”Vești foarte bune” Șeful OMS: Acesta este primul tratament care reduce mortalitatea pacienților cu Covid-19

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 8:26 Actualitate | Coronavirus


Dexametazona
Foto: Arman SOLDIN / AFP / Profimedia
Organizația Mondială a Sănătății a salutat ”veștile foarte bune” după ce primele rezultate ale unui test clinic au arătat că un steroid ieftin și des folosit, dexametazona, poate salva viețile pacienților cu Covid-19 în stare gravă, transmite Reuters.

UPDATE 09.02 OMS a anunțat că își va modifica recomandările pentru tratamentul Covid-19 ca urmare a rezultatelor testului clinic. Acesta a arătat că dexametazona, medicament folosit ca antiinflamator încă din anii '60, reduce mortalitatea cu o treime la persoanele puse pe ventilatoare și cu o cincime la pacienții care primeau doar oxigen suplimentar. Dexametazona nu pare să aibă vreum efect la pacienții cu forme mai ușoare ale bolii provocate de noul coronavirus.

”Acesta este primul tratament care a demonstrat că reduce mortalitatea pacienților cu Covid-19 ce au nevoie de oxigen și ajutorul ventilatoarelor”, a declarat șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

”Acestea sunt vești foarte bune și felicit guvernul britanic, Universitatea Oxford și spitalele și pacienții din Regatul Unit care au contribuit la această descoperire științifică salvatoare de vieți”, a spus acesta.

Cercetătorii au transmis rezultatele inițiale ale testului către OMS, ”abia așteptăm să studiem toate informațiile în zilele următoare”, a mai declarat Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dexametazona este un medicament pe bază de corticosteroizi și este utilizat în tratamentul multor afecțiuni, incluzând probleme reumatice, o serie de afecțiuni ale pielii, alergii severe, dar și boli respiratorii cum ar fi astm sau tuberculoză.

Experții britanici citați de BBC News susțin că medicamentul reprezintă o descoperire esențială în tratamentul împotriva noului virus care poate fi mortal.

Concret, ar reduce cu o treime riscul letal în cazul pacienților care sunt trecuți pe ventilație sau pe oxigenare artificială.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16439 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    poate ar fi bine spus in articol ca tratamentul (Miercuri, 17 iunie 2020, 8:59)

    t_beriu [utilizator]

    Nu ar trebui administrat preventiv. Sunt steroizi, provoaca dezechilibre hormonale, are contraindicatii, are si efecte colaterale. Nu se ia fara supraveghere medicala.
    Sper sa nu ne trezim cu Trump declarand ca ia dexa preventiv...
    • +3 (23 voturi)    
      Nu (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:40)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      Trump ne zice sa bem dezinfectant de maini.
      • +4 (8 voturi)    
        Depinde de educație. (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Albastru de metilen este un dezinfectant care era și este folosit în afecțiuni ale gripei.Se tamponează în gât,se bea,se fac injecții.De către medici.
      • +4 (10 voturi)    
        Trumpul este doar...... (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:59)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        ...... the wrong man in the wrong place !!!
    • +4 (10 voturi)    
      Mai mult chiar! (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:10)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      Studiul s-a facut pe 3 categorii de bolnavi:
      -bolnavi care nu au nevoie de ventilare sau de oxigen
      -bolnavi pe masca de oxigen
      -bolnavi pe ventilatoare
      La prima categorie administrarea de dexametazona a produs mai multe decese procentual dar nesemnificative statistic.
      La a doua categorie mai putine decese abia semnificativ statistic
      La a treia categorie intr-adevar au murit cu 30-40% mai putini.
      Concluzia? Daca nu esti pe ventilator NU LUA dexametazona. Este steroid si are ca efect deprimarea imunitatii. Este posibil chiar sa iti favorizeze imbolnavirea de covid!
      Daca vrei ceva "preventiv" ia Nacetilcisteina, ia famotidina, ia aspirina in doza mica, ia zinc, ia vitamina D, ia casete cu albastru de metil, iesi la soare o ora doua pe zi.
      • -1 (9 voturi)    
        Ventilatoarele ucid... (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:48)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        procentual, au decedat mult mai multi pusi pe ventilatoare decat restul.
        • +2 (4 voturi)    
          Si medicamentele ucid (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:27)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          te ai intrebat daca nu cumva faptul ca cei pusi la ventilator sunt in stare foarte grava/ finala?
          Adica ventilatorul e ultima solutie? Merge sau nu, nu mai e de facut nimic.
          Ceilalti normal ca au sanse mai mari din moment ce nu ajung la ventilatie nu?
          Normal ca procentual mor mai multi , la fel ca in cazul oricarei alte boli.
          Procentual mor mai multi cei in faza finala desi iau medicamente.
          Ceillati mai sanatosi , procentual, mor mai putini.
        • +1 (7 voturi)    
          Procentual (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:35)

          Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          Procentual mor mai multi oameni bolnavi decat sanatosi.
          Tu de ce crezi ca i-au pus pe ventilatoare? Pentru ca refuzau sa respire, asa, d-a dracu' ce erau.
    • +4 (6 voturi)    
      scrie in articol (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:32)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui t_beriu

      ca are sens sa fie folosit doar la pacientii critici nu la cei cu forme usoare sau ca preventie
  • -3 (17 voturi)    
    Ha (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:08)

    Mazeta [utilizator]

    Pe măsură ce chinezii se apropie de găsirea unui vaccin, cercetătoriii britanici ajung la concluzia că mai important este tratamentul decât prevenția.
  • +3 (5 voturi)    
    antiinflamatoriul reduce (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:41)

    ..13 [utilizator]

    Furtuna de citokine -

    Dar asa cum a precizat T-beriu se bazeaza pe steroizi si se recomanda numai sub supraveghere medicala si pentru scurte perioade de timp - adaug eu, sper sa nu gresesc.

    Vestea anuntata de OMS cred ca putea sa fie intuita de orice doctor duoa ce s-a demonstrat ca nenorocirea apare ca urmare a furtunii de citokine - sigur acum este demonstrata stiintific dupa testari clinice , desi rezultatele nu sunt chiar spectaculoase apreciez eu, dar poate gresesc.

    deci - nimic nou sub soare - numai ca suntem siguri ca administrarea acestui medicament are rezultate demonstrate stiintifice in cazul virusului.

    Zic ca OMS sa le dea aceasta veste minunata chinezilor ...
  • 0 (10 voturi)    
    ce de specialiști o freacă pe Hotnews! (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:57)

    Mariobrutte [utilizator]

    Ce de-a specialiști comentează la nici câteva minute după apariția articolui, în timpul zilei de lucru! Comentatorii sunt atât de competenți încât recomandă medicamente.

    Veți spune că și eu tot aici comentez. Corect, dar eu admit că mă depășește subiectul. Dar tot mă miră ce de „experți” în COVID sunt pe site.
  • +3 (9 voturi)    
    dexa se da demult in spitale la noi... (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:31)

    leeloo2 [utilizator]

    iar pentru covid se fac din martie conform unui ordin semnat de Horatiu Moldovan.
    Deci despre ce vorbim ca ar fi spectaculos ?
    doooo.....
  • 0 (0 voturi)    
    Deci OMS (Joi, 18 iunie 2020, 2:01)

    Kepler [utilizator]

    este printre ultimele in a anunta acest medicament important de care stia aproape toata lumea.
    Pierde si mai mult din credibilitate. Cred ca nu ar trebui sa existe OMS ci doar o asociatie de organizatii de sanatate a celor 6 continente locuite.