Bulgaria pariază pe vaccinul împotriva tuberculozei în fața coronavirusului / OMS, precaută în acest sens

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 9:37 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul BCG
Foto: Wikimedia Commons
Bulgaria este nerăbdătoare să știe dacă vaccinul tradițional împotriva tuberculozei poate proteja în fața Covid-19: țara speră să vadă o nouă piață de desfacere pentru milioanele de doze de BCG produse anual, relatează AFP.

Mai multe studii sunt în curs în lume, în Astralia, Africa de Sud, Europa, Statele Unite, pentru a verifica ipoteza că acest vaccin centenar ar putea oferi protecție în fața noului coronavirus.

”Am știut de decenii că BCG are efecte benefice non-specifice”, a explicat în aprilie pentru AFP Camille Locht, directoarea de cercetare la Institutul Pasteur.

Bulgaria este interesată de această pistă din două motive: țara balcanică este un important producător al vaccinului antituberculoză și este, de asemenea, unul dintre statele care a menținut vaccinarea obligatorie când multe țări a abandonat ideea în favoarea unei prescripții țintite.

Din aprilie, premirul Boiko Borissov a rezervat o lungă vizită la compania Bul Bio, un laborator public care produce mai multe vaccinuri, inclusiv faimosul BCG, exportat în 140 de țări.

Bazându-se pe creșterea cererii la nivel internațional, acesta a anunțat finanțarea cu 10,4 milioane de leva (5,2 milioane de euro) pentru o nouă linie de producție care va permite companiei, cu baza la Sofia, să își dubleze producția de BCG, la 40 de milioane de doze.

”Din cauza profitabilității scăzute și a procesului complex de producție, există o presiune reală în aprovizionarea cu acest vaccin la nive global”, a asigurat Roumen Kofinov, directorul Bul Bio.

Laboratorul său este unul dintre cele 22 de fabrici de BCG din lume, potrivit unui studiu științific publicat în 2018 care listează doar trei producători în UE.

Bulgaria este de asemenea unul dintre cei patru furnizpri selectați de OMS - alături de India, Japonia și Danemarca - pentru a produce BCG pentru campaniile antituberculoză ale Națiunilor Unite în Africa și Asia.

Bul Bio deține 20% din această piață, potrivit lui Kofinov.

O reputație contruită pe o istorie lungă: dezvoltat de doi cercetători francezi, Albert Calmette și Camille Guérin, în 1921, BCG a dat naștere unor tupini secundare, inclusiv cea dată de Calmette profesorului bulgar Tochko Petrov în 1926, în scopul testării.

Producția bulgară de BCG a început cu adevărat în 1949 într-un laborator din Sofia, predecesorul actualului Bul Bio.

Obligatorie pentru nou-născuții bulgari din 1951, vaccinarea împotriva tuberculozei a făcut posibilă divizarea de 10 ori a numărului cazurilor în 30 de ani. Cu toate acestea, prevalența bolii este în continuare de două ori superioară mediei europene în această țară săracă a UE.

Din acest motiv, BCG rămâne obligatoriu pentru toți copiii în timp ce în multe țări din vest, precum în Franța din 2007, se limitează la persoanele expuse.

Țări precum Italia și Olanda nu au folosit niciodată vaccinarea generalizată împotriva tuberculozei.

OMS, precaută

”Suntem țara cu cele mai multe BCG-uri din lume”, cu patru infecții obligatorii înainte de vârsta adultă, spune directorul Institutului pentru boli contagioase din Sofia, Todor Kantardjiev.

”BCG generează o puternică stimulare imunitară”, a spus profesorul de imunologie Bogdan Petrunov.

Cu BCG, ”efectul infecțiilor bacteriene sau virale sunt reduse”, a spus dr. Valentina Guerguinova.

În așteptarea unui tratament specific sau a unui vaccin împotriva noului coronavirus, comunitatea științifică este prudentă cu privire la puterea protectoare a BCG împotriva Covid-19. OMS a spus pe 12 aprilie că niciun studiu nu a adus dovezi.

Dar Bulgaria ar vrea să creadă că vaccinul a protejat populația țării de șocul epidemic. Țara a introdus carantina la mijlocul lui martie, cu foarte puține cazuri detectate, țara a avut doar 2.460 de cazuri de Covid-19 și 133 de decese până în acest moment.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5785 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    /// (Joi, 28 mai 2020, 9:59)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce am fost si ce-am ajuns, Bulgaria este lider in producerea unor vaccinuri! alaturi de India, Japonia și Danemarca! Romania produce...produce ceva, politicieni idioti si alegatori si mai idioti
    • +1 (1 vot)    
      Institutul Cantacuzino (Vineri, 29 mai 2020, 7:41)

      Sebastian. [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      a fost pana la caderea lui Ceausescu o referinta in Europa de Est. Dupa ‘89, politicieni corupti in slujba rechinilor imobiliari au pus Institutul pe butuci (ca si IPRS Baneasa) ca sa puna mana pe terenurile valoroase. Romania (de fapt noi toti) am pierdut doua perle valoroase, pe care nu stiu daca vreodata le vom putea recupera!
  • +4 (8 voturi)    
    BCG (Joi, 28 mai 2020, 11:02)

    Mawrkuss [anonim]

    am auzit opinii (rezervate, e drept), ca o explicatie pentru impactul mai mic al Covid la noi ar fi tot pe seama vaccinarii facuta masiv in perioada comunista, cu acelasi vaccin.
  • -8 (14 voturi)    
    RIP BCG ! (Joi, 28 mai 2020, 12:04)

    Andra99 [utilizator]

    Acest vaccin este in uz de 99 de ani ! Eficienta lui in prevenirea tuberculozei este fix zero, de aceea multe tari au renuntat la el. Pe de alta parte, lobby-ul producatorilor face presiuni pentru mentinerea acestuia in programele nationale de vaccinare. Motivele comerciale/economice nu au ce cauta la stabilirea indicatiei unui vaccin! BCG nu numai ca nu previne imbolnavirea de tuberculoza, ci poate provoca reactii postvaccinale grave, chiar letale. De asemenea, valoarea epidemiologica a acestui vaccin este zero: un om care a trecut prin boala si s-a tratat cu succes poate contracta oricand boala din nou. Vaccinarea generala si obligatorie a intregii populatii nu se poate justifica sub nici o forma.
    • +2 (8 voturi)    
      /// (Joi, 28 mai 2020, 13:57)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

      Cate vaccinuri ai acum in tine facute gratis de stat?
      • -4 (4 voturi)    
        Ce conteaza (Joi, 28 mai 2020, 17:34)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        ca sunt gratis?? Probabil vreo 7-8. Ai idee ca acum bebelusii primesc 21-22 vaccinuri doar in primul an de viata?
    • +2 (8 voturi)    
      Ceve referinte? (Joi, 28 mai 2020, 14:49)

      Ervis_G [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

      Andra99, ceva referinte din literatura de specialitate aduceti? Sau hai sa vorbim ca sa ne aflam in treaba...
      • 0 (4 voturi)    
        Ai Google? (Joi, 28 mai 2020, 17:32)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Ervis_G

        Cauta de cat timp se face vaccinarea cu BCG in masa in Romania, si apoi uita-te ce probleme are Romania cu TBC-ul.
        As zice ca un vaccin folosit aproape 100 de ani ar trebui sa te scoata din topul tarilor cu TBC din Europa, mai ales cand tari care nu l-au folosit niciodata nu au aceste probleme.
        In USA nu s-a facut vaccinare in masa, desi sunt tara cu cea mai incarcara schema de vaccinare. Uite aici, de la CDC: https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/prevention/bcg.htm.
      • +3 (5 voturi)    
        Referinte de specialitate (Joi, 28 mai 2020, 18:58)

        Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui Ervis_G

        1. https://www.viata-medicala.ro/ars-medici/vaccinarea-bcg-intre-mit-si-realitate-5957 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10573656/ 3. sa ne intelegem: eu sunt pro-vaccinare si mi-am vaccinat copiii impotriva urmatoarelor boli: difterie, tetanos, rujeola, tuse convulsiva, poliomielita, oreion, rubeola, hepatita A si B, HiB, rotavirus. Nu am vaccinat cu BCG. Copiii au suportat vaccinarile foarte bine, cu mici exceptii, de ex. febra usoara dupa vaccinul combinat Infanrix hexa si febra in prima noapte dupa vaccinare cu ROR.
        • +2 (2 voturi)    
          Clar si la subiect (Joi, 28 mai 2020, 21:24)

          Ervis_G [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

          Multumesc. Poate data viitoare ar fi mai putin derutant daca se pun de la inceput referintele de specialitate. Sunt foarte multi care comenteaza doar de dragul de-a comenta.
          • +3 (3 voturi)    
            Eficienta dupa 100 ani de utilizare ??? (Joi, 28 mai 2020, 23:53)

            Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui Ervis_G

            ai dreptate! Un vaccin care se foloseste din 1921 ar fi trebuit sa duca la eradicarea sau stavilirea serioasa a bolii. Este interesant ca nu prea sunt diferente intre tarile unde BCG nu s-a folosit deloc si celelalte tari unde s-a folosit la modul exhaustiv (inclusiv Romania - vaccinare la nastere si 4 revaccinari intre 1948 si 1989).