UPDATE Primii doi elevi din România infectați cu coronavirus după redeschiderea școlilor pentru elevii din anii terminali

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 11:32 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Un elev de clasa a VIII-a de la Liceul cu Program Sportiv din Iaşi a fost confirmat cu coronavirus, fiind primul astfel de caz din România după redeschiderea şcolilor, în 2 iunie, pentru pregătirea elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a. Un al doilea caz a fost înregistrat la Gura Humorului, fiind vorba despre o elevă de clasa a XII-a.

Directorul Liceului cu Program Sportiv din Iaşi, Ilie Gheorghică, susţine că elevul şi părinţii săi ar fi fost depistaţi pozitiv după ce bunica acestuia a fost internată într-un spital.

"Copilul respectiv a venit miercuri şi joi la şcoală la pregătirea pentru Evaluarea Naţională. Bunica lui a fost la spital să se opereze şi a făcut testul COVID-19, care a ieşit pozitiv. Atunci a fost chemată întreaga familie şi vineri li s-a făcut testul. A fost pozitiv pentru toţi", a declarat directorul Liceului cu Program Sportiv, citat de Agerpres.

El a adăugat că, după confirmarea testului, a fost dezinfectată clasa unde învaţă elevul cu ajutorul unei firme specializate şi a fost anunţată Direcţia de Sănătate Publică pentru a începe o anchetă epidemiologică.

Cei 11 colegi ai băiatului care au venit la şcoală săptămâna trecută vor sta acasă şi vor face pregătire online până la sosirea rezultatelor testelor acestora la infecţia cu coronavirus.

Un al doilea elev confirmat cu COVID-19 la o școală din Gura Humorului

Un al doilea caz confirmat cu infecție cu noul coronavirus a fost înregistrat la o școală din Gura Humorului, fiind vorba despre o elevă de clasa a XII-a, care acum este internată în spital, a declarat corespondentului Mediafax Grigore Bocani, inspector general al Inspectoratului Școlar Suceava

Eleva a fost confirmată cu infecţia cu noul coronavirus în cursul zilei de luni. Fata fusese la pregătire săptămâna trecută.

"Fata ar fi luat din familie, a fost la şcoală la pregătire inclusiv vineri, a fost confirmată pozitiv ieri (luni - n.red.). Noi am luat toate măsurile pentru suspendarea cursurilor la liceul respectiv", a declarat Bocani.

Fata este internată la Spitalul Judeţean Suceava.

Sindicat: Primim foarte multe mesaje de la elevi şi profesori că nu se respectă niciun fel de reguli de distanţare fizică în școli

Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământul Preuniversitar (USLIP) Iași susțin, după acest caz, că primesc foarte multe mesaje potrivit cărora nu se respectă niciun fel de reguli de distanţare fizică în școli.

"Aşa cum avertizăm de mai bine de o lună de zile, ambiţia Ministerului Educaţiei şi Cercetării şi Ministerului Sănătăţii de a aduce elevii la şcoală pentru pregătirea examenelor de Bacalaureat şi Evaluare Naţională, începe să producă consecinţe! Avem deja primul caz confirmat al unui elev de clasa a VIII-a care a fost prezent la şcoală pentru două zile şi inevitabil, a intrat în contact cu profesorii şi cel puţin 10 colegi. Conducerea USLIP Iaşi mai monitorizează două situaţii din două unităţi şcolare unde avem în derulare teste medicale”, arată USLIP Iaşi, într-un comunicat de presă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5899 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 9 iunie 2020, 11:42)

    noi2013 [utilizator]

    vesnica poveste cu toata familia care are Covid, dar niciunul simptome, bunica a iesit pozitiva la spital....

    Incepe campania de inchidere a scolilor pe modelul "francez" al lui Iohannis
    • +5 (15 voturi)    
      sindicalistii sunt de mare belea (Marţi, 9 iunie 2020, 12:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Vor sa nu vina deloc la scoala - lor le convine dar amaratilor alora de copii care raman in urma cu materiile ce sa faca??? Nu toti au internet, calculator
      • +3 (9 voturi)    
        Și timpul trece leafa merge. (Marţi, 9 iunie 2020, 12:48)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ceva nu-i în regulă cu școlile și profesorii.Nu-=i în regulă să stea acasă și să primească 100% salariu plus sporuri.Dacă ar fi primit 75% salariu,profesorii erau preocupați să găsească soluții ca să poată reîncepe cursurile.
        • +2 (2 voturi)    
          cum? (Marţi, 9 iunie 2020, 14:21)

          Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          In clasa copilului meu sunt 35 de elevi in clasa (este o scoala normala de cartier). Practic in clasa sunt banci de la catedra pana la spatele clasei.

          Ai vreo solutie?
          • -2 (4 voturi)    
            Da (Marţi, 9 iunie 2020, 18:32)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

            Reducerea duratei orelor la 45 min, predarea numai a materiilor legate de romana, mate, fizica, chimie, geografie, biologie/istorie si desen/muzica - si formarea a doua clase: una cu 18 de copii si respectiv17 de copii

            2 zile la rand vine prima grupa.
            Pauza de o zi pentru curatenie.
            2 zile la rand vine cea de a doua grupa.

            Program ora 45 min _ 5 min pauza
            Luni
            romana
            Mate
            Biologie
            istorie
            Muzica

            Marti
            Romana
            Mate
            Fizica
            Geografie
            Desen

            In fiecare zi cca. 4 ore la scoala si de doua ori pe saptamana la scoala chiar nu este asa o durere de cap pentru cei care predau si nici pentru elevii care sarmanii...
    • -4 (18 voturi)    
      E clar (Marţi, 9 iunie 2020, 12:12)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Nu se mai deschid gradinitele din 15 iunie. Ne urcam pe pereti cu copiii in casa si ne imbolnavim cu capu mai degraba decat de covid :(. Si ii traumatizam si pe ei iremediabil, dupa atata lipsa de socializare. Saracii copii.
      • -6 (8 voturi)    
        Ce lipsa de socializare? (Marţi, 9 iunie 2020, 13:28)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Doamne fereste, sa nu-mi spui ca au picat serverele de Whatsapp, FB, Snapchat, Instagram si Twitter !!! Aia de trauma pentru copii...
        • +3 (5 voturi)    
          Tu ai inteles ceva din ce am scris? (Marţi, 9 iunie 2020, 15:16)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Un copil de gradinita nu sta pe watsap, fb, snapchat sau instagram!
  • 0 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 11:52)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      daca la scoala s-au respectat distantierea si (Marţi, 9 iunie 2020, 12:01)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      purtatul mastilor atunci nu este nici un pericol - dar este bine ca s-a facut curatenie si toti sunt testati acum.
      • -2 (6 voturi)    
        Caz descoperit intamplator (Marţi, 9 iunie 2020, 12:54)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Nu toate scolile fac teste, de fapt majoritatea nu fac teste. Asta este motivul pentru care mare parte din copiii din Bucuresti au preferat sa nu mearga la scoala in aceasta perioada. N-are rost sa ratezi examenul, pe care ministerul insista sa-l dea. Ce se intampla in ziua examenului, Dumnezeu cu mila, nu cred ca-si inchipuie cineva ca acei copii infectati, chiar daca stiu ca-s infectati nu vor veni la examen. va urma probabil un val de imbolnaviri, urmat de un val de decese, si asta e.
        • +2 (2 voturi)    
          hai bre ma lasi... (Marţi, 9 iunie 2020, 18:37)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Poveste adevarat de pe vremea bac-ului din vremea mea - adicela ceasca...

          O amica dupa ce am serbat terminarea liceului am mers la o cofetaria si singura persoana care nu a luat o ceva a fost o colega cu tatal medic care a zis ca daca mananca ceva care o sa ii faca rau la examenul de intrare la facultate... Ne-am uitat toti ca prostii unii la altii si am lasat-o pe dansa intre ale ei...

          Examen de admitere - io si o colega cele mai mari note din clasa la acelasi examen, pe aceleasi subiecte. Amica in urma... Deci la ce este necesara aceasta fereala exagerata???

          Daca mergi pana la scoala si in scoala porti masca te scoti si nu te imbolnavesti. Ai timp de respirat in pauza cand ai ocazia sa vorbesti de la distanta cu colegii...

          Bre ma lasi deci???
    • +4 (16 voturi)    
      bunica a luat din spital! (Marţi, 9 iunie 2020, 12:04)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui

      asat nu te sperie?
    • -4 (6 voturi)    
      Tu știi ce vrei să spui? (Marţi, 9 iunie 2020, 12:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu sa infectat de la școală și nici nu a transmis,dar vedem în câteva zile.De ce nu ai așteptat câteva zile să-ți dai cu presupusul?
      • -1 (3 voturi)    
        vedem sau nu vedem (Marţi, 9 iunie 2020, 14:51)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        dacă-i asimptomatic și n-a îmbolnăvit pe nime, nu mai vedem nimic, nici o știre...dacă mai apare și numa un caz vom vedea iară titlu bombă...fuugiiți, ne omoară asimptomele, văleu...cam asta-i cu văzutu, ne informăm din surse oficiale, neapărat secrete...grupușoare secrete, apevisto-securiste...să ai încredere în autorități secrete
    • 0 (8 voturi)    
      Ce importanta are? (Marţi, 9 iunie 2020, 12:52)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu s-a imbolnavit el de la scoala, dar a dat la altii. Altii care au parinti, bunici, alti copii cu imunitate scazuta poate, nu toata lumea are o sanatate de fier, Intre timp, ce se intampla cu acei elevi, mai dau examene? Ce se intampla si cu el, nu intotdeauna devii negativc dupa 2 saptamani, ca sa poate intra in a doua sesiune. Legea spune in acest moment ca trebuie sa fii internat in spital chiar daca esti asimptomatic.
      • +1 (3 voturi)    
        jhai bre ma lasi... (Marţi, 9 iunie 2020, 18:40)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Daca a purtat masca si daca si ceilalti au purtat masca atunci nu se ve intampa nimic.

        Asteot cu mare interes desfasurarea cazurilor mai departe ca sa putem comenta cum respecta romanii regulile dar mai ales CU SISTEM SANITAR devine FOCAR DE INFECTII si da la toata lumea care in loc sa se faca bine se imbolnaveste.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 19:14)

        [anonim] i-a raspuns lui abisala

  • +2 (6 voturi)    
    Universitatea din Bucuresti (Marţi, 9 iunie 2020, 13:26)

    Irina25 [utilizator]

    Si la Universitatea din Bucuresti doctoranzii sunt chemati, dar cei care-i cheama nu stau in aceeasi incapare cu ei, bineinteles, ci izolati in birouri. Altii sunt expusi...
    • 0 (2 voturi)