DOCUMENT Noi sancțiuni de la 1 iulie: suspendarea autorizației de funcționare pentru organizatorii de activități și evenimente care nu respectă regulile anti-COVID 19

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2020, 19:49 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban, cu masca de protecție
Foto: Guvernul Romaniei
​Nerespectarea regulilor de protecție impuse de autorități pentru combaterea coronavirusului va atrage suspendarea autorizației de funcționare pentru organizatorii activităților și evenimentelor. Măsura a fost decisă de Comitetul Național pentru Situații de Urgență și este valabilă începând cu 1 iulie.

Decizia vine în contextul în care s-au înregistrat în ultima perioadă nereguli, mai ales pe litoral, unde au fost organizate petreceri sau în cazul teraselor nu s-au respectat măsurile de siguranță sanitară.

Ce prevede hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență (consultă AICI documentul):

Lista cu statele pentru care nu se impune măsura izolării/carantinei la locuință/locația aleasă elaborată de INSP și aprobată de CNSU prin Hotărârea nr. 29 din 13.06.2020 cu modificările și completările ulterioare prin Hotărârea nr. 31 din 23.06.2020, își menține valabilitatea până la stabilirea unui criteriu unitar la nivelul Uniunii Europene.

Măsurile de prevenire și control a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2, în vigoare la data prezentei hotărâri se propun a se modifica și completa după cum urmează:
  • activitatea centrelor rezidențiale de îngrijire şi asistență a persoanelor vârstnice, centrelor rezidențiale pentru copii şi adulți, cu şi fără dizabilități, precum şi pentru alte categorii vulnerabile se va desfășura după un program de lucru avizat de direcțiile județene de sănătate publică;
  • instituirea sancțiunii complementare a suspendării autorizației de funcționare pentru organizatorii activităților și a evenimentelor în care regulile de siguranță sanitară nu sunt respectate;
  • permiterea organizării și desfășurării antrenamentelor și cantonamentelor colective, în grupuri de maxim 10 persoane, pentru ligile inferioare de fotbal, inclusiv de amatori, cu respectarea condițiilor stabilite prin ordin comun al ministrului tineretului şi sportului şi ministrului sănătății și aplicabile pentru Liga I de fotbal;
  • permiterea organizării de cursuri de instruire și workshop-uri pentru adulți precum și cele organizate pentru implementarea proiectelor din fonduri europene, cu participarea a cel mult 20 persoane şi cu respectarea regulilor de distanțare fizică stabilite prin ordin al ministrului sănătății;
  • permiterea organizării și desfășurării activităților specifice din domeniul apărării naționale, ordinii și siguranței publice desfășurate în aer liber, cu participarea a maxim 200 persoane și sub supravegherea unui medic epidemiolog;
  • permiterea organizării și desfășurării activităților specifice din domeniul diplomatic, la sediile ambasadelor, organizate în aer liber astfel încât să fie asigurată o suprafață de minimum 4mp pentru fiecare persoană participantă și respectarea regulilor de protecție sanitară;
  • înlocuirea noțiunii de ”triaj epidemiologic” cu ”triaj” în privința activităților desfășurate de instituțiile şi autoritățile publice, operatorii economici şi profesioniștii, la intrarea în sediul acestora.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19124 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    Asa, (Luni, 29 iunie 2020, 20:03)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Inchidet-ti afacerile privatilor,va mai plateste voua Sulea Spataru taxe si impozite pentru salariile voastre nesimtite
    • +2 (20 voturi)    
      adica (Luni, 29 iunie 2020, 21:50)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      afaceri private unde pe patroni ii doare in pix de orice regula. Pun masa langa masa si organizeaza petreceri sa stea toti bot in bot ca sa iasa consumatia mai mare? Aceste afaceri da, merita inchise secunda 2. Iar respectivii patroni, care calca la propriu pe cadavre, merita sa ramana fara afacere.
    • +2 (16 voturi)    
      Doar nu ai vrea sa lase totul fara restrictii (Luni, 29 iunie 2020, 22:16)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      in conditiile in care oamenii sunt iresponsabili. Romanul nu respecta nicio regula pana nu-i ars la buzunar.
    • +5 (13 voturi)    
      Dar Remdesivirul din spitale crezi că e gratis? (Luni, 29 iunie 2020, 23:50)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Află că e 400 dolari fiola. Probabil câteva fiole vor fi necesare pentru tratamentul unui bolnav de COVID în stare gravă, combinat cu dexametazonă (ieftin) și tocilizumab (anticorp monoclonal SCUMP, prețul de plecare este 1000 dolari doza!).

      Eu nu sunt de acord să fie nevoie să se plătească din taxele mele astfel de tratamente exotice și scumpe, doar pentru că un patronaș șmecheraș nu respectă regulile. Mai bine să-i fie închisă prăvălia și să se ocupe cu alceva!
    • +5 (11 voturi)    
      asa ziceau si sefii de la Colectiv! (Luni, 29 iunie 2020, 23:53)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      si uite ce-a iesit!
    • +3 (3 voturi)    
      oricum (Marţi, 30 iunie 2020, 11:56)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      nu plateau, faceau evaziune, iar taxele si impozitele aferente lor erau prea mici, numai gura este de ei, astia din horeca, altii au deschis deja, si se respecta regulile, functioneaza bine mersi,
  • -2 (14 voturi)    
    Da (Luni, 29 iunie 2020, 20:06)

    Gabr [utilizator]

    Rușineeee...
  • -3 (17 voturi)    
    S (Luni, 29 iunie 2020, 20:13)

    Gabr [utilizator]

    Alegeri garantat sub 20% după toate deciziile luate...
    • 0 (14 voturi)    
      Si daca (Luni, 29 iunie 2020, 22:04)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Si daca se murea cu zecile de mii ca in Italia, Spania si UK, ce mai ziceai?
    • +3 (13 voturi)    
      Da, sigur (Luni, 29 iunie 2020, 22:17)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Ar trebui sa ne lase liberi, la terase, restaurante, vacante. Ai vazut ce fac unii la mare? Vom ajunge pe locul 1 in Europa. vom fi Italia la patrat....la numarul de infectii.Ca la altceve nu suntem buni, numai la aspectele negative.
    • -5 (11 voturi)    
      hehe (Luni, 29 iunie 2020, 22:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Probabil glumesti, PSD nu ia nici 6% la alegeri, garantat.

      20% o sa fie visul umed al ciolacilor de peste 12 ani..
      • +1 (1 vot)    
        aceeasi placa (Marţi, 30 iunie 2020, 14:56)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        schimba placa, ai ramas prins in chestii vechi.
  • +3 (17 voturi)    
    Stare de urgenta si amenzi! (Luni, 29 iunie 2020, 22:19)

    Seby30 [utilizator]

    Doar asta ne mai poate salva in fata unei epidemii care ne va distruge complet. Oamenii nu inteleg, nu respecta nici regulile elementare de igiena, nimic. Se prefac ca nu exista virusul. Chiar un medic italian a spus ca asa ceva nu a mai vazut nicaieri. Vom ajunge Italia la patrat....mare pacat.
  • -3 (13 voturi)    
    Amenzi si sanctiuni... (Luni, 29 iunie 2020, 22:31)

    justin puscasu [utilizator]

    asta e tot ce pot!
  • -2 (8 voturi)    
    Incepe hacuiala finala (Luni, 29 iunie 2020, 22:39)

    Dalinar [utilizator]

    Coada la cazan final level
  • 0 (12 voturi)    
    Z (Luni, 29 iunie 2020, 23:30)

    Gabr [utilizator]

    Visați numai amenzi, restricții, zeci și sute de mii de cazuri, ușor ușor ca au fost specialiști care au zis ca o sa avem zeci de mii de cazuri prin Aprilie și Mai și unde sunt?? Doar panica.
    Am prieteni asistenți medicali și stau prin spitale goale.
    Deja exagerați cu lockdown, amenzi usturătoare, Italia la pătrat și alte aberații.
    • +1 (1 vot)    
      citeste (Marţi, 30 iunie 2020, 11:53)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      oe fb, daca vrei sa te documentezi, acolo gasesti tot si pe intelesul tau, cu cuvintele tale.
  • +1 (5 voturi)    
    Vine 4th of July (Marţi, 30 iunie 2020, 0:07)

    Namaste! [utilizator]

    se intelege, âhâm...
  • +2 (8 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 30 iunie 2020, 3:12)

    Sah [utilizator]

    Asa vor face si cu restaurantul unde domnul Ruj a facut paranghelia cu 100 de invitati?
    Sau pentru pnl nu exista virusul, ci numai pentru prostime?
  • +1 (5 voturi)    
    Saraci dar sanatosi (Marţi, 30 iunie 2020, 8:54)

    Victtor [utilizator]

    Oamenii speriati de boala aleg sanatatea in locul prosperitatii economice.
    Ei erau deranjati de firmele detinute de privati si acum au ocazia sa se bucure de inchiderea acestora.
    • +1 (1 vot)    
      Privații care-și bat joc de sănătatea publică... (Marţi, 30 iunie 2020, 18:30)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      ...n-au decât să închidă! Ne fac un bine tuturor!