Tătaru: Transmiterea comunitară a coronavirusului devine accentuată. Ne apropiem de un moment în care o să vedem că avem dublare sau triplare de cazuri pe zi

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 9:45 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
​Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, susține că transmiterea comunitară a coronavirusului devine accentuată, fiind posibilă o dublare sau triplare a cazurilor zilnice.

„​Noi am plecat pe o pantă descendentă în care aveam o transmitere de 0,6, 0,7 și am ajuns la o transmitere de 1,2, 1,4. Suntem într-un moment în care gestionăm, dar transmiterea comunitară există în acest moment, devine accentuată și ne apropiem de un moment în care o să vedem că avem dublare sau triplare de cazuri pe zi. Acela va fi momentul în care vom avea o problemă. Nu suntem la acel moment, dar repet: Ca să nu ajungem acolo sunt regulile de igienă, de distanțare care trebuie păstrate”, a declarat Tătaru la Digi 24.

Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns duminică la 24.045. Este a cincea zi la rând în care numărul de noi cazuri raportate depășește 300. De la debutul pandemiei, s-au vindecat 16.911 de români.

Până astăzi, 21 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 24.045 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. Până duminică, au decedat 1.512 persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 20.06.2020 (10:00) – 21.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 12 decese - 8 bărbați și 4 femei. Pacienții erau internați în spitalele din Argeș, Galați, Sibiu, Suceava și Vrancea. Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 6 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 decese la persoane de peste 80 de ani. Toți pacienții aveau comorbidități, potrivit GCS.

La ATI, în acest moment, erau internați duminică 195 de pacienți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12035 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Pai sa se termine si cu examenele de bac' (Luni, 22 iunie 2020, 9:54)

    ady77 [utilizator]

    Si o sa inceapa lumea sa se plimbe din ce in ce mai mult.
    Peste 2-3 saptamani va fi interesant de vazut evolutia aceste boli, iar daca se va incalzi n mod accentuat, atunci sa ne tinem bine.
    Bafta la concedii:))
  • -7 (21 voturi)    
    manipulare prin omisiune (Luni, 22 iunie 2020, 9:56)

    aditza_1967 [utilizator]

    Ieri arges,brasov,constanta, dambovita,iasi, prahova, suceava, vrancea si bucuresti au raportat peste 10 cazuri noi.
    tataru mai bine s-ar concentra pe judetele cu probleme, si sa nu le bage in aceeasi oala cu carasSeverin care in IUNE nu a avut nicun caz
    • -2 (14 voturi)    
      Tupeism, (Luni, 22 iunie 2020, 11:00)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      diversiune, trucuri noi si vechi...
  • -16 (42 voturi)    
    Incompetentilor.... (Luni, 22 iunie 2020, 9:58)

    ggiiggii [utilizator]

    cine va mai crede?
    Ati tinut lumea in casa 2 luni...ati dat amenzi de 100+ milioane euro( toate anulate)...v-ati pierdut toata credibilitate si autoritatea( si aia asa cum era).
    Acum iesiti sa ziceti ca....defapt ne intoarcem unde eram acum 2 luni....
    Cine va mai crede?
    Lumea nu mai are de munca de 2 luni, toti hotii si toate curvele s-au intors repede acasa din Italia si Spania( si au inceput sa faca prapad)....tara asta est pe duca si voi inca o tineti cu "transmiterea comunitara".
    • +7 (27 voturi)    
      Esti exemplul clar (Luni, 22 iunie 2020, 10:29)

      vioridix [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Eti exemplul clar de pesedist pensionar special, spalat pe creier de antene.Amenzile le-a anulat pesedeul tau si tanti Renate.Vad deasemenea ca in ceea ce priveste diaspora te situezi clar de partea lui Badalau, viitorul sef al Curtii de conturi si marele expert in furat saci de grau.
    • +3 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 iunie 2020, 11:36)

      [anonim] i-a raspuns lui ggiiggii

    • 0 (2 voturi)    
      Transmiterea este institutionala (Marţi, 23 iunie 2020, 8:39)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nu vad sa se transmita in comunitate, se transmite prin institutiile statului, anume spitalele si azilele.
  • +14 (26 voturi)    
    Să nu exagerăm, totuși. (Luni, 22 iunie 2020, 10:02)

    BEDE [utilizator]

    A ajuns să fie cam în jur de +300 +320 de infecții. Nu este creștere exponențială, cum a fost în Italia în martie. Parcă seamănă oarecum cu Franța, unde nu este nici creștere exponențială, nici scădere a numărului de bolnavi.
    Depinde cât de mulți sunt tembelii care gândesc că virusul nu există și că nu merită să poarte mască și că face să se înghesuie la tarabe la piață. Dacă sunt mulți, atunci va crește exponențial numărul de bolnavi.
    Am impresia că abia prin mai 2021 se va spune că a trecut ce a fost mai greu cu coronavirusul. În Italia este clar că a trecut ce a fost mai greu, dar în Franța și Belgia nu prea se vede să fi trecut, nici în România.
    • -8 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 iunie 2020, 10:34)

      [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      • 0 (12 voturi)    
        ... (Luni, 22 iunie 2020, 12:23)

        Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui

        La cat de parsiv e virusul asta, daca la 2-3 luni ii exp[ira imunitatea, si la cat de multe vietati mananca asiaticii de mii de ani zilnic, ar fi trebuit ca cel putin rasa galbena sa fie disparuta demult. Ori ceva nu se leaga, ori e fenomen cosmic care se intampla o data la nu-stiu-cate mii de ani cand se aliniaza planetele in halul asta de prost ca acum.
      • +1 (7 voturi)    
        Minusurile (Luni, 22 iunie 2020, 15:17)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

        Le-ai primit de la cei care se mint singuri ca e totul ok, ca sa doarma mai bine noaptea. Sau daca au dat minus, sunt intr-un fel de negare a catastrofei care ne-a lovit, desi stiu si ei ca e groasa si maro treaba. Este exact cum ai spus.
      • +3 (7 voturi)    
        The End pe naiba (Luni, 22 iunie 2020, 15:46)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

        La cat ati clampanit ca e de periculos si avand in vedere ca primul caz official s-a raportat pe 17 Nov 2019 trebuia sa fim morti toti de mult timp. Nu e cazul si Suedia sta marturie!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Cum ai calculat (Luni, 22 iunie 2020, 15:11)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Mai 2021? De unde ai scos-o? Poate fi la fel de rau sau chiar mai rau. Nu avem nimic care sa il opreasca, deci nu sunt motive sa fie mai bine nici atunci.
  • +4 (8 voturi)    
    Corigent la logica (Luni, 22 iunie 2020, 12:04)

    SuntDeciExist [utilizator]

    "La ATI, în acest moment, erau internați duminică ..."

    Ce rost are "în acest moment" in aceasta propozitie, stimate D.D.?
  • +3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 iunie 2020, 12:13)

    [anonim]

  • +5 (13 voturi)    
    Transmitere comunitara (Luni, 22 iunie 2020, 12:13)

    noi2013 [utilizator]

    inseamna focare in spitale si centre de ingrijire?! ca sa stim cum stam, cum ne ferim....

    Cate cazuri au fost in Bucuresti in ultimile zile si cu ce surse?

    Mai leaga cineva cazurile de haosul de la granite de acum 2-3 saptamani?
  • +1 (3 voturi)    
    Totusi numarul R covid e in scadere acum (Luni, 22 iunie 2020, 20:00)

    mmagic [utilizator]

    R = Rata de reproducere covid e in scadere/stabilizare acum conform statisticilor, deci sa nu fim pesimisti. Sunt sperante de indreptare.

    https://covid19.geo-spatial.org/statistici/statistici-generale?chart=r-reproductie-covid

    Bolanvii grav ar trebui tratati mai omenosi in spitale.

    Mie mi se pare barabara metoda cu intubarea pe termen lung care omoara oricum chiar fara covid sau si distruge pe termen lung un om care a scapat cu viata si ar fii indicat sa se renunte la ea in favoarea unor solutii mult mai umane.