Pandemia COVID-19 a intrat în declin aproape peste tot la nivel mondial

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 16:19 Actualitate | Coronavirus


Dezinfectarea străzilor în Madrid, în timpul pandemiei de coronavirus
Foto: Muddy Ignace/DYDPPA/Profimedia Images
Noile cazuri COVID-19 au scăzut în numere absolute în aproape toate țările în ultimele zile. Acestea nu mai depășesc, în medie, 1,2% din bilanțul total al infecțiilor în majoritatea statelor. Serviciile de urgență și secțiile de terapie intensivă nu mai sunt copleșite de numărul de pacienți iar, dacă nu va exista un recul al infecțiilor, pandemia ar putea stagna complet în decurs de o lună, relatează Les Echos.

Aplatizarea curbei în Europa



Numărul de noi cazuri a scăzut, în medie, în ultimele cinci zile, mai puțin de 2% noi infecții fiind raportate în cele 25 de țări care au cel mai ridicat bilanț al pacienților COVID-19, cu excepția Braziliei (+5%), Pakistanului, Arabiei Saudite, Mexicului (4%), Indiei și Rusiei (+3%), unde numărul total de cazuri rămâne scăzut raportat la populație.

Între țările occidentale, cele mai afectate la nivel mondial, creșterea zilnică este de doar 0,5% în Statele Unite, 0,3% în Germania, 0,2% în Franța, Italia și Spania. În Elveția bilanțul infecțiilor a crescut cu doar 0,05% zilnic de la începutul lunii mai.

Belgia, cu 0,6% noi cazuri și Marea Britanie, cu o creștere de 1,2% au rămas puțin în urma celorlalte state din Vest.

Numărul de cazuri reale este fără îndoială mult mai ridicat decât bilanțul oficial la nivel mondial întrucât nicio țară nu își testează sistematic întreaga populație, însă nu există motive care să sugereze că tendința ar fi diferită.





Scăderea cazurilor din secțiile de terapie intensivă



În ceea ce privește numărul deceselor, dintre care două treimi au avut în țările occidentale, acesta crește acum foarte lent, chiar dacă noi vârfuri sunt înregistrate ocazional, cum s-a întâmplat marți în Statele Unite, când au fost înregistrate 1.500 de fatalități.

În Franța, creșterea a fost de doar 0,5% pentru 10 zile la rând, în jur de 100 de noi morți fiind raportați zilnic. În Spania, la fel ca în toate țările Uniunii Europene cu excepția Italiei, numărul de decese zilnice a ajuns de ordinul zecilor. În Elveția a fost raportat un singur deces din cauza COVID-19 din 10 mai.

La fel de important este numărul de noi internări la urgență și în secțiile de terapie intensivă. Peste tot numărul este în scădere iar sistemele de sănătate nu mai sunt copleșite, cum a fost cazul în perioada de vârf a pandemiei înregistrate în a doua jumătate a lunii martie.

Câteva țări au desființat spitalele mobile instalate pentru a face față fluxului de infecții.

Extrapolând datele recente privind numărul de noi infecții și decese, acestea ar putea scădea până aproape de zero într-o lună, dacă nu va fi înregistrat un recul al cazurilor ca urmare a relaxării măsurilor de izolare și ridicării carantinelor.

Deocamdată însă nu pare să fie cazul, în special în rândul țărilor care au relaxat restricțiile primele, la jumătatea lunii aprilie: Danemarca, Austria, Norvegia etc. (deși unele focare, precum cele din abatoarele din Germania cauzează îngrijorări).

Slovenia a anunțat oficial sfârşitul pandemiei pe teritoriul său şi şi-a redeschis frontierele, chiar dacă unele măsuri preventive au fost menținute.

Misterioasa extenuare a coronavirusului



De ce pare să încetinească pandemia acum? Epidemiologii nu au, pentru moment, răspunsuri clare.

Este posibil ca măsurile de carantină să fi perturbat dinamica COVID-19 în momentul în care au fost introduse în majoritatea țărilor la jumătatea lunii martie, perioadă în care numărul de noi infecții raportate zilnic se situa în jur de 20%.

Dar lucrurile nu sunt certe: numărul de noi cazuri înregistrate în țări care au luat măsuri de carantină limitate a scăzut la rândul său, la fel ca și în cazul acelora care s-au concentrat pe testarea populației și adoptarea unor măsuri de distanțare socială.

În Statele Unite cele cinci state americane care au refuzat implementarea carantinei (Arkansas, Iowa, Nebraska, Dakota de Nord și Dakota de Sud) sunt într-o situație comparabilă cu restul țării atât ca număr de cazuri și evoluție a lor (n.r. însă statele respective au printre cele mai mici densități ale populației din SUA).

Niciun tratament-minune nu poate explica declinul în care pare să fi intrat pandemia întrucât țările au adoptat strategii extrem de diverse pentru combaterea COVID-19 iar cel mai faimos și controversat medicament, clorochina, se speculează că ar avea cel mult un efect paliativ, nicidecum de prevenție.

Este posibil ca noul coronavirus care cauzează COVID-19 să aibă o sezonalitate cu evoluție ciclică, la fel ca gripa, și să se epuizeze la sfârșitul primăverii? Nu există un consens printre oamenii de știință dar, dacă acesta ar fi cazul, pandemia ar trebui să înregistreze un nou vârf în prezent în emisfera sudică, cu o lună înainte de începerea iernii (21 iunie - 22 decembrie) dar Noua Zeelandă a înregistrat un singur nou caz în ultimele zece zile.




Rusia și Brazilia în dificultate



Printre cele mai populate 40 de țări din lume doar în India, Brazilia, Indonezia, Rusia, Mexic, Pakistan și Bangladesh bilanțul infecțiilor continuă să urce cu mai mult de 2% zilnic. Însă numărul de persoane infectate rămâne scăzut raportat la populația totală, fiind de mai puțin de 0,01% în India.

Excepție fac doar Rusia și Brazilia.

Moscova, care miercuri a raportat un număr record de 135 de decese în 24 de ore, a negat pentru o lungă perioadă răspândirea noului coronavirus pe teritoriul național, fiind suspectată de raportarea unor cifre false. Autoritățile de la Kremlin au introdus restricții limitate și târzii, restaurantele rămânând deschise mult timp după izbucnirea pandemiei în Rusia.

În Brazilia, care a devenit recent țara cu al treilea cel mai ridicat număr al infecțiilor, președintele Jair Bolsonaro a negat severitatea pandemiei îndemnându-și susținătorii să nu respecte măsurile de izolare.

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18947 vizualizari

  • -7 (29 voturi)    
    #masks4all (Miercuri, 20 mai 2020, 16:49)

    Sergiu@ [utilizator]

    Cred ca o posibila explicatie este introducerea obligativitatii purtarii mastilor in majoritatea tarilor.
    • +1 (13 voturi)    
      NU , n-are nici o legatura! (Miercuri, 20 mai 2020, 17:55)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu@

      A dat de destepti ca voi si s-a speriat sa nu il iradiati cu antenele 5 G.
    • 0 (2 voturi)    
      parere (Joi, 21 mai 2020, 10:13)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu@

      Eu vad lucrurile in felul urmator: Primul caz confirmat cu COVID a fost in 17 Noiembrie in China, China fiind una din cele mai populate tari din lume si cu una din cele mai mare densitati de populatie. Daca doar in 17 Noiembrie s-a confirmat virusul, cu siguranta el a existat de prin Octombrie. Tinand cont la cat de "globalizata" este lumea de azi si cat de mult circula oamenii, mi se pare foarte improbabil ca virusul sa fi ajuns prin Europa doar in Ianuarie-Februarie. Exista si o stire conform caria, in Franta, primul caz de COVID ar fi fost in Decembrie. Prin urmare, este foarte posibil ca numarul de oameni infectati la nivel global sa fie de zeci de ori mai mare decat cifrele oficiale.
      Pentru a sustine asta mai am un exemplu. Sora mea lucreaza ca asistent medical in Elevetia. A avut contact cu colegul ei ai carui parinti au fost confirmati cu COVID. Chiar daca sora mea avea tuse si mici simtome de raceala si a avut contact cu o persoana suspecta de COVID, i s-a refuzat testarea. Vorbim de Elvetia totusi...
      Concluzia mea este ca pur si simplu s-au infectat foarte multi oameni pana acum si a inceput sa se dezvolte imunitatea de grup, de aceea cazurile sunt in scadere...
  • -5 (11 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 20 mai 2020, 16:57)

    independentu [utilizator]

    Media numarului de cazuri noi zilnice sunt in jur de 85.000 de mai mult de sase saptamani, nu e nicio scadere.
    Scaderile mari din Europa de Vest si USA au fost compensate de cresterile din Rusia, America de Sud si Asia.
  • -4 (12 voturi)    
    dezinformare (Miercuri, 20 mai 2020, 17:01)

    s@s@s [utilizator]

    din nou in lipsa de subiecte hotnews dezinformeaza. numerele sunt in crestere evidenta in america de sud. acolo este acum epicentrul epidemiei. de asemenea rusia si india. sa zici ca india e o exceptie in conditiile in care numarul de teste este foarte foarte redus inseamna ca esti naiv. iar china se pregateste pentru valul 2. tarile BRIC au preluat stafeta
  • -5 (11 voturi)    
    asta a fost (Miercuri, 20 mai 2020, 17:36)

    TrickyWicky [utilizator]

    o repetitie la ce va urma.
    Sper ca artizanii atacului biologic si chimic livrat cu avioane comerciale si statii 5G sa raspunda in fata legioi.
    daca nu raspund in fata legii . vor raspunde in fata oamenilor care si-au pierdut pe cei dragi
  • +4 (8 voturi)    
    cine o sa ne mai tina in casa ?? (Miercuri, 20 mai 2020, 18:00)

    alfa1 [utilizator]

    s-ar putea sa iesiti de sub pat in curand si sa nu mai trebuiasca sa va dezinfectati mainile cu clor.
  • +3 (11 voturi)    
    interesant (Miercuri, 20 mai 2020, 18:01)

    di livio [utilizator]

    cre că ne revenim...de două luni repet ca papagalu...Lombardia, Franța, Spania, Anglia, New York...la ăștia fuse dramatic, nu știu de ce...pînă la urmă ne vor spune esperții de ce...în restu lumii fuse gripă...în fiecare iarnă vedeam știri cu epidemia de gripă...persoanele vulnerabile erau rugate să stea în casă...amu toate persoanele au fost OBLIGATE să stea în casă, asta e, are și presa rolu ei în isterie...În Statele Unite cele cinci state americane care au refuzat implementarea carantinei (Arkansas, Iowa, Nebraska, Dakota de Nord și Dakota de Sud) sunt într-o situație comparabilă cu restul țării atât ca număr de cazuri și evoluție a lor...era un expert israelian care zicea același lucru în aprilie
  • +2 (10 voturi)    
    a obosit ăla micu și nimeni nu înțelege cum (Miercuri, 20 mai 2020, 18:28)

    Guvid19 [utilizator]

    Come on, inventați ceva pseudoștiințific, altfel numărul conspiraționiștilor va crește mai ceva decât creștea COVID-ul în graficele alea de fearmonger din luna martie. Exponențial, cum ziceau doct „experții”.
  • +5 (15 voturi)    
    9 nu ne pasa (Miercuri, 20 mai 2020, 18:47)

    marc.andre [utilizator]

    Noi il avem pe Arafat si ne place suspendarea Drepturilor Omului.
  • -4 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 20 mai 2020, 19:21)

    Mihai Panet [anonim]

    Poate ca virusul nu-i poate infecta pe toti oamenii. Sau poate ca oamenii schimba factori imuni care ii spun sistemului imunitar sa produca anticorpi inainte sa intre in contact cu virusul. Sau sunt conditii de mediu care dau o reactie de aparare organismului, care functioneaza si la infectii. De ce oare gripa nu produce epidemii in timpul verii?
  • +5 (13 voturi)    
    poate ca (Miercuri, 20 mai 2020, 19:55)

    hanu [utilizator]

    am stat in case degeaba?... poate ne-am facut praf economiile degeaba?... poate ca pana la urma e o boala marginal mai rea decat o gripa nasoala?...poate ca isteria politico-mediatica urmareste sa treaca anumite metode de control care sa ramana multa vreme dupa ce virusul e istorie, ca dupa 9/11?....
  • -1 (7 voturi)    
    Asta a fost prima runda (Miercuri, 20 mai 2020, 20:14)

    AliB [utilizator]

    Si nu-mi vine sa cred ce spun, dar Romania s-a descurcat binisor. Mult mai bine decat alte tari, inclusiv SUA. De aia noua ne pare ca n-a fost asa de mare bai. Omu' nu crede pana nu vede, nu gusta, nu sufera, nu-i vede pe altii murind...Nici o problema, o sa avem alta sansa in toamna.
  • +2 (6 voturi)    
    De fapt e invers! (Joi, 21 mai 2020, 3:05)

    independentu [utilizator]

    Azi a fost ziua cu cele mai multe cazuri de Covid la nivel mondial de la inceputul epidemiei, 106.000!
    Asta se intampla cand preiei informatii neverificate!
  • -2 (4 voturi)    
    statistica dupa interes (Joi, 21 mai 2020, 8:42)

    gpavel [utilizator]

    Un număr RECORD de 106.000 de infecții cu coronavirus au fost înregistrate marți în lume, a transmis Organizația Mondială a Sănătății, subliniind că două treimi dintre noile cazuri au fost înregistrate în doar patru țări, potrivit Euronews.
    Statistica in functie de interes poate arata ce doresti!
  • 0 (2 voturi)    
    de la mine din africa (Vineri, 22 mai 2020, 0:12)

    iodixit [utilizator]

    nu se vede asa
    africa este inca pe panta ascendenta. o sa mai dureze ceva pina se calmeaza si pe aici treburile.