Arafat: Vor începe controale serioase la terase și nu numai. Așa nu mai merge / Aceste zile sunt cruciale pentru evoluția epidemiei

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:52 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Andrei PUNGOVSCHI / AFP / Profimedia
Secretarul de stat Raed Arafat spune că autoritățile vor începe controale "foarte serioase" la terase, magazine sau în mijloacele de transport în comun pentru a verifica dacă sunt respectate regulile, în condițiile în care în ultimele zile numărul cazurilor de coronavirus în România a crescut îngrijorător. "Așa nu mai merge", a afirmat Arafat.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat, la Digi 24, că de săptămâna viitoare vor fi făcute "controale foarte serioase" inclusiv în mijloacele de transport în comun, pentru că nu trebuie lăsat nimeni să urce în autobuz fără mască.

"Vor începe controale serioase, așa nu mai merge. Nu doar la terase. Se vor face controale peste tot (...) pentru că trebuie să fim foarte atenţi la ce se întâmplă", a afirmat Arafat, declarându-se îngrijorat de creșterea numărului de îmbolnăviri din ultimele zile.

El a spus, răspunzând unei întrebări, că dacă se menține numărul mare de îmbolnăviri este "foarte posibilă" prelungirea stării de alertă și amânarea următoarei faze a măsurilor de relaxare a restricțiilor.

"Dacă cifrele rămân așa, este foarte posibilă prelungirea stării de alertă (...) Sunt țări care au prelungit până în iulie - august. Suntem într-o bătalie cu un virus care va dura până la aproximativ 2 ani. Aceasta este durata în care virusul poate scădea puternic. Vor fi valuri care vin cu vârfuri și cu scăderi", a afirmat Raed Arafat.

"Aceste zile sunt cruciale pentru evoluția epidemiei"

Arafat a mai spus că "aceste zile sunt cruciale" și a avertizat că pericolul este cu atât mai mare în weekend, când lumea este liberă și iese în oraș "să socializeze", iar riscul transmiterii virusului este mai mare.

El a afirmat că în prima fază a relaxării oamenii au respectat măsurile impuse, ceea ce nu s-a mai întâmplat în faza a doua a relaxării unor restricții.

"Acum sunt zile cruciale, pentru că vedem o creștere a numărului de cazuri. Weekendurile au devenit cu mai mare risc, oamenii se duc la cluburi, la terase. Am văzut poze, se vede clar că sunt mai mulți oameni care nu sunt din aceeași familie așezați la o singură masă”, a afirmat Raed Arafat.

Potrivit acestuia, o zonă de siguranță ar fi fost ca numărul de îmbolnăviri noi să se mențină între 150-200 de cazuri.

Alte 330 de noi cazuri de infectare cu coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând sâmbătă la 23.730. Este a patra zi la rând în care numărul de noi cazuri raportate depășește 300. De asemenea, în ultima zi au fost înregistrate 16 decese. De la debutul pandemiei, s-au vindecat 16.735 de români.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5000 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    [[]]] (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:10)

    aerim [utilizator]

    pai ce-a mai ramas de relaxat?
  • 0 (14 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:12)

    Mazeta [utilizator]

    Mai țineți minte când se vorbea de 2 săptămâni? Acum sunt 2 ani. „Eroii se luptă cu virusul în linia întâi, și tu nu poți rămâne în alertă 2 ani?!”
  • +3 (17 voturi)    
    ARAFAT se crede seful luptei anti-COVID ??? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:13)

    Kivek [utilizator]

    ARAFAT a fost pus de PSD sef la IGSU adica la SMURD, la urgente

    de ce se tot baga in seama la COVID? Nu e treaba lui

    el face verificari la terase, ne spune cand ap[are vaccinul, cand sa mergem in vacanta, cand sa ne stergem la nas. etc

    cine l-a pus pe asta sef peste romanshI?
    • +2 (8 voturi)    
      Politrucul (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Dacă tot nu se pricepe la nimic (ISU s-a văzut la Colectiv), se bagă și el peste tot să fie luat in seama. Râde lumea e prostia lui.
  • -3 (15 voturi)    
    omul are dreptate (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:37)

    codyrocco [utilizator]

    mi-am asumat raspunderea si, personal, am facut la randul meu contro, la terase.
    ieri de doua ori.
    azi de trei, da' mai e pana diseara.
    una nu scapa!
  • +2 (6 voturi)    
    patroni de terase și nu numai, pregătiți șpaga! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:52)

    Guvid19 [utilizator]

    Vin vulturii de la ISU în control. Și la Colectiv au fost ăia doi, Antonina și Petrică. Acuma o să vină urmașii lor.
  • -2 (12 voturi)    
    Educația își spune cuvântul, (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:53)

    Grasul [utilizator]

    Romanii in general respecta regulile numai de frica pedepselor. In China pentru prevenirea răspândirii bolii s-au impus amenzi de 10000 de yuani (cam 6150RON) pe loc pentru cei care sufla către un funcționar public pentru ca se considera tentativa de infectare! Intr-o provincie in care n-a murit nimeni din cei 390 de infectați chiar si dupa ce masca de protecție nu mai e obligatorie o poarta majoritatea chinezilor pe strada! De când S-au semnalat cazuri noi de Covid19 in Beijing s-au reintrodus controalele de temperatura la intrarea in supermarketuri in provincii aflate la 1500Km distanță! Chinezii au căpătat frica de boala poate si pentru ca spitalul se plătește de toți, cu excepția funcționarilor guvernamentali.
    • +2 (6 voturi)    
      Chinezii (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:42)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      astia parca sunt cei de la care a plecat virusul,daca imi amintesc bine?Chinezii parca mananca "raw meat" gen sushi,lilieci,pisici (feline,nu de ocean),caini,dihori,pangolini,sange congelat de rata gen jeleu...etc etc.
      Nu au frica de a manca animale salbatice cu provenienta cel putin dubioasa,in schimb sunt foarte grijulii cand vine vorba de purtatul mastii.
  • +1 (9 voturi)    
    Cam tarziu incepeti controalele , (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:00)

    kokos [utilizator]

    trebuiau incepute de cand s-au relaxat restrictiile , acum raul e deja facut.
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 17:05)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Eu am vazut ca oamenii poarta masca in autobuz(Bucuresti). Nu stiu daca toti, dar asta e impresia generala. In schimb in orasele mici pe unde am rude nu prea poarta nimeni. Soferul nu le zice nimic, stau si vorbesc. Na, stie cantaretul/cantareata x mai bine, e vrajeala.
      Cu terasele in schimb, ce am retinut din mediatizatul incident la care a luat parte si fiica Andreei Esca, e ca la masa lor statusera minim 8 persoane.
  • +3 (5 voturi)    
    așa nu mai merge (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:39)

    di livio [utilizator]

    Digi 24...16 angajați ai două centre rezidențiale de asistență socială, unul din Pașcani și altul din afara localității, au fost confirmați pozitiv cu noul coronavirus. Centrul din Pașcani este pentru copii cu handicap sever. așa nu se mai poate, Arafat...fă ceva cu spitalele și centrele voastre,Arafat...nu mai da vina pe oameni, nesimțitule, la voi în spitale au fost cele mai multe focare...8 județe fără nici un caz, de ieri,10 județe cu 1-2 cazuri, și tu menții botnița peste tot, politrucule...Cehia menține botnița numa în focare, nici nu vrei să vezi ce fac alții, numa China, chinezule
  • +1 (3 voturi)    
    gata! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:46)

    nash pandelica [utilizator]

    masca pe figura !
  • +3 (5 voturi)    
    transportul public (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:59)

    Levellers [utilizator]

    bucurestean favorizeaza orice fel de mizerie, va fi oare controlat ? Si in general, prostia favorizeaza mizeria.
  • +1 (5 voturi)    
    J (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 22:22)

    Gabr [utilizator]

    In ce calitate amenință domnul asta?
    • +1 (3 voturi)    
      nu conteaza. (Duminică, 21 iunie 2020, 2:09)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      pana la urma, in RO trebuie aplicata educatia elementara prin coercitie.