Coronavirus în România: 321 de noi cazuri raportate / S-a depășit din nou pragul de 300 de îmbolnăviri, după două zile / Bilanțul ajunge la 24.826 / Situația în fiecare județ

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 12:39 Actualitate | Coronavirus


situatie COVID 24 iunie
Foto: GCS
Alte 321 noi cazuri de infectare cu coronavirus au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 24.826. După două zile în care numărul cazurilor raportate s-a menținut sub 300, se observă din nou o depășire a acestui prag. Potrivit datelor raportate miercuri de Grupul de comunicare strategică, numărul deceselor a ajuns la 1.555, în ultima zi pierzându-și viața 16 pacienți. De la debutul pandemiei, s-au vindecat 17.391 de români.

Până astăzi, 24 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 24.826 cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 321 noi cazuri de îmbolnăvire.

Până astăzi, au decedat 1.555 persoane diagnosticate cu COVID-19. În intervalul 23.06.2020 (10:00) – 24.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 16 decese (12 bărbați și 4 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Buzău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Ilfov, Sibiu, Suceava și Vrancea. Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 3 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 decese la o persoană de peste 80 de ani. Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

La ATI, în acest moment, sunt internați 186 de pacienți.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 17.391 au fost declarate vindecate și externate, de la debutul pandemiei.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.186 de persoane. Alte 72.377 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 651.003 de teste.

Cele mai multe cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus sunt în continuare în judeţul Suceava - 3.967, în Bucureşti - 2.831 şi în Braşov - 1.277.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

  • 1. Alba 427
  • 2. Arad 706
  • 3. Argeș 566
  • 4. Bacău 599
  • 5. Bihor 667
  • 6. Bistrița-Năsăud 479
  • 7. Botoșani 979
  • 8. Brașov 1.277
  • 9. Brăila 131
  • 10. Buzău 443
  • 11. Caraș-Severin 112
  • 12. Călărași 149
  • 13. Cluj 661
  • 14. Constanța 390
  • 15. Covasna 268
  • 16. Dâmbovița 445
  • 17. Dolj 271
  • 18. Galați 794
  • 19. Giurgiu 259
  • 20. Gorj 204
  • 21. Harghita 284
  • 22. Hunedoara 645
  • 23. Ialomița 414
  • 24. Iași 896
  • 25. Ilfov 690
  • 26. Maramureș 149
  • 27. Mehedinți 177
  • 28. Mureș 724
  • 29. Neamț 952
  • 30. Olt 171
  • 31. Prahova 246
  • 32. Satu Mare 76
  • 33. Sălaj 113
  • 34. Sibiu 616
  • 35. Suceava 3.967
  • 36. Teleorman 155
  • 37. Timiș 516
  • 38. Tulcea 173
  • 39. Vaslui 171
  • 40. Vâlcea 48
  • 41. Vrancea 952
  • 42. Mun. București 2.831







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15812 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:55)

    [anonim]

    • +16 (24 voturi)    
      ce importanta are genul? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      Sunt de toate felurile....
      Din pacate se pare ca in Romania doar cu batsul se poate trata pandemia asta. Cum transferi respectarea regulilor spre cetatean, s-a terminat. Si nu-s toti iresponsabili. E suficienta o minoritate de 5% de caposi care stiu ei mai bine decat doctorii care-i treaba si pe care un guturai nu-i sperie, si creste numarul de cazuri. Si "destepti" dintr-astia se pare ca sunt si printre cadrele medicale...
  • -13 (45 voturi)    
    Prag ? (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce ar fi un „prag”? Atât timp cât principalele focare de infecții sunt spitalele mizerabile aflat sub gestiunea activistului de partid „liberal” Nelu Tătaru, sfătuit de carieristii Rafila & Arafat, și cu directorii incompetenti numiti politic, numârul infectaților se va mentine mare până la calendele grecești. RO e țara cu cel mai mare numâr de decese COVID raportat la populație din Europa de Est, cu cea mai mica speranță de viata si cu cele mai multe infectii nozocomiale. Tătaru ca vechi om de sistem a mințit toată viața - și așa mint și acum
    • +17 (37 voturi)    
      Comentariu de fariseu (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:16)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cat de pregatite ai vrea sa fie spitalele dupa 8 ani de administratie pesedista, cu ministrii corupti la sanatate(exemplu Sorina Pintea) ??? Crezi ca poate Tatar sau altul sa elimine toate problemele in cateva luni de guvernare, pe timp de pandemie, dupa ce 8 ani de zile a fost o bataie de joc la adresa sanatatii din partea sanatatii din partea PSD-ALDE...Esti doar un ipocrit fara logica sau scrii din subsolurile sediilor de partid, PSD ??? Si nu-mi veni sa-mi spui ca au marit salariile la medici si asistente, ca au facut asta in scop electoral...Unde sunt cele 8 spitale regionale promise...????
      • +3 (15 voturi)    
        Tocmai (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:40)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

        Ca toata lumea stie in ce stare sunt spitalele, numarul de oameni care ajung acolo ar trebui minimizat pentru:
        - A permite sanitizarea si pregatirea spitalelor in ceasul al 12-lea.
        - A permit accesul la servicii medicale celr ce nu au covid.
        - A evita infectarea altora (alti bolnavi sau medici) din cauza aglomeratiei.

        Dar se pare ca cineva chiar are un interes sa creasca numarul de infectari si foloseste vehiculul perfect pentru asta - spitalele necropole din Romania.
      • -5 (19 voturi)    
        Tătaru (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:54)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

        E vechi in sistem. Nu am auzit de el inainte de a fi ministru, dar viloiul de 500.000 euro construit pe firma spune totul. TOTI sunt complici la dezastrul din Sanatate, iar Tataru e si deputat. In rest, la limbajul tau de mahala nu pot sa raspund. Atata poti!
        • +7 (17 voturi)    
          pai si atunci... (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:04)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          ...daca "toti e hoti" cum se zice pe la voi prin partid, de ce ai tinut sa specifici "liberal"? Te cam pierzi in explicatii ...
          • -6 (8 voturi)    
            Amice (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:33)

            Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Ce inseamna „pe la voi”? Eu nu am partid (partid = o adunatura de infractori + complici lor)
            • 0 (2 voturi)    
              hai ma... (Joi, 25 iunie 2020, 1:23)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

              și chiar ai pretenția sa te credem? :))
    • -2 (16 voturi)    
      hehe (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:47)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Alerta de postac #rus Ochii_pe_ceasuri
      • -3 (5 voturi)    
        postacule (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:01)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        lasa-ne ca ne plictisesti altceva nu mai stii
    • +2 (16 voturi)    
      te platesc stapinii degeaba (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nici prietenii tai de la antena3 nu te cred cand dai vina pe ministrul din ultimele 6 luni pentru mizeria din spitale. Incearca si tu ceva mai putin inept, altfel o sa se prinda stapanii ca te platesc degeaba si ramai somer. Si pe seceta asta, greu iti gasesti altceva....
    • +5 (9 voturi)    
      Niciun cuvand despre 30 de ani de PSD-ism (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:13)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Despre cum au aparat ei sistemul medical de privatizaea lui Basescu care voia sa il strice ?
      Despre Pintea si altii care au furat, care au instalat sinecurile peste tot, la DSP, in spitale ?

      Da, Tataru e om din sistem, cu bune si rele, l-au pus tocmai ca are state vechi, Costache nu se descurca in acest hatis controlat mai degraba de PSD.

      Dar, postac sau nu, nu ne insulta inteligenta, prin aceasta omisiune. Am ajuns aici 80% din cauza PSD care au umplut toate institutiile publice de pile, rude si altii care fac ce ii taie capul si nu pot fi trasi la raspundere deloc.
    • +2 (4 voturi)    
      N-ai .. (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:42)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nicio retinere cand faci "activist' pe un om- da' tu nu stii ce inseamna om,omenie- care se ocupa de MS de cateva luni,intr-una dintre cele mai grave pandemii din cate se stiu?
  • -3 (33 voturi)    
    Treziti-va (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:09)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Spania a avut ieri 108 cazuri la o populatie de peste 3 ori mai mare.Nu isi pune nimeni problema ca poate facem ceva gresit?Chiar trebuie sa fim toti Martorii lui Tataru,si sa ascultam orbeste de niste oameni care nu au nici o pregatire in situatii epidemiologice cum ar fi Tataru,Arafat,etc?
    Inchideti iar economia, poate asta se urmareste.Dar dacapana acum nu v-a fost greu ca veneati dupa o perioada normala, sa va vad cum faceti cu deficit de 9%
    • -8 (24 voturi)    
      Nu si-a pus nimeni (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:36)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      problema ca suntem prosti cu spume si credem numai minciuni? Fix o mizerie ca asta (panica si minciuni) trebuia intr-o tara atat de saraca.
      Sa declare zilnic 300+ cazuri, sa ne inchida iar in case si sa ne distruga complet, daca tot am ales niste incompetenti penibili sa ne conduca. Asta meritam.
    • +14 (28 voturi)    
      Da treziti-va ... (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:49)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      ... dar nu mai dati buzna in/la moluri, terase, chefuri, biserici! Purtati masca corect, pastrati distanta, spalati-va pe maini, pe fata , in urechi (un dus cu totul ar fi si mai bun), daca aveti de gand sa vorbiti pe strada (la telefon, cu vecinul de peste drum, etc) puneti-va masca si pe afara, nu numai in spatii inchise. Tataru nu e IIsus sa ne spele pe toti pe picioare. E un om care incearca sa faca din rahat bici si sa si plesneasca.
      ... Si cand va plictisiti, mai cititi si cate o carte!
    • -6 (20 voturi)    
      Tataru & Arafat & Rafila (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Nu doar ca sunt niste incompetenti, dar sunt vârful de lance al celor care au smenuit bani prin achizitii directe + sabotori ai economiei nationale, cu zeci de mii de decedati pe constiinta lor (Toti bolnavii cronici care nu au putut fi internati inainte de a deveni „urgente” - prea târziu)
      • +7 (9 voturi)    
        "zeci de mii de decedati" (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:57)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Dovezi?! Sau nu exista!
    • +7 (23 voturi)    
      pai fix aici e problema.... (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Ceva e gresit, dar nu la politicieni, ci la inconstientii care nu respecta regulile de distantare, la toti desteptii cu 4 clase care stiu ei mai bine cum e cu covidul, de toti "vitejii" convinsi ca nu-i darama pe ei un guturai. Din pacate virusul nu poate fi invins cu cetateni iresponsabili care nu respecta nimic din regulile impuse de autoritati daca nu e si-o amenda de 3000 de euro. Si vom continua sa injuram autoritatile, pana vom ajunge la 1000 - 2000 de cazuri pe zi, pana s-or umple spitalele ca-n Italia si Spania si-or ajuge medicii sa aleaga care pacient intra la intubare si care-i lasat sa moara ca nu mai sunt locuri in spital. Si dupa aia ii va veni si romanului mintea de pe urma.
      • -3 (13 voturi)    
        Eroare (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:34)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cele mai mari focare sunt spitalele, caminele de batrani de stat si cele de copii. Restul e teroare psihologica. Gargara „liberala”
        • +1 (5 voturi)    
          mdea... (Joi, 25 iunie 2020, 1:27)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Gargara liberala, gargara europeana, gargara mondiala. Toata lumea e tinuta sub teroare psihologica de un guturai, doar Ochii_pe_voi și PSD știu adevărul' adevărat. Fix ca pe vremea lu' nen'tu Dragnea, cand si Comisia Europeană și Comisia de la Veneția, si ambasadele, si SUA, si Canada, și mai tot restul lumii erau dezinformati de Kovesi și de statul paralel.
          Si mai spui ca nu ai partid :D
    • +10 (12 voturi)    
      Pai hotarati-va mai postacilor URSS + PSD (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:18)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Daca va tine PNL in case, tipati ca strica economia si ca nu e niciun CoVid.
      Daca PNL relaxeaza masurile, incepem sa ne uitam la alte tari ca au mai putini.
      Oamenii de rand nu au si ei o responsabilitate?

      Oricum ar fi, PNL nu face bine, deci traiasca PSD, in special doamna Pintea, cu dansa la min. Sanatatii ajungeam departe!

      Mai grav e ca trageti sforile ca oamenii sa nu respecte nimic. Gasti intregi de oameni, nu spun de care, ca nu e un moment prielnic, in orice caz, oameni care probabil voteaza PSD, nu ar purta in ruptul capului o masca atunci cand se strang pe unde se strang ei de obicei si dau fuga la magazinul din colt sa isi ia o bere, o samanta, o tigara.
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Joi, 25 iunie 2020, 8:49)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ca orban in guvern, o maslina, o grisina, o tigara, fara masca si fara distantare.
  • +5 (19 voturi)    
    Am înțeles (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:14)

    Gabr [utilizator]

    Deci transmiterea aia comunitară trâmbițata de specialiști se găsește prin spitalele conduse de alți specialiști sau unii care stau toată ziua cu declarații la TV.
  • +4 (14 voturi)    
    Ni se poate spune? (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:34)

    Marionette [utilizator]

    Cati au luat din spital si cati din comunitate?
    • -2 (12 voturi)    
      Sunt uimit (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:00)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Credeam ca esti Arafat :).
    • +2 (8 voturi)    
      100% (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:32)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      din comunitate, la spital ajungi cind ai deja simtome, acolo te testeaza de covid
  • +6 (8 voturi)    
    valuri, valuri (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:49)

    clencix [utilizator]

    //15iunie/Luni/marți/miercuri/joi/vineri/sâmbătă/duminică//22iunie/Luni/marți/miercuri/ teste 3600/9360/11715/12343/11075/11226/6313//4044/8948/11681, pozitivi 166/250/345/320/320/330/315//246/214/321 adică 4.5%/2.7%/2.9%/2.6%/2.9%/2.9%/5%//6%/2.4%/2.7%.
  • +13 (25 voturi)    
    despre (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:05)

    costelo999 [utilizator]

    in supermarket nu se poarta masca, nici la benzinarie, multi o poarta sub nas sau sub barbie, s-a dat navala la terase, in malluri, la mare la hora, etc, si se mira lumea de unde infectati, ce numai in spitale se infecteaza ? multi au spus ca nu stiu de unde s-au infectat, mai vin de afara fugiti din carantina de acolo, fug astie de aici din izolare sau carantina, inghesuiala peste tot, inclusiv la casele de marcat stau in ceafa ta lipit, daca le spui sa stea mai la distanta sa vezi ce ochi fac, asa ca sa fie la liber cine vrea sa respecte cine nu foaie verde, asa ca am foarte mici sperante ca dupa 1 iulie se va intimpla o npua relaxare.
    • +7 (11 voturi)    
      Judecand (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:34)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      dupa minusurile pe care le-ai primit, nu ma mir ca in Ro nu se domoleste epidemia.
      Austriecii, elvetienii, norvegienii,cehii nu stiu nimic despre cum se poate controla o epidemine. Stiu romanii astia jmekeri mai bine..
      • -1 (7 voturi)    
        Si tu stii tot ce stiu popoarele enumerate (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:08)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        de tine.

        Dar cel mai important este ca stii sa-i judeci pe altii.
        Bravo! Foarte stiutor!
    • -6 (6 voturi)    
      în spitale se poartă mască (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:56)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      fir-ar să fie de mască...13% covizi în România cadre medicale și personal aux din spitale...n-au fost focare în magazine, piețe nici cînd n-a fost obligatorie masca...11 județe fără nici un caz, de ieri...apar focare prin fabrici unde stau oamenii cu mască 8 ore, vezi pakistanezii la Brăila...40 bolnavi fără simptome, covidu ucigaș
      • +2 (4 voturi)    
        se poarta (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:44)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        masca in locurile inchise, intelegi sau te faci ca nu intelegi, mai lasa-ma cu spitalele ca acolo ajungi dupa ce iei carcalacu si devi raspindac. tu habar nu ai ce vorbesti,
  • +3 (9 voturi)    
    ar fi timpul (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:22)

    comentator12 [utilizator]

    sa nu se mai adauge alte masuri de relaxare, daca nici regulile de bun simt nu se respecta. Nu e nevoie la 2 saptamani de relaxari noi, daca sunt atatea cazuri noi. Care e strategia aici?
    • +4 (8 voturi)    
      E complicat (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui comentator12

      Sunt convins ca guvernul ar vrea mai degraba sa impuna din nou restrictii decat sa relaxeze mai departe.

      Da' are pe de-o parte de facut cumva sa astupe gura idiotilor, care din nefericire sunt multi (citeam intr-un articol de curand ca 51% din populatia Romaniei pune botu' in mod curent la varii dezinformari), pe de alta parte sa se descurce cumva cu majoritatea PSD din parlament, care indiferent de care-s consecintele pentru populatie tot interesul politic si-l urmareste.

      Asa ca guvernul tre' sa se miste pe sarma. N-are cum sa faca mare lucru mai mult decat face populatia, in medie. Daca numarul idiotilor e mare, sau daca numarul e mic da' idiotii sunt vocali, potential chiar violenti, si cei care inteleg gravitatea situatiei tac din gura, guvernul n-are cum sa impuna prea mari restrictii.

      Si uite-asa, pe masura ce se lungeste boala, din cauza unor idioti, pagubele din economie devin tot mai mari, si criza economica care vine va fi tot mai crancena. De unde dac-am fi respectat regulile, daca nu declara CCR amenzile din prima faza neconstitutionale, daca eventual se dadeau si ceva amenzi cu puscarie, acuma puteam sa fim bine mersi scapati.
  • -2 (8 voturi)    
    Vad ca-s imprastiate peste tot in tara cazurile (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:24)

    Dalinar [utilizator]

    cu cateva zone unde is mai concentrate, dar totusi, vorbim de cateva mii in Suceava si similar pt Bucuresti undes 2.5 milioane de oameni. Daca era intradevar Pandemie si virusul era atat de periculos pe cat se spune, Romania trebuia sa fie deja desimata, cel putin. Dar nu e, asa ca terminate cu prostiile si cu bagat frica in oameni. Aveti nr asta acum, 300!!! Daca erau in jus de 200 racneati ca s-a trecut pragul de 200, daca erau 100 idem si daca era un singur caz bagati oameni in sperieti ca incepe al doilea val!!! Mai terminate cu prostiile!!!
    • +5 (7 voturi)    
      De unde am plecat si unde am ajuns (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:28)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

      Nu e vorba de praguri rotunde" care nu trebuie depasite, ci de valorile in diverse etape. Valorile medii ar fi cam asa: 350 pe zi la maxim, 150 pe zi dupa maxim, acum 300 pe zi. Acolo e buba, ca am revenit la situatia de la maxim.

      Buba aia adevarata pentru cetateni e numarul real de infectati aflati pe strazi, care dau virusul mai departe. Cu aia ne intilnim cind iesim din case. Ei poate n-au nici o vina, poate nici nu stiu ca sunt infectati, insa numarul lor creste si dau avint epidemiei. Si la un moment dat poate sa scape de sub control.
      • +2 (6 voturi)    
        Pai ai avut 2 luni de lockdown agresiv (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:38)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Nu er trebui sa mai ai virus, dar uite ca il ai si stii de ce? Pt ca virusul a vut startul prin septembrie nul trecut si tu ai inchis prin martie anul asta. De aia a ajuns si in Groelanda, virusul e peste tot. Nici macar lockdown-ul nu a fost serios, magazinele de mancare si alte essential business au fost deschise. In lumea actuala nu poti insitui o carantina ca la carte. Orice ai face, virusul tot va circula si pana nu ajungi la imunitate colectiva nu o sa il opresti.
        Dar eu spuneam si ca nu e atat de periculos pe cat se spune, daca era, Suedia trebuia sa aiba milioane de morti si are doar cateva mii. Asa ca Scapatul de sub Control de care vorbesti nu tine!!!