Medic: Morții sunt reali, virusul este real, dar este mai ușor să crezi în conspirații decât să te speli sau să respecți distanța fizică / Nimeni nu mai respectă nimic

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2020, 17:35 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
"Morţii sunt reali", coronavirusul este real, iar sistemul medical din România este fragil, le transmite directorul medical al Spitalului "Victor Babeș” Timișoara, Cristian Oancea, celor care minimalizează COVID-19. Explicația doctorului: "Este mai ușor să crezi în conspirații decât să te speli".

Întrebat luni, la Digi 24, cum își explică faptul că unora le este greu să ia în serios coronavirusul, doctorul a răspuns că este mai ușor să crezi într-o teorie a conspirației decât să fii responsabil și să respecți regulile.

"E mult mai ușor să adopti o cale mai ușoară decât să te protejezi și să te speli cu apă și săpun și să respecți distanța fizică. Acest cuvânt se numește iresponsabilitate. Noi am avertizat: cu cât vom fi mai responsabili, cu atât vom depăși mai ușor acest al doilea vârf", a declarat directorul medical al Spitalului "Victor Babeș” Timișoara, Cristian Oancea.

El a atras atenția asupra a ceea ce se întâmplă peste tot - pe Valea Prahovei, pe litoral, unde nimeni nu mai respectă nimic. "Și atunci la ce să ne așteptăm? Nu avem la ce să ne așteptăm bun". De asemenea, medicul timișorean avertizează că în acest an nu vom avea un vaccin pentru COVID și spune că oamenii sunt tentați să spună că acest virus este periculos doar pentru cei care au și alte afecțiuni.

"Toată lumea caută să dea vina pe comorbiditățile asociate acestei boli, dar am avut și pacienți tineri, fără comorbidități și au pierdut lupta cu această boală. Erau pacienți tineri, fără comorbidități grave (...) Căutăm explicații: <<lasă, că celălalt a avut comorbidități>> (...) Se poate întâmpla oricui (...). Îndemnăm la responsabilitate!", a mai declarat medicul Cristian Oancea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8928 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Du-te bă de aici (Luni, 29 iunie 2020, 17:42)

    MIKI@ [utilizator]

    Ne jigneşti inteligenţa şi ne mai faci şi nespălaţi !
    Ruşine!
    • +2 (12 voturi)    
      cu ce te-a jignit (Luni, 29 iunie 2020, 19:06)

      drgp [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      Ba MIKI, cu ce te-a jignit medicul? In fine, cu ce ti-a jignit inteligenta?
      Ca sa vedem ca nu ne spalam, putem cauta datele INS despre cate sapunuri si tuburi de pasta de dinti consuma un roman anual. :)
      • -3 (9 voturi)    
        Dacă tu nu te speli e problema ta (Luni, 29 iunie 2020, 19:40)

        MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui drgp

        Dar nu cred că e nevoie să vină un medic să-ţi spună să te speli pe mâini....sau pe dinţi. asta înveţi în primii ani de viaţă. Or fi şi împuţiţi, nu zic, care nu se spală, am auzit că pute în autobuze de la unii indivizi certaţi cu igiena. Ţinta oricum nu o atinge dl doctor, ptr. că cei care nu se spală, nu citesc presa online, (poate folosesc ziarul pe post hârtie igienică) adică el se adresează tot nouă care ne spălăm.
        E ca şi cum te duci la facultatea de matematică să-i înveţi adunarea şi înmulţirea, păi leşină aia!
      • 0 (10 voturi)    
        Lasă INS-ul (Luni, 29 iunie 2020, 19:46)

        MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui drgp

        Lumea mai săracă cumpără de la tarabă, din Obor şi probabil că şi piaţa neagră joacă un rol important în statistica asta denaturată!
    • +2 (12 voturi)    
      ? (Luni, 29 iunie 2020, 19:13)

      SuntDeciExist [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      Care inteligenta?
      • -1 (11 voturi)    
        E grav dacă nu desluşeşti nici atâta lucru (Luni, 29 iunie 2020, 20:04)

        MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

        "Este mai ușor să crezi în conspirații decât să te speli". Să înţeleg că toată populaţia lumii sunt nişte nespălaţi sau conspiraţionişti, că de aceea s-au îmbolnăvit.
        Să înţeleg că cei mai nespălaţi din Europa sunt Italienii şi Spaniolii după nr. de cazuri, nu Românii.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu toata populatia lumii, ... (Marţi, 30 iunie 2020, 0:55)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

          ... doar o parte suficienta.

          Umbla ceva mai mult pe tren, prin gari, autogari sau pe autobuz. Vezi de cati nespalati dai.

          Despre conspiratie, au facut unii un studiu statistic de curand. 51% din populatia Romaniei crede in varii teorii ale conspiratiei.

          Io o sa reformulez ce-a zis medicul ala. E mai usor sa crezi in ceva fals dar subiectiv mai atractiv (gen ca faci parte dintr-o populatie in care majoritatea covarsitoare se spala si judeca rational) decat sa accepti realitatea cum ca statistic stam destul de prost la ambele capitole, mai ales in conditiile in care n-ai exercitiul verificarii critice permanente a propriilor opinii.