VIDEO Un nou tip de turism în Suedia. Româncă stabilită la Londra: "Așa face un spirit liber!"

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2020, 16:47 Actualitate | Coronavirus


romanca plecată din UK in Suedia ca să scape de carantină
Foto: Captura
Suedia, țară care în perioada pandemiei de COVID-19 a ținut deschise pub-urile, restaurantele, magazinele sau saloanele de cosmetică, a atras mulți europeni, între care și britanici, care au mers acolo ca să scape de carantină - "un soi de turism monden". Între ei s-a numărat și o româncă stabilită la Londra, care a plecat la Stockholm încă din martie ca să scape de carantină. Ea a povestit pentru BBC că s-a bucurat că a putut merge la cosmetică, la restaurant sau să viziteze insulele: "Așa face un spirit liber!".

Regimul relaxat din Suedia a atras un număr tot mai mare de turiști europeni, între care britanici, care au încălcat recomandările oficiale din țările lor, ca să practice un așa-zis turism neesențial - de exemplu, în căutarea unei tunsori sau a unei beri bune și ieftine.




BBC a vorbit cu românca Oana Marcu, de 34 de ani, stabilită la Londra și care este la Stockholm încă din martie, cu actorul britanic Lewis Sycamore, în vârstă de 25 de ani, care tocmai a sosit pentru a-și vizita iubita suedeză sau cu Peter Clark, de 32 de ani, un frizer britanic din capitala suedeză care nu îi vede cu ochi buni pe turiștii ce fug de regulile mai stricte din propriile țări.

"Așa face un un spirit liber"

"Salut! Numele meu este Oana Marcu. Sunt din Londra. Am venit la Stockholm din 18 martie. Sunt foarte norocoasă și fericită pentru că am ales Suedia drept destinație, ca să scap de carantină. Așa face un un spirit liber", a afirmat românca, pentru BBC.

Ea a spus că s-a bucurat de cultura suedeză, s-a bucurat să exploreze orașul Stockholm. "Fie că a fost vorba de tratamente de înfrumusețare, fie de restaurante sau de vizitarea celorlalte insule, având în vedere că aici au 24.000 de insule”, a adăugat românca.

Peter Clark, britanic stabilit în Suedia de 5 ani, este frizer și povestește cum în perioada pandemiei a crescut numărul britanicilor venți în Suedia în căutarea unei frizerii.

"Numele meu este Peter. Sunt din Marea Britanie. Trăiesc aici, în Stockholm, de cinci ani. Recent, am observat cum a crescut numărul turiștilor britanici sosiți aici în căutarea unei frizerii, ca un fel de mini-vacanță din Marea Britanie în Suedia, pentru un tuns. Desigur, trebui să îi tratăm pe clienți cu un anumit respect și prietenie, să îi facem să se simtă bineveniți, dar în sinea ta știi că ei ocolesc legi și reguli, venind aici pentru o tunsoare. Te simți destul de ciudat să vezi că unii oameni călătoresc profitând de libertatea relativă pe care o avem noi în Suedia, în timp ce eu nu pot călători în Marea Britanie, pentru a-mi vedea prietenii și familia", a spus frizerul britanic stabilit în Suedia.

"Un soi de turism monden"

Johan Markstrom, client al frizerului, vorbește despre "un soi de turism monden, un moft pe care îl poți face în criza coronavirus".

"Nici măcar nu știu cum ajung acești oameni aici. Dar pot înțelege că atunci când trăiești într-o societate mult mai restrictivă decât cea din Suedia, oamenii o iau razna. Ești ca și prins în capcană, nu poți ieși la restaurant, nu poți merge la frizer. Așadar, într-un fel, înțeleg de ce ar călători unii", afirmă el.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10969 vizualizari

  • +7 (47 voturi)    
    Ma bucur enorm pentru Oana Marcu (Luni, 8 iunie 2020, 16:56)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Si mai ales ca a putut astfel sa isi desfasoare toate activitatile necesare traiului de zi cu zi. Nici eu nu imi pot imagina viata fara sa ma duc la un salon de infrumusetare. Dupa epilat simt cum dintr-o data am o vioiciune interioara, simt libertatea (in special de miscare).
    • +8 (22 voturi)    
      Stimate spirit liber (Luni, 8 iunie 2020, 20:58)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      Vedeti ca s-a inventat Gillette pentru femei. De asemenea, exista ceara pentru epilat...
      Asadar, ca sa va epilati, puteti s-o faceti super ok si acasa, nu e neurochirurgie! :))) In plus e si mult mai ieftin.... :)
      Asadar, puteti sa va pastrati voiciunea interioara, precum si libertatea (in special cea de miscare) si daca stati acasa! :))))
      • +1 (13 voturi)    
        Dar eu (Luni, 8 iunie 2020, 23:13)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Sunt barbat!
  • +18 (20 voturi)    
    daaa , (Luni, 8 iunie 2020, 17:17)

    eugen111 [utilizator]

    bere buna si mai ales ieftina in suedia , extrem extrem de ieftina
  • +8 (18 voturi)    
    fantastik articolul!!! (Luni, 8 iunie 2020, 17:34)

    Lara Antipova [anonim]

    mirobolant!
    • +10 (16 voturi)    
      e fabulos (Luni, 8 iunie 2020, 20:59)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Lara Antipova

      Eu am facut pe mine, atat de tare m-am emotionat! :)))))))
  • -5 (33 voturi)    
    Să rămână acolo (Luni, 8 iunie 2020, 17:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar să nu se mire dacă este desfigurată de vreun imigrant căreia îi respinge avansurile și apoi ea însăși să fie cea acuzată de rasism pentru că nu a dorit să aibă de-a face cu el.
    • -9 (27 voturi)    
      imigranții? (Luni, 8 iunie 2020, 18:03)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      credeam că va fi desfigurată de covid...Suedia, unde sînt milioane de morți de covid, cum ați uitat de covid?...poate vine Oana în România și infectează milioane de români, cum își permite să circule în pandemie, rușine...domnu Vela, amendeaz-o, s-a pozat fără mască, va infecta milioane de internauți...conform unui studiu făcut de marțieni, covidu se transmite prin ecranu lu laptopu...cu aerosolii ăia ca nește proiectile
      • +5 (13 voturi)    
        Uita-te si tu (Luni, 8 iunie 2020, 18:39)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Ai cel putin doua dovezi clare ale faptului ca o boala precum COVID19 are cateva tratamente pe care se poate merge in timp ce prostia nu. Ambele sunt insa contagioase, depinzand de mediul in care traiesti si modul in care te protejezi.
      • +2 (6 voturi)    
        Conform unui studiu recent (Marţi, 9 iunie 2020, 13:28)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Ăla, microbul ce se transmite prin ecranul laptopului se cheamă prostie.
    • +4 (8 voturi)    
      Vorbesti (Luni, 8 iunie 2020, 18:37)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Din proprie experienta?
  • +18 (34 voturi)    
    Oana din Londra (Luni, 8 iunie 2020, 18:11)

    sitizan [utilizator]

    "Numele meu este Oana Marcu. Sunt din Londra"..Hahahaaa..din Londra, my ass..Mai precis "din Pocreaca, pripasita pe la Londra, ca tot romanu liber"..
    Ce mai demonstratie de "spirit liber"..sa te sustragi unor reguli care, de bine de rau, te feresc pe tine si pe ceilalti de un rau mult mai mare decat a nu-ti mai vedea coafeza o luna-doua...
    • +11 (19 voturi)    
      Nu ai inteles (Luni, 8 iunie 2020, 18:43)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      Femeia a aplicat atat litera cat si mai ales spiritul cuvintelor filosofului Petre Daea, intiparite ca in piatra in circumvolutiunile netede ale cerebelului (cunoscut ca si "creierul mic"): "Romani, va ordon, bateti campii!"

      PS: Era vorba de cerebelul cormoranului, nu al doamnei.
  • +24 (30 voturi)    
    Nu pot totusi sa nu fiu un pic filosofic (Luni, 8 iunie 2020, 18:34)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Va dati seama daca un Petre Tutea ar fi facut ani grei de temnita pentru ca i s-a interzis libertatea de a merge la salonul de infrumusetare?

    Sau poate un Corneliu Coposu, indurand la Sighet cu stoicism (asa cum de altfel a si facut-o), in frig, in asteptarea zilei in care sa fie epilat?

    Sau un Antonescu, incarcerat la Jilava, marturisindu-i mamei sale: "Daca mor, este pentru ca am sprancenele ca mararul. De-ar fi sa reincep, as face la fel, tot cu ceara."

    Si astfel iti dai seama ce face privatiunea de libertate din om. Sa nu poti vizita insule este ca si cum te-ar duce direct la Canal.
  • +7 (13 voturi)    
    Se intelege (Luni, 8 iunie 2020, 19:50)

    ipolitic [utilizator]

    ca poza asta cu coafura englezeasca a fost facuta inainte de a zbura in patria libertatii capilare. Asa o inteleg, eu as fi mers pe jos pana-n Hawai pentru niste bucle. Si un tratament cu lava, e ceva nou si revolutionar,
    mai ales pentru cei cu fire vulcanica.
  • +7 (19 voturi)    
    parca vad stire peste o vreme.... (Luni, 8 iunie 2020, 20:55)

    Crup [utilizator]

    Oana Marcu, spiritul liber care a ales sa exploreze orasul Stockolm, sa experimenteze coafurile si saloanele de cosmetica din capitala Suediei, se afla in stare grava din cauza unei forme grave de COVID-19 de care s-a infectat.
    Medicii nu isi explica de ce o persoana tanara ca ea are o forma atat de grava din "banala gripa". De asemenea, surse medicale afirma ca si ficatul si creierul spiritului liber au fost afectate de covid.
    Pe retelele de socializare, oamenii vigilenti si bine informati dezbat daca in cazul spiritului liber Oana Marcu este vorba despre o conspiratie a lui George Soros sau a lui Bill Gates. Parerile - bine si just argumentate - sunt impartite.
    Acuma pe bune, ii facem reclama unei inconstiente care mai bine moare decat sa renunte la salonul de cosmetica! :)))) Mare, mare spirit liber, ce sa povestec? :)))
    • +3 (9 voturi)    
      Si daca nu vezi? (Marţi, 9 iunie 2020, 12:00)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      De vorbit de frici si panici ne-am saturat, ma bucur sa mai vad si un "spirit liber", asa cum sutn si eu. Gata, ne-ati vrajit destul cu guvidul...prefer sa mor decat sa vad panicatii de genul tau controlandu-mi viata.
      • -1 (5 voturi)    
        Conduci de asemenea (Marţi, 9 iunie 2020, 14:57)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Sub influenta bauturilor alcoolice?
    • 0 (2 voturi)    
      Bati campii (Marţi, 9 iunie 2020, 16:02)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Bati campii prietene. Sunt extrem extrem de rare cazurile grave la oameni tineri si sanatosi, defapt mult mai rare decat la gripa. In schimb oamenii bolnavi cronici si/sau in varsta sunt afectati.
  • +2 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 8 iunie 2020, 21:43)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ce postare gaunoasa ... cata libertate risipita ... vai de zilele subiectei ...
  • +2 (18 voturi)    
    „Spirit liber” înseamnă să te pui primul pe tine (Luni, 8 iunie 2020, 22:07)

    hic sunt leones [utilizator]

    Fiecare dintre noi este liber să se mute acolo unde îi convin regulile; aceste persoane s-au mutat în Suedia, tocmai pentru că regulile suedeze în timpul unei epidemii rezonează cu filosofia lor de viață (și pentru că au avut bani să o facă).
    Legile GB au permis deplasările? Au permis.
    Legile suedeze au permis ca persoane din alte țări să intre în țară? Au permis.
    Și atunci ce problemă au cei cu mentalitate de sclav cu faptul că o persoană a ales să se mute - temporar - dintr-o țară în alta, respectând legile ambelor țări?
    • +6 (16 voturi)    
      Nimeni nu spune (Luni, 8 iunie 2020, 23:11)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Ca pe timp de pandemie sa te muti acolo unde iti pofteste pipota. Si e bine ca o faci. Fireste, este o decizie personala. Dar ca sa te lauzi ca o faci pentru ca sa poti vizita insule si sa mergi la coafor, este ridicol. Este ca si cum te lauzi ca ai trecut pe sub tirul inamic si prin campuri de mine ca sa tragi o betie, si sa mai pui acest lucru pe seama libertatii tale sfinte.

      Da, era de lauda daca se ducea sa isi vada o ruda aflata in suferinta, sau sa isi salveze copilul sau sa ajute pe cineva. Dar doamna a ales totusi coaforul.

      Iar tu nu faci decat sa confirmi ca noi, cei care nu mergem la coafor suntem niste sclavi. In timp ce tu si cu ea meritati o statuie. Fireste, cu coc!
      • 0 (14 voturi)    
        Pai... aaahhh... poate ca da (Marţi, 9 iunie 2020, 3:11)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Nu stiu daca ati remarcat, coplesit de indignare cum sunteti, dar femeia asta nu s-a bagat singura in seama. A fost intrebata si a raspuns ce-a crezut ea de cuviinta.
        Presupun ca niste oameni adevarati, caractere puternice - ca dvs. de pilda - daca erati intervievat de BBC, ii bagati in bip-bip-bip de jurnalisti idioti.
        Hic sunt leones are PERFECTA dreptate - femeia asta nu pare sa fi incalcat nicio lege si n-ar trebui sa fie nimeni in masura sa decida in numele ei care sunt motivele acceptabile si care nu pentru a calatori intr-o alta tara. Calatoreste ca asa vrea ea - probleme, Gogule?!?
        Sunt uluit cat de multi par sa duca dorul vremurilor cand trebuia sa te chinui ani de zile ca sa "prinzi" o excursie in Bulgaria sau in Ungaria - RDG era un vis aproape de neatins.

        @Crup. In locul dvs, nu mi-as pierde vremea sa caut o astfel de stire. Pana una-alta, UK, cu toata carantina, sta mai prost decat Suedia la capitolul Covid. Asa ca fata asta, daca i-ar pasa - bravo ei ca nu-i pasa - ar putea argumenta ca a fugit in Suedia ca sa scape de amenintarea Covid, mult mai mare in Londra decat pe unde o haladui ea in Suedia.

        Mai terminati naibii o data cu pretentia de a dicta tuturor cum trebuie sa traiasca, ce au voie sa faca si ce nu. S-a umplut lumea de inchizitori virtuali.
        • -2 (8 voturi)    
          Ati inteles gresit (Marţi, 9 iunie 2020, 9:19)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Faptul ca ma refer la libertatea de circulatie sau de expresie. Eu ma refeream la modul in care o revista alege articolele pe care sa le publice si la cat de interesante sunt ele, coroborat cu inteligenta celor pe care alege sa ii intervieveze, cu prioritatile si problemele pe care le au...
      • 0 (10 voturi)    
        Fix aceasta înseamnă „libertate” (Marţi, 9 iunie 2020, 9:23)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        să alegi pentru TINE, pentru sufletul TĂU, pentru plăcerile TALE și să își ASUMI - inclusiv public - alegerile făcute.
        Da, pentru o parte din oameni mersul la coafor valorează mai mult decât vizitarea rudelor aflate în suferință, pentru că un păr care stă nașpa le afectează umanitatea LOR pe când starea de sănătate a unei rude este determinată de factori externi, controlați și controlabili de către ALȚII. Sigur că, la nivel de morală, unele fapte sunt bune pe când altele sunt mai puțin bune, însă morala reprezintă un criteriu de evaluare personal pe când legea - despre care am admis că a fost respectată - reprezintă criteriul obiectiv după care societatea trebuie să cântărească faptele altora.

        Eu nu fac judecăți aici, sunt doar un spirit la fel de liber care încearcă să explice și altor oameni ce înseamnă libertatea.
        • -3 (5 voturi)    
          Mai liberule (Marţi, 9 iunie 2020, 13:24)

          doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Libertate inseamna sa NU faci tot ceea ce poti! Daca faci tot ce vrei inseamna ca esti rob (sclav) intelegi oare? nu cred.
          • +1 (3 voturi)    
            „A nu face” = „a te abține de la a face” (Marţi, 9 iunie 2020, 14:10)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

            adică tot a face.
            Libertatea reprezintă capacitatea de a alege să faci ceea ce poți face sau a alege să te abții de la a face ceea ce poți face; înseamnă să nu fii constrâns în alegerile tale decât de propria conștiință.

            „Daca faci tot ce vrei inseamna ca esti rob (sclav)”
            Aceasta îmi pare cea mai mare prostie pe care am citit-o luna aceasta (și am avut ocazia să citesc multe prostii), pentru că „voința” este o funcție psihică aflată sub controlul meu, deci eu sunt cel care alege ce să voiesc și ce să nu voiesc (or dacă aceasta înseamnă pentru tine să fii sclav, să știi că în cadrul acestei discuții eu sunt cel mai mare sclav din lume).
        • -2 (6 voturi)    
          Confunzi undeva (Marţi, 9 iunie 2020, 13:39)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          In adancul sufletului tau mic libertatea cu egoismul si egocentrismul. Cu TOTII depindem de altii si cu TOTII suntem responsabili si pentru altii. Libertatea vine intotdeauna la pachet cu responsabilitatea. Problema e ca atunci cand nu intelegi conceptele nici nu le poti aplica. De fapt le aplici si se numeste "muschii tai".
          • +1 (5 voturi)    
            Eu sunt convins că ești bine intenționat (Marţi, 9 iunie 2020, 14:35)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

            și chiar crezi în bazaconiile pe care le sprijini.
            Dacă ai impresia măcar pentru o secundă că viața ta depinde de faptele altora și că tu ești responsabil cumva pentru alegerile altor persoane, nu ai înțeles ce înseamnă libertatea.
              #showComment#showComment
        • -1 (5 voturi)    
          vai, dar te rog sa ne explici (Marţi, 9 iunie 2020, 15:20)

          maferescdeciuma [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          mai bine ce inseamna libertatea, dar poate specifici ca explicatiile sunt doar din punctul de vedere si sunt facute ca sa-ti convina.

          “Libertatea ta se termină acolo unde începe libertatea celuilalt!” - John Stuart Mill, părintele filozofiei utilitariste. Poate te lasa egoul sa intelegi ca nu esti singur pe lume si nu poti folosi libertatea ca un pretext pentru a te pune pe tine insuti mai sus decat binele comun. Daca libertatea unuia de a se plimba dupa cum ii arde lui, zadarniceste eforturile altora de a rezolva o problema, atunci ma ca *** pe libertatea lui de miscare. E multa ipocrizie la mijloc, ca acest spirit liber, caruia ii arde buza de o coafura, ghici la cine se va ruga sa o scape cu viata? Fix la acei oameni care au fost in linia 1, care si-au neglijat familia, care s-au izolat de cei dragi, care au facut sacrificii mai mari decat a sta cu parul necoafat.

          Asa ca, te rog, sa ne mai spui, tu spirit liber, ce importanta e libertatea de a te gandi numai la tine intr-o situatie exceptionala.
          • +1 (5 voturi)    
            corect! (Marţi, 9 iunie 2020, 15:36)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

            "Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt"! Asa ca "celalalt" s-ar putea sa vrea sa-si mareasca limitele "libertatii lui" facand-o pe a mea cat mai mica!
            Asa ca, preventiv, mai bine imi largesc eu limitele "libertatii mele" iar el sa se descurce cu a lui! :P
            Sloganul acesta IDIOT, care e folosit din ce in ce mai mult in ultima vreme, de diversi spalatori (sau spalati) pe creier, e IDEAL pentru instituirea unei dictaturi! >:
              #showComment
          • 0 (2 voturi)    
            Citește tot ce am scris și vei afla multe (Marţi, 9 iunie 2020, 18:51)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

            Tot ceea ce susțin eu este că pe primul loc se află persoana, colectivitățile îi urmează și abia pe ultimul loc se află și statul.
            Cu ce a încălcat doamna în cauză libertățile altora și cum te-a împiedicat plimbarea dumneaei să-ți rezolvi problemele?
              #showComment
    • 0 (8 voturi)    
      Apropos (Luni, 8 iunie 2020, 23:16)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Maine in numele libertatii mele voi planta niste morcovi acolo unde aleg EU in gradina. Evident, astept echipa Hotnews sa imi ia un interviu pe larg. Voi descrie in timp real cum imi petrec ziua observand morcovii crescand sub ochii mei...
      • +3 (7 voturi)    
        Echipa HN n-o sa vina... (Marţi, 9 iunie 2020, 3:19)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Poate BBC-ul.
        Daca nici ei, spuneti-mi mie unde-i gradina cu pricina, ca-mi plac morcovii proaspeti, crescuti in pamant. Platesc cinstit - cu cardul, ca doar n-o sa va expun riscului apocaliptic de-a atinge bani de metal, hartie, plastic sau din ce-s ei facuti.
        Poate asta va domoleste putin supararea si frustrarea ca inca mai exista oameni pe lumea asta care indraznesc sa traiasca altfel decat credeti dvs. de cuviinta.
        Altfel, recunosc ca va invidiez ca aveti din ce trai fara sa munciti, doar privind morcovii cum cresc. Cei mai multi dintre ceilalti nu au acest privilegiu - si descopera acest lucru in mod neplacut, pe masura ce restrictiile de tot felul se prelungesc pe termen nedeterminat.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu este tragic (Marţi, 9 iunie 2020, 9:16)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Cand comentariile unora ca Dvs care ridica probleme serioase si reale devin mai interesante decat articolul de baza? In jurnalism se numeste tinuta unei publicatii. Da, just, pe strada poti lua ce interviu doresti: de la un astrofizician sau de la un gunoier - ambii oameni utili ai societatii umane - insa de publicat alegi ce sa publici. Iar cand publici cartofi, ti se raspunde si cu morcovi.

          PS: gradina e in spatele casei. De card nu aveti nevoie pentru ca vi-i dau gratis.
          • -1 (3 voturi)    
            părerea dv (Marţi, 9 iunie 2020, 10:35)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

            mie îmi pare articol interesant, dovadă comentariile stîrnite...la multe articole îmi par mai interesante comentariile cititorilor decît articolele în sine...ici-șa pe HN pot să aflu părerile unor oameni pe care n-o să-i întîlnesc never...sper ca HN să nu închidă secțiunea de comentarii, atunci aș vedea numa aiurerile fikusziste fără să-mi pot da cu părerea...Digi 24 închise secțiunea de comentarii dămult, prea îl înjura lumea pe Dragnea
      • +4 (4 voturi)    
        Succes, sunteți liber să o faceți (Marţi, 9 iunie 2020, 9:25)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        atât timp cât activitatea dv nu încalcă regulile obiective și juste instituite de societate.
        Iar echipa Hotnews este și ea liberă să dedice pagini întregi morcovilor sau pur și simplu să-i ignore.
  • +6 (12 voturi)    
    Oana a incalcat legea in UK (Marţi, 9 iunie 2020, 2:09)

    RazC82 [utilizator]

    Legea zicea ca nu ai voie sa te deplasezi de la domiciliul propriu decat pentru strictul necesar. De aia de exemplu Dominic Cummings si-a luat injuraturi ca a plecat cu familia in vacanta si facea "teste sa isi verifice vederea" vizitand un castel. Si nu si-a luat doar injuraturi, politia a zis ca nu avea voie sa o faca si a incalcat regulile (intr-un mod minor ce-i drept).

    Dar deh, Oana e spirit liber si nu ii pasa de regulile tarii in care locuieste. Si nu, sa mergi la salon nu e strictul necesar. Oricine poate gasi portite, dar daca mergeti intr-o tara, respectati regulile de acolo!
    • 0 (4 voturi)    
      sau sa mergi la lucru (Marţi, 9 iunie 2020, 9:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      poate asta a facut, a mers la lucru in suedia.
    • +1 (3 voturi)    
      "strict necesar"! (Marţi, 9 iunie 2020, 15:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Pai poate fix ASTA insemna pentru ea "strictul necesar"!
      CINE naiba are dreptul sa stabileasca ce-i "strict necesar" pentru altii?! Visul paranoicilor!
      Io-s SATULA de vremurile alea in care Cineva stabilea ce-i "strict necesar" pentru romani!
  • 0 (8 voturi)    
    "spirit liber" (Marţi, 9 iunie 2020, 10:28)

    hamurabi [utilizator]

    Treaba ei ca a plecat, nu-i reprosez ! Dar chestia cu "spirit liber" ma face sa ma gandesc la miile de romani care au plecat in vest la furat, cersit si alte asemenea activitati "libere" !
  • +2 (4 voturi)    
    nu comentam preferintele 'mneaei... (Marţi, 9 iunie 2020, 13:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar asta cu "Oana din Londra" suna ca dreak.
  • 0 (4 voturi)    
    interesanta psihologia (Marţi, 9 iunie 2020, 15:05)

    maferescdeciuma [utilizator]

    matracucai. Ce o mana oare sa se laude cu faptul ca a gasit o portita sa fenteze regulile pandemiei si bunului simt? S-a aranjat si a fost remarcata si i s-a luat un interviu, s-au i s-a propus un interviu si a fugit sa se aranjeze?

    Nevoia de a avea parul aranjat in ciuda restrictiilor ( eu personal m-am ras pe cap in lipsa de alternative) se traduce in mandrie, orgoliu. Nevoia de a puncta la final ca ea e un spirit liber, la fel, e o dovada de mandrie si orgoliu. Cine mai e ca ea?

    In astfel de situatii, desi crestineste vorbind nu e in regula, nu-ti poti dori decat sa o vezi cu covidul in nas, dar nu pentru ca si-a aranjat parul, ci pentru ca s-a laudat cu asta.