Tătaru: Este o vară de încercare. Dacă totul merge bine de la 15 iunie am putea avea plajele deschise

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 22:56 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat luni seară, că măsurile de relaxare se fac progresiv, iar dacă totul merge bine, de la 1 iunie ar putea fi deschise terasele, iar de la 15 iunie restaurantele și plajele. Tătaru a atras atenția că totul depinde de modul în care se comportă oamenii și respectă regulile.

"Noi evaluăm măsurile, dacă aceste măsuri au avut efectul scontat, sunt în discuție și pregătim măsuri după 1 iunie. Dacă merge bine, putem deschide la 1 iunie terasele, la 15 iunie restaurantele, plajele(...) Însă dacă se observă creșteri ale cazurilor, ne putem întoarce la măsurile de la început”, a declarat ministrul Sănătății la Digi24.

Tătaru susține că efectele celor trei zile de relaxare după încheierea stării de urgenţă se vor vedea începând de joi.

"Am avut două-trei zile în care lumea s-a bucurat de libertate sau a încercat să forţeze o libertate. Suntem pe o pantă descendentă a acestei curbe. (...) Sper ca bucuria pe care am avut-o să fi fost prudentă, am văzut şi unele locuri în care nu a fost atât de prudentă - şi de joi încolo să avem o creştere a numărului de cazuri, dar mică. (...) Sper ca efectele pe care o să le vedem zilele următoare să nu fie aşa de mari", a explicat ministrul Sănătății.

Acesta susține că orice relaxare se face gradual, progresiv și se începe cu acele relaxări care pot fi controlate mai ușor. De asemenea acesta a precizat că totul depinde de comportamentul populației, care trebuie să poarte masca și să păstreze distanța.

„Dacă rămânem cu ceva, eu cred că vom avea terasele deschise, de la 15 iunie plajele... Este o vară de încercare”, a spus Nelu Tătaru la Digi24.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6411 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    pai sunt deschise (Luni, 18 mai 2020, 23:23)

    _Ioan_ [utilizator]

    Plajele sunt deschise de vineri, si accesibile publicului, cu pastrarea distantei de siguranta.
  • +6 (28 voturi)    
    Vomit (Luni, 18 mai 2020, 23:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De câte ori il văd pe acest impostor politruc
    • 0 (0 voturi)    
      problema e (Marţi, 19 mai 2020, 12:45)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca vor veni unii si mai rai in locul lor, cand lumea se va fi saturat de astia.
  • +9 (25 voturi)    
    speri sa prinzi 15 iunie (Marţi, 19 mai 2020, 0:02)

    mmmircea [utilizator]

    la palatul victoria ? esti optimist.
  • +6 (28 voturi)    
    Depinde de oameni? De biserica nu? (Marţi, 19 mai 2020, 0:04)

    Urzitoru [utilizator]

    Relaxarea regulilor depinde doar de cum se comporta oamenii? Cum se comporta biserica nu conteaza? De ce nu este cercetat penal Teodosie Spagoveanu pentru zadarnicirea combaterii epidemiei, dand vin la copii cu aceeasi lingurita?! Cand o sa vedem in Romania o lege egala pentru toti???!
    • +2 (6 voturi)    
      22 de tari europene au deschis scolile (Marţi, 19 mai 2020, 7:48)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      Noi nu, noi deschidem biserici. Noi suntem culegatori de sparanghel, atat putem, atat facem. Mi-e sila, o natie de creduli fricosi.
      • +1 (3 voturi)    
        pai da (Marţi, 19 mai 2020, 9:24)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Ca si pana acum, aruncam cu pietre in cei care fac ce au de facut. Bisericile s-au deschis, si bine ca s-au deschis, pentru ca acestea si-au urmat menirea

        In schimb cine urmareste menirea scolii?! Parintii? Marea majoritate nu a scos un cuvant, se multumesc cu meditatiile. Asociatiile de elevi se multumesc cu chiulul, iar ministerul educatiei imprastie fake news....

        De presedinte ce sa mai vorbim, profesor care se lauda cu casele din meditatii....
        • 0 (0 voturi)    
          Biserica ortodoxa nu-si urmareste menirea (Marţi, 19 mai 2020, 23:54)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Sau depinde ce intelegi prin menire. Atata timp cat la conducerea ei un securist veros, nu , asta nu e biserica. Iar legat de scoala, da, ai dreptate, 75% dintre parinti nu vor revenirea in clase. E trist dar asta e Romania, nu ne vom schimba prea curand, nu vrem sa evoluam, nu ne pasa de scoala, nu ne pasa de viitor.
    • -1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 19 mai 2020, 13:44)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      se stie ca biserica a inventat virusul, si ca numai acolo este. Din cate stiu virusul a fost adus chiar de la Ierusalim cu lumina de Paste.
      • +1 (1 vot)    
        Lingurita, lingurita! (Marţi, 19 mai 2020, 18:47)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Ma refeream la faptul ca teodosie Spagoveanu a folosit iar aceeasi lingurita pt mai mult de 100 de adulti si copii, in timp ce nu purta masca nici el nici ceilalti 10 popi! Dar asa sunteti voi astia care puneti botul la circul BOR, interpretati lucrurile doar cum aveti chef!
        Subiectul, asadar, era respectarea regulilor de catre toti, inclusiv biserica !
  • +2 (4 voturi)    
    daca totul merge bine (Marţi, 19 mai 2020, 8:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    scapam de voi in cel mai scurt timp , impostori, aroganti si incompetenti !
  • +3 (5 voturi)    
    si intre timp (Marţi, 19 mai 2020, 8:33)

    noi2013 [utilizator]

    cat amenintati zilnic oamenii ce faceti?! Toata Europa redeschide turismul ....
  • +2 (2 voturi)    
    Putem merge la munte? (Marţi, 19 mai 2020, 10:14)

    florinx [utilizator]

    Putem merge la munte
    • 0 (0 voturi)    
      cu cortul, cu conserve.. (Marţi, 19 mai 2020, 12:33)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui florinx

      si cu declaratii.
      Tot e ceva.
  • -1 (1 vot)    
    Romania fara creier (Marţi, 19 mai 2020, 14:24)

    KostasP [utilizator]

    D-le ministru, carantina este atunci cand ingradesti libera circulatie a bolnavilor. Tirania este atunci cand ingradesti libera circulatie a oamenilor sanatosi. Dumneata si guvernul sunteti sanatosi? Preluati toate porcariile si ordinele ba de la impostorii aia de la oms ba de la nu stiu ce universitati “de prestigiu” care arata cat ar putea sa fie nr de morti “bullshit”. D-nilor tara are nevoie de guvernanti care sa fie in stare sa disemineze informatia primita din afara si sa stea sa o gandeasca inainte sa aplicati ca idiotii niste masuri aberante. Suntem satui de incompetenti in posturi se conducere pina la cel mai inalt nivel si de genul asta se hei-rupism ca sa aratam ca facem ceva, ne zbatem. Deschide-ti spitalele pt bolnavii cronici care stau pe afara ca nu cumva aia cu raceala sa nu aiba cumva loc in spital. Inca odata va intreb, sunteti intregi la cap?