Donald Trump îşi laudă zidul: "A oprit Covidul, a oprit totul"

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 4:17 Actualitate | Coronavirus


Donald Trump
Foto: JOHN ANGELILLO / UPI / Profimedia
Preşedintele american, Donald Trump, a lăudat marţi, în Arizona, eficienţa zidului construit pe o porţiune a frontierei dintre Statele Unite şi Mexic, afirmând că a fost foarte util mai ales împotriva COVID-19, notează AFP, citată de Agerpres.

"Este zidul cel mai puternic care există în lume, beneficiază de o tehnologie incredibilă", a explicat preşedintele american cu prilejul unei mese rotunde la Yuma pentru a marca pragul de 200 de mile (322 de kilometri). Liderul de la Casa Albă a insistat asupra faptului că este un zid de "netrecut", decât dacă ai avea "o scară extraordinar de lungă".

Donald Trump a insistat în mod deosebit asupra faptului că această construcţie este utilă pentru lupta contra imigraţiei ilegale, dar s-a dovedit foarte eficient, de asemenea, pentru a lupta împotriva răspândirii COVID-19.

"A oprit Covidul, a oprit totul", a declarat preşedintele SUA.

"În California, de exemplu, sunt zone foarte infectate de partea mexicană. Dacă nu aveam zidul, situaţia ar fi fost catastrofală", a adăugat el.

Promis din prima zi a campaniei, la 16 iunie 2015, acest "zid minunat", a cărui descriere şi mărime au variat de-a lungul mitingurilor de campanie, este o sursă de frustrare pentru Donald Trump de la instalarea sa la putere.

În faţa refuzului democraţilor de a debloca fonduri pentru acest proiect pe care ei îl consideră ineficient, preşedintele Statelor Unite a căutat modalităţi de a ocoli Congresul, în special utilizând fonduri ale Pentagonului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5124 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 4:46)

    [anonim]

    • +10 (22 voturi)    
      comunistii si sexomarxistii au gaurit zidul (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:47)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui

      se stie!
  • +16 (26 voturi)    
    Zidul a oprit totul (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:20)

    dolor [utilizator]

    Mai putin prostia care l-a infectat pe Trump.
  • +12 (20 voturi)    
    saracul de el, (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:25)

    nahir [utilizator]

    cred ca au inceput vizitele neamului ala german, Alzenheimer.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ai vrut (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:44)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      sa scrii Alzheimer ? Sau poate nu....
  • +14 (22 voturi)    
    Inteleg (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:55)

    ipolitic [utilizator]

    ca zidul e foarte inalt. Dar cat de adanc e? Mii de tone de cocaina si alte spice-uri au trecut spre State pe sub pamant, in tuneluri sapate pe sub zid. Sau de "materie prima" e nevoie, ca altfel scad sponzorizarile?
  • +12 (22 voturi)    
    E nebun (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Încă nu m-am hotărât dacă să râd de el sau să îmi pară rău. Discursurile lui mă dor; tot mesajul e penibil. Nu știu cum rezistă lumea câte două ore să se uite în gura lui și să-i asculte aberațiile fără număr.
  • +14 (20 voturi)    
    Ceva analogii istorice... (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:09)

    BEDE [utilizator]

    Când romanii au făcut zidul Adrian în Britania, Imperiul era în decădere. Și zidul nu a împiedicat retragerea administrației romane din Anglia de azi... Sigur că a durat ceva timp până să se retragă, dar tot s-au retras.
    Chinezii au făcut Marele zid pentru a-i opri pe mongoli. Și au reușit? Se vede că nu... I-au întârziat întrucâtva pe mongoli, dar nu știu dacă a meritat efortul. A! Era să uit: la chinezi nici atunci nu contau prea mult viețile celor care lucrau ca sclavi, cum nici acum pentru liderii PCC nu prea contează viețile oamenilor de rând (o dovadă este câte victime au avut chinezii în războiul din Coreea, de pildă).
    Acum, ce să te aștepți că va face zidul lui Trump? Indică faptul că un curent izolaționist câștigă teren semnificativ în USA. Și niște devianeț ciudate de-ale lui Trump ar fi că s-a zborșit la Japonia, care cumpără F35 de la americani și zice că dă să retragp trupele din Germania, în loc să le retragă în primul rând pe cele din Afganistan, Irak și Siria, unde este război de ani de zile și nu s-ar zice că prezența trupelor americane ar ajuta să se termine mai curând războiul, ci înseamnă doar cheltuieli plus pierderi de vieți și de americani (pe lângă ceilalți)...
    Sper totuși ca USA să nu lase Europa la cheremul Rusiei. Însă în prezent este multă incertitudine în această privință.
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca Europa se poate apara singura (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:01)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      de rusi, chiar si intr-un razboi nuclear, in care doar primele lovituri sunt cruciale, caci restul lovesc un pamant pustiit deja. Armele moderne de mare precizie inlocuiesc masivele deplasari de trupe de altadata, caci aviatia si rachetele vor juca rolul decisiv.
      • -1 (1 vot)    
        Oare? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:36)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Și în primul război mondial și în al doilea, rezultatul ar fi fost cu totul altul dacă nu erau UK și USA.
        Plus, Europa este tare neomogenă, așa că am mari semne de întrebare în ce măsură se va apăra singură, dacă nu cumva Germania, Franța și Italia s-ar face că plouă în situația în care Rusia ar ocupa țările baltice.
        De România nu știu ce să zic, dar personal știu că nu aș suferi cizma rusească. După 20 de ani sub comunism nu mai pot suferi să mai fiu sub vreun regim totalitar și, dacă este să mă confrunt cu un nou regim totalitar și să pierd acest pic de libertate, atunci nu mai am ce pierde.
    • -1 (1 vot)    
      Dai niste exemple de esec (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:48)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      sunt sute de alte ziduri si garduri care au aparat imperii generatii intregi. Doar istoria va judeca daca asta a avut sau nu valoare, nu tu de la pupitru.
      Si gardul lui Orban e teoretic criticat si a fost rau dar s-a potrivit bine pentru ei pana la urma...nu prea au refugiati pe acolo deci s-au scapat de niste probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      circuitul banilor in natura politica (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:54)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Crezi ca numai la noi se sifoneaza banii spre buzunarele prietenilor care trebuie sa dea o parte apoi la campania electorala?!
  • +15 (21 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:39)

    andrei9999 [utilizator]

    are un discurs de copil de 5 ani care iti arata masinuta lui preferata: e cea mai rosie masina din univers
  • -2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:42)

    [anonim]

  • -13 (15 voturi)    
    pe care ei il considera ineficient (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:05)

    xan [utilizator]

    Ahhahaha exact asa il considera democratii, ineficient. De mult nu am auzit o contorsiune mentala asa de buna. Nivelul de eufemism necesar pentru a nu spune lucrurilor pe nume e spectaculos.
  • +7 (11 voturi)    
    Zidul lui Trump (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:23)

    dagold [utilizator]

    E ruda cu autostrada suspendata a lui Oprescu.
  • +2 (4 voturi)    
    . (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:20)

    vidra [utilizator]

    Corect, l-a oprit sa nu treaca in Mexic!