Coronavirus: Coreea de Sud reintroduce măsuri stricte de distanțare socială după o nouă creștere a numărului zilnic de cazuri

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 12:13 Actualitate | Coronavirus


coronavirus Coreea de Sud
Foto: Captura Twitter
Oficialii din Coreea de Sud au reintrodus măsuri stricte de distanțare socială în zona metropolitană Seul, după ce joi țara a raportat 79 de noi cazuri de coronavirus, cel mai mare bilanț din ultimele două săptămâni, relatează Reuters și Guardian.

Cel puțin 82 de cazuri identificate săptămâna aceasta sunt legate de un birou de logistică operat de Coupang Corp, unul dintre cele mai mari firme de cumpărături online, în vestul Seulului, potrivit Centrului pentru Controlul Bolilor și Prevenție.

Aproximativ 4.100 de angajați, inclusiv 603 de curieri, de la un depozit se crede că nu au respectat distanțarea socială și măsurile de protecție.

Muzeele, parcurile și galeriile de artă vor fi din nou închise de vineri pentru două săptămâni, a anunțat ministrul Sănătății, Park Neung-h, în timp ce a cerut companiilor să reintroducă măsuri de reflexibilizare a modului de lucru.

”Am hotărât să întărim măsurile de carantină în zona metropolitană pentru două săptămâni de mâine până pe 14 iunie”, a spus acesta. Rezidenții Seulului au fost sfătuiți să evite adunările publice și zonele aglomerate, inclusiv restaurantele și barurile.

Noile cazuri, din a treia zi la rând de creștere a infecțiilor, au ajuns miercuri la 11.344 și 269 de decese.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6766 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    pentru doar 269 de cazuri (Joi, 28 mai 2020, 12:52)

    bobo2 [utilizator]

    fac atata caz, dar cati or muri zilnic in accidente rutiere? Va spun tot eu: 6040 in 2017 si tot in 2017 au murit de gripa 16514. Am ales doar gripa si accidentele rutiere pentru ca de astea putem muri oricare dintre noi ca si de covid, dar in total, in Coreea de sud mor anual cam 245000 de oameni
    • +7 (15 voturi)    
      Nu de-ai fac caz (Joi, 28 mai 2020, 15:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Fac caz pentru ca ei nu se gandesc doar la ziua de maine, ci si la cea de poimaine, si si la ce-o fi peste doua saptamani.

      Ce matale iti scapa e ca accidentele rutiere nu-s contagioase, la gripa majoritatea populatiei e imunizata in mod natural, si rata fatalitatii la gripa e de zece ori mai mica decat la COVID-19. Sa lasi gripa necontrolata, cata vreme nu-i vorba de-o mutatie recenta si foarte agresiva, n-o sa-ti inmulteasca mult numarul de morti, pentru ca din cauza imunizarii ample virusul oricum se raspandeste greu si omoara putini oameni. Sa nu faci nimic, nici in bine nici in rau, pentru accidentele rutiere, in cel mai rau caz le va pastra la acelasi nivel.

      Sa nu iei masuri de raspandire a COVID-19 inseamna o inmultire exponentiala a cazurilor nou confirmate zilnice, ca foarte lume e deja imunizata, ceea ce cuplat cu rata fatalitatii mult mai mare ca a gripei inseamna mult mai multi morti.

      Rationamentul astora care cred ca masurile de distantare sociala au avut rost doar pana a inceput sa dea epidemia inapoi si ca acuma putem sa renuntam la ele e cam ca rationamentul unuia care sare cu parasuta din avion de la 5000 de metri, si la 3000 de metri se gandeste ca gata, a franat destul, poa' sa dea drumu' la parasuta. Si daca doar la 100 de metri da drumu' la parasuta, tot afis se face. Ca sa nu-si rupa oasele si sa moara tre' sa stea prins de parasuta pana aterizeaza. Cam asa si cu masurile astea de distantare. Oricat de dureros ar fi, pana n-avem vaccin sau antiviral specific si eficient, fara ele ne rupem gatul.
      • +2 (2 voturi)    
        salut omule (Joi, 28 mai 2020, 18:59)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        am intrat sa ti spun ca exemplu cu parasuta este demential
    • +6 (16 voturi)    
      . (Joi, 28 mai 2020, 15:34)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui bobo2

      Ce propui, sa astepte pina mor 6000 si de covid si apoi sa introduca iar carantina?

      Masurile astea sunt gindite, cu un scop. Nu se aplica in semn de doliu.
  • +3 (19 voturi)    
    ca un corolar (Joi, 28 mai 2020, 12:54)

    costelo999 [utilizator]

    relaxarea dauneaza grav sanatatii.
    • -8 (18 voturi)    
      stai stresat toata viata (Joi, 28 mai 2020, 14:09)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui costelo999

      vezi unde ajungi
      • +6 (16 voturi)    
        Oricum mai departe ... (Joi, 28 mai 2020, 15:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Ioan

        ... decat daca mori.

        Si nici nu-i musai sa mori. Ajunge sa faci o infectie grava, care sa-ti afecteze permanent plamanii. Ceea ce, dupa cum arata studiile, chiar se intampla, cu COVID-19 - si daca esti tanar si sanatos si sportiv, daca ai ajuns pe respiratie mecanica sansele sa ramai cu portiuni osificate in plamani, cum se intampla la tuberculoza, sunt mari.
        • -9 (17 voturi)    
          paranoia? (Joi, 28 mai 2020, 15:51)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          unele studii arată că și paranoia poate
          să afecteze unu tînăr și sportiv...îi posibil să rămînă cu porțiuni osificate în creier...hai să mai facem trafic pe HN...poate, totuși, dau și ei d-o bere la terasă...în Sud Korea sau Belarus