent gura sa intre mancarea si bautura si sa iasa saliva, nu-i niciun pericol !
    Covid nu exista, se moare de fapt de cancer, de alte comorbiditiati, nici macar nu au murit atatia de Covid, de fapt au fost platiti sa declare asa !
    .....
    Mi-a scapat ceva ?.... Multumiti-le tuturor celor care transmit astfel de mesaje. Pe fondul analfabetismului functional din Romania, e mai simplu sa crezi prostiile astea, decat sa porti o masca sa nu improsti cu saliva in stanga si-n dreapta, ca stii tu ca nu esti bolnav (unii neaga Covid si pe patul de spital, de inculti ce sunt - nu am Covid, am pneumonie....) si sa te speli des pe maini.....
    Sa vedeti ce o sa mai duduie economia cu o populatie bolnava si pe moarte.....
    Am fost la un pas sa eradicam Covid din Romania, dar mesajele pesedeilor ingroziti ca PNL s-ar putea lauda la alegeri cu gestionarea cat de cat corecta a pandemiei, au prins la bobor.... Iar acum boborul moare, dar tot din vina guvernului, ca nu a gestionat bine relaxarea si betele pe care le puneau cretinii in rotile guvernarii, numai sa aiba de ce sa se lege in campanie.
    Ce daca mor cativa alegatori ? las' ca li s-au intors alti 1,5 milioane, credeti ca s-au intors aia care muncesc si si-au facut vreun rost ? As, au revenit cei ahtiati dupa ajutoare sociale, pe care si le ridica cu mertane, audi si bmw de la primarii. Si ghici pe cine vor alege astia ?.....
    Mesajul meu e simplu: ganditi sau muriti !
    • -7 (25 voturi)    
      roboțeii analfabeți (Joi, 2 iulie 2020, 14:35)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      te minusară, citiră numa titlu...nu-și dădură sama că ești de-al lor, martoru lu covid...aia cu muriți sau gîndiți îi nerelevant...dacă gîndim nu mai murim?...oricît de disperați sînteți, mă tem mult mai mult de cancer decît de covid, muult mai mult...chiar dacă vine Tătaru și-mi spune mie să merg la ATI, că mor oameni de 30 de ani...nu mă-ntere,Tătare, am plătit 40 de ani asigurări să te ocupi de ATI, să fie locuri în spitale...am plătit armate de conțopiști cu salarii grase să se ocupe de spitale în caz de pidemii...amu tot io tră să umblu cu botniță la 40 de grade...protejez spitalele lu Tătaru
      • +1 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 17:27)

        [anonim] i-a raspuns lui di livio

        • -2 (4 voturi)    
          Tu nu te-ai prins (Joi, 2 iulie 2020, 18:35)

          Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui

          ca pe subiectul asta sunt p-aici cativa "comentatori" care, ori din prostie, ori fiindca sunt platiti, nu au altceva de facut decat sa debiteze aceleasi ineptii ?
          Fa si tu ca la vot : da minus si treci mai departe !
    • +8 (12 voturi)    
      gmb72 (Joi, 2 iulie 2020, 15:09)

      Doina Pantazi [anonim] i-a raspuns lui gmb72

      Aveti o solutie prin care sa-i transformam pe cetatenii romani in niste genii corecte si constiincioase? Credeti ca o Ordonanta Guvernamentala ar putea face asta?
    • +2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 17:18)

      [anonim] i-a raspuns lui gmb72

  • +7 (11 voturi)    
    cine e dat afara ? (Joi, 2 iulie 2020, 13:39)

    Relaxat [utilizator]

    Pe telefon inca am 19524 de teste. Au modificat la 12524 de teste. Cine este ametitul ? Caldura mare
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Joi, 2 iulie 2020, 14:28)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      @relaxat...pai daca un muncitor greseste un cofraj i se scade din salariu, daca un contabil greseste isi ia amenda sau mai rau...la ziaristi ...
  • +9 (17 voturi)    
    De fapt suntem constanti (Joi, 2 iulie 2020, 13:41)

    dessik [utilizator]

    Maximul anterior de 460 a fost pe 25/06, exact cu o saptamana in urma. Tinand cont de periodicitatea saptamanala a numarului de teste si respectiv detectati, rezulta ca situatia se mentine constanta. Mai bine decat meritam.
  • -8 (22 voturi)    
    astia nici mincuni numai stiu sa faca (Joi, 2 iulie 2020, 13:47)

    aditza_1967 [utilizator]

    Ieri 1435 asimptoimatici externati
    azi sunt doar 1070. Deci 365 lipsa.
    Sau vindecat cumva?
    Nu!
    Cei vindecati au crescut cu doar 49
    Sau iau scos din extrenati si iau pus iar la noi bolnavi?
  • +10 (14 voturi)    
    Etapa I (Joi, 2 iulie 2020, 13:55)

    netizenul [utilizator]

    A reînceput prima etapă, imunizarea de turmă...
  • +12 (32 voturi)    
    au bagat PSD bani in internet (Joi, 2 iulie 2020, 13:56)

    levierul [utilizator]

    explozie de postaci de la PSD, platiti.
    Tehnica sovietica, inventata la Moscova.
  • -7 (23 voturi)    
    Z (Joi, 2 iulie 2020, 14:37)

    Gabr [utilizator]

    Așa așa ... credeți tot
    Eu tot la părerea mea rămân... e prea mult circ
    Văd prăpăstioși ca o sa fie dezastru, eu nu cred.
    Ușor cu tsunami, valul 2.0, 3.0 și alte declarații iresponsabile.
    Italia, Franța, Spania care au avut sute de mii de căzuri își văd de treaba și nu prea mai văd știri de acolo, in schimb a aterizat la noi și nu se da plecat deloc..
    Serios? Și un copil își da seama ca este o
    prostie...eu o numesc bataie de joc.
    Parca la caldura dispărea virusul.. ce sa vezi, schimb de păreri... nu rezista mult pe suprafețe... aaa stai ca rezista cât e nevoie acolo indiferent ce folosesti contra lui.
    Dacă un virus dispare cu apa și săpun( spun specialiștii) și nu cu altceva înseamnă ca suntem jos de tot. Eu nu cred aberația asta. La fel și distanțarea și masca... nu poți sa te ferești ani de zile sa intri in contact cu oamenii.
    Eu aleg sa ma salut cu prietenii normal și nu cu pumnul sau cotul iar masca dacă poarta ei e ok,
    eu le-am zis ca nu port așa ceva niciodată indiferent de consecințe.
    Nu visați iar stare de urgentă și carantina ca nu o sa respecte nimeni.
    • +1 (11 voturi)    
      Masca (Joi, 2 iulie 2020, 15:15)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      S-ar putea ca intr-o zi sa te trezesti cu o deviatie de sept ca nu porti masca. Cam atat meriti, nimic mai mult.
      Apropo, uita-te putin pe ce se intampla acum in Israel, doar:
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/
      • +3 (7 voturi)    
        Lasati violenta (Joi, 2 iulie 2020, 17:12)

        DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

        Eu port masca si sunt pentru purtarea mastii in spatii inchise si mijloace de transport in comun. Si pe mine ma enerveaza cei care nu respecta regulile acestea minimal. Dar, in rest de asta, imi vad de treaba mea. Nimeni nu are dreptul sa isi faca singur dreptate.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 17:41)

      [anonim] i-a raspuns lui Gabr

  • +9 (21 voturi)    
    Principala problema....prostia. (Joi, 2 iulie 2020, 15:12)

    taro [utilizator]

    Moare cineva infectat iar la inmormantare trebuie sa fie totul "traditional" si mai se mai infecteaza inca 10 de acolo.

    Ah, nu crezi ca exita Covid-19? Nu conteaza ce crezi tu pentru ca nu suntem in desene animate cu Roadrunner si Coiot, in lumea reala se cade in prapastie daca crezi sau nu crezi ca exista.
  • -5 (19 voturi)    
    baieti, furati linistiti, nu va deranjeaza nimeni (Joi, 2 iulie 2020, 15:13)

    Mary80 [utilizator]

    dar nu ne mai aburiti cu cifrele.. deveniti penibili, e aproape ca pe vremea lui ceasca cu productia la hectar
    • +5 (7 voturi)    
      Mai clar (Joi, 2 iulie 2020, 17:09)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      La ce te referi? Crezi ca e o conspiratie pentru a acoperi furturile?
  • -2 (14 voturi)    
    Explozie (Joi, 2 iulie 2020, 15:15)

    n4c [utilizator]

    nucleara!
  • +3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 15:44)

    [anonim]

    • +9 (11 voturi)    
      Problema nu e ca merg oamenii la mare (Joi, 2 iulie 2020, 17:08)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu am nimic cu cei care merg la mare, munte, padure. Este normal ca oamenii care au stat in casa si au respectat regulile sa isi doreasca sa iasa in natura, in limita regulilor.

      Problema este ca nu ne-am adaptat obiceiurile, mergem in aceleasi locuri ca inainte si tot mai mult in weekend. De aici si aglomeratia si riscurile.

      Important este sa incercam sa tinem distanta sociala si sa nu uitam sa purtam masca in interior.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 8:29)

        [anonim] i-a raspuns lui DanteW

  • -6 (16 voturi)    
    Nu mai dati stimulente pt munca cu covid (Joi, 2 iulie 2020, 15:53)

    user2017 [utilizator]

    Pana nu se separa remuneratia financiara de infectarile / decesele CU covid, cei care interactioneaza cu bolnavii nu au nici un interes sa scada numarul de cazuri.
  • +2 (4 voturi)    
    Vaca inca da lapte si trebuie mulsa (Joi, 2 iulie 2020, 18:18)

    Dalinar [utilizator]

    La final, or sa dea din buze, in gol, postacii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Q (Vineri, 3 iulie 2020, 6:54)

    Gabr [utilizator]

    Ușor cu drama ca o sa fie rău... restul mesajului
    nu îl mai rescriu ( nu mi- au aprobat comentariul pentru ca nu îl văd aici )
    Da..indiferent de consecințe nu port masca.
  • 0 (0 voturi)    
    Neinteresant (Vineri, 3 iulie 2020, 7:23)

    gogpintenog [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Tampenia cu asimptomaticii! (Vineri, 3 iulie 2020, 11:34)

    Alui [utilizator]

    “ 1.070 pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.”
    Adica daca esti detectat asimptomatic, te interneaza!
    In Olanda asimptomaticii stau in izolare acasa.
    M-am inscris si eu pentru testul Covid, de curios. Copilul are acum gripa cum are el de obicei, luata de la scoala sau afterschool.
    Daca as stii ca daca sunt detectat pozitiv o sa fiu internat, credeti ca mi-as mai face testul? Bineinteles ca nu! As sta, presupunand ca n-am boala si m-as duce la cumparaturi ca de obicei. Dar acum, daca imi iese testul pozitiv o sa stau acasa. Aici e marea prostie care se face in Romania. Potentialii asimptomatici sunt descurajati sa se testeze!