Firea anunță că testarea bucureștenilor începe „în scurt timp”. În prima etapă, regula e primul venit, primul servit

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 15:45 Actualitate | Coronavirus


Gabriela Firea
Foto: Captura video
​Testarea bucureștenilor promisă de primarul Gabriela Firea se va desfășura în două etape. Prima este una voluntară. Bucureștenii se vor înscrie pe o platformă și vor fi contactați, în ordine, pentru a se prezenta fie la un spital de stat, fie la o clinică privată. A doua etapă este testarea pe un eșantion stabilit de INSP.

În prima etapă a testării, vom prelua datele şi solicitările de testare pentru toţi care se înscriu, în ordine cronologică, pentru a nu crea discuţii”, a spus Firea la Antena 3.

Potrivit primarului, în total este vorba de 20.500 de teste.

„În scurt timp, va începe testarea extinsă a persoanelor fără simptome din București. În total, peste 20.000 de teste în prima etapă. Pentru testarea voluntară a 11.000 de bucureșteni, cu teste de tip antigen normale, nu rapide ce pot da erori, care se analizează în aparatele PCR, avem deja încheiate parteneriate cu laboratoare acreditate. IT-iștii noștri lucrează la platforma unde se vor face înscrierile pentru testare. În privința celor 10.500 de bucureșteni cuprinși în eșantionul elaborat de INSP, pentru testarea de anticorpi, din cadrul studiului științific care va arată gradul de contaminare a comunității din Capitală, circulația virusului și procentul de imunizare pe cale naturală a populației, cu siguranță vom găși modalitățile optime pentru demararea și finalizarea în cele mai bune condiții a acestui proiect atât de necesar, preluat din practica țărilor civilizate și care au luptat real cu virusul nou”, a precizat Firea pe Facebook.

De menționat este că Ministerul Sănătății a anunțat că după 1 iunie va începe o testare națională pentru a vedea care este răspândirea coronavirusului în România. La studiu ar urma să participe în jur de 30.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3297 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Vor alerga dupa oameni pe strada! (Luni, 18 mai 2020, 15:56)

    mircea112 [utilizator]

    In loc sa termine pasajul Ciurel, Ghica , ... Spitalele metropolitane promise, tramvaiele alea noi, primaria va alerga dupa cai verzi pe strada cu seringa-n mana! Iar la toamna ne va explica cum nu a reusit sa faca nimic datorita coronavirusului!
    • +4 (4 voturi)    
      in SUA au distrus cateva zeci de mii de teste (Luni, 18 mai 2020, 19:39)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      e articol pe hotnews. Din cauza ca dadeau rezultate false. Oare ce fel de teste a cumparat fna firea impreuna cu cercel ?
      Ce faci daca-ti iese pozitiv, te baga la puscarie 2 luni, cu tratemente experimentale de SIDA?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu le-au distrus, le-au aruncat (Marţi, 19 mai 2020, 6:12)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        și Firea le-a recuperat...
    • +9 (9 voturi)    
      primul venit, primul servit (Luni, 18 mai 2020, 19:57)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      primul venit, primul servit arata ca nu are nicio metoda si nici un scop, decat acela de a face teste pentru ca e la moda. A dat niste bani ca sa dea bine, atata tot.
    • +4 (6 voturi)    
      oare (Luni, 18 mai 2020, 20:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      căți șoferi de autobuze, de troleibuze și vatmani, sunt angajați la STB?
    • +3 (5 voturi)    
      E ceva similar cu cardul de calatorie? (Luni, 18 mai 2020, 21:58)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Ala obligatoriu pentru elevi si pensionari pentru care s-au cheltuit o gramada de bani, dar cardurile nu exista?
    • +2 (2 voturi)    
      Teste avem (Marţi, 19 mai 2020, 10:34)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Lipsesc oamenii de testat

      https://www.washingtonpost.com/health/as-coronavirus-testing-expands-a-new-problem-arises-not-enough-people-to-test/2020/05/17/3f3297de-8bcd-11ea-8ac1-bfb250876b7a_story.html
  • +24 (26 voturi)    
    Cand se testeaza DUamna Gabi la Poligraful (Luni, 18 mai 2020, 15:56)

    un domn [utilizator]

    de la DNA ? acolo m ar interesa rezultatul !
  • +20 (20 voturi)    
    pana mea (Luni, 18 mai 2020, 16:06)

    nikita11 [utilizator]

    bataie de joc. teste numa asa sa fie facute. si daca era 1 leu testul tot ar fi fost bataie de joc de bani.
  • +13 (21 voturi)    
    atentie... (Luni, 18 mai 2020, 16:09)

    Tm124 [utilizator]

    din ce am inteles, daca esti asimptomatic, te testeaza si rezultatul este pozitiv (anticorpi IgM), adica ai virusul in acel moment, te interneaza in spital direct.
    Nu conteaza daca ai sau nu simptome.
    Poate ar trebuie mentionat acest lucru mai clar, deoarece nu stiu cate persoane isi doresc sa ajunga in spital desi nu au simptome...
    Izolarea la domiciliu mi se pare mai ok...
    • -11 (11 voturi)    
      FAKE NEWS (Luni, 18 mai 2020, 16:51)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Tm124

      De unde stii tu mah ca daca esti asimptomatic si te testeaza esti internat in spital.
      Nu te poate testa nimeni impotriva vointei tale...desteptule...
      Lasa vrajeal si alarma ca nu tine...aici nu esti in parc la obor
      • +6 (12 voturi)    
        dar... (Luni, 18 mai 2020, 18:48)

        Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        dar nici nu am zis ca esti obligat sa faci vreun test, am scris eu asa ceva? de ce interpretezi aiurea dupa cum te duce capul?

        Normal ca testul este optional, dar daca iese positiv esti internat in spital. Asta nu este optional.

        Ai auzit de persoane infectate care stau in carantina/izolare la domiciliu?

        Eu doar avertizam asupra acestui aspect, daca crezi ca este fake news, este treaba ta...
  • +22 (22 voturi)    
    Faza doi: (Luni, 18 mai 2020, 16:10)

    ampersand [utilizator]

    Șpaga bună trece primejdia rea.
  • +17 (19 voturi)    
    asa... (Luni, 18 mai 2020, 16:16)

    byebyeNomore [utilizator]

    deci ma duc ma testez... dupa testare merg in piata si iau cartofi, rosii si covid.... rezultatul imi vine ca sunt sanatos, dar de fapt eu am covid (si cartofi, rosiile erau prea scumpe..)

    la ce e buna testarea? e cumva o forma mascata de coruptie? ce firma face testele? se dau niste tunuri babane, gen psd (daca dragnea a vrut sa fure o insula, ce va face sa credeti ca cei de gen firea/pandelemie nu vor si ei sa fure putin?)
    • +2 (2 voturi)    
      da si nu (Marţi, 19 mai 2020, 8:59)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui byebyeNomore

      scopul ar trebui sa fie altul, sa se vada gradul de imunizare.

      Intr-adevar, daca nu ai avut, poti face in orice moment si testul este irelevant.

      Testarea pentru depistarea virusului ar trebui facuta constant macar in spitale
  • +5 (7 voturi)    
    testarea in masa, la centru? (Luni, 18 mai 2020, 16:44)

    levierul [utilizator]

    Daca sunteti tampiti, chemati oamenii sa se testeze in centrele medicale. Poate iez negativ, dar macar duc ceva acasa.
  • +7 (11 voturi)    
    O mare hoție și prostie (Luni, 18 mai 2020, 16:54)

    nick24 [utilizator]

    Ar trebui testați TOTI cei care lucreaza cu publicul: personalul din spitale, vânzători, distribuitori, casieri, soferi de autobuz, troleibuz, taxi.
    Apoi DACĂ mai rămàn teste alții aleatoriu.

    Desigur că testele sunt cele proaste de 10 cenți, dar le-au achiziționat cu 100€.
  • +8 (8 voturi)    
    La ce-i ajută lui Firea testarea? (Luni, 18 mai 2020, 19:35)

    asavreau [utilizator]

    Înafară de a cheltui aiurea niște bani care să-i aducă o mită substanțială,pentru Firea și Primăria București testarea în masă nu are sens.
    • +3 (3 voturi)    
      Vai ! Mită! (Marţi, 19 mai 2020, 6:15)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Nu, niciodată!
      • +1 (3 voturi)    
        Adică mereu. (Marţi, 19 mai 2020, 8:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Întotdeauna.Zilnic Firea nu deschide gura fără să spună ceva care să-i aducă mită.Parcă-i teleghidată.
  • +1 (3 voturi)    
    LOOOL (Marţi, 19 mai 2020, 8:51)

    schumi [utilizator]

    Adica primii veniti din familiile lor, impreuna cu familiile rudelor de la companiile municipale pe unde sifoneaza banii publici.