UPDATE Coronavirus în România: Alte nouă decese. Bilanțul a ajuns la 1.185 / Printre pacienți, o femeie de 45 de ani fără alte afecțiuni

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2020, 10:28 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
Alte nouă persoane au murit în România din cauza coronavirusului, astfel că bilanțul deceselor a ajuns duminică la 1.185. Printre pacienți se numără și o femeie de 45 de ani care nu avea alte afecțiuni.

Decesele anunțate duminică dimineață de Grupul de Comunicare Strategică:

Deces 1177

Femeie de 81 de ani din județul Brașov. Dată confirmare: 02.05.2020. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: Fără.

Deces 1178

Femeie de 45 de ani din județul Botoșani. Dată confirmare: 23.04.202. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: Fără.

Deces 1179

Bărbat de 59 de ani din județul Botoșani. Dată confirmare: 11.05.2020. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: Diabet zaharat, HTA, obezitate.

UPDATE 15.30 GCS a anunțat alte 6 decese:

Deces 1180

Femeie de 50 ani din județul Sălaj. Dată confirmare: 20.05.2020. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: BPOC. Insuficiență ventriculara stanga. Cardiopatie ischemica. Status post-angioplastie cu stent. Insuficiență aortica. Dislipidemie. HTA. Obezitate.

Deces 1181

Femeie de 85 ani, județul Suceava. Dată confirmare: 05.05.2020. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: HTA, bronsita cronica, hemoragie digestiva superioara.

Deces 1182

Femeie de 80 ani, județul Brașov. Dată confirmare: 02.05.2020. Dată deces: 23.05.2020. Comorbidități: HTA, boala cardiaca ischemica, AVC ischemic, insuficienta renala cronica.

Deces 1183

Bărbat de 60 ani, județul Vrancea. Dată confirmare: 07.05.2020.
Dată deces: 22.05.2020.
Comorbidități: Diabet zaharat tip II, HTA.

Deces 1184

Bărbat de 70 ani, județul Vrancea. Data confirmare: 16.05.2020. Data deces: 24.05.2020. Comorbiditati: HTA, diabet zaharat tip II, BPOC.

Deces 1185

Femeie de 56 ani, județul Vrancea. Dată confirmare: 12.05.2020. Dată deces: 24.05.2020. Comorbidități: HTA, boala renala cronica - dializată.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4742 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Astia din GCS ne iau drept tampiti? (Duminică, 24 mai 2020, 11:10)

    Alui [utilizator]

    “ “A fost o internare lungă în Terapie Intensivă, de aproape două săptămâni, a urmat tratamentul cu Remdesivir, a avut două rezultate negative la testul pentru SARS-CoV-2.”
    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24014118-asistenta-medicala-din-botosani-murit-din-cauza-covid-19-femeia-avea-46-ani-nu-suferea-alte-afectiuni.htm
  • +2 (6 voturi)    
    Decesul femeii de 45 de ani e indoielnic (Duminică, 24 mai 2020, 11:19)

    Alui [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24014118-asistenta-medicala-din-botosani-murit-din-cauza-covid-19-femeia-avea-46-ani-nu-suferea-alte-afectiuni.htm
    “ A fost o internare lungă în Terapie Intensivă, de aproape două săptămâni, a urmat tratamentul cu Remdesivir, a avut două rezultate negative la testul pentru SARS-CoV-2. ”

    Se cauta justificari ca sa tina toata lumea restrictionata.
    In Olanda n-au raportat nici o persoana sub 46 de ani decedata.
    https://www.rivm.nl/coronavirus-covid-19/grafieken

    La 5811 morti!
    https://www.rivm.nl/coronavirus-covid-19/actueel

    Daca nu e vorba de malpraxis/crima, e clar vorba de incomptetenta!
    • -1 (3 voturi)    
      Varsta (Duminică, 24 mai 2020, 12:40)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      In comentariile Dumneavaostar se regaseste atitudinea multor "necredinciosi" intr-ale coronavirusului.

      "Daca e tanar si sanatos este IMPOSIBIL sa mori din cauza COVID-19"
      Iata ca nu e asa chiar daca astfel de cazuri sunt putine.
      Nu trebuie sa contestati furibund realitatea
      • -2 (2 voturi)    
        bineinteles (Duminică, 24 mai 2020, 14:16)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Sunt o puzderie de instigatori pe toate forumurile. Si sunt platiti bine, ca sa induca indoiala in randul oamenilor, sa ii convinga sa nu poarte masca, sa nu se comporte responsabil. Din pacate, sunt multi care se lasa pacaliti. Si ne costa pe toti.
        Virusul e foarte contagios, si e posibil sa se ajunga la inchideri de firme, la somaj in masa etc.
        Celor care scriu asemenea mizerii nu le va scadea salariul, fiti sigur
        • +1 (1 vot)    
          Sigur, unii gandesc cu capul, sunt instigatori! (Duminică, 24 mai 2020, 16:06)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          “Noi muncim, nu gandim!” a devenit “Noi ne supunem, nu gandim!”.
          Mentalitate de oaie!
      • +2 (2 voturi)    
        Citeste, apoi vorbeste! (Duminică, 24 mai 2020, 14:54)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        “ a avut două rezultate negative la testul pentru SARS-CoV-2.”
        Poate ai tu niste exemple de morti de Covid sub 45 de ani, ca asta NU E!
        A, a mai murit cica o pacienta de 21 de ani suferind dei sindrom Down! Vezi care e speranta de viata la sindromul Down!
      • +2 (2 voturi)    
        Probabilitatea e prea mica pentru restrictii! (Duminică, 24 mai 2020, 15:09)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        https://ourworldindata.org/uploads/2020/03/COVID-CFR-by-age-1536x1190.png
        Vezi probabilitatea la varstele sub 49 de ani.
        Parerea mea e ca restrictiile masive pentru persoanele de sub 45 de ani nu se justifica!
      • +3 (3 voturi)    
        Cam asa e! (Duminică, 24 mai 2020, 15:19)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Pentru persoanele sub 9 ani: 0% mortalitate.
        Pentru persoanele intre 10-19 ani: zero mortalitate, cu exceptia Chinei unde apare un 0.2% datorat probabil unor comorbiditati grave:
        https://ourworldindata.org/uploads/2020/03/COVID-CFR-by-age-1536x1190.png
        Toate statisticile arata pa sub 50 de ani mortalitatea e sub 0,5%, daca nu chiar 0% in unele tari.
        Se justifica restrictiile din Romania in cazul asta? Practic esti in arest la domiciliu!
  • -2 (2 voturi)    
    ptr cine se "indoaie" (Duminică, 24 mai 2020, 15:01)

    Cib Ara [anonim]

    Cum adica decesul este indoielnic ? mai mishca sau cum ?! . certitudini sunt : avea 46 ani , nu avea alte afectiuni , era cadru medical -era o femeie frumoasa inghijita nu o alcoolica ceva .. . astea sunt certitudini , e moarta (desi vad ca unii se indoiesc). contactase covid. a stat in ati . astea sunt datele problemei . concluzia : se moare si la varste mai tinere , (si alte state au raportat - nu ma iau numai dupa germania care fie mi iertat nu mai e un munte de corectitudine , ati vazut ca au si ei scheletele lor ) chiar daca unora nu le cade bine concluzia asta e