Coronavirusul se comportă altfel în noile focare din China. Care sunt diferențele

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 14:18 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus China
Foto: STR / AFP / Profimedia
Noul coronavirus se comportă diferit în pacienții din nord-estul Chinei care s-au infectat recent, comparativ cu primele cazuri din țară, lucru ce sugerează că se schimbă pe măsură ce se răspândește, a declarat un doctor de prestigiu, potrivit Reuters.

China, care în mare măsură a reușit să țină epidemia sub control, a descoperit în ultimele săptămâni noi focare în provinciile de graniță nord-estice Jilin și Heilongjiang, lucru ce provoacă îngrijorări privind un al doilea val.

Qiu Haibo, expert în terapie intensivă și membru al Comisiei Naționale de Sănătate, a spus că perioada de incubație a virusului în pacienții din nord-est este mai mare decât la cei din Wuhan, unde a apărut Sars-Cov-2.

”Asta e o problemă, pentru că nu au simptome, așa că, atunci când se întâlnesc cu familiile, nu au motive de îngrijorare și ajungem la focare de infecție în familii”, a declarat Qiu la televiziunea de stat CCTV.

Pacienții din focarele de nord-est, de asemenea, poartă virusul mai multă vreme decât cazurile timpurii din Wuhan și au nevoie de mai mult timp pentru a se recupera, a spus expertul chinez.

În plus, pacienții din nord-est fac mai rar febră și au tendința să le fie mai degrabă afectați plămânii, decât alte organe.

Potrivit lui Qiu, virusul din focarele noi este probabil adus din străinătate, lucru ce ar putea explica aceste diferențe.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16642 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Să vadă și chinezii cum e cu externalizarea (Miercuri, 20 mai 2020, 14:27)

    Tescovin [utilizator]

    Când fabricai la tine în țară, era într-un fel. Pe urmă ai zis „ce să ne mai batem noi capul, îi lăsăm pe alții să fabrice, noi îl luăm de-a gata”. Doar că după aia nu înțelegi de ce nu funcționează cum te-ai aștepta tu. Iar documentația e în chineză și nu prea te ajută.
  • +12 (22 voturi)    
    Șmecheria e că nu știm dacă China chiar a reușit (Miercuri, 20 mai 2020, 14:32)

    Amerlocu [utilizator]

    șă țină molima de Wuhan sub control...

    La un moment dat autoritățile chineze au început să nu mai raporteze decese și infectări. Cu toatea astea crematoriile mergeau de duduiau, ba chiar au trebuit rapid construite unele noi. Au anunțat apoi marea victorie împotriva molimii, iar după o săptămână au închis brusc cârciumile și cinematograflele în toată țara. Chinezii pot călători prin țară din nou doar cu autorizație de la miliție ca-n vremea lui Mao.

    După trâmbițrea marii victorii au mârâit ceva că noile infectări ar fi doar de la chinezii veniți din străinătate. Acum aflăm, așa mai pe ocolite, că de fapt se produce o mutație semnificativă a virusului în nord estul țării - adică una din cele mai izolate părți unde nu ar fi trebuit să fie nimic. Hmmm....
  • +6 (14 voturi)    
    Un fix? (Miercuri, 20 mai 2020, 14:43)

    BEDE [utilizator]

    COVID-ul a mai primit un patch ca să fie un pic mai eficient?
    Așteptăm cu interes versiunea COVID-21...
    • +4 (4 voturi)    
      eu nu astept cu interes... (Miercuri, 20 mai 2020, 21:31)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Eu astept cu groaza versiunea COVID-21. :))))) E strict o senzatie, sper din tot sufeltul sa ma insel, dar virusul asta pare a fi precum vinul: cu cat trece vremea cu atat e mai bun! :)))
  • +14 (16 voturi)    
    si au facut studiull asta (Miercuri, 20 mai 2020, 14:47)

    Captain Obvious [utilizator]

    pe cei 3-4-5 cat ii raporteaza in fiecare zi ?
  • +15 (15 voturi)    
    ihim (Miercuri, 20 mai 2020, 15:11)

    cont_nou [utilizator]

    "China, care în mare măsură a reușit să țină epidemia sub control" - asa de bine au tinut-o sub control ca a ajuns pandemie.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 mai 2020, 15:37)

    tirolez [utilizator]

    Normal ca "a fost adus din strainatate" noul covid. Care , eventual, nici nu e ruda cu primul. Sunt niste victime , am inteles.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 mai 2020, 16:42)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca si cum vine nevasta-mea de la spital dupa ce a avut Covid si acum cand sint si eu bolnav imi zicea ca nu am luat de la ea, sigur de la vecini.
  • -5 (5 voturi)    
    Care sunt focarele (Miercuri, 20 mai 2020, 19:33)

    blablavertical [utilizator]

    din China? Cel cu 5 cazuri raportate azi sau cel cu 6 cazuri raportate ieri? Sau poate cele cu cate 2 cazuri de saptamana trecuta? Sunt aceleasi focare pe care se fac studiile chinezesti care tot apar pe-aici?
    Daca, prin absurd, i-as crede, atunci, avand in vedere ca de vreo 2 luni n-au mai raportat nici un deces, inseamna ca noul coronavirus chiar se comporta diferit: 0% mortalitate, deci pandemia s-a incheiat. Prietenii lor de la OMS stiu?