Coronavirus în România: 145 de cazuri noi, bilanțul ajunge la 17.857 / De la începutul pandemiei, s-au vindecat 11.187 de români

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2020, 12:47 Actualitate | Coronavirus


Testare medicala de laborator
Foto: Pixabay.com
Numărul cazurilor de coronavirus din România a ajuns sâmbătă la 17.857, după raportarea a 145 de cazuri noi, față de 127 de noi îmbolnăviri raportate cu o zi în urmă. Este a opta zi consecutivă în care numărul de cazuri este mai mic de 200. De la începutul pandemiei, 11.187 de persoane au fost declarate vindecate și externate.
Până astăzi, 23 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 17.857 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 145 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Totodată, până acum, au decedat 1170 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov.

La ATI, în acest moment sunt internați 196 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 8.239 de persoane. Alte 54.974 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 361.566 de teste.

Peste 250 de amenzi în ultimele 24 de ore

Polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 251 de amenzi în valoare de 168.710 lei pentru încălcarea restricțiilor impuse pentru perioada stării de alertă. De asemenea, vineri au fost constatate trei infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor.

Totodată, în 21 mai, 54 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

3.067 de români din străinătate confirmați cu coronavirus

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 3.067 cetățeni români au fost confirmați cu coronavirus: 1.699 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 576 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, au decedat 106 de cetățeni români aflați în străinătate: 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9288 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Cazuri active 5500 (Sâmbătă, 23 mai 2020, 13:34)

    PrivireCritica [utilizator]

    Mereu omiteti nr de cazuri active, acum 5500 si diferenta intre infectati in ultimele 24 de ore145 si vindecati 410 . Asa se vede ca se stinge pericolul, nr total nu are semnificatie
    • -1 (13 voturi)    
      grup de comunicare strategică (Sâmbătă, 23 mai 2020, 14:46)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      strategia-i secretă, ca și grupu...statu român, cel mai secretos stat din UE și NATO...nu știm cine a propus luarea temp, nu știm cîți din ăia 17000 au fost asimptomatici,nu știm cît timp va fi obligatorie masca, etc...de 5 zile îs mai mulți vindecați decît cazuri noi...și vin Tătaru și Arafat și spun că crește nr de cazuri, de la 16000 la 17000...cresc focarele la ei în spitale, spitalele mascate...amu ne mascară și pe noi
      • -2 (4 voturi)    
        . (Sâmbătă, 23 mai 2020, 15:54)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Informeaza-te de pe siturile oficiale, mereu spune chestia asta la tv. Acolo vei gasi raspuns la toate intrebarile. Aici avem un rezumat de presa, nu e scris de ministru si nici de Arafat. Asa, din cate stiu si eu, pot sa-ti spun ca vom purta masca mult si bine, nimeni nu stie cat, depinde doar de noi si eventual de aparitia unui vaccin, asa ca ... inarmeaza-te cu rabdare. Daca nu suntem atenti, in cateva saptamani putem fi iar pe val.
      • 0 (6 voturi)    
        . (Sâmbătă, 23 mai 2020, 16:11)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Intai invata sa scrii corect. Nu e nicio strategie secreta daca te obosesti sa citesti. Legea e publica, numarul de cazuri e public, inca la noi mortii sunt prezentati cu detalii. In majoritatea tarilor sunt date numai niste numere. Temperatura se masoara in toate tarile civilizate. Purtatul mastii depinde de scaderea R0; cata vreme sunt descoperite noi focare comunitare, trebuie sa ne protejam. Imagineaza-ti cati s-au infectat din cauza militianului de la Gerota. Degeaba erau doar cateva cazuri in toata tara atunci.
        • -1 (3 voturi)    
          da dom prof. (Sâmbătă, 23 mai 2020, 19:11)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          sper că nu sînteți prof de fizică...am 60 de primăveri, da aș vrea să învăț...da închise el fikusz școlili, unde să-nvăț?...ce atîta școală,la șpăranghel nu trăbă...căutai componența grupului de comunicare, nu-i nicări...ce fel de comunicare îi asta?...guvernu îi la vedere, CV-uri, tăt, îi normal...grupu ăsta îi secret dă zici că-i făcut din semizei coborîți din Olimp...pun pariu că-i plin dă secu și miliție...ăștia nu știu altfel numa secretomanie...și tot ei se miră că apar teorii conspiraționiste...iaca taman din secretomanie apar teorii ale conspirației
  • +1 (13 voturi)    
    Iar avem intre 100-150 de cazuri (Sâmbătă, 23 mai 2020, 14:28)

    ggiiggii [utilizator]

    zilnice...
    De la incetarea starii de urgenta...avem constant 100-150 cazuri noi...
    In timpul starii de urgenta erau 350-400 cazuri zilnice....
    • -3 (7 voturi)    
      sunt aranjate clar (Sâmbătă, 23 mai 2020, 15:22)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Niste nenorociti cu totii. Sa facem rost urjent de mai multe cazuri, ca sa-i multumim pe cei care se sperie ca termometrele le extrag intelijenta din cap
    • -2 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 23 mai 2020, 15:59)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Tu intelegi cum functioneaza relaxarea? Cand se vede ca numarul de cazuri si transmisibilitatea bolii (R0) sunt in scadere, atunci se ridica restrictiile. Nu tocmai asta e ideea? Sa se ridice restrictiile progresiv, cand ridicarea lor nu mai reprezinta un risc sa creasca numarul cazurilor noi?
  • -3 (7 voturi)    
    iar au aparut dezamagitii (Sâmbătă, 23 mai 2020, 15:28)

    Ephemeris [utilizator]

    Nu mai creste o data numarul asta... sa criticam si noi guvernul. Ei lasa, ca daca nu creste, tot guvernul e de vina, inseamna ca nu exista nici un pericol, nici o pandemie, ne mint Tataru, Orban, Iohannis...