China şi Statele Unite sunt ''în pragul unui nou Război Rece'', avertizează Beijingul

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2020, 13:43 Actualitate | Coronavirus


China versus SUA, coronavirus
Foto: Profimedia Images
China şi Statele Unite sunt "în pragul unui nou Război Rece", a avertizat duminică ministrul chinez de externe Wang Yi, care a deplâns reaprinderea tensiunilor cu Washingtonul în jurul pandemiei de COVID-19, relatează AFP, citat de Agerpres.

Primii bolnavi cu noul coronavirus au fost semnalaţi la sfârşitul anului trecut în oraşul Wuhan din China. De atunci, virusul s-a răspândit în întreaga lume şi a făcut circa 340.000 de morţi.

Preşedintele american Donald Trump a acuzat cu regularitate în ultimele săptămâni autorităţile chineze că au întârziat să comunice date cruciale privind gravitatea virusului a cărui răspândire, în opinia sa, ar fi putut fi ţinut sub control.

"În afară de devastarea cauzată de noul coronavirus, în SUA se propagă un virus politic", a spus în faţa presei şeful diplomaţiei chineze, fără a-l numi pe preşedintele american.

"Acest virus politic profită de orice ocazie pentru a ataca şi defăima China", a declarat Wang.

Beijingul şi Washingtonul erau deja în dispută de doi ani, între cele două puteri existând un război comercial lansat de administraţia Trump pe bază de suprataxe reciproce care afectează comerţul internaţional.

Însă pandemia de noul coronavirus a amplificat şi mai mult tensiunile dintre cele două state.

"Unele forţe politice americane iau ostatice relaţiile dintre China şi SUA şi împing ţările noastre în pragul unui nou Război Rece" în contextul crizei coronavirusului, a spus Wang Yi.

Donald Trump a evocat posibilitatea de a cere Beijingului să plătească miliarde de dolari drept compensaţii pentru daunele cauzate de pandemie. În plus, SUA au făcut apel la o anchetă internaţională asupra originii virusului.

China este "pregătită" pentru o cooperare internaţională pentru a identifica sursa noului coronavirus, a afirmat Wang. Însă el a mai avertizat că o astfel de cooperare trebuie să fie lipsită de orice "ingerinţă politică".

Luni, preşedintele chinez Xi Jinping s-a declarat în favoarea unei 'evaluări complete' a reacţiilor la nivel mondial la noul coronavirus odată ce pandemia va fi eliminată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4359 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Gândire comunistă. (Duminică, 24 mai 2020, 13:54)

    asavreau [utilizator]

    Dacă ești împotriva mea înseamnă că vrei război.O divergență comercială o transformă într-un interes strategic impertinent și da,impertinența poate duce la război.
  • +13 (15 voturi)    
    ... chinezoi (Duminică, 24 mai 2020, 13:58)

    Matusalem [utilizator]

    China trebuie sa plateasca ! ... si va plati scump incompetenta sau intentia !
  • +11 (15 voturi)    
    Se nasc doua intrebari fundamentale... (Duminică, 24 mai 2020, 14:23)

    Sparafucile [utilizator]

    1. Daca SUA pun embargou pe toate marfurile chinezesti, ce va face China? Raspuns: va pune embargou pe toate marfurile americane.

    2. In urma acestui embargou simetric, care din cele doua tari va suferi mai mult? Raspuns: cea care exporta cei mai multi tenisi.
    • -3 (7 voturi)    
      se vede ca... (Duminică, 24 mai 2020, 15:24)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      esti ...asimptomatic...iar astora nu merita sa le explici cum functioneaza economia.mondiala...al dreaqului , ce "inteligenti" sunt romanii in toate...si cu toate astea nu gasesc remediu pt mlastina umana in care traiesc....
      • -1 (3 voturi)    
        Te consideri mai inteligent? (Duminică, 24 mai 2020, 21:31)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Si inca unul simptomatic? Daca da, explica ce e gresit in cele doua TEZE sustinute de mine. Dar cu argumente, nu cu bascalie de bodega si cu ifose de geniu ratat.

        Si acum iti explic eu cum e cu mlastina in care traiesc romanii . Ea se datoreaza DEMOCRATIEI. In democratie votul boschetarului este egal cu votul profesorului universitar. Numai ca boschetarii sunt mai multi si-i aleg pe unii care le promit marea cu sarea. Iar aceia ajung la putere si tin tara in mlastina. Lucrurile s-ar indrepta scurt daca boschetarii n-ar avea drept sa voteze. Dar atunci tara ar fi considerata o dictatura. Din aceasta dilema nu se poate iesi decit intr-un singur fel. Eu il cunosc.
    • +7 (9 voturi)    
      saptamana trecuta un oficial chinez (Duminică, 24 mai 2020, 15:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Se lauda in ziarul partidului ca exporturile spre US reprezinta doar 2-5% din exporturile totale ale Chinei si ca piata lor interna poate prelua usor volumul de marfuri.
      Baietii cu ochi subtiri si carnet rosu au luat-o pe ulei rau de tot sa sustina chestii din astea.
    • -5 (9 voturi)    
      tenisii (Duminică, 24 mai 2020, 16:18)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      se vad mult mai usor in orice colt al lumii, spre deosebire de bombe si harabale amerloace ...
    • -5 (9 voturi)    
      tenisii (Duminică, 24 mai 2020, 16:18)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      se vad mult mai usor in orice colt al lumii, spre deosebire de bombe si harabale amerloace ...
      • +2 (4 voturi)    
        N-am inteles mesajul tau (Duminică, 24 mai 2020, 21:15)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Mai scrie-l odata. Sau ca sa fii sigur, mai scrie-l de doua ori.
  • +4 (4 voturi)    
    Da (Duminică, 24 mai 2020, 15:21)

    consumator2 [utilizator]

    Dictaturile vor mai exista, acest sistem de subjugare a unei natiuni in interes propriu este cel mai mare obstacol in calea dezvoltarii
  • -1 (5 voturi)    
    C'mon (Duminică, 24 mai 2020, 20:23)

    John_Re [utilizator]

    Walmart tocmai a anuntat profituri record.

    ;))
  • +2 (2 voturi)    
    USA și China nu au mai fost in război (Duminică, 24 mai 2020, 22:42)

    mr_mojo [utilizator]

    Rece sau de oricare.
    Deci nu sunt in pragul unui alt război rece ci doar au răcit relațiile.
    Oricum rezboaiele acum sunt economice și mai puțin calde.