Coronavirus în România: 165 de cazuri noi, bilanțul a urcat la 18.594 / Bilanțul zilnic se menține sub 200 pentru a doua zi la rând

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 12:46 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Numărul cazurilor de coronavirus a crescut miercuri la 18.594, după raportarea a 165 de cazuri noi. Bilanțul zilnic al îmbolnăvirilor se menține, pentru a doua zi, sub pragul de 200. De la debutul epidemiei, s-au vindecat 12.162 de persoane.
Până astăzi, 27 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.594 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 165 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Totodată, până acum, au decedat 1.219 persoane diagnosticate cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov.

La ATI, în acest moment, sunt internați 198 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 4.935 de persoane. Alte 82.655 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 397.563 de teste.

181 de amenzi în ultimele 24 de ore

Pentru încălcarea prevederilor Legii privind starea de alertă, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 181 de amenzi în valoare de 142.400 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, marți au fost constatate două infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor. Tot marți, 61 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În raportarea transmisă miercuri de Grupul de Comunicare Strategică nu se mai regăsesc informațiile privind situația cetățenilor români din străinătate infectați cu coronavirus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6387 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    multe cazuri... (Miercuri, 27 mai 2020, 13:08)

    Gabr [utilizator]

    Pai nu se anticipa sute, mii de cazuri in perioada asta? Unde sunt?
    • -6 (16 voturi)    
      intreaba prapastiosi (Miercuri, 27 mai 2020, 13:51)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui Gabr

      De exemplu: Caramitru junior
    • +9 (15 voturi)    
      mda (Miercuri, 27 mai 2020, 13:55)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      daca avem vreo 20.000 confirmati cifra reala e undeva la vreo 100.000

      se incadreaza in statistica globala care zice ca:

      80% din cei infectati sunt asimptomatici si nu au nevoie decat de niste paracetamol.

      15% fac forme medii si necesita spitalizare si tratament

      5% ajung la ATI si au nevoie de intubare
    • +8 (20 voturi)    
      Asta e datorita masurilor (Miercuri, 27 mai 2020, 13:58)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Alea de le criticati voi conspirationistii.
      Deci masurile au dus la numarul asta, altfel aveai ca in SUA , Brazilia -sau alte tari conduse de dementi- zeci de mii de cazuri sau chiar mai mult.
      Si nu, nu s-a anticipat la noi sute de mii niciodata.
      Din contra, au spus ca este posibil ca din vara sa se reia toate activitatile cu anumite masuri de protectie ce trebuie respectate atat de cei multi, cu bun simt cat si de ceilalti ca tine.
      • -5 (11 voturi)    
        TV (Miercuri, 27 mai 2020, 14:17)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Îți pot da cel puțin 4 nume de “străini “ de realitate care tulburau populația cu fiecare ieșire la TV ...
      • -6 (6 voturi)    
        SUA, Brazilia și Belarus (Miercuri, 27 mai 2020, 14:28)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        cînd zic Belarus mă refer la nr teste...Belarus 51000 teste/mil, România 20000 teste/mil locuitori...dictatoru belarus nu obligă oamenii să umble cu botnițe, rușine...dictatoru nu apără viețile belarușilor
    • +1 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 mai 2020, 14:00)

      [anonim] i-a raspuns lui Gabr

    • +4 (4 voturi)    
      165 din 12000 de teste (Miercuri, 27 mai 2020, 17:22)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      E bine, insa ce ma ingijoreaza este nr-ul de la terapie intensiva care a crescut abrupt de la 181 la 198, trebuia sa scada.

      Sper sa fie doar o exceptie si maine sa scadem din nou si acolo.
  • -3 (21 voturi)    
    165 internati / 288 externati. Tot nu e bine? (Miercuri, 27 mai 2020, 14:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Of-of-of si vai-vai-vai romanii au iesit in parc la 15 mai!

    Unde sunt consecintele catastrofale ale „inconstientei”?

    Ce s-a mai grabit toata intelighentia presei romanesti, in frunte cu vesnic scandalizatul CTP, sa infiereze poporul inconstient pentru ca indrazneste sa iasa la plimbare.

    Sa fi vazut toate doamnele si toti domnii cu batzul in dos cum isi dadeau ochii peste cap si profetzeau pe la TV in general si la Digi in special. Aiaiai! Apocalipsa!

    Ce facem acum stimabililor? Scoatem batzul din dos si cerem scuze pentru isterie sau mergem inainte, ca de... noi suntem ielita telectuala si nu datoram nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    trendul pare sa stabilizeze (Miercuri, 27 mai 2020, 14:02)

    koala1712 [anonim]

    a trecut mai bine de o saptamana de la inceputul relaxarii. eu cred ca aceasta stare de alerta va fi si ultima, pentru ca numarul de cazuri incepe sa scada.
    • +3 (7 voturi)    
      mda (Miercuri, 27 mai 2020, 14:44)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

      da si nu...

      lumea inca e grijulie, se pastreaza cat de cat distanta, se mai poarta si masti.. copii nu se duc la scoli, mall-urile sunt inchise, adunarile publice sunt interzise.. etc

      daca dispar si aceste masuri, cu siguranta virusul se va reproduce mai usor...

      ganditi-va la rubeola, rujeola.. etc... care nu tin cont de anotimp, si avem vaccinuri la ele de vreo 60 ani

      si tot n-au disparut, tot se infecteaza lumea (mai ales cei nevaccinati), la fel de usor precum covid-ul, prin contact direct cu persoana infectata
    • -2 (4 voturi)    
      Totul depinde de ce se testeaza. (Miercuri, 27 mai 2020, 14:53)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

      Exista vreo sansa ca cei care s-au relaxat prin parcuri sa fist si testati, sau inca se testeaza din cei vechi, carantinati, contacte ale celor infectati acum 2-3 saptamani, simptomatici ?

      Nu ma pricep, dar ma gandesc ca exista posibilitatea infectarile sa se vada mult mai tarziu, peste cateva saptamani.
      Acum vedem ca in Italia, virusul a circulat din ianuarie, dar nimeni nu s-a alarmat.
      Mai puneti si faptul ca rata reala de infectare este undeva intre 3 si 7% ceea ce inseamna, pe bucuresti, intre 60.000 si 140.000 de cazuri reale.
      Oficial, avem sub 2000.
  • -1 (3 voturi)    
    Gata (Miercuri, 27 mai 2020, 15:53)

    Ephemeris [utilizator]

    Au venit conspirationist/PSD-istii... sa ne reaminteasca: nu e mare branza covid-ul asta, nu trebuie sa purtam masca, ei sunt sustinatorii libertatii... Am ajuns ca postacii ponta/pesede, bastion al pacii e, sa ne elibereze si noi, naivi, nu ne dam seama, nu vrem sa fim eliberati.