Coronavirus în România: Arad, al doilea cel mai afectat județ, după Suceava / Situația îmbolnăvirilor în fiecare județ

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 13:06 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Agerpres
Cele mai multe cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19 - 3.469 - continuă să fie la Suceava, iar al doilea cel mai afectat județ este Arad, cu 697 de îmbolnăviri, urmat de Botoșani. În Capitală, până miercuri au fost raportate 1.674 de cazuri de coronavirus.

Până astăzi, 20 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 17.387 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus.

Cele mai multe cazuri - 3.469 - sunt în județul Suceava, urmat de Arad - 697, Botoșani - 691. Cel mai puțin afectat județ este Brăila.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
  • 1. Alba 274
  • 2. Arad 697
  • 3. Argeș 223
  • 4. Bacău 453
  • 5. Bihor 518
  • 6. Bistrița-Năsăud 309
  • 7. Botoșani 691
  • 8. Brașov 646
  • 9. Brăila 19
  • 10. Buzău 148
  • 11. Caraș-Severin 110
  • 12. Călărași 77
  • 13. Cluj 532
  • 14. Constanța 265
  • 15. Covasna 229
  • 16. Dâmbovița 240
  • 17. Dolj 172
  • 18. Galați 548
  • 19. Giurgiu 210
  • 20. Gorj 96
  • 21. Harghita 90
  • 22. Hunedoara 617
  • 23. Ialomița 336
  • 24. Iași 388
  • 25. Ilfov 434
  • 26. Maramureș 85
  • 27. Mehedinți 97
  • 28. Mureș 659
  • 29. Neamț 841
  • 30. Olt 53
  • 31. Prahova 83
  • 32. Satu Mare 58
  • 33. Sălaj 77
  • 34. Sibiu 470
  • 35. Suceava 3.469
  • 36. Teleorman 118
  • 37. Timiș 494
  • 38. Tulcea 128
  • 39. Vaslui 149
  • 40. Vâlcea 28
  • 41. Vrancea 546
  • 42. Mun. București 1.674
  • 43. - 36






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2856 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pai jud Neamt nu are 841? (Miercuri, 20 mai 2020, 13:12)

    t_beriu [utilizator]

    Si Aradul e pe locul 2, nu pe 2...
    • +1 (1 vot)    
      Ardealu e fruncea? (Miercuri, 20 mai 2020, 14:09)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      ... se pare ca virusu' nu prea se lipeste de sudisti.
  • +2 (2 voturi)    
    pai neamt (Miercuri, 20 mai 2020, 13:23)

    Captain Obvious [utilizator]

    l-ati uitat ?
  • +2 (4 voturi)    
    știre gsp, ieri (Miercuri, 20 mai 2020, 13:30)

    di livio [utilizator]

    17 mai 2020...Județul Arad nu a înregistrat nici un caz nou de coronavirus, pentru prima dată de la începutul pandemiei... În spitalele din județ sunt 25 de pacienţi. Ultimul deces a avut loc în 9 mai, o persoană de 99 de ani. În Arad s-au făcut aproximativ 10.000 de teste, iar 7% au fost pozitive. “O veste foarte bună este că rata vindecării în judeţul Arad este de 84%, iar la nivel naţional, de 58%. spitalizați 25, asta înseamnă că avem sub 4% cazuri active din totalul îmbolnăvirilor la nivelul judeţului
  • +3 (3 voturi)    
    bre dar Neamtul (Miercuri, 20 mai 2020, 13:45)

    ..13 [utilizator]

    cu peste 800 de infectati - pe unde este???
    Am verificat din doua surse - una este chiar lista voastra.

    Mai, mai...
  • +3 (3 voturi)    
    judetul Neamt are 841 (Miercuri, 20 mai 2020, 13:51)

    age008 [utilizator]

    Intotdeauna am crezut ca 841 e mai mare decat 697. Voi ce parere aveti?
    • 0 (0 voturi)    
      sa il intrebam pe (Miercuri, 20 mai 2020, 16:18)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui age008

      pop, liviu genunche
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu si situatia cazurilor active pe judete (Miercuri, 20 mai 2020, 14:38)

    PrivireCritica [utilizator]

    Publicati situatia cazurilor active pe judete. Aceste date sunt irelevante acum, dupa 10000 de vindecari. Nr total de cazuri active e sub 5900 ( se scad vindecatii si decedatii) . Invatrati sa va faceti treaba sau certei sa vi se furnizeze date relevante!