Tătaru: Suntem într-un context în care nu avem un virus stabil. Sunt mai multe tulpini în circulaţie

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 13:22 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
​Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat joi că sunt mai multe tulpini ale noului coronavirus în circulaţie.

"Orice virus în evoluţia lui suferă mutaţii, la fel cum suferă şi modificări de patologie. Suntem într-un context în care nu avem un virus stabil. Sunt mai multe tulpini în circulaţie. Avem mai multe fenotipuri, am avut mai multe clustere în diferite ţări, noi ne adaptăm la evoluţie, la simptomatologie şi tratăm ca atare", a arătat Tătaru, într-o declaraţie acordată presei, după o vizită în Gorj.

Întrebat dacă virulenţa noului coronavirus este aceeaşi ca la început, reprezentantul MS a răspuns: "În acest moment nu, dar avem peste 180 de cazuri în terapie intensivă, avem pacienţi pe suport ventilator, din fericire în Gorj nu avem pe suport ventilator niciun caz".

Pe de altă parte, el a spus că premierul Ludovic Orban nu i-a reproşat nimic. "Suntem o echipă guvernamentală care şi-a făcut treaba. (...) Nu, primul-ministru ştie ce am făcut, ştie cum am lucrat în această perioadă la fel cum cred că a văzut toată lumea", a mai spus ministrul.

Întrebat dacă îşi reproşează ceva, Tătaru a replicat: "Poate că ziua a fost prea scurtă şi nu am fost peste tot în ţară".

Acesta şi-a manifestat speranţa ca de la 1 iulie să urmeze şi alte măsuri de relaxare. "Următoarea perioadă de măsuri de relaxare se va face sper cu 1 iulie, iar noi luni vom avea şi decizia", a precizat reprezentantul MS.

Sursa: Agerpres








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3824 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    cred ca e printre putinii (Joi, 25 iunie 2020, 13:39)

    Captain Obvious [utilizator]

    care si-au facut treaba. oare ce ar fi facut pintea in locul lui. numara spaga.
    lumea nu asculta, e comoda si nu reuseste sa stea la 1m macar intr-o coada, chiar daca are 60+ ani.
    • -2 (10 voturi)    
      O testat ceva sau o scos afirmatia din *** (Joi, 25 iunie 2020, 14:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ca e usor de vorbit pe ipotetice dar fara a face teste pe genetica virusului asta misterios de unde 5? De ce nu publica testul?
      • 0 (0 voturi)    
        Poate el, spre deosebire de matale, ... (Vineri, 26 iunie 2020, 14:06)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ... mai citeste si presa de specialitate din strainatate. De luni de zile se stie ca exista sute de tulpini in circulatie pe glob.

        Facusera unii o harta, la un moment dat, da' s-au lasat pagubasi, pentru ca aparent mutatiile nu sunt de natura sa schimbe infectiozitatea sau letalitatea virusului, cel putin pana acuma.
  • -17 (29 voturi)    
    :)) (Joi, 25 iunie 2020, 13:41)

    Gabr [utilizator]

    A dezvoltat Virusache asta tulpini in România cum nu găsești in alta țara, e ceva de speriat nu altceva. Sa îl întrebe cineva dacă toți după ATi sunt doar cu virus...tare ma tem ca sunt cazuri cu alte complicații.
  • +6 (10 voturi)    
    Ce să mai relaxeze??? (Joi, 25 iunie 2020, 14:04)

    BEDE [utilizator]

    Ce să relaxeze dacă imbecilii se înghesuie la tarabe prin piețe sau la terase? Ăia sunt chiar prea relaxați.
    Nu cred că ar mai fi de relaxare mai mare. Numai să nu se bage mai multe restricții.
  • -3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 14:19)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 25 iunie 2020, 14:52)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ce sa mai faca mai potrivit si mai repede si ministru' asta, cu-atatia comentatori semnalizatori-cunoscatori-de- tot, care-l toaca la cadenta maxima ...
  • 0 (6 voturi)    
    dar vaccinu' (Joi, 25 iunie 2020, 14:54)

    nash pandelica [utilizator]

    pe ce tulpina va fi chitit ?! :-)