Strategie împotriva pandemiei: 50 de zile de carantină urmate de 30 de zile de relaxare - cercetători europeni

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 20:55 Actualitate | Coronavirus


Carantina Italia
Foto: Profimedia Images
Carantina strictă timp de 50 zile urmată de o lună de relaxare a măsurilor ar putea fi o strategie eficientă pentru a reduce numărul de decese cauzate de pandemia COVID-19 asigurând în același timp un anumit grad de protecție economică, afirmă oamenii de știință, potrivit CNBC.

Într-un studiu finanțat de Uniunea Europeană publicat miercuri, mai mulți cercetători din nouă țări au simulat modul în care diferite strategii de carantină influențează răspândirea coronavirusului.

Multe guverne au impus o formă de carantină pentru a preveni răspândirea COVID-19 dar autoritățile analizează acum modalitățile prin care pot fi relaxate măsurile care au un impact major asupra activității economice.

Oamenii de știință sugerează în noul raport că o abordare de alternare a măsurilor stricte de carantină cu intervale de relaxare a distanțării sociale ar fi mai eficientă decât implementarea carantinei pe termen nedefinit sau a unei strategii prea relaxate.

Testările eficiente, urmărirea contactelor și izolarea cazurilor ar trebui menținute în vigoare constant, alături de măsuri de protecție a persoanelor vulnerabile, potrivit oamenilor de știință.

Cercetătorii au modelat diferite scenarii pentru 16 țări printre care Australia, Mexic, Belgia, Africa de Sud și Nigeria.

Potrivit acestora, un scenariu care presupune un ciclu alternativ de „măsuri de suprimare” stricte pentru 50 de zile urmat de o perioadă de relaxare de 30 de zile ar reduce rata de contagiune R0 (numărul de persoane la care un individ infectat transmite, în medie, virusul) la 0,5 iar secțiile de terapie intensivă ar putea face față la numărul de cazuri în toate țările analizate.

Aceștia au definit măsurile de suprimare drept acelea în măsură să reducă mai rapid numărul de noi infecții, precum implementarea unei carantine stricte, alături de măsurile de limitare a pandemiei: practicarea distanțării sociale, respectarea regulilor de igienă, izolarea persoanelor infectate, închiderea școlilor și restricționarea adunărilor publice.

Dezavantajul ar fi că durata pandemia s-ar prelungi și ar putea dura mai mult de 18 luni, întrucât mai mulți oameni ar rămâne susceptibili contractării coronavirusului la sfârșitul fiecărui ciclu. Însă bilanțul deceselor cauzate de COVID-19 ar fi redus semnificativ în toate cele 16 țări incluse în analiză.

Într-un alt scenariu, bazat pe implementarea exclusivă a măsurilor de limitare a pandemiei timp de 50 de zile urmate de o relaxare de o lună, dar fără instaurarea unei carantine stricte, rata de contagiune R0 ar scădea la 0,8 în țările analizate.

Însă în acest model, deși ar fi eficient pentru primele trei luni, numărul de pacienți care ar necesita tratament de urgență ar depăși capacitatea secțiilor de terapie intensivă după prima perioadă de relaxare de 30 de zile iar numărul deceselor cauzate de COVID-19 ar urma să crească alarmant, potrivit cercetătorilor.

Aceștia au mai precizat că fiecare țară în parte ar trebui să decidă cât de lung să fie intervalul de restricții urmat de relaxare, în funcție de capacitatea domestică și nevoile individuale.

Oamenii de știință mai susțin că o strategie de trei luni consecutive de măsuri de suprimare ar fi cea mai rapidă metodă de a pune capăt pandemiei, majoritatea țărilor fiind capabile să reducă numărul de noi cazuri la 0 în cazul respectiv.

Însă alternarea măsurilor de suprimare stricte cu perioade de relaxare ar acorda populației intervale în care „să respire”, potrivit lui Rajiv Chowdhury, un epidemiolog la Universitatea Cambridge și conducătorul echipei care a efectuat studiul.

„Din acest motiv soluția respectivă ar putea fi mai sustenabilă, în special în țările sărace”, a declarat Chowdhury.

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18359 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    Corona virusul se trateaza cu curent electric (Miercuri, 20 mai 2020, 21:07)

    Lucian Ilea [utilizator]

    alternativ,decoperit de Nicolae Tesla n 1893
    nu curentul direct care a fost facut de Edison

    din 1923 toate statiile sunt bazate pe curent electric alternativ care isi schimba frecventa de 23 de ori pe minut

    pur si simply faci o rotocoala dintr-un fir electric cuplat la un generator AC
    si treci peste zonele infectate
    Nicola Tesla mi-a dat ideea asta din filmul sau biografic
  • -11 (67 voturi)    
    M-am (Miercuri, 20 mai 2020, 21:11)

    Alexa.99. [utilizator]

    saturat de prostiile astora, de studiile lor, de planurile lor, de cercetarile lor. Sa faca asa la ei acasa.
    • -1 (29 voturi)    
      /// (Miercuri, 20 mai 2020, 21:30)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Iesi la inaintare cu tupeu, sigur e fake. toti au murit de batranete.
    • +7 (23 voturi)    
      Multi s-au saturat (Miercuri, 20 mai 2020, 21:31)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      si nu au curajul sa o spuna cum a spus foarte bine domnul Mugur Mihaescu cautati pe youtube.
    • +8 (24 voturi)    
      Daca te-ai saturat, nu mai papi (Miercuri, 20 mai 2020, 22:03)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Dar cand te saturi tu, de ce trebuie sa se opreasca toti ceilalti din mancat?!? Doar pentru ca tu te-ai saturat?
    • +3 (41 voturi)    
      Fa precum Catarama (Miercuri, 20 mai 2020, 22:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Du-te intr-un focar de infectie, si cauta de te infecteaza. Dupa aia du-te acasa, si-ti infecteaza toata familia. Pe urma trimite-i pe la prieteni, sa-i infecteze si pe aia. Vezi cati ajung la spital, si cati mor. Dupa aia mai zi o data ca te-ai saturat de prostii.

      Toata lumea s-a saturat pana peste cap de epidemie. Da' aia n-ajuta cata vreme nu se satura epidemia de noi. Si aia, pana n-avem vaccin sau antiviral eficient si specific, nu se intampla fara masuri de distantare sociala. Sa te superi pe cei care zic asta e echivalent cu supararea vacarului pe sat.
      • +2 (18 voturi)    
        Bine zis (Miercuri, 20 mai 2020, 23:19)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Primul paragraf e bun de pus in rama. Asta e realitatea. Din pacate, in Romania, numarul de cazuri de covid ajunge sa fie depasit de numarul de covidioti, precum Alexa.
      • -7 (21 voturi)    
        Se poate si fara distantare (Joi, 21 mai 2020, 0:16)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Dar tre sa ai cu cine, ca cu tine, sigur nu se poate!!!
        • 0 (6 voturi)    
          Fara distantare nu se poate (Joi, 21 mai 2020, 13:23)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Se poate fara ca distantarea sa fie impusa prin constrangere, daca ai o populatie foarte disciplinata, precum au Japonia si Germania. Nu e cazul la noi. Asa ca cev faci? Lasi epidemia sa se raspandeasca in voie, purtata de prostii care nu inteleg necesitatea distantarii? Ca in conditiile unei populatii indisciplinate care asculta in mare parte doar de bata, precum vita, doar astea doua variante le ai: constrangere sau raspandirea necontrolata a epidemiei.
      • +5 (17 voturi)    
        s-a infectat Cataramă și n-a aflat nimeni? (Joi, 21 mai 2020, 2:18)

        Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Omul n-a reușit să ia Covid-ul din focar oricât a încercat!
        • -3 (7 voturi)    
          Incearca tu, ... (Joi, 21 mai 2020, 13:20)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

          ... poate esti mai talentat ca el.

          Alternativ, daca nu reusesti intr-un focar de infectie, vezi si intra intr-un salon cu bolnavi dintr-un spital de infectioase. Asa sigur iti iese.
  • +5 (41 voturi)    
    ce surpriză! (Miercuri, 20 mai 2020, 21:17)

    Mazeta [utilizator]

    Mai mulți cercetători finanțați de UE au confirmat că strategia UE a fost foarte bună.
    • +1 (17 voturi)    
      . (Joi, 21 mai 2020, 1:53)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Faptul ca cineva plateste o cercetare stiintifica nu inseamna ca influenteaza rezultatele ei. N-ar mai functiona nicio inventie, n-ar fi valabil niciun medicament. Numai un corupt crede despre ceilalti ca sunt ca el; ce ai spus tu este mai mult despre tine si mai putin despre ceilalti.
  • -7 (35 voturi)    
    Așa trebuie procedat și în RO... (Miercuri, 20 mai 2020, 21:35)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dacă apare cel mai mic indiciu de reluare a creșterii exponențiale a virusului!
  • 0 (38 voturi)    
    satul (Miercuri, 20 mai 2020, 21:42)

    Wheelwright [utilizator]

    Cred ca traim intr-o perioada in care cercetatorii si expertii in medicina sunt de o mediocritate extraoridnara. Parca sunt toti ca aia din OMS (WHO).
    Mai usor si mai repede au trecut oamenii acum 100 de ani peste gripa spaniola, decat trecem noi de acest covid-19, si nu pentru ca virusul asta e mai smecher, ci pentru ca toti oamenii au devenit lenesi (la nivelul inteligentei si utilizarii corespunzatoare a creicerului).
    Fac tot felul de prognoze, evaluari, se bat cap in cap de la universitate la universitate.
    Cred sincer ca omul modern e mai putin inzestrat intelectual din cauza ca se bazeaza prea mult pe tehnologie si prea putin pe inteligenta lui.
    • +1 (17 voturi)    
      experti de pe net... (Joi, 21 mai 2020, 1:07)

      gheo.man [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      du-te ba si lasa-ne cu sfaturile tale pretioase. Esti destept de bubui
    • +1 (21 voturi)    
      sunteti din ce in ce mai multi (Joi, 21 mai 2020, 1:20)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Am observat ca agitatorii sunt din ce in ce mai multi in a contesta masurile luate. Strategia de combatere a unei pandemii poate sa duca doar la 2 rezultate:
      - sa mearga si atunci toti vor urla ca a fost o exagerare , ca nu trebuiau impuse masuri asa dure , ca daca pericolul a fost exagerat. Vorba aia, dupa razboi multi destepri se arata, cand era pericolul iminent, toti au tacut malc si s-au inchis in case
      - sa nu mearga si atunci toti razboinicii de mai sus o sa tipe in gura mare ca nu s-a facut destul si ca expertii sunt incompetenti si ca politicienii nu au fost destul de curajosi/hotarati /categorici.

      Prefer primul scenariu si agitatia aferenta, decat sa plang in urma celui de al 2-lea, asa ca popti as fiti cat de satuli vreti voi , acum ca s-au mai linistit apele, dar nu uitati, inca nu s-a terminat
    • -1 (3 voturi)    
      au trecut (Joi, 21 mai 2020, 13:38)

      GabrielNegrila1 [anonim] i-a raspuns lui Wheelwright

      pentru ca virusul gripei spaniole odata ce il luai incepea sa se manifeste, din prima cu violenta si in 2-3 zile erai gata. Nu au existat asimptomatici si nici perioada de incubatie de +14 zile. Si nu a suferit mutatii in perioade scurte de timp. Pericolul la noul virus este faptul ca multi il au, nu stiu ca il au si il raspandesc cu darnicie atat la altii care nu stiu cat si la cei la care poate sa devina fatal.
  • +7 (41 voturi)    
    Păi, mult succes. (Miercuri, 20 mai 2020, 21:49)

    anton_carpati [utilizator]

    Majoritatea s-a săturat de carantină. Dacă se dorește crearea unor condiții prielnice pentru revolte, atunci n-au decât să încerce. Să vedem numai cum o să-i bage-n carantină pe cei care nu-și mai pot plăti chiria.
    • +3 (5 voturi)    
      Strict personal (Joi, 21 mai 2020, 13:52)

      GabrielNegrila1 [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

      Eu procedam f simplu. Anuntam care sunt pericolele, cine vroia statea in casa si se proteja, cine era viteaz si credea in teoria conspiratiei se plimba creanga prin oras/tara, etc. Le spuneam ca daca se imbolnavesc sa stea izolati in casa, venea echipa si le facea analiza si daca luau virusul ii tratam la domiciliu, daca scapau bine, daca nu asta este, ghinion. Dar eu nu aveam remuscari pentru ca i-am avertizat si ei au ignorat, adica au vrut sa moara. Si gata, cine scapa scapa, cine moare nu mai conteaza. Disparea si teoria conspiratiei, nici Bill Gates nu mai ocupa locul lui Soros si in final poate aveam si imunizare naturala. Cati puteau sa moara? 1-2 milioane, poate 10 milioane?? La cateva miliarde nu reprezenta mare pierdere... cat valoreaza o viata de om? 200000 $ sau 2000000 $?? daca mori nu stiu cu ce te ajuta daca iti poti plati chiria ... ca de aici am plecat, observ ca multi gandesc cu/prin stomac, intelegeti ca fara bani s-a trait si se poate trai in continuare daca se schimba sistemul pe ici pe colo. Doar nu credeti ca banul a aparut odata cu primul om ...
      • 0 (2 voturi)    
        De-acord cu dvs. (Joi, 21 mai 2020, 14:59)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui GabrielNegrila1

        Spuneți asta proprietarilor.
      • +2 (2 voturi)    
        în România, scapau mai mulți așa (Vineri, 22 mai 2020, 10:35)

        fofana [utilizator] i-a raspuns lui GabrielNegrila1

        pentru că nu se umpleau de nosocomiale de la minunatele noastre spitale.
  • 0 (36 voturi)    
    Uite asa dresezi populatia (Miercuri, 20 mai 2020, 22:15)

    galeo [utilizator]

    Devenim toti docili si ascultatori de sidtem, mai umili decat chinezii.
  • +4 (24 voturi)    
    ce sa zic??? subtirel... (Miercuri, 20 mai 2020, 22:35)

    ..13 [utilizator]

    Cu inchiderea pentu 3 luni a economiei - stie vreun medic care sunt costurile asociate aceste operatiuni pentru public, pentru afaceri???

    Ce faci parjoleti totul in calea virusului si apoi ce mai mananci???

    IN alt studiu se spune cu punct si virgula ca
    G7 countries share 60%
    of world supply and demand (GDP), 65% of world manufacturing, and 41% of world
    manufacturing exports, when they sneeze, the rest of the world will catch a cold.

    si ca
    a pandemic like COVID-19 is seemingly producing large scale, global, and possibly persistent economic disruption...

    the cost in terms of lost economic
    output begins to escalate into the trillions of dollars.

    border closures driven by the pandemic will hit hard many economies

    sunt trei factori care pot afecta economia globala
    - the extent of the pandemic’s economic effects globally, - GLOBAL!!!
    - the fiscal and monetary policy reactions
    to the shocks - local,
    - regulatory reactions addressing possible bank fragility

    Studiul invocat mai sus nu face decat niste analize pe fiecara tara si pierde din vedere ca lumea este globala si ca nu ma intereseaza ce se intampla in Nigeria, de exemplu. daca UE. USA, Japonia si China sunt ranite de moarte...

    Raspunsul la pandemie trebuie sa fie global sau gandit astfel incat sa nu intrerupa lanturile comerciale globale.

    Apoi inferent de tara sa tii o tara blocata 3 luni i-ai innebunit economia - ai pus-o la pamant si cu cat ea este mai mare cu atat mai mare este impactul ei in lume si afecteaza pe cei mici.

    Apoi bancile prin finantarile pe care le pot pune in miscare sunt esentiale.

    Si evident ca cu cat economia mondiala isi va reveni mai greu cu atat somajul va fi mai mare...
    The increases in unemployment is to be further aggravated by wage effects as corporate earnings are likely to shrink.

    Studiul este slab din punctul meu de vedere - introduce niste date, si le aplica un model deja stiut pe niste tari - bravo si???

    Marii jucatori, tari si firme/produse trebuiesc analizate
  • 0 (24 voturi)    
    50 de bulău, 30 liberare și pe urmă...de la capăt (Miercuri, 20 mai 2020, 22:46)

    Guvid19 [utilizator]

    Cum zicea Iohannis când a câștigat primul mandat: stop și de la capăt. După cele 80 de zile, ciclul se reia. Prin 2024 ar trebui să avem peste 60% din populația lumii vaccinată. Buckle up! :)
  • +14 (18 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 mai 2020, 23:03)

    mitg [utilizator]

    Care grad de "siguranta economica"?

    Chiar si daca maine totul revine la normal ca prin minune, bancile vor da mai putine credite de consum, oamenii vor pune mai mult la saltea si toate cele.

    Este un dezastru.
  • -4 (32 voturi)    
    eu stiu ca vor sa trecem (Miercuri, 20 mai 2020, 23:38)

    hanu [utilizator]

    la un nou still de gulag sovietic dar sictir nu o sa le mearga pt ca sclavii sunt mult mai eficienti si cuminti daca au iluzia libertatii.
  • 0 (6 voturi)    
    este pana la urma... (Joi, 21 mai 2020, 7:15)

    ..13 [utilizator]

    Un prim pas - se mai poate rafina cercetarea.

    Am citit un alt studiu facut tot de medicii din Belgia extraordinar - pe grupe de varsta, pe tipuri de contacte, pe tipuri de activitati - extrem de bine facut ar mai trebui ceva adaugat si cred ca este gata solutia mult mai aproape de o modelare serioasa..