Coronavirus în România: 213 cazuri noi, bilanțul ajunge la 18.070 / Este prima dată după opt zile la rând când numărul îmbolnăvirilor trece de 200

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2020, 12:47 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Bilanțul cazurilor de coronavirus din România a ajuns duminică la 18.070, după raportarea a 213 cazuri noi, față de 145 de noi îmbolnăviri raportate cu o zi în urmă. Numărul îmbolnăvirilor trece de 200 după opt zile consecutive în care s-a menținut sub acest prag.
Până astăzi, 24 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.070 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 213 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Totodată, până acum, au decedat 1179 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov.

La ATI, în acest moment, sunt internați 188 de pacienți.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 11.399 au fost declarate vindecate și externate.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6.973 de persoane. Alte 60.423 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 368.482 de teste.

278 de amenzi în ultimele 24 de ore

Polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 278 de amenzi în valoare de 122.600 lei, pentru nerespectarea regulilor impuse prin legea privind starea de alertă.

De asemenea, sâmbătă, 61 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

3.067 de români din străinătate infectați cu coronavirus

ÎPotrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 3.067 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu coronavirus: 1.699 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 576 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 și până la acest moment, au murit 106 cetățeni români aflați în străinătate: 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22346 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    Contingentul Nădlac? (Duminică, 24 mai 2020, 12:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tovarășul maior r. Vela, mai marele peste tot ce e purtător e pulane la frontieră sau aiurea ce spune?
  • -15 (29 voturi)    
    s-a strigat de atatea ori lupu'... (Duminică, 24 mai 2020, 12:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca oamenii nu mai cred in virus nici daca cifrele zilnice ajung la 4 zerouri.
    • +9 (19 voturi)    
      Populatie = 19 milioane. Testati covid 350.000 (Duminică, 24 mai 2020, 13:50)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Doar 350.000 de romani au fost testati pt COVID-19 pana acum din totalul populatiei de peste 19 MILIOANE

      asta inseamna MAI PUTIN de 2% !!!
      • +2 (12 voturi)    
        N-ai 19 milioane in tara (Duminică, 24 mai 2020, 17:40)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Best case scenario 16 milioane
        • -1 (7 voturi)    
          4% e bine bo$$? deci nu stim nimic... (Duminică, 24 mai 2020, 18:50)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          4% testati din totalul populatiei = BEZNA totala
          • -1 (5 voturi)    
            Nu contest ce spui (Duminică, 24 mai 2020, 20:21)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

            Doar dpuneam de populatia tarii!
      • +3 (5 voturi)    
        Nici măcar (Duminică, 24 mai 2020, 18:03)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        350000 de teste efectuate înseamnă mult mai puține persoane testate, unii sunt testați de mai multe ori.
  • -15 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 mai 2020, 13:04)

    [anonim]

  • +7 (23 voturi)    
    corectie (Duminică, 24 mai 2020, 13:18)

    srpc [utilizator]

    nu 213 "imbolnaviri", ci 213 persoane depistate pozifiv
  • +15 (43 voturi)    
    E clar (Duminică, 24 mai 2020, 13:23)

    Ephemeris [utilizator]

    Nu e nici o legatura, dom'ne, intre relaxare si cresterea numarului de cazuri. Mint autoritatile! Sa nu purtam masca, sa ne facem de cap. Astept postacii sa isi manifeste bucuria pentru realizarile lor. Autoritatile sunt de vina, si "paranoicii" care vor sa purtam masca. Virusul nu existaaaa! Daca exista, oricum mor putini, si doar batrani.
    Si ce daca ne inchidem la loc? Mare branza... niste somaj acolo, criza economica, pe cine intereseaza?
    Astept postacii sa isi faca simtita prezenta, cu bucurie nedisimulata: Bases... a stai, ca nu mai e la putere, guvernul e de vina!! Intotdeauna, indiferent ce se intampla
    • -10 (14 voturi)    
      ce caraghios... (Duminică, 24 mai 2020, 16:03)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      l-ai vazut pe iohanis cand arata cu destu'si zicea : stati acasa !stati acasa ! Mai mare rasu ' n-are mortu' nici o legatura cu infectia la plamani ,ci se coaguleaza sangele , e cu totul altceva , daca oms-ul nu dezinforma si bolnavii erau tratati impotriva coagularii sangelui , nu murea nimeni ! Italia a anuntat deja ca da in judecata OMS !
      • +5 (9 voturi)    
        Medic (Duminică, 24 mai 2020, 17:46)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Va citez:
        "N-are mortu' nicio legaytura cu infectia la plamani"
        "nu murea nimeni"

        Sunteti medic ? Aveti vreo dovada CONCRETA sa va sustineti afirmatiile?

        Chair toti mediciii din lume suant incompetenti sau mincinosi ?
        • 0 (2 voturi)    
          nu numai.... (Luni, 25 mai 2020, 10:43)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          sunt cei mai mari shpagari , dupa politicieni !
        • -1 (1 vot)    
          rog , explicati... (Luni, 25 mai 2020, 10:44)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Chair toti mediciii din lume suant incompetenti sau mincinosi ?ce inseamna in romana" CHAIR "?
        • 0 (2 voturi)    
          nu numai! (Luni, 25 mai 2020, 11:42)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          " toti mediciii din lume suant incompetenti sau mincinosi ? "

          Nu doar ca sunt asa, dar si dau bani rudelor decedatilor ca sa declare ca au murit de coronaviurs, desi in realitate motivul decesului este cu totul altul!
      • 0 (0 voturi)    
        Ca bine zici, ce caraghios esti (Luni, 25 mai 2020, 13:18)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Ai si sarit sa postezi, exact cum era de asteptat.
        Esti exact tipul de postac de care vorbea omul ala.
    • +7 (11 voturi)    
      Melodia e aceeasi, doar alte versuri (Duminică, 24 mai 2020, 17:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Cum era Soros inainte e Gates acum. Cum erau bancile acum sunt firmele de telecomunicatii.

      Omului ii place sa se simta unic ca e singurul care a descoperit apa calda si ca toate conspiratiile astea-s evidente, dar oamenii nu le vad.
  • -3 (31 voturi)    
    De ce nu publicati nr de cazuri ACTIVE?!? (Duminică, 24 mai 2020, 13:36)

    PrivireCritica [utilizator]

    Scade constant, acum 5492, nr de cazuri terapie intensiva scade la fel de constant 188 . Dca sunteti independenti de banii de la guvern intelegeti ca numarul de cazuri ACTIVE si repartitia cazurilor ACTIVE pe judete conteaza. Raportarea cu nr total ISTORIC de cazuri ( care include si decedatii si vindecatii) e o manipulare care intretine teama in populatie
    • -1 (19 voturi)    
      Ai multa dreptate (Duminică, 24 mai 2020, 13:57)

      IOtao [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Ar trebui:
      -sa inceapa prezentarea situatiei cu cazurile active,
      -sa continue cu ca cazurile critice, decedati
      -sa indice cifrele fiecarui judet.
      Astfel am sti care este situatia.
      Restul cifrelor sunt istorie.

      Lumea nu trebuie manipulata, trebuie informata pertinent, chiar educata.
      • +5 (7 voturi)    
        uite aici (Duminică, 24 mai 2020, 16:38)

        zxcv [utilizator] i-a raspuns lui IOtao

        https://covid19.geo-spatial.org/
    • +11 (27 voturi)    
      Asa, asa (Duminică, 24 mai 2020, 14:01)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Bravo, sa ne relaxam, sa nu purtam masca, virusul asta nu e mare branza - ce conteaza niste morti acolo? Tineri, batrani, ii trecem la etc.
      Ce daca or sa se inchida firme, oamenii or sa mearga in somaj, economia se va duce in cap? La postaci si instigatori nu va fi criza, salariile merg in continuare, nu-i asa?
    • +6 (20 voturi)    
      Vezi manipularea (Duminică, 24 mai 2020, 14:11)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      unde ea exista cu adevarat. Adica la cei care instiga la nerespectarea regulilor pe toate forumurile si in tot online-ul. Sau si tu esti printre ei?
    • +9 (15 voturi)    
      Ma, (Duminică, 24 mai 2020, 16:08)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      cand aia care trec prin intubare iti spun ca au sentimentul ca respira sticla,mai conteaza repartitia sau ce piz...a...ma..- tii vrei tu sa insemne asta?Ma,daca nu produc masti care s-au dus la 2 lei,ce bani de la guvern ma pot face pe mine ticalos?De unde apareti voi,ma, cu pamantul plat,cu refuzul vaccinului,cu gena piz...ii m..iii voastre,cu repartitia cazurilor active,cu...?
    • +5 (7 voturi)    
      Cel mai important este (Duminică, 24 mai 2020, 17:45)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Numarul de noi cazuri, ca dicteaza masurile luate de autoritati.
      Au crescut pentru ca au trecut 9 zile, perioada medie dupa care apar simptome, de la marea relaxare constitutional din 15 mai. Si fiind week-end nu s-a raportat si centralizat tot.
      Cu cat nu se respecta masurile, cu atat vom rabda mai mult timp.
    • +6 (6 voturi)    
      Esti certat cu matematica?.. (Duminică, 24 mai 2020, 19:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Numarul cazurilor active poate fi in scadere chiar daca numarul cazurilor nou confirmate este in crestere. Si peste cateva zile, daca tendinta de crestere se pastreaza, vei avea iar o creste a cazurilor active. Cum perioada de "incubatie" fara simptome poate ajunge pana la 14 zile, ala care a fost depistat pozitiv azi a avut timp sa infecteze zeci, sute de oameni. Care la randul lor au timp suficient pana sunt depistati sa infecteze fiecare alte zeci sau sute. De-aia trebuie sa purtam masca si sa evitam aglomeratia.

      Poate vrei sa stii cati sunt momentan internati la terapie intensiva vs capacitatea totala? Macar ar mai avea un rost.
  • -1 (13 voturi)    
    încă ceva (Duminică, 24 mai 2020, 13:51)

    di livio [utilizator]

    a șasea în care nr. vindecați mai mare ca nr. cazuri noi...de patru zile scăderi decedați și nr. la ATI
  • 0 (18 voturi)    
    Deja au aparut postaceii (Duminică, 24 mai 2020, 14:07)

    Ephemeris [utilizator]

    Nemerniceii, instigatorii
  • +8 (8 voturi)    
    Sa stiti . . . . (Duminică, 24 mai 2020, 17:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . din observatiile mele regulile starii de alerta sunt respectate in mare parte de batrani, mai putin de cei cuprinsi intre 30 si 65 de ani si deloc de tineriT
    • +8 (8 voturi)    
      Reactie "fireasca" (Duminică, 24 mai 2020, 17:50)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Cei mai tineri cred ca nu exista nicio posibilitate de a se imbolnavi asa ca isi duc viata exact ca inainte, fara vreo restrictie.
      Daca altii ( batrani si /sau bolnavi ) mor, nu conteaza, ca doar erau batrani si bolnavi, nu ?

      Este o ocazie in care egoismul absolut al marii majoritati a oamenilor este vizibil si asumat
      • -5 (7 voturi)    
        asta-i viața (Duminică, 24 mai 2020, 19:18)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        junglă...avem impresia că oamenii sînt altfel decît locatarii junglei...dacă analizăm la rece, fără emoții, vedem că așa zisa civilizație umană îi tot junglă, fiecare pt
        el...cînd eram tînăr nu credeam că există boli, normal...amu le simt pe pielea mea...da n-o să am pretenția să stea tinerii în casă să mă salveze pe mine, boșorogu...am io grijă de mine, nu tră să mă salveze fikusz cu Arafat
      • -4 (8 voturi)    
        Stai in casa pana crapi (Duminică, 24 mai 2020, 20:38)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        De foame sau de plictiseala!!!
        • -1 (1 vot)    
          mergem cu totii.... (Luni, 25 mai 2020, 10:47)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          in germania cu noi , la cules de sparanghela merkel , ca sa nu stam la TV sau pe net si sa dam din clantza !
  • -10 (14 voturi)    
    Bine ca-s amenzile peste nr de infectati (Duminică, 24 mai 2020, 17:41)

    Dalinar [utilizator]

    Militzaii fac o treaba excelenta!!!