Un al doilea val de Covid-19, din ce în ce mai puţin probabil - consideră OMS

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2020, 16:30 Actualitate | Coronavirus


Pandemie coronavirus
Foto: Dan Callister / Shutterstock Editorial / Profimedia
O directoare din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) spune că modelele cu care se lucrează elimină „tot mai mult” posibilitatea producerii unui al doilea val important de coronavirus.

Într-un interviu acordat luni postului de radio din Barcelona RAC-1, Maria Neira, directoarea pentru sănătate publică a OMS, a cerut totuşi „multă prudenţă" şi „bun simţ” în această fază „foarte critică” de eliminare a restricţiilor, notează Agerpres, citand agenția spaniolă EFE.

Responsabila OMS a cerut populaţiei să nu dea dovadă „nici de paranoia, nici de excesivă relaxare” şi să „înveţe să convieţuiască cu bolile infecţioase”.

„Există multe modele care avansează numeroase probabilităţi: de la o reizbucnire punctuală şi până la un al doilea val important, dar această ultimă posibilitate este tot mai mult eliminată. Suntem mult mai bine pregătiţi în toate domeniile”, a spus ea.

Potrivit lui Neira, „a fost diminuată atât de mult rata de transmitere, încât virusul va avea dificultăţi să supravieţuiască. Trebuie să fim însă foarte prudenţi pentru a declara că acesta este sfârşitul valului, însă datele arată că cel puţin a fost evitată transmiterea şi explozia din primele săptămâni”.

Totuşi, a precizat ea, „nu putem face multe previziuni deoarece următoarele săptămâni vor fi o fază critică”.

„După relaxare trebuie să vedem cum se comportă virusul. Să sperăm că nu vor mai exista focare, dar va fi o luptă de zi cu zi. Peste două sau trei săptămâni vom vedea ce se întâmplă şi dacă este nevoie de o corecţie chirurgicală”, a spus responsabila OMS cu privire la ridicarea restricţiilor din prima fază în care a intrat şi Spania.

Spania, asemenea altor ţări vecine, a început ridicarea treptată a restricţiilor de deplasare, după măsurile de izolare impuse pentru a împiedica răspândirea coronavirusului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7410 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    Oh nu!!!! (Luni, 25 mai 2020, 16:44)

    Lok [utilizator]

    Asta inseamna ca o sa vina si o sa rupa tot in cale. OMS a propovaduit!!!!
    • +4 (16 voturi)    
      Asa (Luni, 25 mai 2020, 17:14)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Stii tu mai bine, sau esti parelologul de serviciu?
      • -4 (16 voturi)    
        Ambele. (Luni, 25 mai 2020, 18:15)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Dar pana acuma tot ce a spus OMS a fost invers fata de ce s-a intamplat. Asa ca tin degetele incrucisate!!!!
        • 0 (4 voturi)    
          Misto ca crezi asta (Marţi, 26 mai 2020, 11:56)

          anca.v [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          La fel cum crezi ca Bill Gates vrea sa-ti bage cipuri in frunte sau ca pamantul e plat, nu-i asa ?
  • -4 (14 voturi)    
    OMS - incredere zero (Luni, 25 mai 2020, 17:07)

    AdrianIulian [utilizator]

    Mda, isi da cu parerea o cercetatoare de la OMS. Fantastica institutie care si-a dat cu parerea foarte bine si in iarna ca nu avem de ce sa ne ingrijoram.
    Nici nu am deschis bine usa si cazurile au inceput din nou sa creasca. Mai mult, la nivel international, nu stiu unde trece, cand numarul de cazuri noi este fie constant fie intr-o usoara crestere ( + 100k / zi). Iar intr-o economie globala, faptul ca stranuta vecinul si nu stranut eu, nu inseamna ca eu sunt safe. Asa spuneam si de China ca e la mii de KM si a durat fix doua luni sa ne imbolnavim si noi.
  • -2 (14 voturi)    
    Nu mai știi ce să crezi (Luni, 25 mai 2020, 17:10)

    boggg [utilizator]

    Dacă e reală această declarație, mi se pare halucinantă. Deci inițial au spus că e o simplă gripă, pe urmă că e iadul pe pământ și acum din nou e o simplă gripă?!
  • 0 (20 voturi)    
    Astia se uita (Luni, 25 mai 2020, 17:24)

    panda_rosu [utilizator]

    La nr de cazuri zilnice, si la faptul ca in ultimele zile a crescut peste 100.000? Sua, brazilia, rusia sunt praf, jale. Degeaba ne rezolvam noi in europa daca vin infestati de acolo cu avioane.

    Putin probabil... exact. Un om transmite la 100, dar rata e f scazuta, “expertii” astia de la oms la ce film se uita?
    • -2 (2 voturi)    
      Jale? (Miercuri, 27 mai 2020, 2:37)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      jale e cu OMS-ul intr-adevar, si cu predictiile lor pana acum... in rest cazurile noi de covid sunt in scadere (inclusiv in SUA) sau stagnare in majoritatea tarilor din lume, cu 2-3 exceptii cum ar fi Brazilia.
  • -1 (19 voturi)    
    cand va invata OMS (Luni, 25 mai 2020, 17:40)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa iasa cu declaratii DOAR cand au certitudini dovedite clar?
    iar incep cu s-ar putea..nu credem..e posibil..
    asa..ne dam si singuri cu presupusu'