Averile miliardarilor americani au crescut cu peste 560 de miliarde de dolari de la declanşarea pandemiei de coronavirus în SUA (raport)

de DP     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 7:03 Actualitate | Coronavirus


Jeff Bezos
Foto: Blue Origin
Averile combinate ale miliardarilor americani, între care se află fondatorul Amazon.com, Jeff Bezos, şi directorul general al Facebook, Mark Zuckerberg, au crescut cu peste 19%, respectiv cu peste 565 de miliarde de dolari, de la declanşarea pandemiei de COVID-19 în Statele Unite, potrivit unui raport publicat de Institute for Policy Studies (IPS), citat de Reuters, potrivit news.ro. Creşterea a avut loc pe parcursul a 11 săptămâni, începând din 18 mai, perioadă în care 42,6 milioane de americani au solicitat indemnizaţii pentru şomaj, arată raportul.

”Aceste statistici ne amintesc că suntem divizaţi mai mult ca oricând în ultimele decenii, din punct de vedere economic şi rasial”, a afirmat Chuck Collins, co-autor al raportului.

În tipul celor 11 săptămâni, averea lui Bezos a crescut cu circa 36,2 miliarde de dolari, în timp ce averea lui Zuckerberck s-a mărit cu aproximativ 30,1 miliarde de dolari.

Şi averea netă a miliardarului Elon Musk, fondatorul producătorului de automobile electrice Tesla, a crescut cu 14,1 miliarde de dolari.

Numai în ultima săptămână averile miliardarilor americani s-au mărit cu 79 de miliarde de dolari, mai arată raportul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3971 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Iar incep stirile "ca sa fie" ? (Vineri, 5 iunie 2020, 7:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Iar cu putin "noroc" saptamana viitoare averile celor numiti pot scadea cu cateva zeci de miliarde ! :))))

    PS. Nu ar fi prima data !
  • +4 (6 voturi)    
    Dar ale chinezilor? (Vineri, 5 iunie 2020, 7:50)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Averile multimiliardarilor chinezi, cum au evoluta in perioada pandemiei?
    Dar avutia membrilor de frunte pedesere, cu cat a crescut??
  • +3 (7 voturi)    
    Nu alegeti arbitrar date (cherrypicking) (Vineri, 5 iunie 2020, 8:39)

    gc007 [utilizator]

    11 saptamani in urma este exact momentul crashului la bursa de la jumatatea lui martie.
    Daca alegeati ca reper luna ianuarie sau februarie cresterea averilor era aproape de zero sau chiar negativa si nu aveati ce sa raportati ca stire senzationala.
    • +1 (3 voturi)    
      stai sa vezi (Vineri, 5 iunie 2020, 9:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gc007

      "Creşterea a avut loc pe parcursul a 11 săptămâni, începând din 18 mai,"
      Deci aflam ca din 18 mai pana pe 5 iunie sunt 11 saptamani.
      Mi mi se pare tradus cu Google Translate.
  • 0 (4 voturi)    
    Ciocoii vechi și noi... "Noi", nu voi (Vineri, 5 iunie 2020, 9:07)

    auotR [utilizator]

    Mă scuzați că vă inoportunez domnule "DP", dar cum explicați dumneavoastră în calitate de "analist financiar", "economist" sau "finanțist", în fine jurnalist "specializat", de ce Wall-street a scăzut cu 15% ÎN ULTIMELE TREI LUNI, în timp ce dumneavoastră și "faimosului" institut îi dă cu plus în contul "ciocoilor" americani? Să nu-mi spuneți că "dom'le, da' nu intră toți ciocoii la averi combinate... sunt ciocoi și ciocoi... adică și la ei unii sunt mai ciocoi decât alții". Loooll...
  • +2 (4 voturi)    
    domnule D.P, (Vineri, 5 iunie 2020, 9:43)

    victor L [utilizator]

    "Creşterea a avut loc pe parcursul a 11 săptămâni, începând din 18 mai, perioadă în care 42,6 milioane de americani au solicitat indemnizaţii pentru şomaj, arată raportul.
    Incepind "din 18 mai" pina acum nu pot fi 11 saptamini.
    Iar daca raportul zice "perioadă în care 42,6 milioane de americani au solicitat indemnizaţii pentru şomaj" sa-l credem? ca din 18 mai au trecut 11 saptamini sau ca atitia sint someri?
  • +1 (1 vot)    
    Articol ca sa fie - Radio Erevan (Vineri, 5 iunie 2020, 9:54)

    Aburica [utilizator]

    Averile celor 3 au crescut cu 80.3 mld. Și stim de ce la fiecare in parte. Deci concluzia este ca averile celorlalți au scăzut cu 1.3 mld. Radio Erevan.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce sa fie, ce sa fie (Vineri, 5 iunie 2020, 10:29)

    Setalcott [utilizator]

    NASDAQ e deja la loc la maximul istoric atins in februarie. Tot pe atunci era la maxim si cota lui Trump. Inca o poveste "de succes" a democratilor, cea cu prabusirea economiei, se naruie, ca Russiagate.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce sa fie...e analfabetism functional (Vineri, 5 iunie 2020, 11:36)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Articolul nu este despre Trump sau democrati.
      • 0 (2 voturi)    
        Ba bine ca nu (Vineri, 5 iunie 2020, 13:52)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Da' Bezos si Zuckerberg ce sunt, daca nu democrati?
        Cum au castigat banii aia, cu ziua la coasa?
  • +2 (2 voturi)    
    Asta înseamnă ca alții au pierdut banii ăia (Vineri, 5 iunie 2020, 11:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu sunt deloc de stânga dar modul in care cei bogați acumulează și mai multă avere nu e un model sustenabil.
    • 0 (0 voturi)    
      In Realitate , (Vineri, 5 iunie 2020, 16:20)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      asta inseamna doar ca miliardarii " au casigat " banii respectivi dupa ce initial au pierdut ceva mai multi bani .
      Dar onorabilul autor CC a uitat sa aminteasca despre pierderea initiala , inceputa la mijlocul lui aprilie - a durat cam o saptamana ca Dow Jones sa ajunga de la 29.500 puncte la 18.000 de puncte , o pierdere de aproximativ 35 % .
      " Castigurile " de care vorbeste onorabilul autor CC se datoreaza faptului ca indicii bursei americane au recuperat semnificativ - DJIA este acum pe la 26.500 puncte , cam la 10 % de maximul istoric , atins in ultimul an .
      Pe vremuri , asta se numea " dezinformare prin omisiune " .
      Sau poate ca onorabilul autor CC nu intelege chestiuni elementare - ceea ce nu-l impiedica sa scrie rapoarte evident tendentioase …