Factura pe care a primit-o la ieșirea din spital un supraviețuitor de COVID-19: 1,1 milioane de dolari

de DP     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 9:34 Actualitate | Coronavirus


1,1 milioane de dolari- factura pentru Covid-19
Foto: sxc.hu
​Un american de 70 de ani, diagnosticat cu COVID-19 şi spitalizat timp de două luni la Seattle, a primit o factură de 181 de pagini de peste un milion de dolari, a dezvăluit cotidianul Seattle Times citat de AFP și rfi.ro.

Michael Flor a fost internat pe 4 martie la spitalul Swedish Issaquah din Seattle. El a stat internat 62 de zile, fiind la un pas de moarte. La un moment dat asistentele i-au contactat telefonic familia pentru a-şi lua adio de la el. Dar, bărbatul s-a recuperat şi a ieşit din spital pe 5 mai, sub uralele personalului medical. Însă inima i-a fost pe punctul de a se opri din nou, când a primit o factură lungă de 181 de pagini care se ridică la 1.122.501,04 de dolari, potrivit Seattle Times.

Factura detaliază îngrijirile care i-au fost acordate şi preţurile corespunzătoare: 9.736 de dolari pe zi camera la terapie intensivă şi îngrijiri speciale, 409.000 de dolari pentru transformarea în cameră sterilă pentru risc de contagiere cu coronavirus timp de 42 de zile, 82.000 de dolari pentru utilizarea unui ventilator artificial 29 de zile, sau 100.000 de dolari pentru îngrijiri "de ultimă şansă", când pronosticul său vital a fost incert timp de două zile.

Michael Flor care beneficiază de Medicare, asistenţă medicală pentru seniori, nu ar trebui totuşi să facă apel la portofelul său, mai scriu jurnaliștii de la Seattle Times.

Uriaşul plan de ajutorare a economiei adoptat de Congres cuprinde 100 de milioane din buget pentru indemnizarea spitalelor şi asigurările private care acoperă tratamentele pentru Covid-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7406 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Unele boli sunt prea scumpe (Luni, 15 iunie 2020, 9:40)

    Sparafucile [utilizator]

    Si e mai ieftin sa mori.
  • +9 (25 voturi)    
    Sistemul de sanatate din SUA... (Luni, 15 iunie 2020, 9:42)

    ggiiggii [utilizator]

    te lasa sa mori pe strada daca nu ai asigurare medicala sau bani.
    Trump tocmai ce a sters Obamacare( singura sansa pentru cei cu posbil financiare limitate la viata)....deh, lobby, sponsorizari campanie electorala, prietenii..
    Asta este SUA.....nu ai bani nu traiesti, nu ai bani nu respiri
  • +8 (12 voturi)    
    Să vedem cât costă un tratament. (Luni, 15 iunie 2020, 9:43)

    asavreau [utilizator]

    Atunci când unii sfidează măsurile de prevenție,ar trebui să le spunem că trebuie să plătească asemenea facturi.Este mai ieftin să previi decât să tratezi.
  • -6 (14 voturi)    
    Astronautii (Luni, 15 iunie 2020, 10:08)

    dincannes [utilizator]

    … costa mult mai mult !
  • -7 (17 voturi)    
    Washington, Oregon, Commiefornia (Luni, 15 iunie 2020, 10:25)

    xolv [utilizator]

    deloc surprinzator ca stirea vine de le Comuna din Seattle.
  • +9 (19 voturi)    
    .. (Luni, 15 iunie 2020, 10:27)

    Andrei_Buc [utilizator]

    in SUA mori cu zile daca nu ai bani.
    nu ar mai trebuii sa se numeasca SUA
    poate Statele unite ale corporatilor, sau Statele unite de ca esti sanatos, sau statele unite ale lobby-ului
    • +4 (14 voturi)    
      NU ai bani....MORI (Luni, 15 iunie 2020, 10:33)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      simplu...asta este sistemul de sanatate din SUA.
      Ca sa nu mai zic ca orice interventie medicale costa enorm....un nastere costa +90k$....
      Nu ai bani...MORI...simplu.
      Obamacare...tocmai ce a fost desfiintata...
  • 0 (12 voturi)    
    Ce au scris americanii, (Luni, 15 iunie 2020, 10:51)

    victor L [utilizator]

    si ce interpreteaza ziaristii romani, ca sa le dea apa la moara unora ca @ Andrei_Buc ori @ ggiiggii.
    In fond, e clar: "Michael Flor care beneficiază de Medicare, asistenţă medicală pentru seniori, nu ar trebui totuşi să facă apel la portofelul său, mai scriu jurnaliștii de la Seattle Times."
    Adica un tratament e uneori infinit mai scump decit o preventie.
    • +7 (11 voturi)    
      Si daca nu beneficia? (Luni, 15 iunie 2020, 11:19)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ce sa previi......poti sa faci preventia la alcool, la tigari, la zahar, la junk food....dar la COVID...nu prea merge.
      Daca nu avea asigurare....era mancat de viermi deja.
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Luni, 15 iunie 2020, 11:33)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      dude, a primit factura? da sau nu?

      e factura adresata catre el sau catre medicare?
      • 0 (2 voturi)    
        orice pacient primeste factura... (Luni, 15 iunie 2020, 22:47)

        dori999 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

        ... cu toate cheltuielile facute de spital. Ca sa stie cat va plati medicare pentru el. De multe ori primeste mai multe facturi: de la blocul operator, de la ATI, de la "cazare".
      • 0 (2 voturi)    
        Factura (Luni, 15 iunie 2020, 23:04)

        GPohila [anonim] i-a raspuns lui Andrei_Buc

        Omul nu va plati nimic.
        E o greseala, medicaire plateste factura dar nu accepta toate erorile si preturile exagerate ale spitalelor si atunci spitalele trimit factura cetateanul pe principiul ca poate merge.
        Cetateanul trebuie s-o arunce la cos.
  • +4 (10 voturi)    
    Medicare nu acopera tot (Luni, 15 iunie 2020, 12:12)

    John M. [utilizator]

    Intrebati-i pe ziaristii respectivi cate somatii de plata a primit Michael Flor intre timp de la spital. Va spun eu: cel putin $100,000. Nu va repeziti ca prostii ca habar n-aveti ce-i ala capitalism medical.
  • +6 (10 voturi)    
    Costul Tratamentului (Luni, 15 iunie 2020, 12:35)

    Rahan5 [utilizator]

    este stabilit arbitrar, fara sa intrebe pacientul daca este de acord.
    Probabil Pacientul n-a semnat nici un Document, asa ca Nota de Plata este Atacabila in Instanta.
    Costul de 1,1 milioane $ nu rezista la un Proces.

    1) Hai sa incepem cu costul patului de Terapie Intensiva 9.736 $ pe zi.
    Un judecator poate hotara ca pacientul nu stia si nu a semnat nimic ca accepta asemenea costuri.
    Adica patul la Terapie Intensiva (fara ventilator) se reduce prin Hotarare Judecatoreasca la maxim 800 $ /zi.

    2) transformarea în cameră sterilă pentru Risc de Contagiere cu coronavirus timp de 42 de zile.
    Un Judecator poate hotara ca Transformarea este facuta pentru mai multi pacienti iar clientul nu a aprobat ca transformarea camerei sa fie numai pentru el.
    In plus nu e scuza ca astfel se punea in pericol medicii.
    Medicii stiau ca e bolnavul are COVID Wuhan19 si nu au decis transferarea lui catre un Spital Special de boli infectioase.
    S-a mers pe ideea Transformarii unei intregi Sectii de Spital in Spital de Boli Infectioase Usor Transmisibile.
    Asta nu e Decizia Pacientului si deci Pacientul nu e obligat sa plateasca Toata aceasta Transformare decat cel mult partial. Deci din 409.000 transformarea camerei Judecatorul accepta pentru 1 pacient un pret de maxim 10.000 $.

    3) Ventilator 82.000 $ - 29 de zile = 2827 $ /zi
    Adica se incarca pacientului tot costul ventilatorului care nu e mai mult de 30.000 $ NOU - de cel mai performant tip.
    Deci, Pacientul nu a plecat cu Ventilatorul dupa el cand a parasit spitalul
    Categoric nu se justifica 82.000$ pentru Ventilator la 29 de zile.
    Un Judecator aproba maxim vreo 200 $ /zi - 29 de zile = vreo 6000$

    Daca adunam ramane 800$ /zi -42 de zile + 10.000$ + 6000$=
    33600$ + 16.000$= vreo 50.000 $. Sa zicem ca Judecatorul accepta cu totul vreo maxim 60.000 $, care ar fi rezonabil la un Spital de Lux din SUA pentru 62 de zile de spitalizare COVID.
  • +1 (3 voturi)    
    100mil (Luni, 15 iunie 2020, 14:13)

    iodixit [utilizator]

    1mil deja s-a dus
    au ramas mai putin de 99mil