FAN Courier confirmă că mai mulți angajați din depozitul de la Ștefănești au fost depistați pozitiv COVID-19

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 16:39 Actualitate | Coronavirus


Tir al FAN Courier
Foto: FAN Courier
FAN Courier confirmă faptul că a fost informată de autoritatea competentă din județul Ialomița cu privire la confirmarea suspiciunilor de infectare cu COVID-19 în cazul a 24 de persoane angajate ale FAN Courier pe poziția de manipulant marfă în depozitul din Ștefănești. FAN Courier a declanșat procedurile stabilite prin planul pentru situații de criză COVID-19, astfel încât activitatea curentă să se desfășoare în condiții normale.

”Majoritatea angajaților testați pozitiv erau deja în izolare la momentul efectuării testelor și toți contacții direcți ai acestora au fost izolați și au intrat în carantină la domiciliu pentru 14 zile, conform protocolului medical în vigoare. Personalul izolat reprezintă un procent mic din totalul personalului care activează în HUB-ul din Ștefănești. În plus, echipele din depozitul FAN Courier sunt autonome și nu interacționează, astfel că riscul de infectare între echipe este minim. Activitatea companiei se desfășoară la parametri normali, echipele FAN Courier fiind pregătite anterior pentru un astfel de scenariu. Pentru siguranța sanitară a angajaților vom intensifica controlul și triajul epidemiologic”, a spus Cornel Morcov, Chief Commercial Officer FAN Courier.

”Este important de știut că nu există risc de infectare nici pentru angajați și nici pentru beneficiarii expedițiilor, prin intermediul coletelor sau plicurilor expediate”, au adăugat reprezentanții companiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22452 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    COVID la colet (Marţi, 9 iunie 2020, 17:26)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu livrare în toată țara!

    Orice colet primit de la oricare firmă de curierat trebuie lăsat 2-3 zile în carantină, abia ulterior desfăcut. La temperatura camerei, pe carton virusul rezistă cam 24 de ore și pe plastic 3 zile, dacă ne mai luăm și o marjă de eroare în caz că oamenii de știință au fost prea optimiști cu aceste intervale, suntem 100% în siguranță!
    • +4 (6 voturi)    
      Ei, da! (Marţi, 9 iunie 2020, 18:54)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Desfaci coletul,arunci ambalajul, dezinfectezi ambalajul produsului, desfaci și arunci ambalajul produsului, speli/dezinfectezi mâinile, ura și la gară.
      Nu sare virusul în gât de pe ambalaj.
      Am primit în ultimile 3 luni f multe colete prin curier și nu am pățit nimic, mai ușor cu panica.
      Sănătate!
  • +3 (9 voturi)    
    Niște imbecili (Marţi, 9 iunie 2020, 17:38)

    nick24 [utilizator]

    De 2 luni se tot spune că trebuie testați TOȚI cei care lucrează cu publicul: petsonal medical, polițiști, vânzători, distribuitori, functionari publici!
    Și nu știu ce panarame vor sâ facă teste aiurea!

    Din cauza asta, virusul este transmis în continuare de acești oameni netestați.
    • +3 (5 voturi)    
      Ei, da (Marţi, 9 iunie 2020, 18:57)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu testează nicio țară așa, aiirea’n tramvai, e inutil și foarte costisitor, în plus nu există așa capacitate de testare. Și ar trebui făcute zilnic toate testările astea ca să fii tu sigur, repet, e inutil.
      Mai ușor cu panica.
      Sănătate!
      • 0 (0 voturi)    
        Bun, dar cum se testeaza ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:43)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Sunt judete intregi cu 20 de infectati iar altele cu 2000. Nu e posibil sa fie astfel de diferente, spunea un epidemiolog. Deci sunt probleme cu testarea.
        Sa ne spuna si noua un epidemiolog, ceva, care sunt de fapt criteriile de testare.
  • -1 (3 voturi)    
    Buna afacere, carantina asta, (Marţi, 9 iunie 2020, 22:25)

    Namaste! [utilizator]

    sa tot cheltuim pe curierat...
  • 0 (4 voturi)    
    Ha (Marţi, 9 iunie 2020, 22:42)

    RaduMischie [utilizator]

    Acum vreo luna, pe final de stare de urgenta, cand lumea incepea sa creada in conspiratii, vorbeam cu cineva care imi povestea ca lucreaza in mod curent cu un curier. Si ca respectivul curier ii povestea ca nu s-a imbolnavit nimeni de la ei de la firma si nici nu a auzit in alte firme sa fie bolnavi.
    Apoi, curierii FAN erau cei mai echipati, chiar de la final de martie, cu masti si manusi.
    Asa ca eu cred ca astia care s-au imbolnavit acum, cand cazurile sunt in oarece scadere, cand stim cum sa ne pazim de virus sunt niste oameni care si-au bagat picioarele in orice masura de preventie, exact ca aia de la fabrica de inghetata de la Sebes, pe motiv ca virusul nu exista si ei stiu mai bine.
    Din cauza unora ca astia, in loc sa scapam dracului si sa ajungem la cateva cazuri pe zi, o sa ne mai taram inca doua-trei luni asa.