Coronavirus în România: Numărul îmbolnăvirilor zilnice trece din nou de 200, bilanțul a ajuns la 22.415/ Pacienți vindecați - 16.071

de Redacția     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2020, 12:50 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
​Bilanțul îmbolnăvirilor COVID-19 a ajuns în România la 22.415 , în ultimele 24 de ore fiind raportate alte 250 de noi cazuri. Potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică, numărul pacienților vindecați a ajuns la 16.071. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10 decese. Până astăzi, 1437 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

La Terapie intensivă, în acest moment, sunt internați 173 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.407 persoane. Alte 86.122 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 573.638 de teste. În ultimele 24 de ore au fost făcute 9.360 de teste de aproape trei ori mai multe decât cele raportate în urmă cu o zi.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12867 vizualizari

  • -8 (28 voturi)    
    nu se mai remarca o scadere? (Marţi, 16 iunie 2020, 12:58)

    Ionnut [utilizator]

    gata? nu mai sunteti cu gura mare ca scad cazurile cum ziceati ieri? acum pozati in oameni constinciosi?

    da, cu editori de articole vorbesc
    • +5 (7 voturi)    
      3x doar 1.5y, deci au scazut la jumate (Marţi, 16 iunie 2020, 14:01)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      ieri 3600/166, azi 9360/250, la de trei ori m m teste, mai puțin de dublu pozitivi
  • +6 (24 voturi)    
    vrem sa stim si... (Marţi, 16 iunie 2020, 12:59)

    wweesstt [utilizator]

    Daca ne tineti la curent zilnic cu ce se intampla cu cazurile de covid, de ce nu ne tineti la curent zilnic si cu ce se intampla cu pensiile speciale/de serviciu si salariile bugetarimii dodoloate(cele mai mari salarii din europa la bugetari raportat la veniturile tarii) ! Raman la fel nu se schimba nimic? Ne imprumutam incontinuare pentru pensii speciale/de serviciu la 45 de ani? vom plati tichete si pe langa tichete 'cursuri d perfectionare' pt bugetari la mamaia la hoteluri de 5 stele ? vom mai plati pe datorie salarii babane baronilor si primarilor unor comune cu 300 de locuitori? ce facem oameni buni? vrem sa fim tinuti zilnic la curent cu aceste probleme! Nu mai evitati va rog acest subiuect!
    • -3 (13 voturi)    
      Nu te alarma (Marţi, 16 iunie 2020, 13:09)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Te-a furat psd-ul, acum te fura pnl-ul. Deci pensii speciale la greu. Pensionarii obisnuiti vor primi ciuciu.
    • +4 (20 voturi)    
      Tu ai o singura idee si aia fixa? (Marţi, 16 iunie 2020, 13:32)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Ai mai postat asta de vreo 3000 de ori pana acum
      • +1 (9 voturi)    
        te deranjeaza subiectele?! nu zau?! (Marţi, 16 iunie 2020, 13:51)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        stiu trolache, ca te deranjeaza subietele acestea! pe oamenii cinstiti nu-i deranjeaza subiectele aceste (pensii speciale, bugetarime, baronime, privilegii etc)! ei le-ar vrea cap de lista pe agenda politicienilor! in schimb beneficiarii si trolii politicenilor fug ca drracu de tamaie de aceste subiecte! vin alegerile cei care incerca sa mentina privilegiile vor plati!
        • 0 (6 voturi)    
          Stai calm si respira.... (Marţi, 16 iunie 2020, 14:06)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          sa inteleg ca vei vota impotriva PSD? Ca ei incearca sa mentine privilegiile de care vorbesti tu acolo. Au majoritate in parlament impreuna cu Pro Ro, ALDE si UDMR.
          Banuiesc ca lor li te adresai nu?
          USR si PNL au avut initiative de eliminare a pensiilor speciale dar au fost respinse de majoritatea PSD.
          Cum e cu trolleala?
          • +2 (4 voturi)    
            poftim?1 (Marţi, 16 iunie 2020, 15:17)

            wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Cum sa votezi cu psd?! nici un om in toate facultatile mentale nu voteaza cu psd! de la ei n-am nici-o pretentie pt ca ar fi degeaba! dar de la actuala guvernare vrem sa stim ce se intampla cu pensiile speciale/de serviciu si salariile bugetarimii dodoloate(cele mai mari salarii din europa la bugetari raportat la veniturile tarii) ! Raman la fel nu se schimba nimic? se schimba situatia sau nu? Ne imprumutam incontinuare pentru pensii speciale/de serviciu la 45 de ani? vom plati tichete si pe langa tichete 'cursuri de perfectionare' pt bugetari la mamaia la hoteluri de 5 stele ? vom mai plati pe datorie salarii babane baronilor si primarilor unor comune cu 300 de locuitori? ce facem oameni buni? iar asta cu vrajeala cu noi vrem sa eliminam pensiile speciale dar nu ne lasa ccr e penibil! nici macar in acel proiect depus la ccr NU ati vizat TOATE pensiile speciale, pe cele ale institutiilor de forta nu! (pai acolo e grosul 95% din ele) deci a fost o mascarada acel proiect! daca mentineti privilegiile specialilor si bugetarimii, baronimii veti plati la vot! agenda voatra e alta! nu va ocupati de aceste subiecte (cele mai importante)! si veti plati !
          • -1 (3 voturi)    
            Solutie (Marţi, 16 iunie 2020, 15:39)

            Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Tu ai vreo solutie legala, aplicabila, cum se pot elimina pensiile speciale sau doar bati campii cu ideea ta fixa?
            • 0 (0 voturi)    
              Cred ca te adresai lui wweesstt (Marţi, 16 iunie 2020, 15:52)

              Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

              ...
              • -2 (2 voturi)    
                Raspuns (Marţi, 16 iunie 2020, 19:18)

                Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

                Da, scuze, ai intuit bine.
            • +3 (3 voturi)    
              lasa vrajeala! (Marţi, 16 iunie 2020, 16:02)

              wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

              Deci pnl "nu are solutii"? sau are? pai daca are sa spuna ce vrea sa faca! dac nu are: la revedere! sa vina altii care au solutii! nu vad pnl sa vorbeasca despre aceste subiecte! repet ce a aratat pnl este ca nu vrea! in cea mai mare criza financiara din istorie singurele certitudini au fost veniturie bugetarilor primarilor parlamentarilor si pensiile speciale, catzu a spus clar ca nu se atinge de bugetari de speciali de nimic! daca nici in criza atunci cand?! preocuparea lor este racolarea primarilor si baronilor psd! pai nu se schimba nimic si e la fel ca la psd atunci care-i schimbarea? ce rost are? cei care perpetueaza specialele nepotismele si privilegiile de tip psd trebuie sa dispara! aceeasi mizerie?
              • +2 (2 voturi)    
                USL (Marţi, 16 iunie 2020, 21:25)

                Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

                PNL+PSD egal USL. Da, exact, aceeasi mizerie. La fel si satelitii lor tariceni, ponti si vosganieni.
      • +2 (6 voturi)    
        Mai multi avem o idee fixa (Marţi, 16 iunie 2020, 14:22)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Cu pensile speciale, cu incompetenta guvernantilor, cu coruptia politicienilor, a politailor, doctorilor, cu infrastructura lipsa, cu furtul, cu bataia de joc, cu favorizarea infractorilor, cu urinatul pe diaspora.

        Fata de astea, cateva cazuri asimptomatice sunt nimic.

        Dar vad ca unii vor sa fure in continuare, calcamd pe cadavrele de la Colectiv, Caracal si al fetei de la Mehedinti.
        • -3 (3 voturi)    
          Asa e, am remarcat (Marţi, 16 iunie 2020, 15:30)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          ca sunteti multi care aveti o idee fixa. Sa manipulati si sa dezinformati
  • +6 (12 voturi)    
    Mult..prea putin 250 pozitivi la 9360 (Marţi, 16 iunie 2020, 13:11)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Cum o sa se mai poata isteriza unii ca numarul de imbolnaviri e umflat intentionat pentru a-l speria pe Ciolacu sa voteze starea de alerta...?! Lasand gluma la o parte sa speram ca o sa mergem pe un trend de descrestere cat mai repede, asta independent de gandurile electorice(erotice si electorale totodata) ale lui Ciolacu sau Ponta, sanatatea populatiei si revenirea economiei sunt cele mai importante aspecte acum. Nu ar exista nimic mai bun pentru Romania si actualul guvern decat sa scapam cat mai repede.
    • -1 (9 voturi)    
      Unii au o idee fixa (Marţi, 16 iunie 2020, 14:16)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Cu testele.

      Acelas om poate fi testat pozitiv 10 zile la rand => 10 cazuri raportate desi este vorba de un singur caz. Hai sa ne furam singuri caciula, cam asa suna.

      Relevante sunt cazurile active raportate la mia sau milionul de oameni. aici avem putin peste 10. Nu-I optim dar nici vre-o tragedie, mai ales ca majoritatea sunt cauri usoare sau asimptomatice: 173 de cazuri serioase….la 20M
      https://www.worldometers.info/coronavirus/
      • +1 (3 voturi)    
        Incearca sa citesti corect... (Marţi, 16 iunie 2020, 15:21)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Daca e cum cum spui tu este ca ca acelasi bolnav sa fie raportat de mai multe ori, nu ? Atunci am putea ajunge la situatia impsibila in care sa acem mai multi pacienti distincti vindecati de Covid_19, decat bolnavi de Covid_19 ..Daca citesti atent, cel putin la bolnavi vindecati, se mentioneaza pacienti...E vorba clar de cazuri noi, de persoane noi imbolnavite...
  • +5 (19 voturi)    
    Si efectele postarilor netrebnicilor de pe aici (Marţi, 16 iunie 2020, 13:32)

    Ephemeris [utilizator]

    https://www.bizbrasov.ro/2020/06/14/dsp-numarul-cazurilor-a-crescut-pentru-ca-lumea-nu-respecta-regulile-si-oamenii-dau-crezare-fake-news-urilor-care-iau-in-deradere-existenta-virusului/
  • -4 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 iunie 2020, 13:45)

    [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      Dr. Mengele (Marţi, 16 iunie 2020, 14:31)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

      Te poate considera o adevarata urmasa!

      Ce este OK este ca tot ce spui (ca sa nu zic debitezi) acolo este imposibil de implementat.

      Izolarea totala nu reprezinta solutia. Intarzie dar nu opreste infectarile si in plus omoara prin infometare.

      Sa inteleg din pct #5 ca ai cunostinte de medicina si chimie, dezvoltate pe forumuri de specialitate. De ce nu recomanzi acetoarsenit de cupru? Rezolva garantat.
    • +2 (2 voturi)    
      cine ar vrea sa traiasca in lumea propusa de tine? (Marţi, 16 iunie 2020, 23:09)

      Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui

      Doamne fereste, de ce urasti oamenii in halul asta? Masurile nu pot fi propuse decat de un sociopat ori psihopat.

      Decat o viata intr-o societate precum cea descrisa de Marineta, mai bine o moarte cinstita.
  • +6 (12 voturi)    
    Pacientii critici conteaza, 6.5% ocupare ATI (Marţi, 16 iunie 2020, 14:10)

    PrivireCritica [utilizator]

    Am mai spus dar vad ca lumea persista: conteaza procentul intre nr de teste si nr de cazuri. Daca printr-o mare mobilizare Romania ar face 50000 de teste intr-o zi ar avea sigur peste 500 de cazuri.

    Ceea ce conteaza in aprecierea gravitatii situatiei este nr de cazuri grave, cate paturi ATI sunt ocupate din nr total de paturi. Conform comunicatului Grupului din 27 martie: " la nivelul spitalelor din România sunt 2.653 de paturi ATI și de 1.361 ventilatoare mecanice" . Calculati procentul 173/2653 --> 6.5% din nr de paturi ATI sunt ocupate.. Asta e situatia in sistemul sanitar --> 6.5% din paturi ocupate si mii de pacienti amanati pentru interventii chirurgicale pentru starea de alerta
    • 0 (6 voturi)    
      Daca (Marţi, 16 iunie 2020, 15:40)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      deodata vom face 20M de teste avem doua variante:
      1. Testam acceasi persoana de 20M de ori => 20.000.000 de cazuri.
      2. Testam acceasi persoana o singura data => 500.000 - 1.000.000 cazuri.

      In ambele variante ajungem direct in varful listei :)

      Si de fapt avem 173 de bolnavi, sau dupa cum bine observa PrivireCritica, omoram cu buna stiinta oamenii bolnavi de alte boli decat raceala asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Perfect de acord... (Marţi, 16 iunie 2020, 16:50)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      ... cu tot ce ai spus. As mai adauga doar faptul ca este relevant si unde se fac testele, pe baza caror criterii.
      Daca se fac acolo unde este suspiciune de focar (de ex. in cadrul unei companii care are cazuri pozitive) este normal ca procentul de pozitivi sa fie mare.
      Daca se fac aleatoriu, pe baza unor calcule statistice care sa acopere cat mai multe categorii, atunci e posibil ca acel procent sa fie mai mic.
      Sunt curios care sunt criteriile dupa care se fac la noi aceste teste.
  • +3 (9 voturi)    
    da (Marţi, 16 iunie 2020, 14:28)

    ingabaz [utilizator]

    Cine oare mai crede balivernele acestea?Nu au nicio logica,totul e facut dupa ureche....Lumea s-a lamurit ce e si cu raportarile acestea aberante si ilogice!
  • +1 (9 voturi)    
    Gasesc fascinant (Marţi, 16 iunie 2020, 14:29)

    Alnivol [utilizator]

    E uimitor cum Romania impune altor state un criteriu de mai putin de 5 imbolnaviri la 1 milion de locuitori pentru a permite zborurile din si spre aceste tari si a anula izolarea la domiciliu pentru indivizii care totusi ajung din aceste tari, dar Romania insasi are mai mult de 5 imbolnaviri la milion. Romania ar trebui sa se autosesizeze si sa anuleze propriile zboruri catre orice alta tara si sa refuze sa trimita cetateni romani in alte tari daca acestia nu se vor autoizola intai 2 saptamani oriunde ar merge, chiar daca tarile respective nu cer asta. Macar asa ar exista un standard consistent.
    Cum de astia nu isi dau seama cat de incompetenti sunt?
    • +1 (5 voturi)    
      Autoizolare (Marţi, 16 iunie 2020, 15:35)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      Daca nu se ridica autoizolarea de 14 zile nu e bine, daca se ridica, iar nu e bine. Dracu' sa va mai inteleaga. Comentati ca sa va aflati in treaba
      • +3 (7 voturi)    
        Nu se afla in treaba, raspandesc fake news (Marţi, 16 iunie 2020, 15:56)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

        Si critica guvernul, cauza tuturor relelor din Romania si din toata lumea!! Sunt doua ingrediente de baza in a crea haos si confuzie.
  • +1 (9 voturi)    
    Așa așa (Marţi, 16 iunie 2020, 14:33)

    Gabr [utilizator]

    Tot înainte, tot înainte cu joaca.
    După unii de pe aici ar reintroduce stare de urgentă, dubla stare de alerta și alte stări neauzite.
    Am ajuns rău de tot cu panica asta.
    Poate ca unora le place sa aibă restricții.
    Poate sa bage si mama restricțiilor ca tot nu port botnița, ce poate sa se întâmple?? Amenda, o plătesc și tot fără merg. Nu ma poți obliga cu ceva in ce nu cred.
    Stați voi liniștiti ca peste tot se ridica toate restricțiile pana la sfârșitul lunii și nu cred eu ca aici o sa fim noi cu Moț din lumea treia sa menținem teroarea.
    • +1 (3 voturi)    
      Servicii de carantina (Marţi, 16 iunie 2020, 15:57)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      severa, ultrasevera, cu lanturi si botnita, etc. Ar putea fi un viitor business profitabil.

      Si am observant cativa potentiali beneficiary pe aici.

      Serviciul "Ana a'lu Manole" ar fi 7 stele, pentru carnatinabili profesionisti.
  • +2 (2 voturi)    
    spitalele sunt goale! asta e adevarata stire. (Marţi, 16 iunie 2020, 21:21)

    Mariobrutte [utilizator]

    Medicii, asistentele si personalul auxiliar se plictisesc! Singurele care mai au ceva de lucru sunt doamnele de la curatenie.