Articol actualizat

Coronavirus în România: Sâmbătă au fost anunțate 325 de infecții noi / În 24 de ore au fost făcute peste 12.000 de teste, nu 1.877, câte erau în ”raportarea parțială”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2020, 13:22 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Numărul cazurilor de coronavirus din România a urcat sâmbătă la 26.022, după ce Grupul de Comunicare Strategică a anunțat la prânz 325 de noi infecții. Inițial, în ”raportarea parțială” de sâmbătă de la ora 13.00 erau anunțate doar 1.877 de teste, ceea ce însemna că unul din șase teste a ieșit pozitiv. Într-un mesaj trimis la circa două ore după comunicatul de la prânz, Grupul de Comunicare Strategică a precizat că numărul testelor pentru noul coronavirus realizate până în prezent este, de fapt, de 687.618, respectiv de 12.236 în total față de cele comunicate în 26 iunie a.c. , numărul cazurilor rămânând la 325.

”În completarea informațiilor transmise anterior, Grupul de Comunicare Strategică face următoarele mențiuni:
Numărul testelor pentru noul coronavirus realizate până în prezent este de 687.618, respectiv de 12.236 în total față de cele comunicate în 26 iunie a.c. Actualizarea este necesară în urma comunicării parțiale a numărului de teste realizate la nivelul laboratoarelor din întreaga țară, determinată de procesul de centralizare a informațiilor, precum și a unor deficiențe tehnice existente.

Numărul cazurilor depistate pozitiv cu noul coronavirus rămâne de 325 de persoane.
Dintre persoanele confirmate pozitiv, 18.530 au fost declarate vindecate și externate”, a precizat GCS într-un mesaj transmis sâmbătă în jurul orei 15.

La ATI, în acest moment, sunt internați 199 de pacienți.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10 decese (6 bărbați și 4 femei), toate ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Până astăzi, 1589 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.061 de persoane. Alte 69.472 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 677.259 de teste. Față de raportarea de ieri sunt doar 1.877 de teste în plus.

Autoritățile menționează că raportarea este parțială, necuprinzând datele de la 12 laboratoare, dintre cele 112 care funcționează în prezent.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 460 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 159.552 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 6 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 26 iunie a.c., 52 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29484 vizualizari

  • -26 (52 voturi)    
    Teste putine = putini infectati (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 13:48)

    mihaipricop [utilizator]

    Numarul de infectati trebuie sa scada ca se apropie campania electrorala sa poate iesi dinb nou zilnic la tv iohanis sa se laude cat de bine a gestionat situatia guvernul lui.
    • +7 (39 voturi)    
      destepti pe net (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:33)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Vorbiti prostii. Urmariti de luni incolo, cand se vor face iar multe teste. Nu stiu ce vi se pare in scadere, s-au facut de 9 ori mai putine teste pt ca e weekend, cata rea-vointa trebuie sa ai sa pretinzi ca din cauze electorale, blabla. Tocmai de aceea se spune nr testelor, ca sa se faca un calcul procentual, iar procentul e mai mare ca niciodata!
      • +3 (7 voturi)    
        Prietene, (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:10)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

        aia e duminică si luni, nu sâmbătă! Ete ca acum ai "ramas in aer", ca sa ma exprim "academic"! Au făcut peste 12.000 de teste, era totuși ceva în neregulă cu cifra aia, nici duminica în ultimele două luni nu a făcut sub 4.000 de tese!
    • +8 (36 voturi)    
      multi infectati. 325. (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:41)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Multi infectati, la teste putine. Asa ca in zilele urmatoare vor veni si infectatii de la laboratoarele care nu au trimis date - scrie clar ''rezultate partiale''. Sunteti sigur ca Orban si Iohhanis stabilesc cate testari se fac? Tocmai dumneavoastra, cei ce negati existenta sau periculozitatea virusului, numiti si ''capvid'', ati dus la situatia agravata de acum.
      • +2 (4 voturi)    
        Stii tu cine-i de vina, da... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:13)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        Daca vrei sa te izolezi, te impiedica cineva? Opozitia PNL-ului e de vina pentru infectraile crescute..PSD-ul in special ! De infectat se infecteaza doar PNL-istii.."Estelalti e imuni...Si unii si altii faceti campanii electorale pe vietile oamenilor, ai? Virusul asta o sa ne scape de sub control...Am avut virusul sub control, la varful degetului mic si acum din cauza dusmanilor, scapa-asta cultivati?..Oamenii sunt niste prosti, asta mai zici, caci in prostia lor infecteaza pe altii...Sunt prosti cei care se tem mai mult de autoritati si de spitale decat de virus sau sunt nerozi cei care se incred in autoritati si in sistemul medical romanesc? Desigur, din constiinta civica trebuie sa ne incredem in autoritati si spitale, dar cand e vorba de altii si nu de propria piele...Din experientele proprii si ale altora, din fundamentalul instinct de conservare, sa-i lasam pe toti ceilalti sa se increada, sa-si puna vietile in mana autoritatilor si a spitalelor romanesti..Eu zic ca sa nu mai plimbati vina intre voi caci voi, politicienii, sunteti de vina pentru educatia oamenilor, pentru sistemul medical, pentru politizarea si impicit incompetenta tuturor institutiilor romanesti...Toti sunteti de vina..Nemernicilor
      • +3 (19 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 19:02)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        Mda...cei care neaga ''existenta sau periculozitatea virusului'' au dus la '' situatia agravata de acum''. :)))))
        Tu esti serios sau te tii de bancuri? ;)
        Cred ca sutele de infectati din casele de copii si caminele de batrani sunt cei care au incalcat restrictii, nu-i asa?
        Or fi fost la terase, la mare, la restaurante, etc?! ;)
        Persoanele institutionalizate de catre ''statul protector'' sunt cele mai numeroase infectate, oare de ce?!
        • 0 (8 voturi)    
          . (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 21:17)

          minrest [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          Si cum crezi ca s-a transmis virusul pana a ajuns la casele de copii si caminele de batrani? Prin naivi care au pus botul la teoriile aberante ale unora ca tine.
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Luni, 29 iunie 2020, 13:59)

            Sah [utilizator] i-a raspuns lui minrest

            Cred ca virusul a fost dus acolo de cei care beau pe la terase, sau intrau in Mall fara masca! :)))))
            Din cate se observa, in institutiile ''controlate'' de stat sunt cele mai multe imbolnaviri...asa ca orice internare a celor fara simptome, ii pune pe acestia in pericol maxim!
            ''Teoriile'' mele ''aberante'' sunt ale multor doctori...bine ca stii tu singur marele adevar vazut la televiziunile mituite de guvern. :)))
        • +1 (3 voturi)    
          raspuns (Duminică, 28 iunie 2020, 0:49)

          Alin124 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          pt.ca sunt asistati social?
    • -5 (9 voturi)    
      ...sînt neștiutor... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:59)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Eu presupun că sînt un CoVid-at, asimptomatic, unde ar trebui să mă adresez pentru o testare ? Sînt bucureștean. De primul val de CoVid-19 am scăpat, presupun pentru că am fost răcit la sfîrșitul lui februarie, și m-am imunizat un pic, dar simt că sînt cam damblagit de CoVid-19, că voi crăpa e una, dar dacă îi pricopsesc pe alții ? Vizitele la prieteni ? Exclus!!!
      Insuficiența respiratorie, într-o noapte, înainte de Paște m-a umplut de frică, vreo 2 ore, după, am răsuflat ușurat...Și tușeam, nu febră, nu fierbeau mațele, de mîncat mănînc mai puțin...
    • +3 (3 voturi)    
      hmm (Duminică, 28 iunie 2020, 9:06)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Deci, initial erau 1900 teste cu 325 de confirmari ale virusului. Dupa "rect"ificare, sunt TOT 325 de confirmari dar la 12000 teste....

      Ceea ce inseamna ca 10000 de teste au fost negative ceea ce statistic este imposibil. Si cineva ori minte, ori este atit de incompetent incit si celor ce iau decizii le este frica sa-l dea afara in suturi ca sa nu se aratae clar nivelul de prostie din rindul lor!
  • -16 (40 voturi)    
    Brambureala de la CGS (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tupuc bugetara.. indolenti nesimtiti care nu raporteaza ca sunt in week-end. Astfel manipularea devine si mai evidenta. CGS = slugi politice puse sa minta dupa cum au ordine, la fel ca si stipendiarii din DSP
    • +4 (24 voturi)    
      Nici măreața Suiedie nu face teste în weekend (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:11)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Or fi și ăia indolenți?
    • +6 (28 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:24)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cand vad cata energie irositi ca sa subminati increderea in GCS mi-aduc aminte cum va zvarcoleati valuri-valuri sa aruncati cu noroi in DNA si Kovesi :-) ))

      Hai, miauna mumos bubico, verner, verner, chiovesi, guvid, nu are copii, 6 case, verner !
      • +5 (9 voturi)    
        DNA și Kovesi erau la secret? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:25)

        Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        GCS are mai multe în comun cu DSS decât cu DNA.
  • -9 (47 voturi)    
    S-a schimbat repede ca era groasa (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:20)

    PrivireCritica [utilizator]

    Era batator la ochi , acum e in parametri. Dar desigur urmeaza apocalipsa dupa Arafat!
  • +6 (50 voturi)    
    Oameni buni (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:27)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Asta înseamnă, dacă datele inițiale și cele finale sunt adevărate, că în 100 de centre s-au făcut 1.877 de teste, adică sub 19 teste pe centru, iar în celelalte 12 s-au efectuat 10.359 de teste, adică aproape 864 de teste pe centru. Totodată, înseamnă că între cele peste 10.000 de teste nu s-a găsit niciun pacient infectat, o premieră națională, dacă nu și mai mult

    BA VOI SUNTETI SANATOSI LA CAP?

    DACA NICI ASTA NU MAI E PROSTEALA PE FATZA,ATUNCI CE E?
  • +28 (46 voturi)    
    semn de respect mutual (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:35)

    Remarque [utilizator]

    Sa porti masca este un semn de respect mutual in timpul pandemiei cu coronavirus - atat pentru tine, cat si pentru ceilalti.
    • +2 (12 voturi)    
      Mai mult decat respect, purtatul mastii ... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      ... denota grija pentru binele altora.

      Nepurtatul mastii indica exact inversul: egoism si indiferenta fata de oricare alta persoana.
    • +7 (17 voturi)    
      Bineinteles (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:19)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Ceea ce nu inteleg idiotii este ca in pandemie solidaritatea e esentiala, altfel nu iesim cu bine din ea. Cu totii depindem unii de altii si de felul in care ne comportam fiecare va depinde si viitorul nostru - ne revenim economic mai repede sau intram intr-o criza economica si mai mare.
      Nah, dar ca sa ajungi la concluzia asta iti trebuie minte.
      • +6 (12 voturi)    
        firmele securității și-au „revenit” deja (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:32)

        Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Da, cu mențiunea că Adrian Unifarm SRI Ionel, Deltamed, Alexandru Sas, Crataegus Pharma și alte firme de partid și de stat și-au revenit deja. Probabil au fost mai solidare și au purtat câte două rânduri de măști.
        • +5 (9 voturi)    
          amu tră să fim solidari (Duminică, 28 iunie 2020, 0:37)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

          în decembrie nu fu cazu, guvernu Lui a redus bugetu sănătății și a mărit bugetu sri, curat solidaritate...cu masca pe meclă să nu blocăm spitalele căpușate de politruci și securiști...geaba am plătit 40 de ani asigurări de sănătate, amu sîntem făcuți idioți de trompetele fikusziste
      • +1 (7 voturi)    
        Hai sa fim seriosi (Duminică, 28 iunie 2020, 2:07)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Astea-s cifre de Pandemie???!!! Doar pt ca asa a fost declarata nu inseamna ca si e!!!
  • -10 (46 voturi)    
    nu cred absolut nimic din ce ne dau astia !! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:48)

    alfa1 [utilizator]

    Aceiasi oameni care au distrus sistemul medical ne ajuta acum si ne protejeaza. E clar ca au interese sa fure in continuare asa cum o fac de 30 de ani !!!
    • +2 (12 voturi)    
      Mi-aduceti aminte de-o cucoana ... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      ... cu care am avut ghinionul sa zbor pe avion. Si-a butonat telefonul, dandu-se pe facebook, pana cand n-a mai avut semnal, indiferent ca-i tot ziceau insotitoarele de bord sa opreasca telefonul. De cum a simtit ca incepem sa coboram, a inceput sa verifice la fiecare jumatate de minut daca are semnal, si pe cand aterizam tot pe facebook era.

      Dupa aterizare, la coborare, in timp ce ne indreptam spre controlul pasapoartelor o intreaba unu' mai tupeist daca nu i-era frica ca totusi telefonul ei poa' sa cauzeze probleme la aterizare si decolare. Faza ce-a urmat a fost antologica:

      - Pai de ce sa-mi fie frica, ca doar nu s-a intamplat nimic?
      - A, deci dvs. prima data asteptati sa se intample ceva, dupa aia opriti telefonul?

      La care faza cucoana s-a blocat.

      La fel si dvs. O sa ajungeti sa ascultati ce vi se zice cand o sa loveasca boala foarte aproape de dvs. Chestie care devine pe zi ce trece mai probabila, la cum se comporta lumea.
  • +5 (13 voturi)    
    infectat fara simptome (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:24)

    TrickyWicky [utilizator]

    Important e sa nu lasam pe nimeni sa mai intre in spitale
  • +4 (10 voturi)    
    Nu vi se pare ca ideile din punctajele PSD (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:32)

    Ephemeris [utilizator]

    conform carora trebuie ca PSD sa arate ca gestionarea pandemiei e un dezastru de care e vinovat guvernul se regasesc la cei care critica mai sus ca e "vina lui iohannis si a guvernului", "e indolenti, dom'ne", "falisifica rezultatele", "e prosteala pe fata", "nu cred in nimic" etc. ???
  • +3 (5 voturi)    
    urma alege ... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:23)

    clencix [utilizator]

    //15iunie/Luni/marți/miercuri/joi/vineri/sâmbătă/duminică//22iunie/Luni/marți/miercuri/joi/vineri/sâmbătă/ teste: //3600/9360/11715/12343/11075/11226/6313
    //4044/8948/11681/12555/11824/12236/, pozitivi: //166/250/345/320/320/330/315
    //246/214/321/460/411/325/ adică procentual:
    //4.5%/2.7%/2.9%/2.6%/2.9%/2.9%/5%
    //6.0%/2.4%/2.7%/3.7%/3.5%/2.7%.
  • +3 (13 voturi)    
    media (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:34)

    srpc [utilizator]

    de la inceputurile testarii si pana acum, desi au fost luate doar persoanele suspecte, desi au fost raportati bolnavii existenti la cazuri noi, tot 3,7% le iese media pozitivilor din total testati
  • -4 (12 voturi)    
    Da da (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 21:17)

    Gabr [utilizator]

    Dezinformare strategica...mulțumim pentru tot.
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:09)

    [anonim]

  • 0 (12 voturi)    
    Coronavirus în România: (Duminică, 28 iunie 2020, 0:58)

    Alin124 [utilizator]

    Atata timp cat nu exista niciun interviu credibil (din cele 5-6 din lume) cu bolnavi de covid (si sunt milioaane), permite-ti-mi sa cad in aripa ailalta. Nicun cunoscut din Anglia, Milano, Bergamo nu cunoaste niciun bolnav/infectat.

    Cu stima si respect purtator de masca, manusi etc.