Coronavirus în România: Bilanțul cazurilor a urcat la 21.999 / Duminică au fost raportate peste 300 de noi infecții / 16 decese în ultimele 24 de ore

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2020, 12:55 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Numărul cazurilor confirmate de coronavirus din România a urcat duminică la 21.999, după raportarea a 320 de noi infecții. Ultima oară cînd au mai fost anunțate peste 300 de cazuri pe zi a fost pe 9 mai, când au fost tot 320 de infecții cu Sars-Cov-2. În comunicatul de duminică, Grupul de Comunicare Strategică face și un no apel la respectarea măsurilor de protecție, având în vedere numărul în creștere de cazuri.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 15.719 au fost declarate vindecate și externate. La ATI, în acest moment, sunt internați 165 de pacienți.

Până astăzi, 1410 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 13.06.2020 (10:00) – 14.06.2020 (10:00) au fost înregistrate 16 decese (9 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Iași, Olt, Sibiu și Suceava. Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 1.985 de persoane. Alte 97.750 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 560.596 de teste.

Apelul Grupului de Comunicare Strategică:

Având în vedere creșterea numărului de cazuri noi din ultimele zile, pentru care a fost confirmată infectarea cu noul coronavirus (COVID-19), reluăm apelul către populație pentru respectarea cu strictețe a măsurilor generale de protecție sanitară – purtarea măștii în spații închise, păstrarea distanței față de alte persoane, evitarea atingerii suprafețelor comune și a contactului direct, igienizarea frecventă a mâinilor.

Atragem atenția asupra faptului că, în absența asimilării conduitei sanitare responsabile, instituirea măsurilor de relaxare pentru reluarea activităților sociale și economice crește riscul de răspândire a virusului. Din acest motiv, contextul epidemiologic impune conformarea la măsurile de protecție sanitară printr-o atitudine precaută, preventivă, responsabilă, care să permită autorităților continuarea măsurilor pentru redeschiderea altor tipuri de activități.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27611 vizualizari

  • +12 (32 voturi)    
    Vestea buna (Duminică, 14 iunie 2020, 13:04)

    PowerIon [utilizator]

    E ca ne relaxam si mai tare. Halal populatie.
    • 0 (16 voturi)    
      Si mortii aia de foame din HORECA vor restaurante! (Duminică, 14 iunie 2020, 16:05)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Vad ca ne iese pe nas relaxarea.
      Care vara, care caldura, care relaxare si concedii la mare, ca scroafa e moarta'n cotet!
  • +19 (39 voturi)    
    Creștere alarmantă (Duminică, 14 iunie 2020, 13:05)

    EuInsumi [utilizator]

    De infecții.. Nu suntem un popor care sa asculte de vorbă bună, e clară treaba
  • -11 (33 voturi)    
    E clar (Duminică, 14 iunie 2020, 13:05)

    panda_rosu [utilizator]

    O sa inchida iarasi totul, ne intoarcem la arest la domiciliu cat de curand.
    • +12 (32 voturi)    
      Aia ar fi bin (Duminică, 14 iunie 2020, 15:21)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Da' din nefericire guvernul e intr-o pozitie nasoala.

      Pe de-o parte e majoritatea populatiei, care intelege gravitatea situatiei, si s-ar bucura de treaba asta, chiar si constienta fiind de problemele economice care decurg de-aici.

      Da' pe partea ailalta sunt astia ca matale, care nu pricep de nici o culoare cat de groasa e treaba, si ca faptul ca n-am trecut de zece mii (inca) de morti se datoreaza tocmai masurilor alora mai stricte de izolare.

      Si astia care nu vor sa stea in casa o perioada scurta de timp ca dupa aia sa poata umbla toata lumea in siguranta sunt din nefericire foarte vocali si in buna masura dispusi la violenta. Si desi sunt mult mai putini ca cei cu bun simt si cu scaun la cap, sunt totusi destui ca sa conteze.

      Asa ca guvernul nu poate impune masuri restrictive din nou decat cand treaba devine atat de groasa incat sa scada numarul alora cretini, care nu pricep ca daca nu ne tinem de reguli doar o-ntindem la nesfarsit, si marim si numarul mortilor si pagubele economice, guvernul e cam legat de maini si de picioare.

      Basca cu un parlament dominat de PSD, care pune gaz pe foc, intr-un mod complet inconstient si fara grija pentru binele cetateanului.
      • +5 (19 voturi)    
        Gresesti (Duminică, 14 iunie 2020, 15:33)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Daca ai fi urmarit putin ce comentez eu, ai fi observa inainte sa acuzi, ca chiar eu am spus ca singurul motiv pt care nu avem morti pe strazi este pt ca am avut full lock down. Este foarte groasa treaba, nu groasa, domnule!

        Dar asta nu inseamna ca nu pot sa imi exprim frustrarea pt faptul ca virusul asta nenorocit ne-a rapit vietile de atatea luni de zile, si nu ne lasa sa traim nici in continuare!
        • -4 (10 voturi)    
          Virusu' ca virusu' (Duminică, 14 iunie 2020, 16:10)

          Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Acum, nu mai e covid-ul de vina, sunt covidiotii cei responsabili de ce se intampla acum. Sper sa nu patim ca Iran.
      • +3 (31 voturi)    
        Treaba nu'i chiar asa de nasoala (Duminică, 14 iunie 2020, 15:46)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Vecinii mei au avut COVID, luat de la ski din Austria: Doamna a avut o forma ceva mai dura, gen gripa puternica, febra, dureri de cap, etc. Domnul ceva curs nasul si un pic de tuse iar copii nimic.

        Testati pozitiv toti patru si carantinati la domiciliu doua saptamani.

        Nu tu izolete, spitale puscarie, zece mii de teste consecutive le 24 de ore si alte aberatii.

        Asa ca sa lasam arta dramatica la o parte.
        • +1 (21 voturi)    
          Ce-ai mata nene, in cap? (Duminică, 14 iunie 2020, 16:20)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Toata lumea stie ca peste 80 la suta din cazuri sunt relativ usoare sau foarte usoare, sau chiar asimptomatice. Pe mata nu te duce capul sa vezi ca e foarte probabil ca vecinii matale sa faca parte din acesti 80 la suta.? De aici tragi concluzia ca nu e drama ? Dar daca 15 la suta din cazuri stau in spital cu saptamanile la reanimare si dupa aia raman cu sechele pe viata, iar 5 la suta se prapadesc? Te doare pe mata in pix, nu?
          • 0 (16 voturi)    
            mai, bucure, (Duminică, 14 iunie 2020, 17:32)

            Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            nu intelegi ,ca atata e universul domnului .. pana la vecinu' si napoi! ce treaba are el cu parteru si etajul doi ? el si cu vecinu' de shpalier sa scape , atata i lumea lui !
          • +1 (11 voturi)    
            Mai multe ca dumneata (Duminică, 14 iunie 2020, 17:34)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            Am eu in cap.

            Si daca arunci cifre, arunca si suportul pentru ele. "Toata lumea stie ca peste 80 la suta..." suna asa cam a la scara blocului la spart semninte, de altfel ca tot cometariul.

            Altfel taci.
            • -2 (10 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 19:47)

              [anonim] i-a raspuns lui Vaka

          • 0 (0 voturi)    
            ce reanimare, nefericitule? (Luni, 15 iunie 2020, 12:34)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            5% din cei 20% cu simptome ajung la ATI, adica mult mai putini decat bolnavii de cancer, care au fost lasati sa moara cu miile
      • +2 (6 voturi)    
        Total de acord (Duminică, 14 iunie 2020, 18:26)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        eu daca as fi in locul lor as gasi un pretext sa ma retrag de la guvernare (as provoca majoritatea PSD din parlament si apoi, daca as fi in locul presdintelui, as pune premier din partea majoritatii PSD).
        In felul asta le-as strica toate planurile si i-as face pe cei de la PSD sa scada si mai mult in sondaje.
        Asta ar fi o miscare desteapta.
  • +15 (35 voturi)    
    . (Duminică, 14 iunie 2020, 13:12)

    zigzag [utilizator]

    Alora care va isterizati saptamana trecuta ca "unde se vede relaxarea de 1 iunie si de Rusalii?": ACUM SE VEDE?
    • +5 (17 voturi)    
      Nu (Duminică, 14 iunie 2020, 17:46)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      La o populatie de 18 milioane 320 de infectari nu e mult!
      • +7 (9 voturi)    
        MINUS (Duminică, 14 iunie 2020, 18:51)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Ti-ai luat minus ca nu esti pe linia convenabila :)
      • +6 (8 voturi)    
        iar cand ai (Duminică, 14 iunie 2020, 21:35)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        saispe morti...cu comorbiditati, e cam juma' de adevar. daca'i pui la morbiditati un co in fata, de la covid, vezi bine, siluiesti statistica.
        cum zicea defunctul iosif visrionovici, mare inaintas in ale politicii, conteaza cine numara. si ce, si cum scriu pe actul de deces, semnat de mort. ca autopsie nu se face ///
      • -2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 9:31)

        [anonim] i-a raspuns lui Landser

        • +1 (1 vot)    
          care oameni de stiinta? (Luni, 15 iunie 2020, 12:36)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui

          ca si aia sunt impartiti in tabere! tu ii crezi doar pe cei care sustin tampeniile totalitare ale Guwernerului, asta se vede
  • -13 (31 voturi)    
    Cine seamana vant... (Duminică, 14 iunie 2020, 13:14)

    Vaka [utilizator]

    … culege furtuna

    spune in mod foarte intelep un proverb romanesc.

    Aici ne-a dus numai incompetenta si autosuficienta conducatorilor stimati - Arafel, Vela, Nelutu Ficusu', etc.

    Ce vreau sa spun (si am mai spus) este ca in loc sa s uite la tari mai avansate in problema - Germania este un exemplu de success in acest caz, ai nostri s-au imbatat cu licoarea puterii si au dat cu bata in balta pe toata linia.

    Si rezultatele care sunt:
    - PSD-ul baga batu' prin gard, dintr-o pozitie confortabila si face exercitiu de imagine dupa exercitiu de imagine. Imi pare rau sa admit dar capitalizeaza electoral pe balbele PNL-ului.
    PNL-ul - headless chicken.
    - USR-ul - este dupa mine dezamagirea maxima: aveau ocazia incredibila sa vina cu o alternativa, sa arate ca gandesc "out-of-the-box". si ce au facut? Au stat. Parerea mea este ca s-au dedulcit la putere si tot ce vor este sa isi conserve scaunele din parlament.

    Revenind, calcarean in picioare nu a adus niciodata rezultate bune. Si asta se vede si se va vedea si mai puternic in perioada care vine.

    Si ca sa concluzionez, am stat in ploaie, frig si soare cu orele ca sa pun o stampila pe o foaie de hartie, comvins fiind de datoria mea civica. acum ma uit si ma intreb, cu tristate, daca a meritat…...
    • +12 (30 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 15:19)

      [anonim] i-a raspuns lui Vaka

      • +4 (6 voturi)    
        PSD-ul e la semanat. Culege PNL-ul. (Duminică, 14 iunie 2020, 16:14)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui

        PNL-ul nu are nici-un manager de PR?!
        Dar unul bun, nu facaturi cum au acum.
        • +1 (5 voturi)    
          Asa e (Duminică, 14 iunie 2020, 18:23)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          la comunicare sunt dezastru. Asta ii trage in jos enorm
  • +11 (25 voturi)    
    No worries (Duminică, 14 iunie 2020, 13:18)

    Costi888 [utilizator]

    Ne apara Ciolacu!
  • -10 (36 voturi)    
    Productie record de COVID la hectar pentru (Duminică, 14 iunie 2020, 13:19)

    xolv [utilizator]

    prelungirea starii de alerta...
  • -15 (37 voturi)    
    Zombie apocalypse (Duminică, 14 iunie 2020, 13:20)

    PrivireCritica [utilizator]

    Deci in Bucuresti lumea se taraie pe strazi, pica din picioare si cu ultima respiratie striga Arafat! ... Bai ne lasati in pace, am inteles ca nu vreti sa renuntati la putere si rapirea libertatilor... Pana nu se voteaza ce vreti voi, nici un vindecat nu va fi externat, cazurile se vor inmulti .... totul pentru patrie si putere !!! Singura problema cu umflatul cifrelor e ca deveniti cel mai prost guvern din Europa, dar probabil nu va pasa ... conteaza doar infricosarea populatiei
    • -1 (13 voturi)    
      Care ba? (Duminică, 14 iunie 2020, 16:26)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Nu mai minti ca o sulfa! Tu n-ai auzit ce e in Anglia, Spania, Italia, Franta Suedia, Belgia? Ori esti ccretin, ori eti postac ordinar. Pasol na turbinka ciorti!
  • +15 (35 voturi)    
    Continua cresterea (Duminică, 14 iunie 2020, 13:21)

    Ephemeris [utilizator]

    Probabil dezinformatorii vor spune iar ca cifrele sunt "aranjate" de autoritati. Nu e deloc intamplatoare sincronizarea intre avalansa dezinformarilor din online, manevrele PSD si ale acolitilor sai din Parlament, asa-zisele manifestatii etc.
    Apropos, nu stiu daca ati sesizat, dar la plecarea din Piata Victoriei, participantii la adunerea de sambata si-au pus mastile de protectie.
    Ce inseamna asta? Inseamna ca nici ei nu cred in ce spun, dar o fac din nemernicie si pentru ca fac parte dintr-o strategie mai ampla de dezinformare si creare de confuzie.
    In aceasta strategie au un rol important PSD si acolitii lui, iesirile lu madam Fierea cu deschisul teatrelor, trolii de pe site-uri si retele sociale, avocatul poporului, CCR si alte cozi de topor din zona politicului si administratiei
  • -10 (30 voturi)    
    A crescut numarul TESTELOR !!! (Duminică, 14 iunie 2020, 13:21)

    Kivek [utilizator]

    de ce nu se spune ca a crescut numarul persoanelor testate???
    • +8 (20 voturi)    
      Mai bine taci (Duminică, 14 iunie 2020, 15:03)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Cand habar nu ai. Se fac de saptamani intregi peste 10 mii de teste pe zi, iar azi, cand au fost 320 de infectii, s-au facut chiar mai putine, fiind weekend! Azi s-ai facut sub 8000 de teste. Nu mai vorbi prostii daca nu stii despre ce vorbesti! Cand au fost peste 10-11 mii de teste au fost sub 200 de infectati. Documenteaza-te inainte!
      • 0 (4 voturi)    
        de ce să tacă? (Duminică, 14 iunie 2020, 21:56)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        îi site-u lu matale?...dacă-i a lu matale spune și poți să ne interzici...ne dăm cu părerea, nu sîntem surse oficiale de partid și de stat...sursele oficiale e secrete, grup de comunicare secret, nu crezi că-i aberant?...io pot să cred că-s turci, unguri sau ruși, dacă nu știu cine îs...cît despre teste, avem mai puțini testați ca Belarus...România 29000 teste/mil locuitori, Belarus 77000/ mil locuitori...tot noi sîntem de vină și pt asta, nu purtăm mască
    • +9 (17 voturi)    
      N-a prea crescut. (Duminică, 14 iunie 2020, 15:31)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Cu exceptia weekend-urilor si-a zilelor libere, din 19 mai am avut cu regularitate peste 10000 si sub 12000 de teste pe zi.

      Oricum, ce e relevant, din punct de vedere al calitatii testarii, nu e numarul total de teste ci rata testelor pozitive. Adica cate teste, din cate se fac pe zi, ies pozitive, procentual.

      De ce-i aia importanta: aia se coreleaza cu cati infectati raman nedetectati. Anume, avand in vedere ca se testeaza tintit, oameni cu simptome, oameni care-au avut contact cu altii care-s deja descoperiti infectati, si nu la intamplare, daca faci 10 teste, si-ti ies toate pozitive, inseamna ca tre' sa testezi mai mult. Daca faci 20 de teste, si tot iti ies toate pozitive, iar trebuie sa testezi mai mult. Da' daca tot continui sa maresti numarul de teste, la un moment dat constati ca si daca dublezi numarul de teste abia daca mai descoperi pe vreunul infectat. In momentul ala nu mai are sens sa cresti numarul de teste.

      La noi, acu' cam doua saptamani, rata testelor pozitive scazuse sub 2%, si-a stat asa aproape o saptamana intreaga, in conditiile in care in fiecare zi s-au facut peste 10000 de teste. In ultimele patru zile, desi numarul de teste pe zi e cam tot pe-acolo, rata testelor pozitive se apropie incet dar sigur de 3%. In ritmul asta, o sa ajungem in scurta vreme din nou ca-n vremea de varf a epidemiei la noi, doar ca de data asta nu plecam cu spitalele goale, asa ca capacitatea de tratament va fi rapid depasita, daca nu se iau masuri.
    • 0 (10 voturi)    
      Nuuu, nu trebuia sa spui asta! (Duminică, 14 iunie 2020, 18:53)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nimeni nu trebuia sa stie ca se teseaza mai mult ca inainte! MINUUUUUUS!
    • 0 (8 voturi)    
      Prietene , daca nu sti , nu vorbi. (Duminică, 14 iunie 2020, 21:39)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Uite situatia exacta pe saptamana :
      11-17 mai 53.658 teste , 1.509 infectati
      18-24 mai 58.075 teste, 1.199 infectati
      25-31 mai 70.715 teste , 1.187 infectati
      1-7 iunie 64.003 teste , 1.222 infectati
      8-14 iunie 57.396 teste , 1.520 infectati
      Asa ca numarul testelor nicidecum nu a crescut , ci a scazut , iar cazurile au ajuns la nivelul din saptamana in care s-a ridicat starea de urgenta.
  • -14 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 13:31)

    [anonim]

    • +14 (32 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 15:21)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • -1 (1 vot)    
      aham (Luni, 15 iunie 2020, 11:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

      vezi ca virusu te omoara si daca nu crezi...
  • +8 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 13:32)

    [anonim]

  • -12 (40 voturi)    
    Guvernul e pe faras!! (Duminică, 14 iunie 2020, 14:00)

    PrivireCritica [utilizator]

    Disperarea votarii starii de alerta produce monstri! Grupul de Manipulare Strategica lucreaza cu motoarele turate la maxim! Daca nu-l opriti pe Arafat distrugeti Romania ! Oricum pionul otravit Arafat a asigurat PSD-ul de inca 4 ani de guvernare ! PNL e in groapa si pe drept cuvant, a distrus libera initiativa !!
    • +2 (26 voturi)    
      Am spus si eu asta (Duminică, 14 iunie 2020, 15:32)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      PNL-ul este poate mai nociv chiar decat PSD-ul in momentul de fata:
      - au racolat traseisti ca sa isi faca masa electorala (Nichita de la Iasi si multe alte jivine politice)
      - au proprii lor corupti pe care trebuie sa ii acopere (a mai auzit cineva de fostul manager de spital de la Suceava, ala care a infectat un spital intreg si care trebuia sa fie Ministru Sanatatii?)
      - Ludovic nu are nici o treaba cu ce inseamna a conduce o nava pe furtuna. Aici marineru' stia meserie :)
      - Vela si Nelu sunt incompetenti la nivelul asta.
      - Tanti de la educatie, la fel, nu are nici o treaba si mai ales nici un fel de putere de conducere
      - Ficusul, doarme cu ochii deschisi

      Iar marea mea dezamagire vine le la USR si PLUS... Nu au facut absolut nimic… Probabil vor sa isi conserve scaunele de parlamentari pentru inca 4 ani pufosi.
      • +2 (14 voturi)    
        Este CLAR (Duminică, 14 iunie 2020, 16:13)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        soluitia este Olguta cu ORlando care au condus tara pe noi culmi de progrs si civilizatie
        • -2 (12 voturi)    
          Sa vorbim sa nu adormim (Duminică, 14 iunie 2020, 17:38)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

          Unora tare le place sa arunce cu rahat, fara sa aiba ceva concret de spus.

          Nu mai bine imi spuit tu mie frumos si civilizat unde nu am dreptate si de ce, sau unde am dreptate si de ce?

          Asta inseamna dialog, dezbatere constructive.

          De spargatori de seminte e lumea plina.
          • 0 (2 voturi)    
            relax (Luni, 15 iunie 2020, 12:41)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            bradisor e un simplu postac leberalo-joianist, cu IQ redus si postari pe masura; ce dezbatere ai putea avea cu un sfertodoct de partid?
  • -4 (26 voturi)    
    cioclii apocaliptici... (Duminică, 14 iunie 2020, 14:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se lasa antrenati in jocul politic al cifrelor.

    nu e bine, domnilor ciocli.
  • +4 (20 voturi)    
    Barieră la Azuga! (Duminică, 14 iunie 2020, 14:02)

    Nyk1 [utilizator]

    Județul Brașov trebuie sigilat!

    Vela, ce-ar fi să-ți trimiți subalternii prin magazinele și fabricile din toată țara, pentru a da amenzi persoanelor care nu poartă mască sau o poartă necorespunzător, sub nas sau sub bărbie? În magazine cel puțin, se poate proba ușor, cu camerele de supraveghere.
  • -10 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 14:03)

    [anonim]

    • 0 (18 voturi)    
      Absoluta dreptate. (Duminică, 14 iunie 2020, 15:21)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

      Si cred ca asta se vede foarte bine in contextual mondial: unde masurile au fost cat de cat gandite si coherent applicate e mai bine (in general centrul Europei), unde nu, situatia este mai rea (SUA sau Brazilia).

      Ce nu inteleg eu, citind de cativa ani buni hotnews-ul si mai ales comentariile, este de ce unii de pe aici tin sa dea minusuri unor comentarii pertinente. Acum din punctul meu de vedere, valoarea unui comantariu ar trebui sa stea in logica, expunerea de argumente si capacitatea de a sustine o opinie, nu in alinierea cu ceilalti.
      • +3 (9 voturi)    
        Dau minusuri pentru ca... (Duminică, 14 iunie 2020, 18:58)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        pentru ca asa inteleg ei sa faca. Ei nu accepta o alta opinie decat a lor, ei detin adevarul, ei sunt foarte foarte siguri de ceea ce cred. Cam asta e nivelul. Încuiați. Obtuzi. Egoiști. Consideră că dacă acceptă o altă opinie, le scade valoarea. Copilăresc. Imatur. Au rămas cantonați la un comportament tipic vârstei copilăriei. Evoluție zero. Nu ai cu cine să discuți. Vorbești la pereți.
        • +2 (4 voturi)    
          de aia vor pierde alegerile (Luni, 15 iunie 2020, 8:27)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          ce vin. cine va vota un usr plus cilosica, ultra progresist, dupa ce prapad fac ei in america, anglia. in franta politia e mai antrenata.
    • +3 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 15:30)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • 0 (2 voturi)    
        alt postac inept (Luni, 15 iunie 2020, 12:42)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui

        desi tu faci ceea ce se cheama reclama de intretinere, pentru mintile gata spalate :))
    • +3 (15 voturi)    
      Aia-i aiurea (Duminică, 14 iunie 2020, 15:33)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

      Diferenta e ca la aia din alte tari, la care faci matale referire, daca guvernul a zis sa se poarte masca n-a purtat-o nimeni sub barbie.

      E cel mai usor sa dai vina pe altii. Mai greu e sa recunosti ca cel putin statistic, ca natie, suntem prosti, nu ne tinem de reguli, si platim pentru asta de ne ustura, da' tot nu ne dezvatam.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca un relaxat (Luni, 15 iunie 2020, 9:39)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui

      fara masca stranuta intr-un grup de alti relaxati si peste 4-5 zile apar niste pozitivi , vinovat este Tataru.In cazul ca aceasta logica este contagioasa nu ne astepta nimic bun.
    • 0 (0 voturi)    
      tipic romanesc... (Luni, 15 iunie 2020, 11:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

      altu e de vina...
  • -1 (15 voturi)    
    grupușoru face apelu (Duminică, 14 iunie 2020, 15:24)

    di livio [utilizator]

    da șini sînteți ăi grupușoru, nu vreți să vă prezentați, sînteți zombie?...noi ăștia care vă plătim facem apel să vă prezentați, că sîntem în UE, nu North Korea...Bv 45 cazuri, Buc,Br, Bz, cîte 30, Ag, Bn 21...9 județe fără nici un caz față de ieri...la ATI îs 165, aici îi
    mai rău,da scăzură față de ieri...asimptomaticii nu mă-ntere, bolnavi fără simptome
  • +5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 16:14)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    grafic numar de teste (Duminică, 14 iunie 2020, 16:15)

    Lawl [utilizator]

    https://covid19.geo-spatial.org/statistici/teste-efectuate
  • +1 (15 voturi)    
    Este clar (Duminică, 14 iunie 2020, 16:50)

    Bradisor [utilizator]

    ca exista pericolul ca situatia sa se deterioreze si tot ce s -a obtinut cu mari sacrificii sa merga pe apa Simbetei Sa nu uitam sa multumim pt aceasta situatie PSD-ALDE dar si Avocatului Poporului siCCR care prin declaratiile publce si deciziile luate parca au dorit sa indemne la nerespectarea masurilor de combaterea pandemiei.
    Se pare ca trebuie sa dam crezare celor care spun ca printre noi sut multe cozi de topor care fac jocul unor factori externi.
  • +2 (18 voturi)    
    A (Duminică, 14 iunie 2020, 16:52)

    Gabr [utilizator]

    Gata au urcat numărul, maine o sa raporteze și mai mult și apoi iar sub 150 și uite așa trec zilele și teroarea și prostia persista... bine ca îmi văd de treaba și nu bag in seama toate aberațiile.
  • +1 (11 voturi)    
    de atentionari (Duminică, 14 iunie 2020, 16:54)

    comentator12 [utilizator]

    nu tine cont toata lumea. La fel s-a intamplat si la inceputul epidemiei. Sa se reintroduca anumite restrictii. Nu e drept ca oamenii care respecta regulile, printre care si medici sa isi riste viata din cauza unor inconstieni.
    • +4 (8 voturi)    
      Să vină cătușele!!!! (Duminică, 14 iunie 2020, 19:00)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui comentator12

      Paranoiaaaa!
  • +2 (12 voturi)    
    Până la sfârșitul lui Iunie (Duminică, 14 iunie 2020, 17:31)

    BehehePapu [anonim]

    Până la sfârșitul lui Iunie se va ajunge la 500/zi de noi cazuri de infecție cu virusul COVID-19. Nu vreau că cobesc ,dar sigur în August vom reveni la STAREA de URGENȚĂ.
    • +1 (11 voturi)    
      Vei avea o dezamăgire inexplicabilă logic (Duminică, 14 iunie 2020, 19:01)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      Și cu asta am spus tot.
      • -1 (7 voturi)    
        Ai parinti? (Duminică, 14 iunie 2020, 20:36)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        Daca da, mare atentie. Cu asta am spus tot.
  • +1 (9 voturi)    
    Calcul (Duminică, 14 iunie 2020, 19:06)

    Gabr [utilizator]

    320:18.000.000= 0,00001778... restul declarații și panică
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 12:53)

      [anonim] i-a raspuns lui Gabr

  • -4 (4 voturi)    
    tara asta (Luni, 15 iunie 2020, 11:31)

    liviu_ [utilizator]

    merita o pandemie calumea... asa macar vreo 100k morti si 1 milion imbolnaviri...
    nu dealta dar altfel nu credem nimic...

    in schimb credem minciunile psd... hai mai inca 4 ani cu psd ca merita... inca nu au furat chiar tot si nu au distrus decat 909% justitia! se poate mai bine
    se poate de exemplu ca ala care a ars fata de 17 ani sa fie declarat nevinovat pentru ca asa zice ciolacu !
    • -1 (1 vot)    
      ar fi bine (Luni, 15 iunie 2020, 12:44)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      poate scapam de leberalo-joianisti
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 15 iunie 2020, 12:06)

    vitan.sandu [utilizator]

    Mai revizuiti cateva decese, poate va da cifra rotunda!