Coronavirus în România: Record de îmbolnăviri - 460 de noi cazuri raportate, bilanțul ajunge la 25.286 / Pacienți vindecați - 17.906 / Situația în fiecare județ

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 12:44 Actualitate | Coronavirus


Testare medicala de laborator
Foto: Pixabay.com
Alte 460 noi cazuri de infectare cu coronavirus - record de îmbolnăviri în ultimele două luni - au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 25.286. Potrivit datelor raportate miercuri de Grupul de comunicare strategică, numărul deceselor a ajuns la 1.565, în ultima zi pierzându-și viața 10 pacienți. De la debutul pandemiei, s-au vindecat 17.906 de români.

Până astăzi, 25 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 25.286 cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 460 noi cazuri de îmbolnăvire, față de miercuri - 321. Este un record de îmbolnăviri în ultimele două luni.

Până astăzi, au decedat 1.565 persoane diagnosticate cu COVID-19. În intervalul 24.06.2020 (10:00) – 25.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 10 decese (7 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Botoșani, Brașov, Constanța, Ialomița, Iași, București și Sibiu. Dintre acestea, 1 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 3 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 deces la o persoană de peste 80 de ani. Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

La ATI, în acest moment, sunt internați 199 de pacienți.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 17.906 au fost declarate vindecate și externate.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.149 de persoane. Alte 72.658 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 663.558 de teste. În ultima oră au fost prelucrate 12.555 de teste.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
  • 1. Alba - 431
  • 2. Arad - 706
  • 3. Argeș - 642
  • 4. Bacău - 605
  • 5. Bihor - 667
  • 6. Bistrița-Năsăud - 492
  • 7. Botoșani -989
  • 8. Brașov - 1.319
  • 9. Brăila - 154
  • 10. Buzău - 467
  • 11. Caraș-Severin - 112
  • 12. Călărași - 160
  • 13. Cluj - 663
  • 14. Constanța - 404
  • 15. Covasna - 271
  • 16. Dâmbovița - 470
  • 17. Dolj - 276
  • 18. Galați - 810
  • 19. Giurgiu - 264
  • 20. Gorj - 209
  • 21. Harghita - 290
  • 22. Hunedoara - 650
  • 23. Ialomița - 418
  • 24. Iași - 939
  • 25. Ilfov -700
  • 26. Maramureș - 151
  • 27. Mehedinți - 180
  • 28. Mureș- 725
  • 29. Neamț - 955
  • 30. Olt - 179
  • 31. Prahova - 277
  • 32. Satu Mare - 76
  • 33. Sălaj - 113
  • 34. Sibiu - 627
  • 35. Suceava - 3.972
  • 36. Teleorman - 155
  • 37. Timiș -516
  • 38. Tulcea -176
  • 39. Vaslui - 172
  • 40. Vâlcea - 48
  • 41. Vrancea - 968
  • 42. București - 2.855
393 de amenzi în valoare de peste 140.000 de lei date în ultimele 24 de ore

Polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, 393 de amenzi în valoare de 140.175 de lei. De asemenea, ieri au fost constatate 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor. Totodată, miercuri, 75 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Peste 4.600 de români confirmați cu COVID în străinătate

Conform datelor transmise joi, 4.601 români din străinătate au fost confirmați cu COVID-19: 1.885 în Italia, 561 în Spania, 107 în Franța, 1883 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 6 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia, India, Bulgaria și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 și până la acest moment, au decedat 115 cetățeni români aflați în străinătate - 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 7 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 72 au fost declarați vindecați: 50 în Germania, 10 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23313 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    ... (Joi, 25 iunie 2020, 12:53)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Suna promitator
    • -5 (23 voturi)    
      Ce mai amana? Hai la Starea de Urgenta din nou! (Joi, 25 iunie 2020, 14:00)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ursu_rebegea

      Daca mai amana mult inevitabilul, o sa ajungem ca Italia la inceput, cand au amanat pana a fost prea tarziu! Trebuie sa revenim la total lockdown! Starea de urgenta din nou! Romanii nu sunt seriosi deloc, nu sunt de incredere, doar cu amenzi uriase si blocarea a tot pot sa asculte!
      • -11 (21 voturi)    
        imi faci tu cumparaturile? (Joi, 25 iunie 2020, 15:03)

        UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        De ce trebuie sa vedem din nou politia militara pe strazi si sa ma verifice cu kalashnikov in portbagaj daca am fost sau nu la cumparaturi?

        de ce te deranjeaza pe tine daca ca oamenii sunt liberi?

        rata de imbolnaviri din romania este extrem de mica.

        ma bucur ca oamenii si-au luat libertatea inapoi.

        amenzile in romania o sa fie din nou contestate la curtea constitutionala, pt ca sunt nejustificat de mari.
        • +8 (22 voturi)    
          Vrei sa moara oamenii ca sa iti iei tu bere si mic (Joi, 25 iunie 2020, 15:16)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

          Pentru tine, cea mai mare problema sunt cumparaturile? Nu vezi ca am ajuns la media 7 zile la nivelul de la inceputul lui aprilie, in plina pandemie? Din cauza iresponsabililor ca tine! Puteam sta linistiti afara daca iti puneai si tu masca, dar din cauza ta si a celor ca tine, ajungem din nou sa ne numaram bolnavii!
          • +6 (16 voturi)    
            Nu e din cauza lui! (Joi, 25 iunie 2020, 16:23)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            E din cauza berbecilor ca cei din Suceava care se ingramadesc pe langa toate moastele. Au aprope 4000 de cazuri si ei ies cu miiile la trecutul moastelor! Si BOR parca le scoate la plimbare intentionat!
      • +2 (18 voturi)    
        Nepotul lui Stalin sau Jin Ping (Joi, 25 iunie 2020, 15:21)

        Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Bravo! Oare de ce nu te intrebi de ce nu-ti pun autoritatile la dispozitie, numarul total de persoane testate, ei iti zic doar cate teste au facut. Sunt unii cae au facut si 7 teste. Pana atunci, da-mi voie sa fiu precaut
        • +5 (19 voturi)    
          Tu crezi in pamantul plat si in cipul 5G nu? (Joi, 25 iunie 2020, 15:54)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Flav_

          Daca tu contesti existenta coronavirusului, asta inseamna ca tu esti pesedist, crezi in pamantul plat si in cipul 5G!
          Asa ca ce pretentii sa am de la tine?
          • +1 (1 vot)    
            Dialog civilizat (Vineri, 26 iunie 2020, 11:53)

            DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Eu cred in existenta virusului, ca pamantul e rotund si ca treaba cu 5G este o imbecilitate. Totusi, nu asa discutati cu un alt cetatean. Nu e normal.
  • +17 (33 voturi)    
    totusi (Joi, 25 iunie 2020, 13:04)

    Bokila [utilizator]

    dupa multe zile, numarul de insanatosiri este mai mare decat cel de cazuri noi....adica a scazut numarul de cazuri active
    • +16 (30 voturi)    
      Aia nu e musai relevant (Joi, 25 iunie 2020, 13:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      Nu sunt musai insanatosiri ce s-a publicat, ci externari. De curand s-a aprobat ceva reglementare care prevede ca cei cu simptome foarte usoare pot fi externati, si probabil azi vedem primele consecinte.

      Aia, in fapt, doar o sa contribuie la raspandirea bolii. Cei asimptomatici sau cu simptome foarte usoare sunt mai putin contagiosi si contagiosi pentru o perioada mai scurta de vreme decat cei cu simptome mai serioase, dar tot sunt capabili sa dea boala mai departe.

      Din cauza ca-s mult mai multi decat cei cu simptome mai serioase, daca nu se respecta regulile de distantare, ei pot fi responsabili de un numar foarte mare de infectii.

      Acuma, daca astia nu mai sunt tinuti in spital, si incep sa bantuie, in loc sa se incuie in casa pe macar vreo doua saptamani, timp in care aproape sigur nu mai sunt contagiosi, poa' sa se gandeasca fiecare ce efect o sa aibe aia asupra raspandirii bolii.
    • +14 (20 voturi)    
      da (Joi, 25 iunie 2020, 13:47)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      515 vindecati.
      Are oare legatura cu schimbarea criteriilor - externarea asimptomaticilor dupa 10 zile?
      • -2 (18 voturi)    
        ... (Joi, 25 iunie 2020, 14:39)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

        @ervwin...spune "vindecati" nu "asimptomatici trimisi acasa".
        Se pare ca mai nou exista o secta "doomsday" pe baza de Covid. Insi care exulta de fiecare data cand cresc cifrele si pot ei sa anunte sfarsitul. In fapt la fel de nebuni ca aia care neaga boala si se inghesuie la pelerinaje sau pe plaja. Si la fel de nebuni ca sistemul medical care in 4 luni n-a fost in stare sa pregateasca izolatoare cu cei cu forme usoare si sa reintroduca in circuit spitalele pentru cei care sufera de alte afectiuni, inclusiv infectioase si pulmonare. Nu ne mai facem bine...la cap...
      • +6 (12 voturi)    
        externati (Joi, 25 iunie 2020, 14:53)

        terkos [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

        Sunt 515 vindecati (testati negativ), nu externati. Vorbim de vindecari nu de externari.
      • -1 (9 voturi)    
        exact! (Joi, 25 iunie 2020, 16:09)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Erwin

        ca sa nu se blocheze spitalul ii scot pe aia care misca dupa 10 zile.
  • +14 (18 voturi)    
    +1% (Joi, 25 iunie 2020, 13:05)

    clencix [utilizator]

    //15iunie/Luni/marți/miercuri/joi/vineri/sâmbătă/duminică//22iunie/Luni/marți/miercuri/joi/ teste 3600/9360/11715/12343/11075/11226/6313//4044/8948/11681/12555/, pozitivi 166/250/345/320/320/330/315//246/214/321/460 adică 4.5%/2.7%/2.9%/2.6%/2.9%/2.9%/5%//6%/2.4%/2.7%/3.7%
    • +3 (15 voturi)    
      Cifrele de capul lor nu zic mare lucru (Joi, 25 iunie 2020, 13:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Proportia testelor pozitive zice doar ceva despre calitatea testarii.

      Exista un nivel al testarii de la care chiar daca cresti numarul de teste zilnice, nu prea mai creste numarul celor gasiti pozitivi. Cum nu se testeaza la intamplare, daca cu 1000 de teste gasesti 10 pozitivi, cu 2000 de teste ai sanse mici sa gasesti inca 10.

      Ce zic cifrele e ca azi, desi a cresut numarul de teste, rata testelor pozitive tot a crescut. Aia inseamna ca tre' crescut numarul de teste, de la nivelul de 11-12 pe zi, cam cat se face de-o vreme, in medie, in timpul saptamanii, si ca viteza de raspandire a bolii a crescut, si inca semnificativ.
      • -2 (4 voturi)    
        Erata (Joi, 25 iunie 2020, 20:10)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu 11-12, ci 12-12 mii de teste pe zi.
  • +12 (28 voturi)    
    Interesant (Joi, 25 iunie 2020, 13:08)

    Arianrhod [utilizator]

    Multi vindecati fata de zilele trecute. Numarul de cazuri active a scazut astazi.
    • +9 (23 voturi)    
      poate... (Joi, 25 iunie 2020, 13:15)

      287 [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      ...ca ar fi mai bine sa respectam niste norme care nu sunt atat de draconice... decat sa apreciem nr de vindecati. Cred ca e mai ok sa nu se imbolnaveasca nimeni decat sa ne bucuram ca s-au imbolnavit si apoi vindecat...
      • +8 (14 voturi)    
        .... (Joi, 25 iunie 2020, 14:43)

        ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui 287

        Sunt chiar de bun simt regulile, nu mi se pare nimic extraordinar sa porti o masca sau sa te speli pe maini.....
      • -7 (19 voturi)    
        Lasati normele (Joi, 25 iunie 2020, 15:00)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui 287

        si respectarea in pace....

        In permanenta apar focare in spitale si centre de ingrijire, deci problema e una institutionala, de management sanitar, nu de cei care umbla fara masca la piata
        • +5 (11 voturi)    
          Da, apar focare cum zici.. (Joi, 25 iunie 2020, 16:28)

          AliB [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          ..si apoi spirite libere care umbla fara masca raspandesc virusul peste tot, la piata, la coafor, la un mic si-o bere.....ca, nu-i asa, mastile e pentru prosti.
    • +4 (18 voturi)    
      E un artificiu (Joi, 25 iunie 2020, 13:35)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      S-a aprobat ieri sau cand ceva regula ca cei cu simptome foarte usoare pot fi externati chiar daca inca nu le-au iesit doua teste la rand negative. Posibil aia vedem, nu insanatosiri reale.
    • +5 (13 voturi)    
      Logic (Joi, 25 iunie 2020, 13:35)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      S-a schimbat criteriul de vindecare, incep sa externeze asimptomaticii.
    • -1 (7 voturi)    
      s-a schimbat creiteriul (Joi, 25 iunie 2020, 16:11)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Arianrhod

      de externare. ii da acasa dupa 10 zile , raman simptomatici si pozitivi dar ladomiciliu, retin numai cazurile cu com-plicatii. de asta apar sanatos. nu i mai numarape ceitrimisi acasa
  • -20 (40 voturi)    
    Mda (Joi, 25 iunie 2020, 13:08)

    Mazeta [utilizator]

    Inapoi in case si frecati bine!
  • +6 (22 voturi)    
    Hai ca se poate (Joi, 25 iunie 2020, 13:09)

    LeBaron [utilizator]

    Hai la hora mare!
  • +22 (50 voturi)    
    .......... (Joi, 25 iunie 2020, 13:10)

    tkd [utilizator]

    acum vreo 3 saptamani am spus ca nu mai comentez pe acest subiect.....
    dar uite ce se intampla cand prostia e maxima...
    concluzia este ca :NU SE MAI RESPECTA NIMIC!
    ce facem oameni buni cu copii la toamna ca nu mai este mult?
    pana nu o sa vedem morti in jurul nostru sau pana nu o sa ne moara cei dragi tot nu o sa credem?
    • +11 (23 voturi)    
      dar cand s-a respectat cum scrie la lege? (Joi, 25 iunie 2020, 13:19)

      Lara Antipova [anonim] i-a raspuns lui tkd

      Masca se poarta pe barbie, distanta de 2 m intre spatarele scaunelor in carciumi e o gluma, etc.
    • -15 (29 voturi)    
      1550 decese (Joi, 25 iunie 2020, 13:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      raportate ca fiind COVID. SI alte zeci de mii de decese dintre bolnavii cronici care nu au mai avut acces in spitalele (goale!) decât atunci când au devenit „urgente”, adică atunci când era prea târziu.
    • +3 (15 voturi)    
      Din pacate, (Joi, 25 iunie 2020, 13:29)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      mare dreptate aveti.
    • +18 (34 voturi)    
      Nu ii poti obliga pe cei carora nu le pasa (Joi, 25 iunie 2020, 13:42)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      sa inceapa sa le pese. Decat intr-un cadru legal corespunzator.Numai ca, vezi tu, cum legal au dovedit ca nu pot aplica amenzi (ca e ilegal), rezulta un singur lucru si acela simplu: esti pe cont propriu. Asadar Nesimtitii vor umbla liberi raspandind boala iar tu esti liber sa stai in casa cu copiii. Cam asa va arata toamna. Dar exista totusi o consolare: peste tot in lume va fi la fel.
    • 0 (14 voturi)    
      Ce facem cu "copi" la toamna ? (Joi, 25 iunie 2020, 13:58)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Păi e simplu. Nu mai facem școală deloc. Ce ne trebuie copii educați și școliți ? Dăm diplome on-line și gata. Suntem singura țară, probabil, care a închis învățământul aproape total din martie.
      • +1 (11 voturi)    
        si care (Joi, 25 iunie 2020, 15:01)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        nu l-a deschis in mai....
        • +3 (7 voturi)    
          .... (Joi, 25 iunie 2020, 15:46)

          ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          ...si nu o sa il deschida nici in septembrie.
    • +1 (15 voturi)    
      Raspunsul este DA! (Joi, 25 iunie 2020, 14:03)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Pai sa facem un mic calcul:

      * conform datelor INSSE, in Romania avem aproximativ 7 milioane de familii (20M populatie / ~2.8 persoane per familie, in medie)

      * sa presupunem o mortalitate d-aia apocaliptica, de 5%, adica un milion de morti pina cind se infecteaza toata populatia macar o data.

      Rezulta ca si in aceste conditii de sfirsit de lume, in medie 6 din 7 familii (85%) nu vor avea membri decedati de covid.

      Ca atare, majoritatea romanilor nu vor vedea morti in jurul lor si vor ramine in continuare in starea de "o simpla gripa".

      Ca majoritatea romanilor sa vada morti in jurul lor si sa basculeze in starea "e groasa" sint necesari aproximativ 3.5 milioane de decedati sau, altfel spus, o mortalitate de 18%.

      Daca folosim estimarea superioara a mortalitatatii reale observate, de aproximativ 1%, adica 200000 de morti, rezulta ca mai putin de 3% din familiile romanesti vor inregistra un deces cauzat de covid si ca 97% din romani vor ramine in tabara "e doar o gripa" din simplul motiv ca nu li se va intimpla lor sau cuiva din familie.
      • +1 (1 vot)    
        Solutia e greu de gasit (Vineri, 26 iunie 2020, 11:59)

        DanteW [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        Problemele ridicate de acest virus sunt foarte complicate.

        Eu am fost pentru lockdown si curatarea tuturor obiectelor din exterior, dar nu cred ca este o solutie posibila pe termen lung.

        Se ajunge ca solutia sa fie mai daunatoare decat problema. Au suferit oameni care nu au avut access la spitalele blocate de covid, familiile sarace au fost impinse in zona saraciei extreme, tensiunile sociale cresc foarte mult.

        Dar asta nu inseamna ca virusul este un risc care poate fi neglijat. Urletele de pe forumuri arata tocmai ca nu exista o varianta corecta si ca trebuie sa gasim o cale de mijloc.
  • -12 (28 voturi)    
    Z (Joi, 25 iunie 2020, 13:11)

    Gabr [utilizator]

    Se poate și mai bine... nu știu de ce nu au zis direct 500 ca sa fie cifra rotundă și sa crească panica și mai mult fix in perioada asta.
    Avem încredere in specialiști și autorități( ironic)...
  • +8 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 13:14)

    [anonim]

    • -4 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 14:04)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • -3 (15 voturi)    
      Pupici de la Phenian (Joi, 25 iunie 2020, 14:52)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

      Partea cu craca nu o inteleg.

      Aici la mine am vazute cate 5000/zi. Dupa cum am spus, stiu oameni care au avut COVID, NU au avut simptome, si s-au vindecat. Ce vrei mai mult de atat?
    • -1 (15 voturi)    
      prefer Belarus (Joi, 25 iunie 2020, 14:52)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui

      cu vodcă și saună, fără paranoici...plec cînd vei fi matale dispecer și hotărăști care unde pleacă
    • -5 (11 voturi)    
      Va pup si eu (Joi, 25 iunie 2020, 15:06)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui

      Din Tela Viv. Proaspat intors din Losan Geles.
  • +14 (34 voturi)    
    Prostia Natiei + Cinismul Politic (Joi, 25 iunie 2020, 13:17)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Din nefericire cresterile de dupa 15 Iunie arata clar din ce popor prost si iresponsabil facem parte...Doua luni de stare de urgenta au fost in van...Dar dincolo de toti ignorantii si tampiti care nu pot pricepe realitatea nici daca se impiedica de ea... o mare vina pentru situatia curenta o au unii lideri politici pe care ii platim din banii nostrii sa ne apere si sa ne protejeze interesele. Ce interes mai presus decat sanatatea si viata noastra putem avea fiecare ??? Atitudinea lor sfidatoare, ignoranta si chiar batjocoritoare pe alocuri fata de problema reala reprezentata de pandemie, au indemnat pe multi sa nu respecte absolut nici o masura de protectie, de bun simt si asta este rezultatul...dintre acesti lideri politici trebuie mentionati in ordinea corecta: PONTA, TARICEANU si CIOLACU. Rusine, criminalilor!!!!
    • +1 (11 voturi)    
      da! (Joi, 25 iunie 2020, 14:23)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Banuiesti ca faci parte dintre cei care lucreaza de acasa. Asa si eu. Dar cu toate astea, ii inteleg pe cei care isi asuma riscul de 0.01% de a muri, pentru a-si salva sau obtine un loc de munca.
      • -1 (7 voturi)    
        Raspuns : (Joi, 25 iunie 2020, 17:04)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        Mersul la moaste cu miile, nu tine de locul de munca...Deasemenea, prea putini vanzatori mai poarta masti...La astfel de exemple ma refeream...
    • -1 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 15:32)

      [anonim] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      • 0 (8 voturi)    
        Raspuns... (Joi, 25 iunie 2020, 17:08)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui

        Au facut mai multe paturi de spitalizare in 4 luni de cat au facut PSD in 8 ani...Iar ca sa vezi masurile luate de guvern pe timpul pandemiei...le poti gasi foarte usor pe net, doar sa vrei asta...doar un mic exemplu :
        https://www.digi24.ro/stiri/economie/masurile-economice-adoptate-de-guvern-pentru-a-combate-efectele-coronavirusului-au-intrat-in-vigoare-oug-publicate-in-monitor-1278913

        Fii destept si nu fa propaganda ieftina, mai ales cui nu merita...
    • +1 (1 vot)    
      Gresiti si dispretuiti oamenii degeaba (Vineri, 26 iunie 2020, 12:09)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Faceti o poza la Mega si comparati cu tarile din vest. Romanii poarta masca in magazine intr-un procent mult mai mare decat in alte tari. In acest moment, metrourile din Romania seamana mai mult cu Coreea de Sud si alte tari dezvoltate din Asia decat cu Europa.
  • -30 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 13:23)

    [anonim]

    • +7 (17 voturi)    
      Ai dreptate, (Joi, 25 iunie 2020, 14:06)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui

      guvernul ar trebui sa-i educe pe cei care nu respecta legile in aceasta perioada si sa ofere training-uri online pentru cei ca tine, care taie frunza la caini si fac comentarii de 2 lei, de parca este vinovat guvernul ca zeci de inconstienti se pupa, se iau in brate in fiecare zi! Iar ca rezultat,primesc un cadou numit Covid!
    • +3 (13 voturi)    
      hehe (Joi, 25 iunie 2020, 14:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui

      Stai da vezi ca vine vremea sa deconteze pizideau populismul, minciuna si hotia. O sa va dea poporul roman de n-o sa puteti duce, de-o sa ajungeti sa cereti voi ca PSD sa fie scos in afara legii si desfiintat.
  • +16 (30 voturi)    
    De la inceputul epidemiei in Romania ... (Joi, 25 iunie 2020, 13:25)

    Eu the first [utilizator]

    ... am mai avut doar trei zile cu atat de multe imbolnaviri. Alea au fost toate in aprilie, si au fost cand eram cam pe platou, pe cand acuma suntem pe-un trend clar de crestere.

    Incet dar foarte sigur ajungem din nou sa umplem spitalele. De pe 7 iunie incoace numarul celor internati creste aproape constant.

    Cum tocma' ce s-a aprobat externarea/neinternarea celor cu simptome foarte usoare, singurul lucru la care ne putem astepta e ca epidemia sa ia amploare, da' de data asta mult mai repede decat cand a-nceput.

    Treaba asta nu poate fi pusa in spinarea autoritatilor, dupa parerea mea, ci doar a idiotilor care insista sa nu respecte regulile, ca stiu ei mai bine decat specialistii.

    Poate-poate se desteapta lumea si-ncepe sa dea cu pietre dupa idioti inainte s-ajungem ca-n Italia in vremea de varf, cand stateau sicriele stiva la morgi si biserici, pentru ca nu pridideau cimitirele si crematoriile sa aibe grija de morti.

    Nu stiu ce-i in capul idiotilor care cred ca noua nu ni se poate intampla. Daca s-a intamplat altora care-au facut exact aceleasi tampenii pe care le facem noi acuma, e la mintea cocosului ca la fel o sa se intample si la noi. Singura varianta sa nu se intample e sa nu facem ce-au facut ei. Da' la noi aparent prea multi sunt prea idioti ca sa bage treaba asta la cap.
    • +1 (11 voturi)    
      Nu (numai?) idiotii sint de vina (Joi, 25 iunie 2020, 14:22)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      O mica verificare a surselor de informatii internationale despre epidemie va releva o crestere a cazurilor dupa 15 iunie in majoritatea tarilor.

      Cauza pare a fi mai degraba aparitia unor noi tulpini de virus decit indisciplina populatiei.

      Ori asta, ori idiotii sint universali si pereni.
      • 0 (6 voturi)    
        Io inclin spre varianta cu idiotii, totusi (Joi, 25 iunie 2020, 20:14)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        De ce zic asta: circulatia e in continuare restrictionata. De la inceputul pandemiei, in multe tari, cu laboratoare mai dotate ca ale noastre, a existat teama mutatiilor. Da' studii facute pe parcurs au aratat ca virusul, chiar daca sufera mutatii, nu e la fel de cu pofta la mutatii ca virusul gripal, de exemplu, si mutatiile nu-s in partile esentiale - alea care-ar putea fi folosite pentru a dezvolta un vaccin, sau pe care le recunosc si de care se leaga celulele sistemului imunitar. Adica in majoritate e vorba de mutatii irelevante.

        Recent, a aparut, se pare, o mutatie relevanta, in unele state din SUA, care creste capacitatea de atasare a virusului la suprafata celulelor in vederea infectarii. Da' cum inca nu primim vizitatori din SUA, nu prea vad cum ar fi ajuns tulpina aia deja la noi.

        Mutatii locale ... ar trebui sa se faca secventieri proaspete de genom. Da' io - mai ales dupa ce-am fost azi prin oras - tot spre varianta cu idiotii inclin.
    • 0 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 15:28)

      [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

      • -1 (5 voturi)    
        Corect, dar ... (Joi, 25 iunie 2020, 20:29)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

        ... nu-i chiar asa mare diferenta.

        Anume, la sfarsitul lui aprilie a fost o zi in care s-au facut peste 16000 de teste, si de-aia tot s-au gasit sub 400 de infectii noi in ziua aia.

        Mai in detaliu, daca testezi tintit, selectand pentru testare persoanele care-i cel mai probabil, bazat pe simptome si ce contacte au avut, si faci 3000 de teste, si gasesti 300 de infectati, ai toate sansele ca daca faci 12000 de teste, adica de patru ori mai mult, sa n-ajungi la un total de 400 de teste pozitive.

        Faptul ca la vremea aia dupa o vreme cel putin numarul de infectati zilnic a inceput sa scada demonstreaza ca si daca numarul de teste era semnificativ mai mic ca acuma, in fapt se prindeau majoritatea infectiilor si atunci - daca n-ar fi fost asa, am fi vazut o crestere constanta, ca cei care nu erau detectati in timp util ar fi raspandit boala.

        Inca in plus, dupa aprilie, in a doua jumatate a lui mai, desi numarul de teste era cam ca acuma, numarul celor infectati zilnic a fost sub 200 in aproape fiecare zi.

        Tot asa, in aprilie, indiferent de cate teste se faceau, ne-am apropiat foarte mult de 8000 de oameni internati, pe cand la inceputul lui iunie scazusem sub 4500. In momentul de fata mai avem un pic si trecem din nou de 6000.

        Asa ca io nu cred c-am scris degeaba. Mai vedem peste 2-3 saptamani, daca ajungem la limita de capacitate a sistemului medical sau nu. Io zic ca sansele-s mari.
    • -5 (13 voturi)    
      Omule, asta se intampla dupa 2 luni (Joi, 25 iunie 2020, 15:37)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      de carantina!!! Deci care e treaba? Te baga din nou intr-o carantina care nu o sa aiba nici un effect?!!!
      • -1 (5 voturi)    
        Dupa carantina ... (Joi, 25 iunie 2020, 20:38)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        ... in majoritatea tarilor in care situatia e buna, si numarul cazurilor noi constant mic, au fost respectate in continuare regulile de distantare sociala.

        Si la noi carantina a avut efect. De unde la un moment dat bateam spre 500 de cazur noi pe zi, ca urmare a carantinei am scazut sub 200. Doar ca atata vreme cat nu exista imunitate de turma, si mai exista persoane infectate, orice crestere a frecventei si duratei contactelor intre oameni o sa duca la cresterea numarului de infectii. E nasol, da' epidemia asta nu e o chestie care sa dispara repede. Daca dupa doua luni ne dispare rabdarea, consecinta evidenta, dat fiind modelul de propagare, e ca si ce-am obtinut dispare.

        Nu zice nimeni sa stam in continuare in casa. Da' nici sa ne inghesuim cu oameni necunoscuti cu orele pe-o terasa. sau intr-un magazin. Acolo-i diferenta fata de alte tari.

        Oamenii cu scaun la cap se duc la padure, in ture cu bicicleta, fac chestii care nu presupun aglomeratii de oameni, si limiteaza in continuare timpul pe care-l petrec in locuri cu multa lume, gen magazine. Si poarta masca peste tot in spatii inchise, ba chiar si pe strada unde-i aglomeratie.

        Prostii fac pe dos: nu poarta nicaieri masca, nici in cea mai mare aglomeratie, stau toata ziua bot in bot in grupuri care se schimba de la o zi la alta, si circula de parca n-ar bantui o epidemie.

        Care vi se pare ca contribuie mai mult la reducerea raspandirii virusului?
  • +11 (31 voturi)    
    .... (Joi, 25 iunie 2020, 13:31)

    Sarmis [utilizator]

    Marlanimea romana a iesit cu rubedeniile la gratar.
    Tot cheful se termina bineinteles cu o hora mare.
    • +3 (17 voturi)    
      Corect! (Joi, 25 iunie 2020, 14:10)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Pe Hotnews azi a aparut un articole cu moastele Sf. Ion plimbate prin Suceava, focarul mxim de Covid din Romania, cu gloata imbulzindu-se, multi fara masti si, bineinteles, fara distantare sociala!
      Ce sa le faci astora cu 1-2 neuroni functionali?
  • +16 (32 voturi)    
    mda (Joi, 25 iunie 2020, 13:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    este si logic

    azi este 25, adica la 10 zile de cand s-a dat drumul la mall-uri, gradinite, crese, scoli private.. etc

    oricum vor creste cazurile, romanii nu cred in virus, si nu cred ca se pot imbolnavi, nu se poarta masca in locuri inchise, nu se pastreaza distanta.. etc

    pacat ca vom suferi si noi restul care respectam regulile, cand se va ajunge iar la restrictii de circulatie, si alte inchideri...
    • -2 (16 voturi)    
      8 județe, zero cazuri (Joi, 25 iunie 2020, 14:44)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      15 județe cu 1-5 cazuri noi,la o populație de aprox
      300.000...procent covizi azi 3.6, luni fuse 6%, în lockdown procentu era 9-10%...Argeș 76,Brașov 42,Iași 43, 40 copii de la casă de copii...continuă focarele în instituțiili experților...dacă ne place paranoia, continuă cu paranoia
    • 0 (14 voturi)    
      15 iunie - examen national (Joi, 25 iunie 2020, 14:53)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Si la 10 zile de evaluarea nationala. 3 examene care au adus in comun copii si familiile lor din toata tara. Si da, s-au respectat normele de distantare sociala in scoli, dar la iesire au fost pupaturi, imbratisari, lacrimi de fericire... cum e normal dupa 3 luni de stat acasa...
    • +2 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 15:26)

      [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

  • -5 (13 voturi)    
    hai cu relaxarea (Joi, 25 iunie 2020, 14:04)

    costelo999 [utilizator]

    sa ne relaxam total, sa dam drumul la tot ca murim de foame in case, la hoteluri ca moare horeca, la circiumi cu taxe covid, la plaje ca sardelele, ce distantare, vax albina, hai in concedii, ce daca stam in carantina dupa aceea sau venim cu carcalacu de import, n-are importanta, relaxare totala, inclusiv guvernu sa se relaxeze asa cum ne-a aratat, fara masca cu tigarea in coltu gurii si alcool pe masa in guvern, las ca mai vine covidu si in valul doi, dar noi ca romani stim sa ne descurcam.
  • -3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 14:12)

    [anonim]

  • +6 (18 voturi)    
    wow (Joi, 25 iunie 2020, 14:13)

    sentenced [utilizator]

    460? Incredibil.

    Sambata sunt la bâlci in Brasov la lac la Noua sa mananc niste pork knuckles. Va astept.

    P.S. Tineti minte articolul de ieri in care un medic povestea cum "multi vindecati de covid refuza sa doneze plasma, multi dintre ei neaga ca au fost infectati"? Ganditi-va cat de periculos este acest virusache daca infectatii neaga ca au fost infectati =)).
  • -8 (22 voturi)    
    S (Joi, 25 iunie 2020, 14:33)

    Gabr [utilizator]

    Stați închiși in case dacă nu a dispărut frica.
    Am înțeles 1-2-3-4 luni de restricții ca bla bla bla dar ei o țin mereu ca sa avem răbdare, distanțare, botnita, spălat pe maini... pai cât sa îndure omul prostiile unora?
    Eu ma bucur ca de ieri intru sa alimentez mașina fără sa fiu nevoit sa am ceva pe fata ( masca nu am purtat deloc)
    • +7 (13 voturi)    
      spalatul de maine e de neacceptat ?? (Joi, 25 iunie 2020, 14:57)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      D
    • +9 (15 voturi)    
      spalatul pe maini de netolerat ??? (Joi, 25 iunie 2020, 14:59)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Deci spalatul pe maini e prostie ???? E clar, un neam de imputiti, alta explicatie nu exista. Nu tolerati spalatul pe maini, da ? Va duceti sa faceti treaba mare si nu va spalati pe maini, ba ?
    • -1 (9 voturi)    
      foarte bine (Joi, 25 iunie 2020, 15:49)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      cind te-o lovi carcalacu sa stii de unde ti se trage, sa nu te speli pe miini, pe dinti, dar mai ales pe corp, ca e naspa, si asa zice si pe fb unde gasesti numai adevaruri.
  • +7 (15 voturi)    
    statistica lui pește (Joi, 25 iunie 2020, 14:40)

    vax-albina [utilizator]

    de ce nu ni se spune din ce zone sunt cei 460 noi bolnavi? Ar fi util pentru cetățeni. Haideți că se poate.
    • +1 (13 voturi)    
      si nu numai zone (Joi, 25 iunie 2020, 15:07)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      unde in acele zone, imbolnaviri disparate sau focare in spitale si centre de ingrijire.

      Cati dintre cei depistati pozitiv sunt simptomatici si cati grav??? Dar astfel de date nu servesc politicii adoptate
  • -3 (7 voturi)    
    lel (Joi, 25 iunie 2020, 15:36)

    Georgiana1995 [utilizator]

    România o să tot aibă virusu vre-o 4-5 ani .Restu ţărilor încep să îşi revină. O să devină enclavă în Europa
  • 0 (10 voturi)    
    lel (Joi, 25 iunie 2020, 15:39)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Cănd îi vedem pe alde Orban la şpriţane,elegant picior peste picior şi pe Rareş Bogdan la party relaxat,normal că ne relaxăm şi noi.Ce mască vărule,ia uite-i pe guvernanţi cum o ard,hai pa! Ce,noi suntem mai proşti sau cum ?
    • +1 (3 voturi)    
      corect! (Joi, 25 iunie 2020, 16:57)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Nu mai prosti da la fel de idioti (multi din pacate)!Madam [stir] si haitele lu gica contra, nu-ssingulare in romanistan, anunta sfarsitul lumii. Cand imbacilitatea devine forta (BLM) culmea e ca tot idiotii care o promoveaza o sa sufere- ceea ce ma bucura!
  • +3 (5 voturi)    
    Interesant (Joi, 25 iunie 2020, 15:49)

    Relaxat [utilizator]

    Numai 24 de cazuri noi in Bucuresti. Ieri 53 in Bucuresti
    In schimb 52 azi in Brasov
    Sursa : https://covid19.geo-spatial.org/
    • +1 (5 voturi)    
      Mai pune (Joi, 25 iunie 2020, 16:25)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      si 76 la Arges unde, in 2 saptamani, s-a dublat numarul total de cazuri