Ministrul Sănătăţii: S-a accentuat transmiterea comunitară cu noul coronavirus / În următoarea perioadă va creşte numărul îmbolnăvirilor, dar controlabil

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 11:15 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
În ultimele zile s-a accentuat transmiterea comunitară cu noul coronavirus, însă nu într-un mod "exponenţial", afirmă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru. El spune că în următoarea perioadă va creşte numărul îmbolnăvirilor, dar controlabil.

"Gândiţi-vă că am avut două weekenduri mari la rând, de vineri până luni seara. Şi am avut şi o aglomerare populaţională în diferite zone ale ţării. S-a trăit acea senzaţie de libertate, am avut o accentuare a transmiterii comunitare. Mă refer nu exponenţial, deocamdată, dar am avut o creştere, iar acum noi ne pregătim de astăzi la a treia sesiune de relaxări şi atunci trebuie să ne gândim că în următoare perioadă va creşte, dar controlabil, numărul de cazuri.

De aceea, ne trebuie şi stare de alertă. Sunt zile cum a fost ieri, duminică, în care au fost recoltări mai puţine, testări mai puţine, dar sper astăzi să avem o scădere a numărului de cazuri noi. Urmează să evaluăm tot ce înseamnă întreaga săptămână trecută şi să ne pregătim după al treilea val de relaxări pentru săptămâna care urmează", a afirmat Tătaru la Digi24.

El a făcut un apel către populaţie să respecte regulile de precauţie și distanţarea socială.

"Toate cazurile se vor discuta particular, în funcţie de creşterea numărului de cazuri, vedem unde au crescut, vedem care sunt focarele, le izolăm şi restricţiile vor fi doar acolo. Deocamdată ne pregătim pentru a treia serie de relaxări şi fac în continuare apel către populaţie să păstrăm acea precauţie, să avem acea distanţare fizică.", a recomandat ministrul Nelu Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3517 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Știe el? (Luni, 15 iunie 2020, 11:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De unde?I-a zis Rafila OMS?
    • -1 (13 voturi)    
      in sfarsit se recunoaste - CODIV nu mai conteaza (Luni, 15 iunie 2020, 12:13)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      vreti sa stiti de ce am stat in case 3 luni desi 90% din cei care iau COVID nu au nevoie de tratament?

      pt ca guvernantilor le era frica sa nu se blocheze spitalele in caz ca cei 4-5% dinre cetateni care au nevoie de tratament in spital s-ar fi imbolnavit toti deodata

      si avand in vedere ca sistemul medical in Romania e la pamant, ca intr-o tara din lueama a 2-3-a, au decis sa blocheze tara

      nu stiu daca alta trebuia sa fie decizia sau nu dar sa ne uiotam la Suedia
    • +1 (3 voturi)    
      stie normal (Luni, 15 iunie 2020, 14:08)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      totul decurge conform planului. Intai anunti ca va creste numarul imbolnavirilor, apoi mai bagi niste teste pozitive, si gata, ai dovedit ca esti mare prafet.. aa.. profet.
  • -4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 12:11)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Cam aia urmeaza (Luni, 15 iunie 2020, 13:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

      Doar ca inca nu e atat de grava situatia.

      Anume, cand ai infectii doar la pompieri, le pui toata familia, toti colegii, toti cei cu care s-au intalnit in izolare, si dupa aia doua saptamani nu mai ai nici o infectie in Brasov, ar fi fost inutil sa izolezi tot orasul. Daca cu toate ca-i pui pe toti pompierii, cu familii cu tot, cu toate contactele, in izolare, dupa trei zile mai ai 25 de infectii in cu totul alte parti de oras, abia atunci e cazul de izolat tot orasul.

      Daca citeai atent articolul, vedeai ca aia zice si ministrul. Boala grea la romani: toata lumea e proasta, cu exceptia propriei persoane.
  • +2 (6 voturi)    
    Ar fi util (Luni, 15 iunie 2020, 12:17)

    noi2013 [utilizator]

    sa intelegem si noi unde este aceasta transmitere intracomunitara... cazuri pe orase, unde anume, sunt focare gen spitale, camine/ case batrani sau sunt sute de cazuri fara nicio legatura unul cu celalalt

    De-abia atunci vom intelege ce se intampla si vom avea incredere in anumite masuri.... Altfel devine sperietoare de propaganda si nimanui nu ii mai pasa
    • +3 (5 voturi)    
      . (Luni, 15 iunie 2020, 12:42)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Sunt o gramada de site-uri unde vezi cazurile pe judete, indicii de reproducere, numarul de teste, vindecari, decese, grafice facute de independenti. Cauta si tu pe net. Nu-ti ascunde nimeni nimic, sunt date publice, dar nici nu o sa-ti bata ministerul la usa sa-ti citeasca internetul, ca tie ti-e greu.
      • -2 (4 voturi)    
        nu (Luni, 15 iunie 2020, 13:23)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Nu e treaba mea sa caut pe net, este treaba autoritatilor sa vina cu un discurs si explicatii coerente ca de-aia sunt acolo.
        • 0 (2 voturi)    
          Asta-i o idiotenie (Luni, 15 iunie 2020, 14:10)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          E treaba ta, in orice tara si oriunde pe glob, sa te informezi. Sa astepti totul mura-n gura e o prostie, si e cea mai sigura reteta pentru a stimula derapaje de la democratie. De-aia exista presa, si de-aia presa trebuie sa fie independenta de guvern, in orice democratie, ca sa existe mai multe surse alternative de informare.

          Facand abstractie de gogomania de afirmatie ce-ai emis-o, pana acuma guvernul, la noi, in limita anumitor constrangeri cauzate de prostia foarte raspandita in randul populatiei, a informat relativ OK. Guvernul a anuntat in toate felurile posibile ca toate informatiile facute disponibile oficial sunt difuzate prin grupul de informare strategica. Ala apare sus de tot pe prima pagina de rezultate daca dai o cautare cu google.
    • 0 (2 voturi)    
      Ar fi util pentru unii (Luni, 15 iunie 2020, 13:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Comunicarea adecvata e una din problemele foarte dificile cu care se confrunta guvernul.

      Pe de-o parte sunt cei care au cat de cat o intelegere a situatiei, care pricep notiunea de propagare prin asimptomatici, care pricep faptul ca perioada de incubatie poate fi si de 14 zile, care inteleg utilitatea mastii.

      Pe partea ailalta sunt tampitii. Pana le zici de transmitere prin aerosoli, au uitat de spalatul pe maini, pana le explici despre dezinfectia suprafetelor iar te intreaba de transmisia prin picaturi, si pentru care notiunea de perioada de incubatie si contagiune inaintea simptomelor, ca sa nu zic de propagarea exponentiala, in lipsa masurilor de control, sunt termeni complet neinteligibili.

      Astia idiotii, chiar daca nu-s musai foarte multi, sunt foarte vocali, si predispusi la violenta. Si desi nu-s atat de multi, sunt totusi suficienti. Si zgandariti si impinsi de la spate de alti cretini, care pun interesul politic inaintea binelui oamenilor.

      Asa ca guvernul tre' sa mearga pe muchie de cutit. Nu poate lua masuri care sa-i nemultumeasca prea tare pe idioti, nu pentru ca n-ar fi utile, ci pentru ca idiotii sunt prea multi si prea montati ca sa poata fi controlati. Tre' sa amane permanent masuri care-ar fi utile mai devreme pana cand situatia devine suficient de rea incat pana si idiotilor sa li se faca suficient de frica incat sa nu protesteze.

      Asta e natura democratiei. Chiar daca-s idioti, si-ntr-o situatie ca asta de-acuma idiotenia e extrem de daunatoare, n-ai ce-i face, si tre' sa tii cont si de idioti.

      Exact treaba asta, da' pe dos, se intampla in vremurile de inceput ale epidemiei in Spania si Italia. Acolo tot idiotii erau aia care umpleau plajele si strazile, si se luptau cu politia cand ii trimitea sa stea acasa. Si acolo, idiotii s-au linistit doar cand au inceput sa vada sicriele.

      Ce bine ne prindea acuma o populatie educata la alt fel de scoala decat aia promovata de Abrambruica ...
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu foarte bun (Luni, 15 iunie 2020, 14:19)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        intru totul de acord. Exact asa gandesc si eu.
  • -1 (5 voturi)    
    A (Luni, 15 iunie 2020, 12:51)

    Gabr [utilizator]

    Aoleu iar cu panica... crește , descrește și iar crește și spitalele sunt goale așteptând împlinirea declarațiilor care nu se vor concretiza.
    Da noi o ținem pana la toamna-iarna cu tot felul de restricții ca așa au unii chef sa nu li se sufoce sistemul de sănătate... pai pune-l la punct, bani au fost tot timpul.
    De 3 luni de zile întreb și eu in stânga -dreapta ...ai fost răcit , ai avut simptome... nimic pe nicăieri, am cunoscuți pe afara nimic nici pe acolo dar băgăm restricții la greu ca oameni trebuie ținuți in țarc, nu au voie sa vorbească, nu au voie sa muncească, nu au voie nimic, mall nu, biserica nu ... doar sa se spele pe maini, sa păstreze distanță ( o aberatie, nu ai voie sa dai mâna când te întâlnești... S-o creadă ei ca eu ma salut cu cotul, pumnul și piciorul, o prostie de salut)
    sa crezi toate declarațiile lor, statisticile s.a.m.d., serios?
    Eu cred ca atunci când ești ministru nu ai timp de declarații și emisiuni TV... ai de munca pentru o țara întreaga și nu te plătește statul doar sa declari și sa apari la TV .
    Cât ești ministru muncești foarte mult ca de aia ai ajuns acolo.