Ce reguli trebuie să respecte românii în sălile de fitness, care se redeschid din 15 iunie

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 13:50 Actualitate | Coronavirus


Sala de fitness
Foto: MorgueFile.com
Accesul în sălile de fitness, care vor fi redeschise din 15 iunie, va fi făcut doar pe bază de rezervare, iar fiecare persoană va avea alocată o suprafață de 7 metri pătrați pentru activitatea sportivă individuală, spune ministrul Sportului, Ionuț Stroe.


Ionuț Stroe a explicat, la Digi 24, care vor fi noile reguli în sălile de fitness, odată cu redeschiderea acestora:
  • Accesul va fi permis numai în baza unor programări.
  • Este obligatoriu triajul epidemiologic - măsuraraea temperaturii celor care vin la sală.
  • Fiecare persoană trebuie să aibă alocată o anumită suprafață - 7 metri pătrați pentru activitatea individuală, la aparate, și 10 metri pătrați alocați fiecărui participant pentru activitățile de grup, de exemplu aerobic.
  • Va fi permis accesul în vestiare, dar nu și la dușuri. Accesul la vestiare se va face pe rând, limitat astfel încât fiecare persoană să poată avea la dispoziție o suprafață de 4 metri pătrați.
  • Aparatele de aer condiționat trebuie dezinfectate o dată pe săptămână.
  • Este obligatoriu să existe materiale de dezinfectare.
  • Persoanele care vin la sală au obligația de a se dezinfecta pe mâini și de a dezinfecta aparatele înainte și după utilizarea acestora.
  • Participanții să vină de acasă cu prosop.
  • Masca se folosește obligatoriu la recepție, în zonele comune, până la intrarea în sală.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8482 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    de ce nu ai voie sa faci dus? (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:30)

    Mihai Ioan [anonim]

    Parca sapunul era bun pentru a te dezinfecta. Dintr-o data nu mai e bun? Chiar nu inteleg aberatile astea.
  • +3 (3 voturi)    
    se aplică și activităților în aer liber? (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:31)

    FFF T [utilizator]

    cred că va trebui să ne mutăm cu toții în parcuri.
  • +6 (6 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:08)

    frum [utilizator]

    Daca la salile de sport se dezinfecteaza aparatele de aer conditionat o data pe saptamana, in cladirile noi de birouri, cu "open space", unde nu exista geamuri ce se deschid, ci doar sisteme centralizate de aer conditionat si aer recirculat la toate etajele... la cat timp ar trebui dezinfectate aceste filtre?
    • +5 (5 voturi)    
      Virusuri pentru toata lumea (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:04)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui frum

      Custile open space impart boala in mod egal la toti angajatii, ca intre frati.
  • 0 (6 voturi)    
    Thanks but no thanks! (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:46)

    Dalinar [utilizator]

    Sunt aparate multifunctionale, pot face 99% din ce se face la sala, acasa!
  • +3 (3 voturi)    
    Fac de mai bine de 20 de ani sala... (Joi, 11 iunie 2020, 0:06)

    Sebycopilu [utilizator]

    ....si nu am avut nici un impediment niciodata ca sa nu ma duc la miscare. Dar de data asta, masurile astea fara nici o logica ma obliga sa imi contiunui antrenamentul acasa cu ce pot si cum pot. Din pacate nici o data nu vei putea face exercitii asa diversificate ca la o sala dar prefer linistea de acasa decat haosul din sali!
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 11 iunie 2020, 9:51)

    tkd [utilizator]

    ieri spuneam ca nu mai comentez....
    cum mai spune o persona mai sus fac bazin de vreo 4 ani
    aici vedem ca bazinele sunt inchise cu toate ca apa are clor si alte substante care duc la curatarea ei....nu mai spun ca sa iei din apa incarcatura virala trebuie sa fie imensa dar cu toate au decis ca acestea sa nu fie deschise
    Cred ca decizia este una pur si simplu mercantila acelasi triaj epidemiologic poate fi facut si la un bazin de inot cu aceleasi reguli....
    sincer referritor la aceste lucruri mai sus enuntate regulile par a fi facute in mare parte de oameni slab pregatiti ca sa nu spun altfel