Cum explică Virgil Musta creșterea numărului de cazuri: Teoriile legate de inexistența coronavirusului, vehiculate tot mai mult, alimentează dorința unora de a nu mai respecta regulile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 9:42 Actualitate | Coronavirus


Virgil Musta
Foto: AGERPRES
​Teoriile legate de inexistența coronavirusului, vehiculate tot mai mult, "alimentează dorința unora de a nu mai respecta regulile minime rămase în vigoare - mască și distanțare în spații închise, precum și spălarea regulată a mâinilor", afirmă Virgil Musta, medicul coordonator al Spitalului COVID din Timișoara. El subliniază că "nu se poate să avem o memorie așa de scurtă!" și avertizează că "o explozie incontrolabilă a numărului de cazuri ne poate readuce rapid în situația pe care am reușit să o evităm acum 2-3 luni".

"Faptul că în România evoluția pandemiei a rămas sub control și s-a reușit evitarea unei catastrofe, nu ne dă dreptul să uităm perioada din martie –aprilie în care Italia, Spania și alte țări aveau spitalele total depășite, secțiile de terapie intensivă pline, iar oamenii contaminați mureau pe capete pentru că mulți nu mai aveau loc în spitale", afirmă Virgil Musta.

Medicul Virgil Musta este șef de secție la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara, unde s-au vindecat, până acum, cei mai mulți pacienți români infectați cu coronavirus. Medicul timișorean a publicat un apel pe grupul online City Doctors, o comunitate care își propune să ajute la îmbunătățirea comunicării dintre medici și pacienți, în perioada pandemiei.


Apelul medicului Virgil Musta:

"Nu se poate să avem o memorie așa de scurtă!

Haideți să privim și să tratăm lucrurile și faptele cât mai echilibrat, așa cum am încercat să fac de fiecare dată, pe toată perioada de până acum a acestei pandemii.

15 iunie devine o nouă bornă, un nou pas în procesul de revenire spre normalitate.

Răbdarea multora pare să nu mai existe, iar teoriile vehiculate tot mai mult legate de inexistența virusului alimentează dorința unora de a nu mai respecta regulile minime rămase în vigoare (mască și distanțare în spații închise, precum și spălarea regulată a mâinilor).

Nu se poate să avem o memorie așa de scurtă!

Faptul că în România evoluția pandemiei a rămas sub control și s-a reușit evitarea unei catastrofe, nu ne dă dreptul să uităm perioada din martie –aprilie în care Italia, Spania și alte țări aveau spitalele total depășite, secțiile de terapie intensivă pline, iar oamenii contaminați mureau pe capete pentru că mulți nu mai aveau loc în spitale.

Aceasta a fost o realitate ce nu poate fi negată, cei care și-au pierdut pe cei dragi în acele zile sunt mulți și sunt reali.
Sigur că majoritatea celor care au facut forme grave erau persoane în vârstă sau cu alte boli, dar aceste persoane, pentru că s-au îmbolnăvit multe în același timp, cu forme severe, au ajuns să facă imposibilă tratarea tuturor celor care aveau nevoie de îngrijire specială la ATI, iar acest lucru a condus la un număr mare de decese atunci.

Pentru că am avut 'norocul' unui decalaj de câteva săptămâni, la noi s-au luat rapid măsuri dure, dar s-a dovedit că nu am ajuns în situația acelor țări, mult mai bine puse la punct medical decât noi. Adică s-a evitat contaminarea în masă, într-un interval scurt de timp, în special în rândurile persoanelor cu risc.

Am vrut să reamintesc aceste lucruri, pentru a nu uita de unde am plecat și de ce s-au luat măsurile frustrante pentru toată lumea.

Din punct de vedere economic, dar nu numai, este absolut normal să continuăm etapele de relaxare a măsurilor, dar 'cu cap', pentru că o explozie incontrolabilă a numărului de cazuri ne poate readuce rapid în situația pe care am reușit să o evităm acum 2-3 luni.

Relaxarea măsurilor trebuie dublată obligatoriu de responsabilitatea personală a fiecăruia dintre noi. Masca și distanța în spații închise, precum și spălarea mâinilor nu sunt măsuri greu de pus în practică, iar ele trebuie respectate în continuare.
Se observă o creștere a numărului de cazuri în ultimile zile. Era de așteptat o anumită creștere. Nu trebuie sa ne speriem, nu trebuie sa intram in panica. Tot ce trebuie să facem este să rămânem responsabili în respectarea celor de mai sus pentru că astfel această creștere poate rămâne controlabilă, iar anumite focare vor putea fi izolate, prin măsuri speciale locale sau sectoriale.

Dacă acest lucru nu se va întâmpla, creșterea exponențială observată acum câteva luni în Italia (dau mereu acest exemplu și pentru că avem mulți români care au legătură directă cu această țară greu încercată), dar și mai recent în Brazilia, India și alte țări se va putea întâmpla și la noi, iar acest lucru ar impune din nou măsuri foarte dure.

Sunt foarte bucuros că până acum majoritatea românilor au înțeles corect situația (chiar dacă au fost și sunt tot timpul tot felul de teorii ale conspirației) și am speranța că înțeleg corect și acum și că se vor comporta ca atare pe mai departe. Timisoara stă bine, iar în ultimele zile nu am avut decat 1-2 cazuri. Haideți sa continuăm să fim responsabili, atât în Timișoara, cât și în restul țării, pentru că astfel măsurile de relaxare vor continua și poate încetul cu încetul viața va reveni la normal. Adevarat, o nouă normalitate, în care trebuie să ținem cont de anumite reguli.

Vă mulțumesc pentru efortul depus până acum, cât și pentru înțelegere, solidaritate și responsabilitate, de care știu că veți da dovadă și în continuare. Sunt câștigurile noastre principale pentru 'noua normalitate'.

Numai împreună vom reuși!"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14357 vizualizari

  • -20 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 9:48)

    [anonim]

    • -5 (11 voturi)    
      Sigur ca da (Luni, 15 iunie 2020, 12:42)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui

      este doar un virus care in numai cateva luni a cauzat 450.000 decese pe toate continentele (si nu este cifra finala)!
      Doar un virus...
      • +4 (8 voturi)    
        2017-2018 (Luni, 15 iunie 2020, 13:36)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Gripa a rapus 1.5 milioane de oameni in sezonul 2017-2018, ridicand mortalitatea pe tot anul 2018 in unele tari din vestul Europei. Si totusi, nu s-a inchis lumea pentru asta.
        COVIDUL a omorat de 3 ori mai putini oameni pana acum.
  • +23 (35 voturi)    
    Tot RESPECTUL (Luni, 15 iunie 2020, 10:06)

    Bradisor [utilizator]

    si felicitari dle DOCTOR Poate ar fi bine sa vorbiti si la tv,sa inteleaga si politicienii pe care ii intereseaza doar voturile.
    • -4 (14 voturi)    
      Pai... (Luni, 15 iunie 2020, 11:04)

      Crocobaurul [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      ... daca tu o spui, ca politicienilor de pasa numai de voturi, la ce bun sa vina un medic la TV? :-)
      • -2 (12 voturi)    
        Poate se prinde (Luni, 15 iunie 2020, 11:44)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Crocobaurul

        ceva si de capul lor si nu mai tin discursuri care indeamna la nerespectarea normelor recomandate de expertii in sanatate , fapt ce poate conduce la revigorarea pandemiei.
        Daca un demnitar spune ca raportarile sunt false multi inteleg ca boala nu exista si nu trebuie sa respecte nici o regula
        Considerati ca la tv trebuie sa vorbeasca politucienii iar medicii sa taca si sa-si riste sanatatea tratind indivizi care au dat crezare celor spuse de cei care alearga dupa voturi ?
        • +5 (9 voturi)    
          v (Luni, 15 iunie 2020, 12:20)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

          Bradisor, nimeni nu se indoieste de boala (sau majoritatea, in orice caz). Ne indoim de buna intentie a celor care ne conduc, de OMS (care numai informatii contradictorii a adus in prim-plan), de isteria media creata in jurul subiectului si de cat de justificate/exagerate au fost masurile luate. Sa pui intrebari si sa ceri explicatii e mai sanatos decat obedienta absoluta.
          • +1 (5 voturi)    
            IIntrebari (Luni, 15 iunie 2020, 15:50)

            Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui exis

            de buna credinta nu mesaje politice.
  • -20 (52 voturi)    
    90% din cei cu covid nu au nevoie de tratament (Luni, 15 iunie 2020, 10:10)

    Kivek [utilizator]

    doar 10% au nevoie de tratament din care doar vreo 4% au nevoie de spitalizare si 1% mor


    astea sunt fapte, cifre reale.


    in acelasi timp oameni care au comorbiditati multiple si care sunt cunoscuti cu covid si care mor li se da verdict COVID pt deces tocmai pt ca asta e o tactica vicleana, mincinoasa a sistemului de sanatate romanesc de a speria populatia
    • +11 (21 voturi)    
      care cifre (Luni, 15 iunie 2020, 10:29)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      de unde le ai tu ?
    • +6 (28 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 10:46)

      [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      • 0 (16 voturi)    
        mai sunt fix 5 luni? Și marmota ce zice? (Luni, 15 iunie 2020, 11:53)

        Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui

        Un hohot de râs cosmic a zguduit planeta. E probabil să nu existe niciodată un vaccin viabil, dar Marionette știe exact cât mai durează până când ne vaccinăm cu toții.
        • -2 (12 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 12:23)

          [anonim] i-a raspuns lui Guvid19

          • 0 (8 voturi)    
            Corect, pînă la un punct (Luni, 15 iunie 2020, 12:45)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui

            Cele 400 de milioane de doze angajate de la AstraZeneka încă nu au trecut de fazele 2 și 3 de testare pe oameni. În faza 1 și-a demonstrat eficiența la oameni - ceea ce este cu atît mai important cu cît este vorba de un tip relativ nou de vaccin - dar, teoretic, pot încă apărea contraindicații sau limitări majore în urma testărilor pe sacră largă destinate să identifice doza optimă și eventualele efecte adverse.

            Deci da, cel puțin un vaccin este probabil să apară în mai puțin de un an de zile - mulțumită procedurilor de accelerare a procesului de aprobare luate în SUA - dar că va exista un vaccin înainte de sfîrșitul acestui an nu este încă cert.
          • +3 (11 voturi)    
            au cumpărat pielea ursului din pădure (Luni, 15 iunie 2020, 12:57)

            Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui

            Știu, știu, Moscova, Tiraspol și alte clișee fără de care nu se pot argumenta adevărurile absolute.

            Totuși, săptămâna trecută amenințai cu 1 milion de morți români. De ce ai scăzut fearmongering-ul la „doar” 200.000 de mii?
            • 0 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 18:12)

              [anonim] i-a raspuns lui Guvid19

    • -5 (25 voturi)    
      Nu am inventat noi roata! (Luni, 15 iunie 2020, 10:50)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Noi dam mortii ca italienii, francezii si spaniolii! Toti vecinii noștri ii dau ca nemții: doar aia care au făcut pneumonie si mor din cauza lipsei de oxigen sunt dati ca morți de COVID! La noi, ca la francezi, italieni, ii dau pe toți, numai daca au avut virusul, nu mai contează cauza morții, parcă dăduseră si pe unul spânzurat, cel puțin in prima faza, pe urmă au întors o!
      • -2 (12 voturi)    
        OMS (Luni, 15 iunie 2020, 11:29)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Romania raporteaza conform ghidului OMS.
    • +2 (16 voturi)    
      Vivek, esti ok la mate? (Luni, 15 iunie 2020, 11:21)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Tu pomenesti despre lucruri pe care nu stii sa le stapânești măi băiatule.
      Mai jos ai tarile cele mai relevante in numar de infectii si morti pana in data de 14 iunie.

      USA 2,162,228 - 117,858 => 5.45%
      UK 295,889 - 41,698 => 14.09%
      Spain 291,008 - 27,136 => 9.32%
      Italy 236,989 - 34,345 => 14.49%
      Germany 187,671 - 8,870 => 4.72%
      France 157,220 - 29,407 => 17.70%
      Canada 98,787 - 8,146 => 8.24%

      ROMANIA 21,999 - 1,410 => 6.40%

      Unde-i 1% mortalitate? stai rau la aritmetica Vivek, rau de tot chiar. Asa e cand te dai mai destept decat poti duce.

      Pare ca tactica vicleana si mincinoasa a sistemului de sanatate romanesc pentru a speria populatia, s-a extins si in tariele cu cele mai transparente sisteme...
      • +4 (10 voturi)    
        Nu asa se calculeaza mortalitatea (Luni, 15 iunie 2020, 12:47)

        MirceaRadulescu [anonim] i-a raspuns lui Philipe

        https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/06/05/fact-check-cdc-estimates-covid-19-death-rate-0-26/5269331002/

        Exista multe alte variabile de care nu tii cont.
        Avem o mortalitate de 0.2-1.5% confirmata de mai multi experti.
    • 0 (14 voturi)    
      Cifre (Luni, 15 iunie 2020, 11:39)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Pe langa faptul ca cifrele sunt luate dupa ureche si nu dupa vreun studiu stiintific, omiti ceva important. Imprevizibilitatea evolutiei bolii. Romania s-a aflat in situatia fericita sa poata sa isi permita sa tina internati si asimptomaticii, pentru ca spitalele nu au fost supraaglomerate. Si la noi s-ar fi luat decizia sa se trateze cazurile usoare si asimptomatice in centre speciale in afara spitalelor, dar sub supraveghere medicala. Italia, Spania au ajuns in situatia de a nu mai avea loc in spitale inclusiv pentru cazuri grave, au ajuns in situatia sa aleaga cui pun ultimul ventilator disponibil in ATI, lui X sau lui Y, adica sa aleaga cine sa traiasca si cine sa moara. Astea sunt realitati peste care unii ca tine bat campii cu usurinta, pentru ca, probabil, n-au avut niciun caz prin familie sau printre cunoscuti, care sa stea cu furtunul in gat vreo 2 saptamani.
      • +3 (7 voturi)    
        spitalele (Luni, 15 iunie 2020, 12:12)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

        erau goale pentru ca toti ceilalti bolnavi se chinuiau pe-acasa
      • +2 (6 voturi)    
        Situatia fericita de a interna asimptomatici?! (Luni, 15 iunie 2020, 15:32)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

        Tu consideri cea mai nociva decizie, complet unica in lumea civilizata, luata de guvernantii nostri, ca fiind fericita?! Adica cheltuirea de resurse enorme pentru a interna persoane care puteau fi, simplu, izolate acasa, fara probleme?

        Izolarea la domiciliu rezolva problema gratis, asa ca peste tot in lumea civilizata, fara sa li se incalce libertatile fundamentale si dandu-le posibilitatea sa isi continue activitatea, acolo unde se putea (munca de acasa). Si, in plus, fara sa blocheze spitale intregi rezervate pentru Covid, in care puteau in schimb fi tratati pacienti cu nevoi reale. Acei pacienti care au asteptat 3 luni sa li se agraveze bolile cronice acasa si acum sunt in situatii disperate.

        Esti constient ca tu numesti "fericita" o masura dictatoriala? Pe care nimeni in Europa nici macar nu s-a gandit sa o ia?
    • -6 (8 voturi)    
      dar cifele totale (Luni, 15 iunie 2020, 12:45)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      de peste 400 milioane infectati in toata lumea si 450.000 morti ti se par nesemnificative prietene?
  • -12 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 10:21)

    [anonim]

  • -12 (26 voturi)    
    incercari disperate (Luni, 15 iunie 2020, 10:30)

    Mary80 [utilizator]

    de a mai salva ceva din frica de virusul asta...
  • -16 (28 voturi)    
    exagerați, domnu doctor (Luni, 15 iunie 2020, 10:34)

    di livio [utilizator]

    ne spălam pe mîini cu mult înainte să ne spună el fikusz, extrem, extrem de important, vorba lui...io n-am auzit pă nime să spună că nu ezicstă virusu, deci exagerați...știm că ezicstă virusu da nu știm cîți din 21.000 infectați au avut simptome...alt medic, Adrian Wiener, Arad, zice că-s tri asimptomatici și 200 paturi goale la Arad...zise Wiener, nu io, io nu inventez, citesc presa...gsp.ro...Gabriel Mirceoiu a fost depistat pozitiv în urmă cu 16 zile, este internat într-un spital din Brașov.Este asimptomatic, nu urmează niciun tratament, dar nu poate părăsi carantina până în momentul în care două teste consecutive sunt negative, informează Brasov.net...
    • +5 (19 voturi)    
      Raspuns (Luni, 15 iunie 2020, 11:27)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Tu esti o nulitate pe langa acel doctor. Parerea ta este egala cu ZERO. Esti un nimeni
    • +2 (12 voturi)    
      exagerati, domnu postac rus (Luni, 15 iunie 2020, 11:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      zi cu chirilce "verner, verner, verner" daca vrei sa te si creada cineva
    • +3 (13 voturi)    
      nu, nu ne spalam (Luni, 15 iunie 2020, 11:35)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      exagerati, domnu "nimeni" di livio. Romanii sunt pe ultimul loc la consumul de sapun din Europa, de NU NE SPĂLAM PE MÂINI!!!
      • +3 (5 voturi)    
        am înțeles de prima dată (Luni, 15 iunie 2020, 15:36)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        sînt un nime, românii îs pe ultimu loc...România, țara cu cel mai mic procent din PIB alocat sănătății, tot ultimu loc în UE ...România, cei mai mulți decedați din cauze tratabile, de data asta primu loc din UE...în decembrie guvernu meu a redus bugetu sănătății și a mărit bugetu serviciilor securiste,așa au vrut să salveze viețile românilor...astea-s fapte, sînt statistici la vedere, indiferent că io sînt rus sau soroșist
  • -18 (28 voturi)    
    Teoriile legate de? (Luni, 15 iunie 2020, 10:54)

    brightids [utilizator]

    "Teoriile legate de inexistența coronavirusului"...
    domnule doctor inca planeta toata asteapta o dovada stiintifica cum ca acest virus chiar exista, fara ea inca suntem la stadiul de minciuna, manipulare si teorie!
    • +4 (16 voturi)    
      brightids (Luni, 15 iunie 2020, 11:28)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      tu esti cumva toata planeta? vrei sa ti-l aduca acasa sa-l vezi tu, sa-l palpezi. Nu e suficient ca lumea intreaga are economiile varza, tu vrei neaparat sa-l mirosi, sa-l strangi de gat pe virus ca sa te convingi. Tu esti constient ce stupiditati scrii?

      Tu ai impresia ca toate industriile care au suferit pierderi de mii de miliarde the dolari au un interes comun, sa te tina pe tine in casa ca tu esti un foarte important pentru ei. Daca tu iesi afara din casa, e clar ai distrus tot planul lor diabolic de a pierde o groaza de bani :)))) Omule, esti absurd pur si simplu
      • +2 (6 voturi)    
        NU. (Luni, 15 iunie 2020, 17:33)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Prietene vorbeam de o dovada stiintifica, iar normal ea sa fie cercetata de oameni de stiinta folosind metoda stiintifica. pana acum sunt doar povesti si oameni diagnosticati cu termometrul de santier, teste care se dovedesc a fi eronate, diagnostice si tratamente puse de analisti politici si politicieni corupti intr-o presa mai putin libera, ...Stii cumva de ce inca se trateaza doar cu paracetmol si inchis in casa?
      • +2 (6 voturi)    
        Apropo (Luni, 15 iunie 2020, 17:55)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        nu sunt printre cei care au stat in casa. Mi-a dat domnul sistem imunitar si gandire critica.
    • +1 (15 voturi)    
      Sa le spui asta si rudelor celor care au murit (Luni, 15 iunie 2020, 11:31)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      din cauza C-19, istetule !
      • +2 (6 voturi)    
        Cine a zis ca au... (Luni, 15 iunie 2020, 17:38)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        murit de c19? asistenta de pe sate? ai auzit de ala spanzurat ce a murit de c19? sau de ala de a cazut din tren, tot corona la inpins, dar de nenea ala cu cancer in faza terminala care a fost trimis acasa sa-si astepte moarte doar pentru a fi trecut ca fiind mort de c19 la 4 zile dupa, trbuie sa fi auzit a fost scandal mare? Cum se face ca nu a cazut vreo unul pe langa tine in toata plandemia asta? Gandire critica nene. Nu lua autoritate ca adevar ci adevarul ca autoritate.
    • -4 (16 voturi)    
      virusu (Luni, 15 iunie 2020, 11:52)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      esista, numai asimtomatici destepti nu il vad, el poate fi gasit pe goagal, inclusiv o poza cu el, dar este foarte greu daca nu stii decit fb, dovezi stiintifice sunt la tot pasu, dar pina nu iti moare o ruda de covid nu crezi, asimtomaticule semidestept
      • +3 (5 voturi)    
        Ia te rog (Luni, 15 iunie 2020, 17:41)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        sa imi trimiti tu un articol care dovedeste asta folosind metoda stiintifica si imi voi cere scuze. Te-ai intrebat vreodata ce e cu asimptomatici astia sau ai hotarat sa crezi chiar tot ce ti se spune de catre cei care te mint si fura de cand au posibilitatea?
      • +1 (5 voturi)    
        Prietene (Luni, 15 iunie 2020, 17:59)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        daca data viitoare te vei uita pe goagl cu ochii deschisi vei vedea ca e un desen si nu o poza. Vrei sa iti zic diferentele?
        • -1 (1 vot)    
          matale (Marţi, 16 iunie 2020, 9:44)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui brightids

          esti un destept asimtomatic, problema este ca nu te doare ...
    • +1 (15 voturi)    
      Ha, ha (Luni, 15 iunie 2020, 11:54)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      Dovada stiintifica pentru matale cam cum ar trebui sa arate ?
      N-ai sti ce-i aia nici daca te-ar lovi peste ochi.
      • +2 (6 voturi)    
        In primul rand (Luni, 15 iunie 2020, 17:47)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        ...izolarea, astfel incat sa se poata multiplica de catre fiecare in aceleasi conditii obtinand aceleasi rezultate. Nu sunt singurul care cere asta dar cu siguranta tu citesti doar pe televizor. uite nu sunt singurul care zice asta, mai cer dovezi si British Airways, EasyJet & Ryanair. citeste si pe alte canale nene si apoi sari calu. https://www.rt.com/uk/491610-airlines-sue-government-quarantine/
  • -1 (7 voturi)    
    Pentru cei ce cred ca e doar o conspiratie (Luni, 15 iunie 2020, 14:20)

    Cristian_31 [utilizator]

    Cum va explicati numarul enorm de decese intr-o perioada relativ scurta, 2 luni, in Italia, UK si Spania? Sa numai punem Statele Unite unde numarul de decese a depasit inclusiv numarul victimelor celui de-al doilea razboi mondial. Se poate comenta ca acest numar este unul relativ mic raportat la numarul total al populatiei.
    Insa sa nu uitam ca numarul a fost tinut in frau tocmai datorita masurilor. Altfel am fi putut sa facem un experiment periculos sa vedem daca reusim sa doboram recordul numarului de decese din perioada gripei spaniole.

    De asemenea nu putem sa aratam cu degetul ca doar cei cu comorbitati sunt victimele, si noi, aia sanatosi, trebuie sa ne continuam viata si sa ii izolam pe cei aflati in astfel de situatii. Un bolnav de diabet isi poate trai linistit viata ani intregi, bucurandu-se de ea si de cei dragi. Infectarea cu acest virus ii poate fi fatala. De asemenea sunt numeroase studii care arata perversitatea cu care acest virus se instaleaza in organism, atacand zonele vulnerabile, de care unii din noi nici nu stim ca le avem.

    Se poate sa lansam teorii ale conspiratiei si in privinta economiei. O economie care nu se poate sustine doua luni in situatii de pandemie ridica mari semne de intrebare asupra sustenabilitatii acesteia.
    • +1 (5 voturi)    
      Dar atunci? (Luni, 15 iunie 2020, 17:51)

      brightids [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_31

      cum se face de companii ca Amazon si Wallmart cu mai mult de 40000 de mii angajati fiecare, nu au inregistrat nici macar un caz in aceste 3 luni de plandemie in timp ce competitorii lor erau inchisi?