Medic: Infecţia cu noul coronavirus ne arată noi faţete aproape zilnic / La Iași sunt internați 4 pacienți în cazul cărora boala a revenit

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 19:45 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
Patru pacienți care au fost infectați cu coronavirus, declarați vindecați şi în cazul cărora boala a reapărut sunt internați la Spitalul de Boli Infecţioase "Sf. Parascheva" din Iaşi, potrivit managerului unității medicale, Carmen Dorobăţ. "Infecţia cu noul coronavirus ne arată noi faţete aproape în fiecare zi", afirmă medicul.

"Infecţia cu noul coronavirus ne arată noi faţete aproape în fiecare zi, iar noi, medicii, ne punem noi întrebări. Credem că putem vorbi de recăderi în cazul infectării cu COVID-19. La Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi în momentul de faţă sunt patru pacienţi care pot fi etichetaţi drept recăderi. Ei sunt pacienţi declaraţi vindecaţi, au avut două teste negative la interval de 24 de ore, ulterior fiind pozitivi la o nouă testare. Unii au fost simptomatici, alţii au fost asimptomatici. Am observat că în general organismele imunodeprimate pot prezenta forme simptomatice de boală. Din nefericire, şi o colegă de la Suceava a avut o astfel de recădere, dar are o formă care nu pune probleme deosebite", a declarat Carmen Dorobăţ, citată de Agerpres.

Ea a spus că nu se cunosc motivele recăderii în unele cazuri de infectare cu COVID-19.

"Este un virus pe care nu îl cunoaştem. Ar trebui să răspundem la întrebări multe. Aşa cum am văzut, nu toate organismele reuşesc să elimine virusul din organism, pentru că probabil nu toate organismele reuşesc să producă o cantitate de anticorpi suficientă sau în timp util astfel încât să ducă la eliminarea virusului, şi atunci apar astfel de recăderi. Noi, infecţioniştii, ne-am mai reîntâlnit cu astfel de situaţii şi în infecţia cu virusul hepatitei B. Ca urmare, trebuie monitorizare în cazul pacienţilor cu COVID-19 din partea medicului infecţionist", a declarat dr. Dorobăţ.

Spitalul de Boli Infecţioase "Sf. Parascheva" din Iaşi, care are o capacitate de cazare de 210 paturi, este centru regional unde sunt aduse pentru testare şi internate persoane confirmate cu COVID-19. Majoritatea pacienţilor cu coronavirus sunt din judeţele Suceava, Neamţ, Botoşani şi Bacău. În prezent, la Spitalul de Boli Infecţioase mai sunt disponibile opt locuri de cazare în saloane şi rezerve şi doar un loc la Terapie Intensivă.

Bilanțul oficial al cazurilor de coronavirus din România a urcat vineri la 21.404, după raportarea a 222 de infecții noi. Este a doua zi la rând când se anunță un număr de cazuri de peste 200, ieri fiind raportate 237 de cazuri noi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13309 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Să ne spună doamna Dorobăț (Vineri, 12 iunie 2020, 20:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cât mai costă examenul la Infecțioase pentru un student la Farmaco?
  • -4 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 20:02)

    [anonim]

  • -6 (26 voturi)    
    Singura fateta zilnica... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 0:46)

    filosoful.roman [utilizator]

    e propaganda isterica cu care populatia este asaltata.

    Si gripa normala poate reveni, de ce e asa anormal sa reapara si gripa cauzata de Covid 19?

    Doar prostii mai cred in aberatiile emise zilnic de mass-media, cu scopul de a speria lumea.
    • +4 (16 voturi)    
      Nu e vorab de a speria, ci de a-i face contienti (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 5:43)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      pe oameni, ca acest virus este foarte periculos.In tari ca Austria unde numarul de imbolnaviri a fost foarte ridicat, s-au luat masuri si iata unde au ajuns.
      Nu cred ca Romania va scapa curand de sutele de cazuri pe zi.
      Bunul nostru obicei in a respecta o regula isi va spune cuvantul.
      De ce am ajuns cea mai mizerabila tara din Europa? Din cauza ca fiecare face ce il taie capul. Unul nu vrea masca, celalat manusa, al treilea vrea restaurant si il doare in cot. Românul nu suportă respectarea regulilor.
      • -4 (12 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:35)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Din cauza celor care susțin aceste teorii tembele, mor mai mulți oameni netratați de alte boli decât imbolnăviri zilnice cu râsul ăsta de virus de care vă e frică. Te simți vinovat? Da, ești vinovat! Domne, ți-e frică, stai acasă, respectă ce reguli vrei tu, noi nu vom respecta reguli date de tot felul de dictatori-like. Dacă tu ai mască de ce iți mai e frică de mine?
        Parcă văd, în curând, cum reiau ... mărturii din infernul covid de la bolnavii care au trecut prin "coșmar" ... ce ați simți, întrabă un reporter plătit de tot felul de ong-uri ... m-a durut capul și oasele, va răspunde posesorul de coșmar din iad. Oare cum s-au simțit înainte de moarte cei cu cancer care nu au beneficiat de tratament?!
        • -2 (4 voturi)    
          Probabil ... (Duminică, 14 iunie 2020, 0:33)

          andypandy [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

          ... la fel de neputinciosi si deznadajduiti ca si oamenii care au murit de covid. Daca sistemul nostru medical era unul performant poate nu se punea problema sa nu se mai faca nici un fel de tratamente ci se testa orice om intra pe usa si asta era. Dar am inteles ca la Suceava, initial (pana la interventia militara) medicii nu vroiau sa poarte echipamentul de protectie si iaca asa au devenit focar de covid. Ce sa mai zic la asa ceva. Asta este un semnal de alarma ca "las ca merge" nu mai merge de fapt.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e suficient sa port eu masca (Marţi, 16 iunie 2020, 6:21)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

          Si tu trebuie sa porti masca, deoarece daca tu esti bolnav imparstii virusul peste tot si ii contaminezi pe ceilalti...dar te doare in cot. Astia ca tine ar trebui arestati si condamnati la ani grei de puscarie pentru genocid.
  • 0 (6 voturi)    
    Poate testele nu au acuratete? Sau neglijnta? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:26)

    danduta [utilizator]

    "au avut două teste negative la interval de 24 de ore, ulterior fiind pozitivi la o nouă testare."
    • +1 (7 voturi)    
      Minciună (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 10:29)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      Și mult bla bla, calcule politice, justificarea morților din alte cauze... crimă, criminalitate economică, îndobitocirea populației.
    • +1 (3 voturi)    
      Este vorba de concentratia virusului ... (Duminică, 14 iunie 2020, 0:39)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      Organismul se lupta practic cu virusul si poate ca initial ii face fata, dar dupa o perioada mai lunga, sistemul imunitar oboseste/cedeaza si nu mai combate cu succes virusul si acesta se inmulteste aparand iar ca fiind activ la testare.
  • -2 (10 voturi)    
    Seriozitate (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:14)

    zaw [utilizator]

    D-na doctor,si gripa reapare si atunci cine a avut gripa nu o mai are toata viata,sa fim seriosi
  • +1 (3 voturi)    
    mail (Duminică, 14 iunie 2020, 0:37)

    GOGU DE AFARA [anonim]

    Poate sa vedem calitatea testelor , care azi sunt pozitive maine negative raspoi-maine iar negative apoi devin pozitive din nou...dupa cum bate vantul :)