Arafat: Dacă în România totuşi am evitat o situaţie care este dramatică, acum am ajuns în momentul în care ne batem joc de ce s-a făcut

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 6:17 Actualitate | Coronavirus


Arafat
Foto: Digi24.ro
Şeful DSU, Raed Arafat, spune că a constatat, după atitudinea unor persoane după ieşirea din starea de urgenţă, că unii fac "băşcălie" şi iau în "batjocură şi la mişto" situaţii serioase precum cea privind răspândirea noului coronavirus, potrivit news.ro.

"Dacă aveam situaţia pe care a avut-o Italia am fi îndrăznit o secundă să spunem că se exagerează? Dacă în România totuşi am evitat o situaţie care este dramatică (...) acum am ajuns în momentul care ne batem joc de ce s-a făcut. (...) Dacă ar veni un val nou şi să înceapă să crească numărul cazurilor cred că nouă, ca autorităţi, ne va fi mult mai greu să gestionăm situaţia”, afirmă Arafat.

"Normal, fără nicio discuţie şi aş fi total inconştient dacă aş spune că nu mă tem de acest virus. Este atât de periculos şi avem decese. Deja am atins o mie o sută şi ceva de decese. Haideţi să lăsăm prostiile care circulă pe reţelele de socializare, în unele dezbateri care au ieşit din sfera dezbaterilor pragmatice şi ştiinţifice şi au devenit, unele dintre ele, dezbateri de batjocură. Dacă aveam situaţia pe care a avut-o Italia am fi îndrăznit o secundă să spunem că se exagerează? Dacă în România totuşi am evitat o situaţie care este dramatică (...) acum am ajuns în momentul în care ne batem joc de ce s-a făcut. (...) Dacă ar veni un val nou şi să înceapă să crească numărul cazurilor cred că nouă, ca autorităţi, ne va fi mult mai greu să gestionăm situaţia pentru că s-a implantat în conştientul unei părţi a populaţiei că aici a fost o cacealma”, a spus Arafat, marţi seară, la TVR.

El a povestit că a fost sunat de către oameni care i-au spus că nu sunt de acord să li se ia temperatura la intrarea în spaţii închise. "Nu e normal ca dacă persoana are febră să nu intre şi să meargă, mai bine, să se consulte la un medic?”, a spus Arafat.

El a mai spus că celor care au febră nu li se permite accesul în spaţii închise, însă datele acestora nu se colectează, iar autorităţile nici nu au "asemenea intenţii”.

"Eu am crezut că memoria rămâne măcar şase luni, dar văd că memoria nici măcar două săptămâni nu rămâne”, a mai afirmat şeful DSU.

El a spus că există "inclusiv grupuri organizate” care fac "băşcălie” de măsurile luate de autorităţi pentru prevenirea răspândirii virusului.

Arafat a precizat că autorităţile se pregătesc pentru al doilea val de îmbolnăviri, despre care a spus că nu se ştie cum va fi.

În ceea ce priveşte controalele privind achiziţiile, Arafat a spus că există o mie de solicitări de rapoarte, adăugând că "nimeni nu va fugi, suntem aici”.

"Suntem întrebaţi pe ce bază am distribuit materialele, dacă au fost cerute sau nu, fiecare întrebare din asta în capul celui care lucrează, funcţionarului, în spatele ei poate să fie o acuzaţie, în final. (...) Ca să răspundem la aceste lucruri pierdem oameni, energie şi pierdem din partea oamenilor voinţă să mai facem ceva la limită pentru că noi am lucrat la limită în perioada asta”, a spus secretarul de stat din MAI.

"Avem nevoie de linişte, de timp, iar după asta este normal să vină cine vrea, ce vrea controale” a mai afirmat Raed Arafat. El a acuzat că autorităţile au fost "ţinta unui atac” inclusiv în media, acuzând "informaţii false răspândite de televiziuni, de jurnale şi care nu au absolut nicio bază”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14813 vizualizari

  • -17 (39 voturi)    
    lasa Arahate.. (Miercuri, 20 mai 2020, 6:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca nu s-a schimbat nimic.. tot tu tzâraita se moare si fara izolare.
  • +17 (37 voturi)    
    Oricat de putin simpatic.... (Miercuri, 20 mai 2020, 6:36)

    gigiN [utilizator]

    ...imi este,de data asta trebuie sa ii dau dreptate Arafatului!!!
  • -4 (38 voturi)    
    Pare cam disperat (Miercuri, 20 mai 2020, 7:39)

    lazarus101 [utilizator]

    Oare simte ca se strange latul si in sfarsit o sa fie tras la raspundere? Unde se crede clownul asta, in Palestina? crede ca poate sa abuzeze populatia fara sa cracneasca nimeni???

    De zeci de ani e tinut pe brate individul asta doar pentru ca are o poveste frumoasa, vai de mine "sarmanul refugiat din Palestina care a revolutionat sistemul medical romanesc", pe naiba, ii recunosc meritul de a infiinta SMURD dar de cand a fost pus in functie de secretar de stat a fost o frana a progresului sistemului sanitar!
  • 0 (42 voturi)    
    Singurul care și-a bătut joc este statul (Miercuri, 20 mai 2020, 8:00)

    hic sunt leones [utilizator]

    prin refuzul său de a lua măsuri proporționale (așa cum nu fugărești o găină cu tancul, nu ții oamenii sănătoși și nevulnerabili în case) și de a explica motivul măsurilor luate (restrângerea drepturilor este o măsură extremă care are nevoie de o fundamentare foarte puternică, nu se poate face prin voința discreționară a unui singur individ) astfel încât sa fie foarte bine înțelese și respectate.
    Cum îndrăzniți, băh vremelnicilor, să reproșați ceva poporului?!
    • +2 (24 voturi)    
      in sfarsit (Miercuri, 20 mai 2020, 8:23)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      de mult asteptam sa vad daca mai gandeste cineva asa. Exact asta e problema! Intotdeauna calul de tras e de vina, in cazul nostru, poporul. Pe cat au furat politicienii, pe atata in situatii de criza poporul plateste paguba, si pe cea a furtului initial si pe cea din criza .. ca sa nu zic ca si dupa criza sub numele de restructurari si impozitare mare (si aici o bagam pe aia cu romanul nu asculta numai de zbici).

      Exact, a reprosa ceva poporului e o depasire de mult al bunului simt. PNL a ajuns mai rau ca PSD, dar mi-e mai frica de USR (George Orwell - 1984)
  • -8 (22 voturi)    
    numai masuri (Miercuri, 20 mai 2020, 8:30)

    TrickyWicky [utilizator]

    Ce contravin logicii biologiei.
    Puscarie pt genocid vei face
    • -3 (9 voturi)    
      lol (Miercuri, 20 mai 2020, 16:32)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Uite cine vorbeste de logica.
      N-o sa faca puscarie la fel cum nici pe tine nu te crede cineva.
  • -1 (21 voturi)    
    de cateva luni Arahat spune ca o banda stricata (Miercuri, 20 mai 2020, 8:53)

    alfa1 [utilizator]

    ca in urmatoarele 2 saptamani va fi o crestere a numarului de cazuri pentru ca nu respectam masurile. oare nu isi da seama cat de penibil e ??
  • -3 (25 voturi)    
    iar Italia (Miercuri, 20 mai 2020, 9:09)

    di livio [utilizator]

    espertule Arafat, Lombardia, nu Italia...da dacă aveam situația din Belarus?...Belarus are 40.000 teste la milion locuitori?...cât are România ieropeană și democrată?...cît are espertule?...România are 16000 teste la milion locuitori, stați în casă pîn la iarnă...cine v-a oprit să faceți teste?...știu, agentturili străine, rușii, ungurii, Soroș și trolii HN...atunci cum să nu facem bășcălie?...nu-ți convine, scoate armata din cazărmi...da noi sîntem români, făceam bășcălie și de Ceașcă cizmaru...n-o fi fikusz scutit
    • +2 (18 voturi)    
      testele nu se fac (Miercuri, 20 mai 2020, 10:45)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      din simplul motiv ca sa nu scada rata imbolnavirilor si rata mortalitatii sub 0.00001
  • +3 (15 voturi)    
    Era mai simpla enuntarea unui vechi (Miercuri, 20 mai 2020, 14:22)

    John M. [utilizator]

    proverb romanesc pe care-l stie toata lumea:\
    "Ne inecam ca tiganu' la mal"...
    • 0 (0 voturi)    
      vezi ca acum nu mai este doar amenda! (Joi, 21 mai 2020, 9:35)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Poti sa iei pina la zece an de puscarie pentru declaratii "anti-tziganesti"!
  • -1 (9 voturi)    
    Lasa domnule sef DSU (Miercuri, 20 mai 2020, 18:54)

    florian3619 [utilizator]

    sa ne spuna epidimilogii unde si cum suntem in lupta cu COVID. Gandeste-te cum vei raspunde pentru ce nu ai facut la vremea potrivita, respectiv la ce ai facut invocand starea de urgenta. Si nu ne mai ameninta ca stim siguri ce ne trebuie si ce excese legiferati, ca apoi sa le cizelati prin raspunsuri ale GCS 
    Vorba rabinului catre Itzic- intebat daca va fi razboi: sigur nu va fi razboi, dar nimeni nu va scapa de efectele luptei pentru pace. Mai lasa-ne luminate sa judecam singuri.