Coronavirus în România. 166 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore, în scădere față de ziua precedentă / Bilanțul a urcat la 22.165 / Situația îmbolnăvirilor în fiecare județ

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 12:41 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Andrei PUNGOVSCHI / AFP / Profimedia
Numărul cazurilor confirmate de coronavirus din România a urcat luni la 22.999, după raportarea a 166 de noi infecții. Se remarcă o scădere a numărului de infecții, după ce duminică au fost raportate 320 de cazuri. Bilanțul deceselor a urcat la 1.427, după ce în ultimele 24 de ore au fost raportate 17 noi victime. Dintre persoanele confirmate pozitiv, de la debutul pandemiei 15.817 au fost declarate vindecate și externate.

Până astăzi, 15 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 22.165 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 166 de noi cazuri de îmbolnăvire.

De asemenea, bilanțul deceselor a urcat luni la 1427, în creștere cu 17 față de duminică. Astfel, în intervalul 14.06.2020 (10:00) – 15.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 17 decese. fiind vorba despre 11 bărbați și 6 femei. Pacienții erau internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Iași, Maramureș, București, Mureș, Olt, Suceava și Tulcea. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 decese la persoane de peste 80 de ani. Toate victimele avea comorbidități, conform Grupului de comunicare strategică.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 166 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 175 de pacienți.

Dintre persoanele confirmate cu coronavirus de la debutul pandemiei, 15.817 au fost declarate vindecate și externate.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.331 de persoane. Alte 92.734 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 564.278 de teste, ceea ce înseamnă că în ultimele 24 de ore au fost prelucrate 3.682 de teste.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
  • 1. Alba 412
  • 2. Arad 703
  • 3. Argeș 365
  • 4. Bacău 566
  • 5. Bihor 659
  • 6. Bistrița-Năsăud 422
  • 7. Botoșani 899
  • 8. Brașov 1.029
  • 9. Brăila 92
  • 10. Buzău 326
  • 11. Caraș-Severin 112
  • 12. Călărași 133
  • 13. Cluj 603
  • 14. Constanța 312
  • 15. Covasna 247
  • 16. Dâmbovița 364
  • 17. Dolj 253
  • 18. Galați 687
  • 19. Giurgiu 242
  • 20. Gorj 175
  • 21. Harghita 211
  • 22. Hunedoara 640
  • 23. Ialomița 401
  • 24. Iași 737
  • 25. Ilfov 623
  • 26. Maramureș 120
  • 27. Mehedinți 156
  • 28. Mureș 702
  • 29. Neamț 924
  • 30. Olt 133
  • 31. Prahova 170
  • 32. Satu Mare 64
  • 33. Sălaj 107
  • 34. Sibiu 545
  • 35. Suceava 3.745
  • 36. Teleorman 149
  • 37. Timiș 511
  • 38. Tulcea 165
  • 39. Vaslui 165
  • 40. Vâlcea 39
  • 41. Vrancea 786
  • 42. Mun. București 2.437
3.393 de români din străinătate confirmați cu COVID-19

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 3.393 de cetățeni români au fost confirmați cu coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 107 în Franța, 681 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 și până la acest moment, au decedat 114 cetățeni români aflați în străinătate: 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 29 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 10 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15696 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    "Se remarcă o scădere a numărului de infecții.." (Luni, 15 iunie 2020, 12:57)

    Ionnut [utilizator]

    Pei se remarca PENTRU CA s-au facut mai putine teste pentru DUMINICA! Nu mai dezinformati publicul si nu mai dati sperante false ca d-aia romanul face numai pe dos lucrurile. Daca faceti afirmatia asta macar dati si motivul pentru care sunt infectii mai putine.
    • +3 (11 voturi)    
      Nu e neaparat sa fie cum zici tu (Luni, 15 iunie 2020, 14:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Numarul de infectari ca si numarul de cazuri confirmate nu variaza liniar nicaieri in lume. Daca te uiti pe https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries si alegi orice tara (poate mai putin Rusia, care raporteaza ce vrea ea), vei vedea ca numarul de cazuri variaza puternic de la o zi la alta, pentru ca asha e viata reala. Nu te poti astepta ca in fiecare zi sa apara fix acelasi numar de cazuri noi...

      De aia cifrele respective trebuie comparate in medie saptamanala pentru a avea o imagine asupra trendului. Pan la urma 100 de cazuri noi pot reprezenta doua focare sa doua azile de batrani sau la doua spitale, la fel de bine cum pot reprezenta si o crestere reala a raspandirii intracomunitare.
  • -13 (43 voturi)    
    păi ce făcuși Bobiță? unde-i explozia? (Luni, 15 iunie 2020, 13:04)

    Guvid19 [utilizator]

    Aoleu, ați fâsâit tot entuziasmul prăpăstios construit cu migală de trei zile încoace.

    Gata, a promis Ciolacul că votează prelungirea?
    • +2 (8 voturi)    
      ia sa vezi bobita (Luni, 15 iunie 2020, 15:40)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      cand nu mai iesim din granite ca nu ne-a placut sa fim un pic responsabili. ungurii nu cred ca ne mai primesc, ei au sub 10 pe zi
  • +14 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 13:05)

    [anonim]

    • -3 (29 voturi)    
      De ce? (Luni, 15 iunie 2020, 13:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      PSD-ul a spus să nu se facă testări ca să se mențină psihoza și SA până de Crăciun, sau „exppertul liberal!” Tătaru și funcționarul deprofesionalizat Ara*at?
      • +10 (18 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 13:24)

        [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      • 0 (2 voturi)    
        Pentru că testările nu folosesc la nimic (Luni, 15 iunie 2020, 18:10)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Te testezi. Ieși apoi în oraș sau la grătar. Testul nu mai e valabil pentru că deja te ai infectat după momentul testării.
    • 0 (12 voturi)    
      pai hotarati-va (Luni, 15 iunie 2020, 14:15)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui

      daca e pericol, bagati iar tara in carantina totala ca acum 2 luni. Eu am declaratiile printate de data trecuta. Aa, nu mai aveti curaj, ca lumea se pregateste de concedii? Pai ori e treaba medicala, ori e politica?
  • -5 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 13:07)

    [anonim]

    • -1 (19 voturi)    
      Stai, (Luni, 15 iunie 2020, 13:24)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui

      ca poate creste maine un pic nr de cazuri si iar incep sa se agite ca a venit moartea-n oras :))
    • -1 (17 voturi)    
      Flexeaza neuronu' (Luni, 15 iunie 2020, 13:46)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca sa arunce repede cu "troll", "rusia", "ruble" sau alte cateva cuvinte ce tin loc de introducere, intriga si inceheiere.

      O sa ne spuna imediat ca suntem psd-isti si o sa ne ureze vacanta placuta la Moscova, ca nu sunt capabili de o dezbatere civilizata cu argumente pro si contra.

      Trecand peste asta eu imi susting parerea conform careia blocada a avut efect, de fapt a avut doua efecte: intarzierea virusului si distrugerea economiei. Daca primul efect a salvat un numar de vieti, indiscutabil, cel de al doilea va sacrifice un numar de vieti.

      Problema este ca vom stii ce si cum abia dupa cativa ani, si tare ma tem ca atunci, deciziile de acum vor devein exemplu de esec de management al unei situatii de criza.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 17:43)

        [anonim] i-a raspuns lui Vaka

  • -2 (26 voturi)    
    Da da (Luni, 15 iunie 2020, 13:14)

    Gabr [utilizator]

    166:18.000.000= 0,00000922, despre ce vorbim?
    Eu nu o sa mai urmăresc astfel de cazuri, nu au nici o relevantă, anticipam fluctuația misterioasa.
    • -2 (8 voturi)    
      . (Luni, 15 iunie 2020, 15:03)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Pai asa nu mai are relevanta nicio boala si niciun eveniment. In 1977 au murit vreo 1500 de oameni, raportat la 22 de milioane de cetateni e insignifiant numarul, nu mai consolidam nimic. Depistati zilnic cu cancer? In jur de 150. Un fleac, ma gandesc sa nici nu-i mai tratam, si asa e scump tratamentul. In accidente rutiere mor, in medie, 5 persoane pe zi, ia raporteaza la 19 milioane, vezi daca are sens sa dam legi rutiere. Eu zic sa nu mai urmaresti astfel de cazuri, ca si asa nu intelegi nimic din statistica.
  • -1 (31 voturi)    
    Uuups, nu mai iese pasenta (Luni, 15 iunie 2020, 13:17)

    Vaka [utilizator]

    Ce ne facem fetelor?

    Ieri, si mai deunazi urlau unii pe aici ca vezi Doamne creste numarul si vine sfarsitul lumii. Acum ce facem? Ne cerem scuze sau persistam in prostie?

    166 de cazuri pe zi la populatia raportata a Roamniei reprezinta 8 la milion. Nu este extraordinar, dar nici tragedie. Este normal in contextul dat. De ce este nevoie, este igiena si disciplina. Si mai putini urlatori ai apocalipsei pe aici. Ca nu este nici prima pandemie prin care trece omenirea si din cate se vede populatia tot creste...
    • +10 (18 voturi)    
      E super grea matematica...pentru unii (Luni, 15 iunie 2020, 13:41)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      Nu mai dezinforma aiurea...Au fost astazi nici macar 4000 de teste efectuate...Daca cunosti zilele saptamanii, azi e Luni si ieri a fost Duminica....Duminica se fac mult mai putine teste ca de obicei. Un mic calcul matematic o sa arate ca mai mult de 4% din testele efectuate si raporatate astazi au iesit pozitive! Ieri au fost 320 de pozitivi la peste 9000 de teste, procent un pic peste 3% Poti pricepe atata matematica, inconstientule, sau nu au finalizat nici primele 8 clase primare ??? !!!! 4% > 3%...tendinta e una clara de crestere
      • -5 (15 voturi)    
        deci putorile bugetare nici pt. cauză n-ar munci.. (Luni, 15 iunie 2020, 13:56)

        Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

        duminica. Se face praf lumea, dar duminica tot se odihnesc eroii luptei cu perversul inamic invizibil.
        • +6 (12 voturi)    
          Nu dragule.... (Luni, 15 iunie 2020, 14:06)

          AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

          Iarasi dezinformezi...o parte din teste se fac la privat si nu ii poti obliga pe aia sa lucreze 24/7. Deasemnea si la cei de stat trebuie sa le ami dai pauza...Cand sa le dai si la aia liber, daca nu Duminica...Si daca esti asa grozav, cate zile ai lucrat tu Duminica pt. tara, de iti permiti sa ii faci putori pe unii, mai ales pe medicii care testeaza ????Nerusinatule!!!!
          • -1 (9 voturi)    
            pentru care țară? s-o lăsăm p-asta cu eroismul (Luni, 15 iunie 2020, 14:20)

            Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

            N-auzi că sunt postac rus, cu sediul la Tiraspol? Deci pt. care țară?

            Să lăsăm cu medicii eroi, că ne-am lămurit după Colectiv și Hexipharma cum e cu linia 1.

            Apropo, o să moară cu zile copila aia de 17 ani arsă pe 90% din corp, plimbată între spitale de eroii tăi bugetari sanitari.
          • +1 (7 voturi)    
            El lucreaza nonstop ca postac (Luni, 15 iunie 2020, 14:33)

            Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

            24 cu 7
          • +3 (7 voturi)    
            E unul dintre (Luni, 15 iunie 2020, 14:40)

            Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

            postacii pro-PSD care lanseaza diversiunea anti-bugetari. La fel cum promoveaza si pe aia cu pensiile speciale.
            Daca te-ai lua dupa postaci, ai zice ca PSD e cel mai reformator partid, ca se ia la tranta cu bugetarii si cu pensiile speciale.
            De fapt e exact pe dos. Dar spera sa pacaleasca pe cativa care musca momeala.
            • 0 (4 voturi)    
              amice penelist, aberezi grav (Luni, 15 iunie 2020, 14:54)

              Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

              PSD și PNL sunt aceeași mizerie. Sunt USL.

              Arafat „avem de toate la Colectiv” și „GPS Apuseni”, premierul propus de Ponta și idolul USL e acuma strategul și comunicatorul vostru, al PNL-ului. USL trăiește!
              • -1 (3 voturi)    
                Daca nu ai fi PSDist, nu te-ai fi atacat (Luni, 15 iunie 2020, 15:31)

                Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

                asa de grav. Te-ai dat singur de gol, las-o cu PSD = PNL
          • -1 (5 voturi)    
            uuups, medicii (Luni, 15 iunie 2020, 15:19)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

            s-au trezit brusc ca mai trebuie sa isi faca si meseria? Sa nu mai stea cu mana intinsa la usa cabinetului dupa spaga?
      • -1 (5 voturi)    
        Clase primare sunt doar 4... (Luni, 15 iunie 2020, 15:11)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

        Ce are coada vacii cu stampila primariei?

        Articolul ne spune clar "... după raportarea a 166 de noi infecții. Se remarcă o scădere a numărului de infecții, după ce duminică au fost raportate 320 de cazuri." Nu scrie nicaieri nimic despre vre-un test, este o raportare nationala si atat.

        Si aici matematica este aritmetica: 166:19.000.000 = 8.73ppm.

        Iar logica ta e de-a dreptul bizara: intai zici ca "...astazi nici macar 4000 …" apoi "Duminica se fac mult mai putine teste " si in continuare "Ieri au fost 320 de pozitivi la peste 9000". Deci:
        Ieri = Duminica = 9000 teste?
        Azi = Luni = 4000 teste?
        sau nu?

        Ce conteaza este numarul de infectati la milionul de locuitori.
    • +9 (15 voturi)    
      a (Luni, 15 iunie 2020, 14:03)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      prin cate pandemii ai trecut tu pana acum? Doar prin pandemia PSD care tine de 30 de ani din pacate. Si tot din cauza poporului roman nu se mai termina.
      • +2 (6 voturi)    
        Bravo :)) (Luni, 15 iunie 2020, 14:12)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        ai facut o sinteza excelenta :))
  • +11 (15 voturi)    
    procent (Luni, 15 iunie 2020, 13:52)

    RenikiRem1 [anonim]

    Problema se pune altfel:
    S-au facut 3682 teste. 166 de cazuri inseamna 4.5 %. Cel mai mare procent in aprox 1 luna.
  • +6 (10 voturi)    
    Hotnews ??? (Luni, 15 iunie 2020, 13:57)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    De ce nu prezentati date mai clare, procente, tendinte etc...Explicati clar cate teste au fost raportate, astazi, fata de ieri ??? Sunt nici 4000 teste raporate...Din pacate un procent mare de rezultate peste 4%. Multi interpreteaza aiurea datele astea...Aratati grafice pe zile cu date clare...Nu vedeti ca sunt o gramada care o iau razna....
    • -1 (5 voturi)    
      nu Hotnews (Luni, 15 iunie 2020, 14:46)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      ezicstă grupușor de comunicare strategică...ăia ce fac?...ăia-s o parte din putorile bugetare dă-i în judecată că nu-și fac treaba, nu comunică...glumesc, n-ai cum să-i dai în judecată, nu se știe cine sînt, sînt la secret mai îi un grup științifico-fantastic care bagă sau ridică restricții, nici ăia nu știm cine sînt...sîntem conduși de entități secrete, de patru luni...dacă vrei grafice, sînt toate pe graphs.ro...da ăia nu-s bugetari
  • +11 (11 voturi)    
    Analiza (Luni, 15 iunie 2020, 14:04)

    mmagic [utilizator]

    Din ce vedem in ziua de x avem cazurile testate in x-1.
    Fiind duminica, weekend s-a testat mai putin. Asta ar fii o explicatie. Vedem ca in fiecare zii de luni avem mai putine teste.

    Pentru doritorii de cifre si grafice avem un superb site:
    https://covid19.geo-spatial.org/statistici/statistici-generale?chart=cazuri-pe-zile

    Stiu ca unii ar vrea sa ne inchidem cu totii in case, dar utiam ca bolnavi sau nu, asimptomatici sau nu, avem cu totii de trait si de aceea trebuie sa traim cu virusul asta, nu sub un glob de stila.

    Relaxarea totala a restrictiilor de privare de liberate trebuie facuta mai devreme sau mai tarziu dar ar trebui oamenii, educati sa foloseasca masurile bariera, nu neparat ca sa ne protejam pe noi (ca masa nu ajuta la asta), ci pe ceilalti, pentru ca e usor sa fii un asimptomatic care in continuare poate sa transmita boala, desi cu probabilitate mai mica.
  • +3 (7 voturi)    
    cazuri/teste (Luni, 15 iunie 2020, 14:27)

    scarpa [utilizator]

    Daca s-ar publica numarul de cazuri raportate la numarul de teste efectuate in ziua respectiva, poate ar mai lua din avantul contestatarilor. Asa ... noroc cu cei care cauta si le publica la comentari!
    Vom vedea maine numarul real de cazuri/zi, cand se testeaza in ritm normal.
  • +6 (10 voturi)    
    Fii roman destept ! (Luni, 15 iunie 2020, 14:49)

    John M. [utilizator]

    Poarta masca atunci cand iesi din casa (curte), fa-ti lista de obiective pentru ziua respectiva si stai cat mai putin in spatii publice aglomerate, spala-te pe maini si corp, schimba-ti hainele in fiecare zi si tine legatura cu prietenii prin telefon. Daca faci toate astea, Dumnezeu face restul...
    • +3 (7 voturi)    
      Ce spunea un mare clasic in viata ? (Luni, 15 iunie 2020, 15:18)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "In fata bolii, ori esti precaut, ori esti prost" :). Foarte bune sfaturile de la tine. Daca ar judeca toti asa, nu ar fii nevoie de nici o masura de restrictie/preventie impusa...Insa, gena unei bune parti a natiei caracterizata de lipsa de educatie, disciplina elementara si interes pentru igiena de baza, obliga in mod nefericit guvernul sa ia si masuri nepopulare...Cumva, incearca sa ii protejeze pe unii de propria prostie si indolenta, si pe noi restul de respectivii....
  • +1 (7 voturi)    
    @zigzag (Luni, 15 iunie 2020, 15:21)

    Gabr [utilizator]

    Pentru mine chiar nu au relevantă.
    Nu’s nici postac , nu am votat niciodată psd, cred ca am mai multă școala ca tine și știu cu ce se mănâncă statistica, nu fac parte nici din caracterizarea președintelui... iar de la începutul circului m-am plimbat prin țara cu munca in jur de 9000 km, nu am purtat niciodată masca și nici nu o sa port așa ceva, m-am ferit foarte puțin de a intra in contact cu oamenii, nu am avut nici o stare descrisă de “specialiști” și atât eu cât și cei cu care am intrat in contact pana acum nu au pățit nimic.
    • -2 (4 voturi)    
      . (Luni, 15 iunie 2020, 16:16)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Dar ceva consideratie pentru cei cu care ai intrat in contact de ce nu ai avut? Poate se temeau sa interactioneze cu tine, tu nepurtand masca si facand trasee prin diverse comunitati, incalcand legea. Poate i-ai deranjat si ei nu au avut incotro. In ceea ce priveste scoala, nu m-as da asa de mare, nu e cine stie ce job ala pentru care trebuie sa faci mii de km cu masina intr-o pandemie, nici cine stie ce afacere aia in care nu ai angajati pentru astfel de activitati. Nici nu ne scrii de la Sorbona, vorbind despre cifrele din Franta. Eu zic ca esti cam ca toata lumea de pe aici. Lasati...
      • +2 (6 voturi)    
        Clar (Luni, 15 iunie 2020, 16:56)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Sunt un om normal iar in starea de urgentă nu era obligatorie purtarea de botnița, am interacționat cu oameni care nici ei nu cred circul, am fost tot timpul legal ( 3 declarații ) am bordul la mașina plin. Pandemie ii ziceți voi, eu nu o consider nicicum.
        Nu m-am laudat cu școala dar mi- ai atras atenția de statistica și ți-am răspuns ca am făcut așa ceva și in facultate și la master.
        Nu-i important ce lucrez de trebuie sa ma plimb prin țara, e strict problema mea( nu-s corporatist) ma plimb prin țara și observ multe și sunt ancorat in realitate nu in ce ne servesc la TV.
    • 0 (4 voturi)    
      mai (Luni, 15 iunie 2020, 16:24)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      era un romanash la fel de viteaz prin Franta, sofer de TIR, prin martie se lauda cam la fel.....intre timp l-a mutat corona dincolo definitiv
      • 0 (4 voturi)    
        @Martel55 (Luni, 15 iunie 2020, 17:34)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Stai tu liniștit ca nu pățesc nimic... nu știu ce e aia răceala de 2-3 ani, sunt sănătos ,nu iau medicamente, nu fac vaccin și trăiesc in zona de munte(160 km fata de Bucuresti )
        Nu îmi este frica și nu mi-a fost pe toată perioada, sunt chiar optimist și zâmbesc ce cred unii și cum reacționează.
  • +5 (7 voturi)    
    si cati din morti au fost pe ventlatie? (Luni, 15 iunie 2020, 15:38)

    MBA [utilizator]

    Ca sxista un studiu Stanford care arata ca 90% din cei pusi in New York pe ventilatie au murit, in timp ce cei care nu au mai prins un pat de ventilatie, au murit doar 25%. Deci, noi ii ventilam sau ii salvam, lasandu-i cu medicatia clasica? Sunt curios cati din mortii zilnici au venit de la paturile din ATI... Stie cineva asta?