Ce au învățat doctorii după șase luni de coronavirus și care sunt marile necunoscute

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 9:52 Actualitate | Coronavirus


Pacient coronavirus Germania
Foto: Profimedia Images
În cele șase luni de când acest coronavirus absolut nou a început să se răspândească în lume, doctorii și spitalele au învățat multe despre cum trebuie tratați pacienții cu Covid-19, transmite Reuters.

Ce au știu acum medicii:

  • Pacienții au un risc crescut de cheaguri de sânge, așa că medicamentele de subțiere a sângelui pot să ajute
  • Dacă pacienții sunt puși să stea pe burtă pentru a reduce presiunea pe plămâni. se poate renunța uneori la ventilația mecanică
  • În afară de sistemul respirator și de plămâni, coronavirusul poate ataca multe organe, inclusiv inima, rinichii, ficatul și creierul
  • Cele mai promițătoare tratamente par până acum să fie antiviralul remdesivir, dexametazona (un steroid care tratează răspunsul inflamator al organismului la Covid-19) și plasma donată de pacienții care au anticorpi la boală
  • Testarea extinsă și rezultatele obținute repede ajută la ușurarea presiunii puse pe spitale
  • Împărtățirea informațiilor între medicii din toată lumea este crucială
  • Prevenția este decisivă. Doctorii au nevoie ca oamenii să-și îndeplinească partea lor din lupta contra bolii prin respectarea igienei, purtarea măștilor și distanțarea socială.

Câteva dintre cele mai mari necunoscute

  • Cum se decide exact ce tratament este cel mai bun pentru fiecare pacient
  • Cât de rapid vor fi disponibile pe scară largă anumite tratamente, mai ales remdesivirul
  • Efectele pe termen lung ale infectării cu Sars-Cov-2

”Dacă cea mai bună lecție învățată până acum este să întoarcem pacienții pe burtă, nu să-i ținem pe spate, înseamnă că suntem departe de un leac miraculos”, spune Valory Wangler, director medical la Rehoboth McKinley Christian Health Care Services din Gallup, New Mexico.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18442 vizualizari

  • -8 (44 voturi)    
    Pevenția este decisivă (Duminică, 28 iunie 2020, 10:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E valabil și în spitalele mizerabile din RO, principalele focare de răspândirea virusului și a tuturor infecțiilor nosocomiale. A auzit Tătaru de faptul că spitalele sunt bombe biologice sau în lunga lui carieră de medic-activist de partid habar nu a avut? Dacă da, de ce a ascuns adevărul sub preș, mințând ca mai toți șpăgarii din Sistem?
    • +13 (29 voturi)    
      Ce a ascuns? (Duminică, 28 iunie 2020, 11:37)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce a mintit?
    • +18 (28 voturi)    
      Stie (Duminică, 28 iunie 2020, 11:45)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Tataru,cum sa nu stie...I-au spus toti ministrii PSD care l-au precedat,i-au spus toti directorii de spital pusi de PSD,Oprescu,Securici...mai pune si tu.
    • 0 (2 voturi)    
      ADEVARAT! (Luni, 29 iunie 2020, 8:01)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Niste orbi spalati pe creier au luat-o ca pe un atac la partidul lor favorit (sau gasca lor favorita) dand minusuri unui comment ADEVARAT! Romanica colcaie de infectii nosocomiale, malpraxis, morti cu zile in spitale se stat si private. Sper sa nu realizati the hard way, cand va omoara pe cineva drag, asa cum mi-au facut-o mie cei care salveaza Romanica!
  • -13 (37 voturi)    
    au mai invatat (Duminică, 28 iunie 2020, 10:23)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca exista doua categorii de medici: aia care apar la televizor si vorbesc despre virus si aia care stau in spitale si asteapta virusul
  • +1 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 10:40)

    [anonim]

  • -3 (31 voturi)    
    Ce au invatat? (Duminică, 28 iunie 2020, 11:04)

    panda_rosu [utilizator]

    Absolut nimic, suntem la fel ca la inceput.

    Iar "tratamentul" cu remdesivir ma lasa rece sincer, doar pt ca reduce infim procentul de morti. hai sa fim seriosi, asta nu e tratament, e o disperare.

    Un tratament adevarat este cel pe care il iei si omoara virusul si boala nu se agraveaza,, e ceva special pt acest virus. In loc sa doarma in papuci testand medicamente deja existente, mai bine ar face ceva sa faca un anticorp care omoara efectiv acest virus. La cum avanseaza lucrurile, nu va fi disponibil in urmatorii ani. Asa ca luam tratamente existente la plezneala si murim pe capete exact la fel ca la inceput.
    • +16 (20 voturi)    
      pai.... (Duminică, 28 iunie 2020, 13:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Virusurile in general nu prea au niciun leac, în afară de tratarea simptomelor. La gripa ce tratament ai? La virozele alimentare (rotavirus/norovirus)? Nici macar la HIV, cu care se lupta medicina de zeci buuuni de ani, tot mai nimic nu e.

      Asha ca ... ce se intampla e de așteptat. La momentul de față nu știm să luptăm cu virusurile.
  • +2 (20 voturi)    
    Ce ați enumerat nu sunt lucruri specifice Covid (Duminică, 28 iunie 2020, 12:32)

    Traian2015 [utilizator]

    Si nu sunt lucruri noi. Că dexametazona ajută să potolească răspunsul inflamator nu vine ca noutate. Că s a făcut un studiu care demonstrează e forte bine. Dar oricum clasa de steroidiene era în arsenalul ATI. Cheagurile de sânge , la fel. Omul e pe moarte, imobilizat, nu te aștepți la cheaguri? Statul pe burta, la fel, credeți că s a inventat statul pe burtă in ultimele 6 luni? Virusurile atacă și alte organe, hepatitele atacă nu numai ficatul, gripa la fel, pojarul la fel. De restul nici nu mai zic. Întrebări grele ar fi: cum se transmite totuși, cât rezistă pe suprafețe, cât rezistă în apă, ce faci cu cei 2 metri când adie vântul, ce se întâmplă în spatiile închise, ar trebui cercetați penal cei care se îmbolnăvesc?
  • +2 (12 voturi)    
    pana la urma (Duminică, 28 iunie 2020, 13:06)

    Dedalus [utilizator]

    toti ne vom odihni pe spate.
    • -1 (9 voturi)    
      adanc domnu... (Duminică, 28 iunie 2020, 14:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ai meditat mult pan sa ajungi la concluzia asta? :)))
      • +2 (8 voturi)    
        oarecum (Duminică, 28 iunie 2020, 18:31)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Mi-a venit cand stateam pe burta :-)
  • +5 (13 voturi)    
    sper că doctorii români au învățat cine câștigă... (Duminică, 28 iunie 2020, 13:32)

    Guvid19 [utilizator]

    când se bate stafilococul auriu nosocomial cu noul coronavirus, iar pioceanicul se uită. Arbitrează colega de salon Clostridium difficile.
  • +4 (6 voturi)    
    lel (Duminică, 28 iunie 2020, 15:14)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Mai ales ăia de la OMS,ăia acum sunt pregătiţi pe viitor lel,au învăţat tot
  • +2 (2 voturi)    
    de fapt (Luni, 29 iunie 2020, 0:20)

    martel55 [utilizator]

    nu au invatat inca nimic: nu ne pot spune cum se tranmite exact, cat rezista pe diverse suprafete (e jenant ca atatea laboratoare nu au avut un mizilic de bani sa faca aceste experimente simple si nu foarte scumpe), nu ne pot oferi un meidcament eifcient, care sa tarteze cauza (sa atace si sa distruga virsul), nu efectele
  • +2 (2 voturi)    
    Ce-au invatat doctorii... (Luni, 29 iunie 2020, 1:40)

    Prostu' satului [utilizator]

    .. si nu numai ei?

    Pe scurt, nimic.