Coronavirusul afectează toate organele. Concluziile medicilor români care au făcut autopsiile pacienților morți de COVID-19

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 19:18 Actualitate | Coronavirus


Medici
Foto: Pixabay
​Infecția cu noul coronavirus afectează toate organele, susțin medicii români care au făcut autopsia unor pacienți decedați din cauza COVID-19. Dacă nu ar fi avut boala, aceștia ar fi putut trăi și zeci de ani de acum încolo, chiar dacă sufereau de alte afecțiuni, ținute însă sub control.

Medicul Sabrina Zurac, directorul medical al spitalului Colentina, a explicat într-un interviu pentru Digi 24, cum sunt afectate organele de noul coronavirus. Primele sunt plămânii și inima.

„La nivel pulmonar produce afectare alveolară și formare de mici cheaguri de sânge în vase mici, în urma cheagurilor apar zone de moarte a țesutului care era irigat cu sânge de vasul respectiv, la nivel cardiac inflamația pe care o produce virusul și afectarea directă a fibrelor musculare cardiace produce tulburări de contracție a peretelui inimii și tulburări de funcționare, la nivelul ficatului. Se constată o acumulare de grăsime care duce la o tulburare a funcției celulei hepatice și la afectarea capacității de detoxifiere a organismului, la nivelului rinichiului apar zone de necroză, care fac ca deșeurile toxice din organism să nu se mai elimine așa cum trebuie, iar în restul organelor peste tot unde apar microtromboze apar și zone de necroză, de moarte celulară care duce la disfuncția fiecărui organ în parte și de asemenea în ganglionii limfatici și în splină”, a declarat medicul. (Citește articolul complet pe Digi 24)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19319 vizualizari

  • -22 (52 voturi)    
    normal (Marţi, 30 iunie 2020, 19:26)

    Mary80 [utilizator]

    de fapt toti sunt morti de alte boli dar declarati de covid
    • +2 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:00)

      [anonim] i-a raspuns lui Mary80

      • 0 (14 voturi)    
        E un caz clar de Covid. (Miercuri, 1 iulie 2020, 15:00)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui

        Ce nu intelegi?
      • 0 (2 voturi)    
        Amuzant, dar... (Joi, 2 iulie 2020, 19:17)

        hobbes [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu exista epidemie de accidente rutiere. Mai baga o fisa.
  • +12 (38 voturi)    
    Pentru unii este o banala raceala (Marţi, 30 iunie 2020, 19:39)

    Mag@ [utilizator]

    Unii inconstienti spun ca este o banala raceala.
    • -2 (32 voturi)    
      Dar e banala, pt unii (Miercuri, 1 iulie 2020, 4:53)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

      Pt mine cel putin asa a fost!!!
    • -5 (21 voturi)    
      E o banala raceala (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:58)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

      Raceala afecteaza tesuturi si organe. La fel si gripa. E modul de reproducere a virusilor, care utilizeaza mecanismul de productie proteic al celulelor, se inmultesc in interiorul aceteia si apoi ies. Iesirea aia e afectarea propriu-zisa, virusii perforand peretele celular. Unii doar afecteaza altii omoara celula. Nu avem nici o indicatie ca Sars-Cov-2 ar omora sau nu, asta dupa peste 3 luni de "stiinta".
  • +16 (22 voturi)    
    Se stiau astea de mult ... fara detalii (Marţi, 30 iunie 2020, 20:11)

    mmagic [utilizator]

    Portile de intrare ale virusului, aceste enzime ACE2 de care se prinde virusul, sunt gasite in toate organele mentionate in articol.

    Evident ca acolo unde e prezent produce daune:
    ACE2 is present in most organs: ACE2 is attached to the cell membrane of mainly lung type II alveolar cells, enterocytes of the small intestine, arterial and venous endothelial cells and arterial smooth muscle cells in most organs. ACE2 mRNA expression is also found in the cerebral cortex, striatum, hypothalamus, and brainstem

    Ciudat ca nu am vazut mentionate in artiocol la autopsie si celulele din creier care logic era sa fie afectate.
    • -4 (10 voturi)    
      nu sunt mentionate... (Miercuri, 1 iulie 2020, 8:54)

      docman [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      ...este o limita a articolulului. Ca sa inteleaga lumea, necroza este infarct: cerebral, pulmonar, renal, etc. Exista leziuni de acest tip la copii, cereti link-ul daca va intereseaza sau la tineri care nu au factori de risc pentru ischemie.
  • -15 (43 voturi)    
    zeci de ani (Marţi, 30 iunie 2020, 20:17)

    vodatepes [utilizator]

    Ar fi trait zeci de ani. Pai majoritatea celor decedati sunt cu varsta de 60- 70 ani iar speranta de varsta in Romania este 75.3 ani da de la 70 la 75.3 sunt zeci de ani. https://www.google.com/search?q=speranta+de+viata+romania&oq=speranta+de+&aqs=chrome.0.0l2j69i57j0l5.5670j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8 Asa ca gargara. Am vazut pe pachetele de tigari fotografi cu plamini fumatorilor iar statul traieste bine din accize din tutun. Baieti ganditi altceva nu mai tine. Cat timp nu sunteti rigurosi in cifre si va balbaiti nu mai convingeti pe nimeni.
    • +3 (13 voturi)    
      zeci de ani (Miercuri, 1 iulie 2020, 5:18)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Medicul se refera la cei autopsiati,
    • -5 (17 voturi)    
      Media la decedati e 69 de ani. (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:21)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Speranta este aproximativ de 73 la barbati si 75 la femei. Barbatii au fost mai afectati, deci pe la 73.
      Dar speranta de viata este pe populatia intreaga, ori decedatii au fost majoritar diabetici si hipertensivi, plus obezitate. Speranta de viata cand ai aceste afectiuni este cu 3-4 ani sub speranta de viata a populatiei (studii).
      Asa ca intreb, avand in vedere faptele de mai sus, cat mai traiau?
      • 0 (4 voturi)    
        Traiau mai mult si asta conteaza (Joi, 2 iulie 2020, 4:20)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Pe bune?!? Sunt socat cum unii oameni pot contabiliza cu sange rece cat ar mai fi trait bolnavii de covid. Probabil ca nu ati pierdut pe cineva drag. Daca treceati prin asa ceva stiati ca si o zi conteaza. Si statisticile sunt statistici ... bunica mea are 90 de ani si se descurca cu diabetul de 35 de ani si mai recent cu hta si obezitate asa ca fiecare traieste cata ata pe mosor are nu cat de tare se incadreaza "statistic"
        • +1 (7 voturi)    
          Da copii cu cancer ce nu au avut tratament (Joi, 2 iulie 2020, 9:02)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

          Cat or mai trai? 2-3 luni de lipsuri in sistemul medical vor fi importante pentru unii care poate au mai mult de trait decat cateva zile.
          Toate masurile politice iau de la unii si dau la altii. Dupa tragi linia si vezi cat de buna a fost. Nu iti fie frica de un calcul la rece! E canicula.
          • +1 (1 vot)    
            Asta este altceva (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 0:09)

            andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Lipsurile din sistemul medical au fost si vor exista mereu. Pentru toata lumea ... tineri, batrani, indiferent de boala. Si sa tragi linie si sa vezi "totalul" nu merge ca la contabilitate deoarece o data luata decizia, nimeni nu se poate intoarce in timp sa testeze scenariul 2 sa vada o comparatie clara. Deci orice calcul "la rece" nu este relevant in aceste cazuri.
    • +2 (2 voturi)    
      cu cine te cerți (Joi, 2 iulie 2020, 21:42)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Mai concret, cu cine te cerți ? Care "băieți" ?
  • +22 (48 voturi)    
    hehe (Marţi, 30 iunie 2020, 20:39)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce importanta are ce zic niste medici cata vreme Mazeta sau costello999 ori Marionette si Georgiana 1995 nu cred ca e cum zic ei?
    O sa vina Nyk1 sau simplex 3 si o sa-i desfiinteze in 7-8 comentariu glumete. Sa dea Domnul sa nu ii ia la ochi pe medici Ochii_pe_voi sau Privire Critica.

    Btw, redactia HN, ati observat cata energie consuma Mazeta si ciracii pe "da cine face parte din Grupul de Comunicare Strategica"? Funny si frumy :-)
    • -15 (33 voturi)    
      chiar (Marţi, 30 iunie 2020, 23:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      tu se pare ca sti cine's acei atotputernici.
      dar, ce sa'i faci, ai jurat sa tzii secretu'. fisa postulu....
    • +11 (23 voturi)    
      vine (Miercuri, 1 iulie 2020, 5:39)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      si ziua in care vor fi saltati, actiuni subversive impotriva statului roman. Cand va iesi la iveala totul, alb pe negru, despre aceste grupuri organizate de troli, efectele vor ajunge si la ei, vor raspunde penal pentru tradare. Se vor acomoda si legile in anii urmatori pentru a contracara aceste atacurile de tip "hibrid".
      Baietii sunt pe lista, candva va fi publicata.
      Personal am impresia ca si HN este implicat intr-un fel sau altul.
      • -5 (17 voturi)    
        sînt necăjit (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:37)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

        pe mine nu m-a luat în considerare hehe, hihi...sînt dezamăgit, am subversivat degeaba, îs slab pregătit...publicați mai repede lista, să nu dispărem și noi ca alde Ghiță și Dragomir-sri, a răspuns cineva penal pt asta sau pt ăla de la Londra?...asta nu-i trădare, fiv-ar statu să vă fie...Hexi vinde dezinfectanți diluați, are sediu în curtea sri și securiștii nu știu ce fac ăia, a răspuns cineva?...vezi cazurile Caracal, Shanghai, vezi fata de 17 ani arsă, plimbată între spitalele lu Tătaru...ăsta-i statu român, fiv-ar statu să vă fie...așteptăm lista, îi criză de hîrtie igienică
    • -2 (18 voturi)    
      Ai uitat sa ii acuzi de inalta tradare (Rusia) (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:28)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      10% din salar :)))
      In toata perioada asta au aparut mii de comentatori pe net. Nu erau postaci, erau oameni tinuti acasa, care cautau logica in masurile luate de Guvern si incercau sa vada cat de grava e situatia din putinele date disponibile. Ofereau chiar si solutii, unele bune altele idioate.
      Acuma ca tu esti targetat pe unii e o treaba, dar chiar si cei numiti mai sus sunt afectati de aceeasi molima si masuri ca si ceilalti. Comentatorii mai activi au ajuns la concluzia lor mai repede si au raspuns mai direct. E normal sa fie asa.
  • -7 (21 voturi)    
    Toate (Marţi, 30 iunie 2020, 21:27)

    Luk [utilizator]

    Dar in special politia, pompierii si jandarmii.
  • +11 (21 voturi)    
    A, dar asta nu se există! (Marţi, 30 iunie 2020, 21:42)

    calincb [utilizator]

    Dacă nu există coronavirusul nu există nici microtromboze.
    Probabil că microscopul nu era curăţat cum trebuie.
    • -2 (34 voturi)    
      trombozele (Marţi, 30 iunie 2020, 23:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui calincb

      exista ca nu s'au folosit anticoagulante..
      la gripe, raceli, aspirina e de baza. aspirina este anticoagulant si aninflamator. la fel si ibuprofenul.
      cardiancii, cu tulburari ale ritmului cardiac, obligatoriu folosesc aticoagulante, taman pt. ca sunt mai expusi la formarea cheagurilor de sange. daca un pacient care ia tratament cu anticoagulante, odata ajuns si tratat de covid, fara a mai primi anticoagulantul sau medicamentele ce le lua pt. boala de inima, este sortit pierii, cu toate ventilatoarele de la ati.
      iar chinina, h clorochina, inhiba procesul de diviziune, de inmultire al virusului. si se mai foloseste la tratamentul aritmiilor. deci n'ar fi facut rau ca medicament asociat in tratament.

      medicamente ieftiene la indemanta, scoase din protocol. doctorilor le este frica, pur si simplu, sa iasa din protocol, nu au curaj sa foloseasca ce au invatat. nu vor sa fie tinuti responsabili.
      in copilarie, aspirina si piramidonul m'au trecut prin multe gripe si raceli, adica viroze respiratorii.'
      cazuriel usoare, cu tratamente ieftine, pot fi prevenite de la agravare.
      • +14 (14 voturi)    
        Anticoagulante (Miercuri, 1 iulie 2020, 5:20)

        oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Amic suspect de covid, internat pana la aflarea rezultatelor, a primit din prima zi clopidogrel. Cred ca e in protocol.
    • -4 (18 voturi)    
      Raceala exista. (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui calincb

      Si ca sa vezi afecteaza toate tesuturile si organele. Chiar are efecte si asupra numarului de limfocite. Nu e ceva nou.
      Cand spune lumea ca boala asta nu exista, e vorba de faptul ca e la fel de grava ca o raceala simpla, nicidecum molima apocalipica care este marketata, dar clar nu e destul de grava pentru a justifica masurile luate.
      • +2 (2 voturi)    
        Marketată sau nemarketată (Vineri, 3 iulie 2020, 17:37)

        calincb [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        răceala asta a reuşit să umple spitalele şi morgile unora cu sisteme medicale ceva mai bine puse la punct decât al nostru.
  • +13 (31 voturi)    
    @Transpenibilus (Marţi, 30 iunie 2020, 23:32)

    Brezan [utilizator]

    Ma bucura sincer faptul ca nu sunt singurul cititor ce a observat ca anumiti utilizatori au mesaje directionate precis.
    Ochii_pe_voi nu are competenta aici, el e pe tot ce tine de institutiile de politie jandarmi armata, acolo decredibilizeaza el si arunca chestii ce sadesc neincrederea in statul roman.

    Oare ochii_pe_voi, Mazeta & co sunt platiti la paritatea 0.06 ron/rubla
  • -5 (23 voturi)    
    Da da, sigur, aia au boli cronice de decades (Miercuri, 1 iulie 2020, 4:56)

    Parzivall [utilizator]

    Care ia-u tocat marunt de decades, si brusc, iau covidu, ii omuoara, cica, si le mai si produce major organ damage, asa, in cateva zile. Stetz de vis!!!!
  • -3 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iulie 2020, 8:52)

    [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      De fapt exista. Corona nu e unul de genul. (Miercuri, 1 iulie 2020, 10:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui

      Corona utilizeaza ACE2 pentru intrare in celule, faptul ca receptorii de ACE2 sunt cam la toate celulele il face doar pe el mai putin specializat. Dar si ACE2 are o distribuire diferita in tesuturi, unele mai putin unele mai mult in functie de necesitate sau genetica.
      De asemenea este un virus cu transmisie respiratorie, e normal sa afecteze predominant tesuturile la care are acces fizic, adica plamani.
      Alti virusi utilizeaza alte cai de intrare si pot fi atata de specifice ca ataca doar un singur tip de celule sau o anume clasa. Cred ca HIV e foarte specializat. Si herpesu e la fel din cate imi amintesc de la orele de botanica din a 5-a.
  • -1 (29 voturi)    
    Acum si fara gluma (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:07)

    mandalau [utilizator]

    Daca aceasta "pandemie" aparea acum 70-100 de ani ar fi trecut complet neobservata. Nu mai vorbesc de 1000-2000 ani sau mai devreme. Isteria de acum este in primul rand contributia celor din media.
    Inainte sa dati minus va rog sa raspundeti la urmatoarele intrebari:
    1) Care sunt principalele 5 cauze de deces in Romania/Europa?
    2) Pe ce loc este Covid?
    3) Pentru primele 5 cauze de deces in Romania, a luat Guvernul masuri proportionale cu numarul de decese???????? (comparati cu Covid).
    4) Aveti idee de impactul mortilor colaterale generate de deciziile Guvernantilor pe urmatorii ani? (lipsa accesului la preventie medicala/diagnosticare, tratamente, etc..)

    Restul e Cancan.
    • +5 (9 voturi)    
      din contra (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:08)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      daca era acum 100 de ani , rata mortalitatii era mult mai mare deoarece nu existau antibiotice. Acum la primul semn de pneumonie te indoapa cu antibiotic si in general scapi, nu ajungi precum cei cu forme grave de covid. Inainte, te inecai in propriile lichide, ca in 1918
      • +2 (6 voturi)    
        Acum o suta de ani populatia nu traia destul (Miercuri, 1 iulie 2020, 14:58)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        pentru ca o simpla raceala sa te curete. Speranta de viata era cu vreo 20 de ani mai mica.
    • +1 (5 voturi)    
      Aiurea (Miercuri, 1 iulie 2020, 15:58)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      Acu' exact 100 de ani a trecut peste omenire gripa spaniola. Aia a fost cat se poate de bine observata. COVID-19, dac-ar fi aparut atunci, ar fi fost si mai bine observat, dat fiind ca la vremea aia nu existau nici aparate de ventilatie mecanica, nici antibiotice, nici vaccinuri, si ca mortalitatea la COVID-19 e de macar comparabila daca nu mai mare.
  • -2 (22 voturi)    
    autopsiile pacienților morți de COVID-19 (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:56)

    blacksheep [utilizator]

    Parca erau interzise autopsiile dar acum v-ati razgandit. Concluziile acelor doctori eu personal nu cred ca sunt relevante. Pentru asemenea concluzii trebuie facute studii de lunga durata pe un numar foarte mare de decedati. Cred ca se incearca cumva ca exceptiile, adica pacienti mai tineri care au probleme sa fie considerate regula generala.
    Despre faptul ca in ultimile saptamani focarele de infectie apar in spitale, camine, azile si nu este vina populatia nu doreste sa spuna nimic domnul ministru.
    Afirmatiile din articol din nou cauta sa induca panica pentru ca populatia sa fie docila.
    Virusul este un pericol dar se exagereaza mult prea mult
    • 0 (6 voturi)    
      catre blacksheep (Miercuri, 1 iulie 2020, 17:19)

      hopilau [anonim] i-a raspuns lui blacksheep

      Salut,

      Daca nu s-ar da prima de 500 euro, concluziile ar fi complet altele!! De ce in Germania cauza mortii e scrisa corect, nu ca la noi: Covid, Covid??!!??..De altceva nu se va mai muri pina va exista interes pecuniar!!!..Ce "norocosi" suntem, nu mai murim decit de Covid, nu mai murim de boli incurabile......cica se dau si bani familiilor sa declare ca ruda lor a murit de Covid....Daca gresesc, atunci sa mi se zica, de ce tot fac scandal cadrele care nu iau prima respectiva?
      • -1 (1 vot)    
        nu, nu se dau bani rudelor (Joi, 2 iulie 2020, 21:47)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui hopilau

        pentru a declara altă cauză de deces, pentru simplul motiv că nu rudele decid cauza decesului.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte intelept (Miercuri, 1 iulie 2020, 22:42)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      comentariu. Medicii aceia nu sunt cercetatori stiintifici ci practicieni, obisnuiti sa "aranjeze" convenabil comunicatele catre autoritati si public...
      • -1 (1 vot)    
        probe ? (Joi, 2 iulie 2020, 21:47)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Ce comunicate aranjate, în ce privință ?
    • 0 (4 voturi)    
      Populatie docila? Panica? In ce sens? (Joi, 2 iulie 2020, 4:32)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Sa fie convinsa populatia sa stea la 1.5 m de altii, sa se spele pe maini si sa poarte masca in spatii inchise inseamna ca e populatia docila? Asta incearca sa se faca. Doar asta. Nu se induce panica ci precautie. Iar vad oameni panicati de spalatul pe mani si purtarea mastilor ... sau de statul la distanta de oameni cu care nu locuiesc ... clar motive de panica (sarcasm cu polonicul).
      • 0 (0 voturi)    
        hai bre (Vineri, 3 iulie 2020, 0:49)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

        leberalo-joianistii vor stare macar de alerta non stop, daca nu chiar de urgenta, fiindca asa se poate fura banul public fara frica, iar cetateanul e obisnuit, incet-incet, cu lesa
  • -6 (18 voturi)    
    Poate este si o regenerare pt cei ce scapa (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:31)

    D-or [utilizator]

    Dupa "raceala" din februarie cu palpitatii, git uscat, mincarimi de nas-git , etc... , dupa ce a trecut si faza cu oboseala, am observat ca respir mult mai bine decit acum 10-20 ani, ca am scapat de o tuse siciitoare.

    Si dupa gripa crunta din 2018 a urmat o perioada cu o vitalitate sporita.

    Poate e efectul activarii imunitatii, poate se regenereaza celule noi in locul celor moarte.

    Ar trebui studiat ce se intimpla si din acest punct de vedere. Evident, nu se pot face autopsii...
    • +3 (5 voturi)    
      E posibil. Dar nu m-as baza pe anecdote personale. (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Virozele respiratorii produc inflamatie, si ceva mai multa mucoasa pulmonara, aia de o tusesti, dar care de principiu este mecanismul de curatare a plamanilor. Mucoasa este produsa constant si urca spre gat unde este predominant inghitita, e motivul pentru care plamanii nu sunt plini praf si PM 2.5. Dupa o viroza e posibil dar arareori perceptibil sa ai plamanii mai curati, deci mai eficienti.
      • +5 (7 voturi)    
        Confuzie de termeni (Miercuri, 1 iulie 2020, 15:59)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Mucoasa e membrana. Mucus e secretia.
        • 0 (4 voturi)    
          Cand traduc din rusa se pierde ceva (Joi, 2 iulie 2020, 8:27)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          in romana. :P
          Asta ca sa nu ma mai tot ascund de Transpenibilus.
          • +1 (1 vot)    
            no problem (Vineri, 3 iulie 2020, 0:51)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            medicina rusa e destul de avansata fata de a noastra, deci merita s-o studiezi
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fii interesanta evolutia altor virusi (Joi, 2 iulie 2020, 23:02)

    mmagic [utilizator]

    Pericol:
    Cu toate masurile de izolare au fost clar impactati si alti virusi respiratori.
    Ceea ce pe termen lung va face o selectie si specializare a celorlati virusi spre a fii mai infectioni. Adica la atatea masti si manusi si sapuneala virusii se vor adapta tot asa cum au facut si bacteriile care acum sunt super rezistente la antibiotice.

    Deci trebui moderare cu toate masurile de distantare ca apoi nu vom mai putea trai fara ele.
    • 0 (0 voturi)    
      Treaba cu bacteriile este foarte dicutabila. (Vineri, 3 iulie 2020, 8:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      E mai mult un trend de stiri senzationale in mass-media. Sunt foarte putine bacterii rezistente la anitbiotice, iar majoritatea lor au fost rezistente de la bun inceput, cum decopeream un antibiotic aflam ca la specia aia nu merge oricum. In acelasi timp antibioticele sunt tot mai multe si nu sunt singurele metode de atac disponibile medical.
      Despre virusi e posibil sa fie ceva efecte, dar e greu de spus daca vor fi mai virulenti, adica sa provoace boli mai grave, masurile astea au o tendinta sa selecteze doar pe cei mai infectiosi si sa ii curme pe restu.