Vaccin românesc împotriva COVID-19? Acord între Centrul OncoGen și Institutul Cantacuzino pentru a continua cercetarea pentru un posibil vaccin

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 16:51 Actualitate | Coronavirus


Vaccin
Foto: Agerpres
​OncoGen, cel mai mare centru de terapii personalizate pentru cancer din estul Europei, și Institutul Cantacuzino au semnat un acord de colaborare pentru a continua cercetarea în vederea dezvoltării unui vaccin împotriva COVID-19. Centrul OncoGen și Institutul Cantacuzino au câștigat competiția organizată de Ministerul Educației și Cercetării pentru dezvoltarea unui vaccin împotriva virusului SARS-nCov-2 - suma câștigată se ridică la 3,5 milioane RON și "ne permite continuarea cercetărilor pentru vaccinul împotriva Covid-19", anunță reprezentanții OncoGen.

"Suma se ridica la 3,5 milioane RON și ne permite continuarea cercetărilor pentru vaccinul împotriva Covid-19 dezvoltat de Centrul OncoGen și recunoscut atât de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) cât și de Guvernul Britanic", au anunțat reprezentanții Centrului Oncogen din Timișoara.

Cercetătorii OncoGen și-ar dori ca vaccinul împotriva SARS-nCoV-2 la care lucrează să fie administrat intranazal - fie sub formă de picături, fie prin pulverizare. "Noi am ales această metodă, intranazală, luând în considerare felul în care virusul SARS-nCoV-2 pătrunde în corpul uman", arată reprezentanții OncoGen.

"Împreună facem tot posibilul pentru a dezvolta producția de vaccinuri în România, inclusiv a vaccinului împotriva Covid-19 dezvoltat de Centrul OncoGen. Avem convingerea că Institutul Cantacuzino poate contribui substanțial la materializarea acestor obiective prin reînceperea producției de vaccinuri", mai spun reprezentanții OncoGen.

Una dintre primele potențiale metode de producere a unui vaccin împotriva temutului coronavirus din China a fost pusă pe hârtie de o echipă de cercetători români, la Timișoara, declara în urmă cu 3 luni directorul centrului OncoGen, Virgil Păunescu, într-un interviu acordat HotNews.ro.

Virgil Păunescu spunea însă atunci că țara noastră nu are în acest moment resurse să și fabrice un astfel de vaccin. El preciza că cercetătorii de la Centrul OncoGen din Timișoara au trimis însă potențiala metodă de producere a vaccinului către colegii lor din Europa și din Statele Unite, "cei care pot să ducă mai departe povestea asta, adică să producă vaccinul".

La începutul lunii mai, managerul Spitalului Judeţean Timiş a anunțat că a deschis o anchetă după ce profesorul Virgil Păunescu, directorul Centrului OncoGen, scrisese pe Facebook că s-a vaccinat singur cu vaccinul aflat în cercetare la OncoGen.

OncoGen este cel mai mare centru de terapii personalizate pentru cancer din estul Europei. Centrul funcționează de aproape 5 ani și jumătate la Timișoara, în cadrul Spitalului Județean din oraș, dar într-o clădire separată, a fost construit din bani europeni și dezvoltă terapii genetice și celulare de tratare a cancerului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6318 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Veste buna dar cand? (Miercuri, 27 mai 2020, 17:18)

    panda_rosu [utilizator]

    in 2030?
  • -8 (12 voturi)    
    Cum ar fi... (Miercuri, 27 mai 2020, 17:41)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ca singurul vaccin eficient să fie cel românesc? Păi ne-ar pupa tălpile toată planeta și Trump ar comanda imediat 300 de milioane de doze din RO!

    Dar nu avem noi șansa aceasta, chiar dacă vaccinul celor de la Oncogen e bun, vom găsi noi o cale să ne autosabotăm!
  • +9 (13 voturi)    
    Institutul Cantacuzino e o RUINA (Miercuri, 27 mai 2020, 17:52)

    Kivek [utilizator]

    mergeti pana langa institut, e peste drum de parcul IZVOR

    sa vedeti ce GARD are acest asa zic prestigios institut romanesc, cade gardul pe oameni in strada, e pericol public acest institut pt romani

    despre ce vaccin vorbiti cand astia nici gard nu au

    :-)))
    • 0 (6 voturi)    
      da, (Miercuri, 27 mai 2020, 21:38)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      si industria romaneasca un morman de fier vechi.
      numai bun de privatizat pe nimic.
      parca am mai auzit melodia asta.
      cei care ti-au dat ordin sa defaimezi nu ti-au spus si proverbul cu gardul si leopardul?
      intentionat a fost adus in ruina, pentru a fi privatizat pe nimic.
      terenul pe care se afla are un potential imobiliar imens, asa ca baga mare!
      • +1 (1 vot)    
        eu iti spun adevarul, poti sa mergi sa vezi singur (Joi, 28 mai 2020, 8:58)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        am vorbit doar de acest institut, nu am spus nimic de industrie

        si nu am zis ca trebuyie privatizat


        cade gardul institutului, poti sa verificici oricand ca e in centrul buc. ti se pare ca asta ar fi un institut de cercetare daca nici gard nu sunt in stare sa aiba?


        stii ce au in schimb? TURNICHETI in curte :-)))
  • -5 (15 voturi)    
    Asta in tara (Miercuri, 27 mai 2020, 18:40)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    In care tramvaiele se ciocnesc frontal. Ce va fi maine? Probabil un terorist palestinian va deturna o garnitura de metrou.
  • -2 (16 voturi)    
    Pai cum ? (Miercuri, 27 mai 2020, 19:10)

    fuscustm1 [utilizator]

    La inceputul lunii toti aruncau cu piatra in OncoGen si acum ii finanteaza si ii sustin inclusiv cu colaborarea cu Institutul Cantacuzino? Ce sa mai intelegem acum ?Se pare ca cei de la OncoGen chiar fac ceva bun , dar asa sunt politicienii nostrii , dam cu piatra ca nu au cerut voie sa faca un lucru bun...
    • -1 (3 voturi)    
      sa nu ne grabim (Miercuri, 27 mai 2020, 20:00)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

      Ce au facut Oncogen e primul pas din cei 100 care sunt necesari pentru un vaccin. Nu au testat inca nimic, mai e cale lunga pana dovedesc siguranta si eficacitate.
      Daca e sa ne luam dupa vaccinul anti-ambrozie, care e pe nicaieri...eu nu am mari sperante.
      • -1 (1 vot)    
        Nu am spus ca au ceva gata (Joi, 28 mai 2020, 9:51)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        dar incearca macar , daca stam si asteptam de la altii cand vom mai face ceva . Fara a incerca nu ai cum sa reusesti ;) . Daca nu faci cercetare , test , incercari ( de multe ori fara succes , e adevarat ) cum vrei sa descoperi ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sa fie... (Miercuri, 27 mai 2020, 19:33)

    PowerIon [utilizator]

    Un contract de cercetare prin care supravietuiesc niste entitati, si nimic mai mult, adica nu se va realiza nimic practic, ca in orice domeniu al cercetarii chiar si mai putin sofisticat.
  • +1 (3 voturi)    
    A meritat... (Miercuri, 27 mai 2020, 22:22)

    Hohey [utilizator]

    A meritat "inocularea televizata". 3 milioane jumate. Nu-i mult, poate ii ajung pina la Craciun.

    Cum spunea smecherul "profesor" la Digi, vaccinul nu o sa produca anticorpi, dar o sa blocheze intrarea virusului in organism...
    • 0 (2 voturi)    
      Daca te omoară inainte (Miercuri, 27 mai 2020, 22:44)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      Nu te mai infrctezi